Braçe pro resorteve të dhëndrit të Trump në Sazan: Një investim pozitiv, por s'duhet të imitojmë Santorinin e Mikonos

18 Mars 2024, 16:45Ekonomia TEMA
Braçe pro resorteve të dhëndrit të Trump në Sazan:

Deputeti socialist Erjon Braçe është pro investimit të dhëndrit të Donald Trump, Jared Kushner për të ndërtuar resortet luksoze në ishullin e Sazanit.

Braçe është shprehur në rrjetet sociale se një investim i tillë do të ishte pozitiv për ekonominë e vendit, duke bërë që Shqipëria të kthehet në një vend me turizëm gjithëvjetor.

"Jared Kushner nuk është lajm, interes si “dhëndri i Donald Trump”!


Aaaa po vlera e investimit dhe brandi ndërkombëtar i turizmit që do të sjellë në Shqipëri, patjetër që kane interes.
500, 600, 1 miliard $ investime te huaja direkte, doemos qe vlejne per ekonomine e ketij vendi;


Aman resort, brandi nderkombetar i turizmit luksoz e superluksoz qe kerkon te sjelle ne strukture ne këtë vend, prej 35 vitesh është në të gjithë botën, se fundi edhe duke eksperimentuar me çmime me të lira se ato të luksit.

Thene kete, kam dy gjera;

E para, në ishullin e Sazanit që ne duam të zhvillojmë, nuk do na vlejë të imitojmë Santorinin, Mikonos-në Jug, Kaprin, Sardenjen-në perendim;

Ato janë, nuk i konkurojme dot më të ngjashmit e tyre, posaçërisht kur modeli i tyre është stërlodhur. Ne na duhet në Sazan nje gje e jona, autoktone, ekologjike, natyrore dhe si e tillë ekskluzive.

E dyta, modeli i turizmit qe kemi zhvilluar deri tani-nderto për të shitur, e ka ezauruar veten shëmtuar në Palase, Dhërmi, Hamallaj, Lalez dhe në njolla të tjera të bregdetit; nuk vlen më, s’ka më territor për këtë model e këta që e ushtrojne. Na duhet një turizëm gjithvjetor e struktura që mirëpresin njerëzit në çdo muaj të vitit, shkruan Braçe në instagram.

 

15 Komente

 1. T
  Ton

  Me gare o Braqe...mund te dale nje me I mire se ky....jo si ti teket te madhit...

  1. S
   Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

   Sazoni turk do te behet si Mykonos!? O Zot cfare tjeter do te na shohen site....nje bourdhelo islamikesh nuk mund te behet kurre nje mbrekulli kristiane.... gezuar Rramaxonin

  2. k
   koli

   Brace , ti je nje pordhe e Rames.Askush nuk pret te mendosh ndryshe. askush nuk pret te lezosh per te kuptuar korrupsionin e tokes 1 euro.Bregu perendimor i Frances e i Spanjes eshte zhvilluar duke dhene ne ankand per qindra e qindra miliarde dollare projektit qe afron me mire e me shume,Po keshtu Mali i Zi...po ne jemi sulltanat me nje Sulltan dhe eunuke si puna jote o morr i kuq. Lexo Irena Beqiraj te skuqesh per paburrerrine per te refuzuar kete korrupsion.

   1. B
    Ben

    Ke marre ndonje lek zotrote? Si do tia japesh pronen shteterore te huajve me korrupsion? Sa para do marre ai pensionisti Shqiptar nga kjo "deal"? Do vijne turiste dhe parate do ti marri Ivanka dhe Tump. Rama ka marre perqindjne e vete. Mos u justifijkoni me rritjen e turizmit per te dhene pronen shteterore sikur jeni ju pronaret.

    1. R
     Rabid Left

     Larg Karavastase, se mos e merr vesh ai o Kokone e Regjimit, lol

     1. K
      Kurvat e Rilindjes

      Ik ore legen berati ,greqia ka 3600 ishuj dhe s ka dhene as gje ,ka lene qytetaret te ndertojne vila dhe hotele ,jo t ia japim dhendrit te Trump per tu dukur Ramuti hero ,Ramut do hash koken

      1. s
       spata

       Brace ! Kam ruajtur pak respekt per ty se me je dukur ndryshe por ketu je komplet i gabuar Do besh mire ti dhe Agai yte te gjeni nje afer tjeter te kenaqni ardhjen e Trapit ne Sazan .Lexoni me kujdes komentet, qe jane bere deri tani per Sazanin dhe dilni me koke te kthejllet, ne nje koinkluzjon me te mire ,per shqiptaret . Zhvillimin e duam te gjithe por jo ne kete forme e ne kushtet qe imponon Trampi . Trampi nuk eshte as Neranxi ,Kastrati ,Mane e hajdutet biznesmen shqiptare. Ai eshte grosist potencjal qe nuk ngopet me cironkat qe i afron Rama e kushdo tjeter .Me nje plan te mire studjuar nga intelektual qe kane jetuar e punuar ne Sazan si dhe me eksperiencat tona ,shqiptaret i kane mundesit ta transformojne Sazanin ne sherbim te biznesit turistik . Kjo do qe parat e vjedhura te hidhen per ti cuar Sazanit ujin dhe energjine elekrtike . Te tjerat i bejne vlonjatet me mire se Santorini e Balearet . Hidhni syte ne Ksamil se cfare mbrekullije eshte realizuar.Vetem keshtu Brace do tu hapim prespektive brezave qe dota gezojne Shqiperine . Thoshnin te mencurit, pleqte shqiptare. Barkmadhi nuk nemdon si barkboshi .

       1. p
        pinoku

        Sazani mund t'i jepet shumë mirë me qera Kushnerit për 30 vjet. Le të themi me afro10 milionë euro në vit. Le të investojë ai atje dhe pas 30 vjetësh Sazani i rikthehet turizmit shqiptar me resortet dhe hotelet e ndërtuara. Ndryshe le ta lëmë siç është dhe të këndojmë me çifteli, apo me iso, siç ua ka qefi, "Ah sa mirë me kenë shqipkar"!

        1. I
         Infantil

         Po ta degjoje Kushneri propozimin tend do ta pranoje menjehere, madje do pranoje te kthehet per 20 vjet. Hajvan

        2. G
         Gigi

         E keni dhie , jau lat baronave te droges, kurvave e bixhozxhive me ba shqipnin « lesh arapi » e keni dhie shkurt keni ba bregdet per qef te grekut qe llumi i krejt ballkanitbe europes me ardhe me u « q’kule » ne shiperi ..,,atje i pasuri s’ka qa lyp se keni ba vend « maxhupi » …..une si kosovar s’vi me ln lekun aty e jo tjetri qe me i thane shko ne Albani i duket si me i thane shko ne Afganistan.

         1. S
          Selam Musaj

          Brace Bytha idiot edhe Ti qe je i qeverise nuk do te bjerre rradha asnjehere ne jeten tende ta shikosh nga larg e jo me ti afrohesh ketyre lloj resorteve,perderisa une si shqiptar nuk mund ta shoh ate vend me, kjo quhet shitje territori pra tradheti e larte.

          1. t
           tomorri

           O Brace o bythqir i Rames, nuk eshte prona juaj eshte prone e popullit e shqiptareve, Jared ,Trumpi edhe Arabet nuk u plasi bytrha per Shqiperine!!

           1. Q
            Qytetari tironc

            Jam i nje mendje me deputetin Brace, sepse investime te tilla sjellin vetem zhvillim me e pakta; si perkthehet kjo, ne punesim te shtuar, ne zhvillim te ekonomise bujqesore te zones, ne nje reklame te madhe Sazanit jashte vendit, ne shtim turistesh te huaj qe vizitojne Shqiperine; cfare duhet te beje shteti, ne raste te tilla nxit punesimin e page te larte per shqiptaret, merr masa qe bujqesia aty te kete mbeshtetje, etj etj, pra ka forma qe te kemi zhvillim e per pasoje shtim te te ardhurave individuale te shume njerezve; Ajo cka duhet bere sa jemi ne kohe eshte qe cdo investim aty te jete shume miqesor me natyren, dhe ne Jug te Shqiperise por jo vetem ne jug e prane detit por kudo per turizmin, ndertimi te jete 30-35%, e gjelberimi te jete 65-70% te siperfaqes, vetem keshtu do kemi zhvillim e interes e per pak vite rezultati do sjelle kthim te shqiptareve ne atdhe;

            1. L
             Latif Dreqi

             a ta dhjefsha futyren o bastard kombinati..Jua la jot eme qe i jipni keshtu.

             1. S
              Shqiptari

              Perse nuk duhet tja japesh Sazanin te vetmin ishull qe shqiptaret kane, Jared Kushner! (ku Kryeministri Edi Rama emrin e tij e shoqeron me togefjaleshibn (dhendri i ish presidentit Trump). Kush eshe Jared Kushner : ish keshilltar ne qeverine e vjerrit te tij, dy dite pasi u largua nga shtepia e bardhe Jared Kushner krijoi nje kompani private duke marre ne menyre te jashteligjshme 2 bilion dollare nga princi saudit Mohammed bin Salman (sigurisht mbas takimeve(pazareve) te dyshimta te ish presidentit Trump me Mohammedin . Ne te njejten kohe Princi Mohammed ishte implikuar shume keq me vrasjen e gazetarit te Washgington Post, Jamal Khashoggi (ku dihet tashme me urdher te tij e bene copa copa gazetarin edhe e zhduken ke vetem ata e dine. Pra nga ky Princi me duart te lyera me gjak, i dha Jared 2 bilionat edhe bashke klrijuan kompanine qe do te investoje ne Shqiperi. Mos u cudisne qe nje dite edhe mund tja freezin(ngrijne keto dollare Jared Kushner. Se kush eshte vjehri i Jared dihet ,eshte presidenti i pare ne historine 234 vjecare te SHBAse qe akuzohet penalisht e po perballet me dhjetra gjykata per 91 ceshtje kriminale, te cilit ne nuk paguan deri te Henen 465 Million dollare , gjykata vendos ti pervetsoi pasuri te ndryshme te tijat deri sa te plotesohet kjo shume dollaresh. Per mos ta zgjatur me gjate, habitem edhe e kam veshtire te kuptoj kryeministrin e vendit tim(sepse nuk me duket kaq naiv) e degjoj qe deklaron me krenarie pa ju trembur syri, erdhi Jared me jahtin e tij thote ,pime nje kafe e beme muhabet edhe une vendosa tja jape Sazanin(sikur Sazani i vetimi ishull prone e Shqiperise e shqiptareve te jete bahcja e shtepise se Surrelit). Per mendimin tim jo vetem Jared Kushner edhe Princi (duar gjaku)Mohammed jane te dyshimte ne kete investim ,por edhe vete Edi Rama eshte i dyshimte , te mos harrojme qe kryeministri yne ka bere pazare edhe me kreun e larte te FBI, McGonigal ,qe sot eshte ne burg. Qe te mos me keqkuptoni, nuk jam kunder investimeve,invesitore te huaj,por ju qeveritare edhe ti Kryeminister qe po ja jepni xhanin atdheut mos u ekzaltoni e mastruboni se Jared ben shqiponjen duke thene uji eshte blu kristal si Maldivet e i jepni 3 milje(4 kilometra) nje vije bregdetare e 566 hektare ne mes te zemres se Mesdheut (qe Jared as ne ender si ka pare apo degjuar), nuk eshte e vertet qe do pasurohet Shqiperia e shqiptaret me resortet e Jared ,Jo,Jo, Jared Kushner , Mohammedi i Saudise edhe ca “Muhammede”: te qeverise ata po do te shtojne milionat e dollareve, kush do te pasurohet! 400 -500 pastruese,apo 300 sportelistre gra e vajza shqiptare,kamarieret e pjatalaresit qe do presin rroga therime nga Kushner, apo keni ndonje iluzion qe shqiptaret do shkojne me pushime ne resortat e Jared edhe Muhammedit???? Mos beni pazare me Sazanin, do ju zene mallkimet e popullit , mendohuni mire Shqiperia nuk eshte prona juaj private eshte e jona e te gjitheve. Le te behemi bashke te gjithe e te protestojme fuqishem,duhen ndalur sa seshte vone keto pazare te ndyra te politikes Shqiptare, e morren Atdheun,horrat, mafiozet,hajdutet e kriminelet!

              Lini një Përgjigje