Deputeti i PD bën deklaratën e fortë: Prokuroria e Tiranës ka nxjerr mbrëmë urdhër-arreste për tre oligarkë

15 Shtator 2022, 19:30Ekonomia TEMA

Deputeti i PD bën deklaratën e fortë: Prokuroria e Tiranës

Deputeti demokrat Dash Sula ka bërë një deklaratë të fortë mbrëmjen e sotme në Kuvend. Gjatë fjalës së tij ai u shpreh se mbrëmjen e djeshme, 14 shtator, Prokuroria e Tiranës ka prerë tre urdhër-arreste për tre oligarkë, të cilët kanë ndërtuar pa leje.

Mirëpo, sipas asaj që deklaroi vetë Sula, këto urdhër-arreste janë kthyer mbrapsht për shkak të presionit që i është bërë organit të akuzës. Deputeti i PD ka sfiduar Prokurorinë e Tiranës që të dalë me deklaratë dhe të përgjënjeshtrojë lajmin.

“Le ta përgënjeshtrojë Prokuroria e Tiranës. Mbrëmë kanë dalë tre urdhër-arresti për tre oligarkë që kanë ndërtuar këtu pa leje, nga Prokuroria e Tiranës. Dhe janë tërhequr të tre urdhër-arrestet. Nuk po ua them emrat, dhe mund t’i merrni vesh dhe t’i kuptoni.

Tre urdhër-arresti ka tërhequr Prokuroria e Tiranës mbrapsht. Se i është bërë presion Prokurorisë së Tiranës, që personat të cilët kanë bërë shtesa kati këtu, oligarkë, nuk janë arrestuar. Kjo është e vërteta që ta dini”, u shpreh Dashnor Sula, deputet i PD.

Kujtojmë se, ditët e fundit Qeveria Shqiptare ka nisur një aksion të quajtur “operacioni i konfiskimit”, për bllokimin e të gjithë ndërtimeve dhe katet pa leje në objektet e ndërtuara kohët e fundit në vend. Aksioni ka nisur nga Tirana.

Deri tani, është njoftuar publikisht konfiskimi i dy ndërtimeve në Njësinë e Farkës. Është konfiskuar një pallat i ndërtuar i gjithi pa leje, sipas Qeverisë, në pronësi të biznesmenit Lul Morina. Ndërkohë, është bllokuar dhe një kompleks tjetër, po në këtë zonë, në pronësi të biznesmenit Pllumb Salillari.

16 Komente

 1. M
  Majmuni Qirko dash sylla Veshgjati PD

  Veshgjati PD-s degjon cthuhet ne Prokiurorin e Tirones

  1. R
   Realisti

   Ku më nxjerr mallin e Beqos te Kapedani që dëgjonte pas bravës së derës...????????????

  2. A
   Avokat Ngjela qe nuk ka fituar asnje gjyq.

   Ore Dash me fal se po te them po katnar Peqini ngele, urdher arresti per Oligarket e ndertimit? Urdher arresti ka vetem per te vobegetit hallexhinjte qe hapin ndonje dritare dhe kush "nderton" ndonje kotec per pula.

   1. E
    Edi

    Po pse o av. Ngjela a nuk eshte ajo plaka oligarke e ndertimeve pa leje !

   2. N
    Niku

    Mbas dhjete vjet kr bashkie dhe dhjete vjet kr minister njeriu qe shkaterroi qytetin e tij te lindjes tallet pa pike turpi.Njeri I ndyre qe vetem te pasurohet di.

    1. k
     kërkoje ta gjeshe

     O Niku, e more vesh ti? Sali Berisha shkoi e u fut atje ku doli se donte te verifikonte qe kush e kishte hedhur spermen; bajat!

    2. F
     Flase

     Po ketij kush i tha, prokuroria apo ndonje prokuror nga ata te Saliut apo ndonje polic? !

     1. Z
      Zagali

      Paska qene rrote mulliri fare ky dashnor Mutsula. Na hiqet dhe i mençemne parlament kure ai eshte vetem koqe gomari.

      1. D
       Dakord

       Thelbi i çeshtjes ketu eshte qe armiku i vetem i bandave opozitare eshte DREJTESIA E RE. Sulmohet, shpifet, intimidohet per t'u thene rrini urte se nje dite ne do vime ne pushtet. Dhe ne e dime se ç'te bejne keta kur vijne ne pushtet se e kemi provuar ne kurriz :(

      2. T
       Taku

       Keta jane politikane legena… nxirre emrin apo nul ta mban…ose ia fut kot .. Po e nxorre te shkreten ose shkrepe ose fute ne b… Shpresa e shqiperise…..

       1. m
        mateo

        Te lumtë, Taku!

       2. A
        Arnakari

        Nuk eshte ndonje cudi.. Shqiptaret nxjerin dhe motren e vet per lek.

        1. R
         RRahman Rrajca, deputet.

         Nuk shkon dot tek te tilla Harakiri kjo Prokuroria sa te pranoje se nga presioni i shokut Balla jane bllokuar ato flete-arrestet, sepse thjeshte fare - Nuk ja mba ajo qe e kuptoni vete...

         1. R
          Rrofshin Veshgjatet e PD

          i paska Veshet e Gjate si Antena Pergjimi lol ,degjoka ne distanca te madha .Imagjinoni te fshihet ne WC e prokurorise si shperthen Haleja e Prokurorise hej merr muti rruget

          1. P
           Prokuroret e Temës

           Ju ka dale garant Vin Llapa.

           1. P
            Prokurori

            Ky palo deputet qe kur vinte ne stadium nxirte pistoleten, cfare pret nga ai, tani hiqet si parimor i madh, ish prokurori i monizmit, do te beje edhe politike per tu bere faktor, turp e faqe e zeze cfare deputet kemi.

            Lini një Përgjigje