Energjia, Balluku: Shqipëria jep mbi 22 milion euro mbështetje qytetarëve për energjinë

15 Shtator 2022, 10:55Ekonomia TEMA

Energjia, Balluku: Shqipëria jep mbi 22 milion euro mbështetje

Ministrja e Energjisë Belinda Balluku thotë se Shqipëria renditet e para në rajon për mbështetjen ekonomike që u jep konsumatorëve për energjinë elektrike.

Gjatë fjalës së saj në Parlament, Për sa i përket ndihmës, Balluku theksoi se Shqipëri është vendi i parë në rajon, ku sipas saj jepen si ndihmë për qytetarët mbi 22 milion euro.

“Për sa i përket ndihmës, Shqipëri jep 22 milion e 205 mijë euro. Vendi i dytë pas Shqipërisë është Bosnje Hercegovina. Serbia jep mbështetje 9 milion, Kosova, 4.5 milion. Këto janë shifrat. Pra Shqipëria sot dhe vitet që kanë kaluar, i mbështet grupet në nevojë me mbi 22 milion euro.” tha Balluku.

“Deri në fund të shtatorit, është konsumuar 300 milion nga buxhetet elektrike. 140 milion janë marrë nga buxheti i shtetit. Shifra që kur përmbytej Shqipëri dhe prodhonim 11 terra, dilnim në importe. Por sot megavatori është më shumë se 600 euro. Sektori energjitike është i bazuar me fakte.” tha Balluku.


“Në Shqipëri nuk do aplikohen ndërprerje energjitike dhe kufizime. Kemi më shumë se një vit që i mbrojmë qytetarët dhe duke e ruajtur çmimin nën 9.5 lekë.”tha Balluku.

5 Komente

 1. S
  Shqipe

  Nuk paska qene gabim “Kursim,kursim kudo dhe ne c’do gje kursim”…

  1. R
   Raimond vlonjati

   C'eshte kjo funderine femer --Tamam arsyetim preje lavireje ben kjo qelbesire Aty po mbyten Hecet nga Uji, nuk ka asnje arsye qe te ritet cmimi apo njerezit te kufizohen per Energjine

  2. A
   Ana

   Moj budallqke, ti me kete politike, mbron konsumatoret qe harxhojne me shume energji elektrike, pra mbron ato familje qe jane me te pasura. Idiote 100 karat.

   1. k
    klemi

    Po moj baluke, por edhe ato 22.5 milion euro parate tona jane, nuk eshte se po i jep qeveria nga xhepi. Keto para nxirren nga pagat dhe pensionet e ulta, apo jo?

    1. B
     Bambi

     I bije 7 Euro per Shqiptar. BRAVO !!! Rrofsh o moj balluke prere, se na shpetove nga kriza ku na futet.

     Lini një Përgjigje