Eurozona rrit normat e interesit për herë të parë në 11 vjet

21 Korrik 2022, 20:00Ekonomia TEMA

Eurozona rrit normat e interesit për herë të parë në 11

Banka Qendrore Evropiane (BQE) ka rritur normat e interesit për herë të parë në më shumë se 11 vjet, ndërsa përpiqet të kontrollojë inflacionin në rritje të eurozonës.

BQE rriti normën bazë të interesit me 0.5 pikë përqindjeje në 0.0% dhe planifikon rritje të mëtejshme këtë vit.

Norma ka qenë negative që nga viti 2014 në një përpjekje për të nxitur ekonominë e rajonit pas viteve të rritjes së dobët.

Por çmimet e konsumit u rritën me një rekord prej 8.6% në 12 muajt deri në qershor, pasi kostot e ushqimit, karburantit dhe energjisë u rritën.

Kjo është shumë mbi objektivin e bankës prej 2%.

Inflacioni është ritmi me të cilin çmimet po rriten. Për shembull, nëse një shishe qumësht kushton 1 € dhe rritet me 5 cent krahasuar me një vit më parë, atëherë inflacioni i qumështit është 5%.

Lufta në Ukrainë dhe çështjet e zinxhirit të furnizimit Covid kanë rritur kostot e përditshme në të gjithë zonën euro, duke ushtruar presion mbi familjet.

Blloku është i prekshëm sepse mbështetet shumë tek Rusia për naftën dhe gazin e saj. Këtë javë ajo u kërkoi vendeve anëtare të fillojnë racionimin e furnizimeve mes frikës se Moska do të ndalojë dërgesat e gazit këtë vit, duke shkaktuar rritje të mëtejshme të çmimeve.

Duke shpjeguar vendimin e saj për të rritur normat në korrik, presidentja e BQE-së Christine Lagarde tha se aktiviteti ekonomik në eurozonë “po ngadalësohet”.

“Agresioni i pajustifikuar i Rusisë ndaj Ukrainës është një zvarritje e vazhdueshme e rritjes. Ne presim që inflacioni të mbetet në mënyrë të padëshirueshme i lartë për disa kohë”, theksoi ajo.

Banka thotë se rritja e mëtejshme e normave “do të jetë e përshtatshme” dhe se do të marrë një qasje të kujdesshme për rritjen e normave.

Vendimi rritjes së normave vjen pasi Banka e Anglisë dhe Rezerva Federale e SHBAsë vendosën normat e tyre në përpjekje për të frenuar rritjen e çmimeve.

Ideja është që duke e bërë më të shtrenjtë huamarrjen, njerëzit do të shpenzojnë më pak, duke ulur kërkesën dhe rrjedhimisht çmimet.

Megjithatë, ka gjithashtu shqetësime se normat më të larta mund t’i shtyjnë vendet në recesion – i cili përkufizohet si dy tremujorë të njëpasnjëshëm të rënies ekonomike.

Këto frikë ndihmuan në shtyrjen e euros në nivelin më të ulët 20-vjeçar kundrejt dollarit në javët e fundit.

BQE filloi të ulë normat e interesit pas krizës financiare të vitit 2008 për të stimuluar rritjen, dhe i uli ato deri në -0.5% gjatë pandemisë.

Megjithatë, në fillim të këtij viti ajo sinjalizoi se planifikonte t’i rriste përsëri, megjithëse ekonomistët kishin pritur vetëm një rritje prej 0.25 pikë përqindjeje në korrik.

1 Komente

  1. F
    Firmat e themeluesve të PD-së 1991

    Duhet të ishim në eurozonë po të mos ishte besimi fetar i yni që frenonte një të drejt të nevojshme.

    Lini një Përgjigje