FAKSIMILE/ Doganat nxjerrin dokumentet: E vërteta e sulmit të Irfan Hysenbelliut

23 Korrik 2022, 15:44Ekonomia TEMA

FAKSIMILE/ Doganat nxjerrin dokumentet: E vërteta e sulmit të Irfan

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave ka reaguar pas debateve mes Drejtorit të Përgjithshëm Gent Gazhelit dhe biznesmenit Irfan Hysenbelliu.

Drejtoria e Doganave në një mesazh në faqen zyrtare i cilëson si spekulime, akuzat e ngritura nga mediat e "Focus Grup" duke shpërndarë disa faksimile të personave që pretendohet se janë punësuar duke ditur se kanë rekorde kriminale në Greqi.

Drejtoria e Doganave thotë se këto akuza janë publikuar edhe më parë, konkretisht në vitet 2018, 2020 dhe 2021.

Në postim sqarohet se që në vitin 2018, kur është publikuar akuza e parë, katër punonjësit kanë depozituar dëshmitë e pastra të penalitetit, të cilat janë marrë nga autoritetet greke.

Drejtoria e Doganave sqaron se katër punonjësit kanë qenë pjesë e një operacioni antikontrabandë, por pasi autoritet greke kanë sqaruar rrethanat ata janë lënë të lirë.

Drejtoria e Doganave thotë se kjo çështje është mbyllur që në vitin 2018, pasi nuk ka asnjë vendim gjykate që i dënon këto katër punonjës.

“Akuza e ditëve të fundit në media nuk është aspak risi. Kjo akuzë është publikuar për herë të parë në vitin 2018, më pas në 2020, 2021 dhe se fundi  këto ditë.

Që në vitin 2018, kur akuza u ngrit për herë të parë, katër punonjësit e Drejtorisë së Doganave kanë depozituar pranë institucionit punëdhënës dëshmitë e pastra të penalitetit, marrë nga autoritetet greke dhe noterizuar në Shqipëri.

Sipas dokumentacionit të vitit 2016,  katër punonjësit kanë qenë pjesë e një operacioni antikontrabandë, kur janë ndaluar nga autoritetet greke. Pas sqarimit të rrethanave dhe rolit të personave në fjalë ata janë lënë të lirë nga prokurorët dhe hetuesit fqinjë.

Në kushtet kur nga njëra anë nuk ka asnjë vendim gjykate që i dënon katër punonjësit e Drejtorisë së Doganave dhe për sa kohë dëshmia e penalitetit në shtetin grek është plotësisht e pastër, çështja në fjalë është mbyllur që në vitin 2018, pavarësisht spekulimeve mediatike që vazhdojnë here pas here.

Këto dëshmi po i publikojmë sërish.”-sqaron Drejtoria e Përgjithshme e Doganave.

 

32 Komente

 1. V
  Vito mashtruesi, shoku i Nikos

  Kurani thote : ku ka ze nuk eshte pa gje.

  1. N
   Nik

   Kjo eshte e vertete pasi thuhet se Irfan Hysenbelliu ka paguar per vrasjen e Drejtorit te Credins Bank Artan Santos dhe do te paguaje per zhdukjen e drejtorit te Doganave te Edi Rames.

   1. B
    Bureto

    Tani qe mund te mbyllet kjo histori duhet filluar nga shkaku i "konfliktit". Irfan Hysenbelliu, siç pretendohet nga Dogana, ka bere evazion fiskal dhe per kete eshte sanksionuar prej saj me nje gjobe prej mbi 23 mln leke. Mu per kete Hysenbelliu, nepermjet mediave te tij ka pretendimet e veta ndaj doganave jo per gjoben, por per afera nepotike te drejtorit e me the te thashe. Njera pale flet gjurmet (evazion fiskal) tjetra flet per ujkun (drejtorin)?! Atehere: Nese Hysenbelliu mendon se gjoba eshte e padrejte pse nuk hedh ne gjyq doganat, por organizon kete farse? E dyta, mesa di, shkeljet e ligjit fiskal sidomos kur jane me permasa te medha i neneshtrohen ndjekjes penale. Nese eshte keshtu, pse Drejtoria e Tatimeve e cila e peson kete evazion mbi bazen e dokumentave qe disponojne Doganat, nuk i drejtohet Prokurorise me nje kallzim penal kunder kompanise se Irfan Hysenbelliut? Besoj se shume kush e njeh historine e Al- Capones se famshem ne ShBA ne fillim te shekullit XX-te, i cili, prej vitesh bendte kondrabande alkooli, dhe organet ligjzbatuese (FBI etj), nuk e kapnin dot. U gjet nje mekanizem apo u ra ne dore nje shkelje tjeter, e kapen me evazion fiskal, e arrestuan dhe e denuan me 7 vjet burg. Pak rendesi ka si u zhvilluan ngjarjet me tej. Rendesi ka qe fajtori u denua dhe çeshtja kaq e ndjeshme me ndikim ne publik u mbyll. Ajo sherbeu me vone per skenare filmash te Hollivudit. Keshtu duhet te zgjidhen edhe te gjitha konfliktet e ndryshme qe ndodhin ne Shqiperi si: opozite -pozite (qeveri); pozite (qeveri)-biznes etj, si ato me ndikim te madh edhe ne publik, ku aktoret e ndryshem, per te mbrojtur aferat e tyre korruptive, çfare nuk sajojne per kundershtaret respektive. Ndaj duhet Drejtesia, ndaj po behet reforma e saj, per te ndeshkuar fajtoret e vertete, por edhe per te minimizuar sa me shume kete histeri akuzash e kunderakuzash, qe eshte bere shume e lodhshme per publikun. Si nuk kuptohet xhanem se nje nga arsyet madhore se pse njerezve u eshte neveritur ky vend (te gjithe bertasin largimi, largimi, po zbrazet vendi sidomos nga rinia!), eshte edhe kjo atmosfere mbytese, kjo maskarade e shpifur. Mendoj se çdo gje eshte ne doren e drejtesise, por edhe e vullnetit te aktoreve në konflikt qe kane ratsin ta pastrojne veten nepermjet saj, dhe vetem nepermjet saj. Rruge te mesme nuk ka!

    1. L
     Lasgushi

     O Gazhel! Ky Irfani,eshte legen dhe kokra e mashtruesit.Frikacak pa dhembe. Ja kam mbushur bythen me kripe ne kohen qe pretendonte se kishte kapitalin e Likes qe ishte Kryeminister.Pas gjobave qe ju vune me te drejte,na vinte nga pas si kulish I rahur Sidoqofte ruaj kurizin dhe e shumta mbaj me vehte nje inxheksion Antara ik (per kafshimin e qenit).Me teper ska se cte ben

     1. B
      Biznesmene nen pasurine e qytetareve

      Po e vertete Santo ishte bankier me i mire ne Shqiperi, se dyti Irfani u fut ortak me te, perpara shume vite kishte ndertuar nje pallat prane hipotekes ne TR, ajo ishte si germadhe (karabina) prej vitesh. Pas vdekjes se Santos, ky kapterri (Irfan) u be pronar i madh i bankes Credins, ai pallat germadh tani eshte rreguluar eshte zgjeruar, ka mbreteri ne kat fundi me pishine, veshur me flori detajet brenda nderteses. Ngjitur u ngrit restorant prestige, morri bizneset si birra Korca e Tirana etj. apo familja e tij reklamon llukset e pasurive qe ky vodhi. Shtetitjet jasht vendit pa fund si VIP (familja). Pra te gjitha keto i ka fal Metes dhe Berishes e shkaterruan vendin. Santo e flasin te gjithe e vrane se dinte pislliqet e maskarenjve (si bosa) llogarite e kredite si mashtronin. Te gjithe do ju vije koha ate qe merni do e nxirrni me keq.

     2. S
      Salkari

      Edhe per mamane tende dolen ca palo fjale , sikur i pelqente te lepinte hajdarin .....thua te kete te drejte Kurani ????

      1. k
       kërkoje ta gjeshe

       Ti Vito lexon vetem kuranin e Sali Sheqere Kurves. Lexo me shume kurane qe te dalesh nga breket e qelbura te Sali Sheqeres se ngele pa oksigjen e do desesh pëgërë.

      2. L
       Lista ka radhë... Prisni prisni se skeni parë gjë

       Mos u mërzisni dhe disa javë, në mes të Vjeshtës, do dalin dhe 7 emrat e pronarëve të Mediave kryesore në Shqipëri, që janë të lidhur me korrupsion shumë të madh (deri dhe me Mafian rajonale dhe ndërkombëtare), biznese piramidale dhe kërcënime ndaj Qeverisë dhe institucioneve vartëse të saj; Doganave dhe Tatimeve, por dhe lidhjet intime me Sali Berishën dhe Ilir Metën, të cilëve (dyshes supër-kriminale të Shqipërisë post-Komuniste) u shërbejnë Non Stop prej shumë e shumë vitesh me Televizionet dhe Portalet e tyre. Këta 7 janë shumë të njohur nga Populli dhe Ndërkombëtarët për pasurimin e tyre me gjoba dhe deformime mediatike, ndaj SHBA dhe BE nuk do tolerojnë më një Media MAFIA në Shqipëri. Irfan Hysenbelliu është një ndër 7 në Listë, ku i pari tashmë është pranë burgosjes pasi i është sekuestruar pasuria prej Drogës, katundari Ylli Ndroqi (emri mashtrimit). Që të dy miqtë më intim të Ilir Metës...???

       1. B
        Babushi

        Po me sherbimet e huaja te shteteve jomiqesore, thua te kene lidhje 7-shja sic thua ti?!

        1. A
         Aldo

         Te lumte goja,jshalla ashtu qofte.tju vija dita ktyre pisave si irfani i pari qe per shpirt edhe kafen qe pi do qe te iki pa paguar.aq te thelle e ka vesin e vjedhjes.vidhi shtetit vidhi qytetareve tokat.vidh ca te dali para,kjo eshte moto e tij.vegla per presion eshte media,me ate kercenon cdo institucion cdo drejtor ku ka interesa dhe askush sguxon ti dale kunder ktij mafiozi

         1. K
          KAPEDANI

          Është I pa qartë reagimi I doganës në lidhje me akuzat e bëra nga Hysenbelliu. Doganierët shqiptar me mision antikondraband në shtetin Grek ????. Nëse e kam kuptuar mirë këtu mban erë muhabeti. Pse duhet të dorëzonin në Shqipëri dokumenta që nuk janë hetuar në shtetin Grek kur legjislacioni nuk e kërkon. Të dua palët po I bëjnë presion njëra tjetrës ,po hysenbelliu është në të drejtën e tij.si mediaPaditen për shpifje dhe mbylleni, prisni të flas gjykata. Sa per korrupsionin atë nuk e bën një individ I vetëm duhen dy, njëri që jep lekë dhe tjetri që bën favore dhe mer lekët . Fanja korrupsion I vetëm nuk bën dot me shtetarët e ka bërë po të jetë e vërtetë.

          1. S
           Sindikata e Suflaqeve

           Bravo vrap ne semafor tani. Kane dale afganet me hajdar ngrefur. Haj sufllaqen dhe laj gojën .. edhe bythën.

           1. P
            POPULLI

            Ku të dhemb dhembi të vete gjuha or bir I sindikatës.

          2. T
           Tit tironsi, komshi me Gent Gazhelin

           LAJMI NUK ESHTE KY I DOGANES SE GENT GAZHELIT POR AI QE ASNJE NGA MEDIAT E KAZANIT NUK E JEP: YRFAN HYSENBELLIUN E KA XANUN LIJA E MAJMUNIT. SHIFJANI FTYRES SI I OSHT BO, MU SI SUM SHIMPAZEJE..

           1. Cfare behet keshtu???? Kater punonjesit ishin pjese e nje operacioni antikontrabande ne territorin GREK dhe policia e vendit ne te cilin zhvillohej operacioni nuk kishte dijeni ? Si mundet te kryesh operacione te tilla ne territor te huaj ? Si keni guxim te shkruani gomarlleqe te tilla??? Minimalisht tregohuni te kursyer ne pergjigje. Kjo katershe ka kryer dhe me heret operacione te tilla ne territor grek ne nje dogane tjeter. A ka kush ndonje dokument te shkruar ku te autorizohen kontrolloret tone ne terruitor te huaj tregoni aman se na hutuat. TURP. Populli thote : Mos e kruaj .... me krande se e ke per te zezen tende.

            1. V
             VFLP

             Kishin ngaterruar rrugen, hahajajaja

             1. D
              Dakord

              Ti taras je cope mishi. Po pse te gjithe policet e greqise nje e per nje njoftohen kur ka operacion sekret. Hajde toç hajde

             2. a
              afkaristi i nercem

              O RRockat e Doganes nese jeni vertete te paster sic pretendoni hidheni ne gjygj kete mut muti dhe merrini ca miliona se me mashtrime e korrupsion i ka bere

              1. a
               afkaristi i nercem

               O RRockat e Doganes nese jeni vertete te paster sic pretendoni hidheni ne gjygj kete mut muti dhe merrini ca miliona se me mashtrime e korrupsion i ka bere

               1. S
                Sqepari

                Mediat, gazetat, kane qene e jane arme ne duart e pronarve. Panorama ka patur nje humbje mujore rreth 60 milon lek (te vjetra), por i duhet ta mbaje me humbje qe nje dite ta shkrepi...bam! Ka nje mori arsyesh pse kjo media Hysenbelliu eshte antiqeverritare, Jo vetem per kete 23 milionshin evazion! Per nje shume me te vogel Amerika e futi Al kaponen ne burg, ku vdiq, por ketu nuk i kane prapanicat amerikane. Ortakut te Ilit kjo qeverri ja mori shkollen e gjuheve te huaja qe ja kish bere dhurate cifti Berisha -Meta. Hysenbelliu nuk i tha qeveriut armik, si Berisha, por e demonstroi permes mediave.

                1. S
                 Shiks i vjeter

                 Nxirrni çertifikatat e sigurise pasi keta persona kane qene dhe jane ne vende ku kerkohet çertifikate e leshuar nga DSIK. Nuk kame shance ta marrin as Gazheli partise pasi kane nga 1 ton letra ne SHISH E polici. Keta vjedhin me leje dhe miratim te Ramutit. Te qe po i ben Gazheli doganes sja ka bere askush tjeter. Turp rrace e ndyre.

                 1. T
                  Tironci

                  Gazheli'ushtar i Ben Ahmetes.

                  1. L
                   Lomi

                   Po ti i gjete aty po ama i tranferove ne vende kyce se te interesonte. Vetem ti mos bej moral se eshte turp

                   1. D
                    DikManJaku

                    Ky hysenbelliu ndoshta po bo presion per hallet e veta po qe te kater personat e permendur jane kokrratve bythqirave eshte e sigurte kam pas rastin ti njoh vete ne doganen e durresit te fundit fare Ton Gjishtin qe spjerdh as per drejtorin e deges se i ka krahet e ngrohta nga gazheli. Pysni agjentet doganore se ju a tregojne bemat e ketyre tipave. Kuptohet qe dogana eshte e gjitha llum.me perjashtime te vogla jane bo te gjithe doganieret e rinj edhe ata ekselentet bij ish doganieresh ose kusherinj si me qene veni i punes i trasheguar. Me bo i veting ne dogane dalin perla po nuk i intereson kujt.

                    1. F
                     Franci

                     Ky ifani nuk eshte ndonje bur i hajrit se median e perdor per presion po ama dhe keta zyrtar qe ke ku i ben presion dhe qe jan te perlyer sduhen. Shum nga ata jan gjobvenas me ne krye at gazhelin dhe kshu shkon ai muhabet gjob mbi gjob

                     1. T
                      Tutu

                      Ku ka ze nuk eshte pa gje…. Deri sa i dogji shume drejtorit te bandes te hajduteve te doganave , indirekt akuzat e Hysenbelliut jane te verteta…

                      1. F
                       Frank

                       O Rama po vendos me njerez me integritet neper poste boll vure servila dhe njerez qe dine vetem te lepihen se kostot bien mbi ty mos harro

                       1. F
                        Ferri i rilindur

                        Mjafton fakti qe Gabzherrin e ka vene ne ate pozicion keryehajduti Ahmetaj dhe s’ka nevoje per asnje fjale tjeter

                        1. D
                         Drejtesia e munguar

                         O komentues qe flisni sic ua do qejfi,duke pergojuar pa asnje te drejte persona te vecante.Nje shprehje nga veriu thote :"Llafet e hallkut(popullit) dhe birat e gardhit nuk mbyllen kurre".Aq me teper ne Shqiperi ku nuk funksionon as ligji dhe as kodi moral.

                         1. INFO E VONUAR POR JO E SHPIKUR. Z drejtor ne mbarim te zgjedhjeve te prillit na solle nje drejtues te ri ne KUKES. Kur kete drejtues e rrahen e nxoren prej bythe jashte per dallavert qe nisi pa vene kembe dhe me mbeshtetje e miratim tuaj, ne se ishte ligjore pse dunuesin nuk e cuat para ligjit ose pse nuk ndeshkuat mekembesin tuaj por heshtet ne nje ngjarje kaq te rende ne instuticioni tuaj?

                          1. O ti DAKORT. Qe ti vec copa mishi njeh dhe jo shtet e ligj, dhe me sa duket je ne nje organizate me kata rrugecerit e hetimit e duhet te dishe ku e ke territorin ku ushtron detyren , dhe aty ta ushtrosh. Por jeni klyshe qe nderseheni ( prisni te pakteten te beheni QEN" Shume komentues jeni brenda sistemit ndaj ju kuptoj por ky sistem qe mbroni eshte si nje shtepi me trare te kalbur dhe do ju ze shpejt brenda. Une nuk jam i Saliut por as i juaj o gjynahqare qe sapo tju ngordh kali edini ca do beni? Jeni miza qe do futeni ne nje BYTHE TJETER

                           1. a
                            and

                            Si duket nuk i ka pelqyer pazari drejtorit dhe nuk jane rregulluar. Drejtori thote qe dorezuan deshmi penaliteti marre ne Greqi, ajo qe ka dale aty eshte shqiptare. Ja dhe ca dite sa te rregullojne pazarin se asnjeri nuk do shkuaj me. Po ky spaku ku eshte? Jane akuza publike e ka detyrim te hapi nje hetim.

                            Lini një Përgjigje