Ç’fshihet pas tubimit të arit?

14 Janar 2023, 12:30Ekonomia TEMA

Ç’fshihet pas tubimit të arit?

Banka qendrore e Kinës ka qenë në një “zbavitje” të blerjes së arit kohët e fundit, ndërsa përpiqet të krijojë një “rezervë” të fortë në një përpjekje për të reduktuar varësinë nga dollari amerikan.

Importet masive nga Banka Popullore e Pekinit (PBOC) nisën vetëm nëntorin e kaluar, kur u blenë 32 ton ar – përveç blerjeve të zakonshme mujore. 30 ton të tjerë ar “ekstra” pasuan në dhjetor, ndërsa vetëm në ditët e para të 2023 u blenë 100 tonë.

Si rezultat i këtyre furnizimeve të jashtëzakonshme, stoqet totale të Kinës arritën në 2010 tonë, një sasi e rritur me 3.2% krahasuar me tetorin 2022, kur stoqet nuk i kalonin 1950 ton.

Në fakt, siç tregojnë shifrat, rritja në dy muajt e fundit ka çuar importet për të gjithë vitin 2022 në nivelin më të lartë historik. Dhe kjo, natyrisht, ka kontribuar në rritjen e vazhdueshme të çmimit të metalit të çmuar në muajt e fundit, i cili mendohet se ka arritur në 1,900 dollarë për ons (një nivel më i lartë në 11 muaj).

Kuptohet, këto zhvillime kanë ndezur një sërë skenarësh rreth synimeve të Kinës. Ekspertët shpjegojnë se blerjet e arit shtesë janë të lidhura pazgjidhshmërisht me synimin e Pekinit për të reduktuar varësinë nga dollari amerikan, pasi marrëdhëniet me SHBA-në vazhdojnë të përkeqësohen për shkak të “luftës” teknologjike.

Përveç kësaj, për shkak të faktit se rezervat e bankës qendrore përbëhen kryesisht nga dollarë, të cilët në çdo moment mund të jenë në qendër të sanksioneve perëndimore (siç ndodhi me Rusinë), qeveria kineze dëshiron të kufizojë ndikimin e një zhvillimi kaq të pafavorshëm.

Prandaj, Banka Popullore përpiqet të diversifikojë rezervat e saj, duke ulur dollarin dhe duke rritur arin. Kjo është ndihmuar nga situata më e gjerë në tregje, pasi dollari po bëhet gjithnjë e më i lirë, gjë që ndihmon Kinën të blejë metalin e çmuar me çmime më të ulëta.

Në të njëjtën kohë, siç theksojnë analistët, Kina i frikësohet rrezikut të vendosjes së kufizimeve të udhëtimit nga vendet e huaja, për shkak të shpërthimit të ri të koronavirusit dhe heqjes së papritur të politikës së “tolerancës zero” ndaj Covid.

Pra, nëse Perëndimi vendos masa kufizuese ose nëse Kina detyrohet të rivendosë bllokimet, shumë sektorë të ekonomisë (turizmi, industria, prodhimi) do të pësojnë dëme të konsiderueshme. Dhe rezervat e larta të arit, sigurisht, mund ta bëjnë atë dëm… më të butë. 

4 Komente

 1. L
  Lingotat e Arit te Thesarit qe vodhi I.M e sb

  300 cope Lingota vjedhur nge xhuxhi i cepanit bashke me salih berishen ,lereni se cfar ai pelliste ateher duke i then ilir floriri ,sepse tinzari i shpelles e perdorte ate per shantazhe ndaj xhuxhit ,qe ai te ishte nenUrdhrat e tije ,sepse Ligjerishte xhuxhi pernalizihej sepse ai ishte Km qe urdheroj marrjen ne Tynelet e transportimin e Thesarit te Shtetit ne Bunkierin e Krrabes ( marrezi qe ndodhi vetem ne Shqiperi ) dhe qe ala sot Drejtesie kjo Bordello e Krimit e Politikes ,as qe don me dit lol! Nuk ka cmenduri me te madhe per nji shtet e kte popull qe ala ben sehir Banden Hajnise e krimit

  1. A
   Analize jo shaka

   Artikulli do kishte kuptim nqs kjo blerje do ishte bere kir cmimi i arit do ishte me i lire, ndersa me cmimin e tanishem nuk ben sens. ….edhe nje gje… Ne cilin ligj apo eksertize ekonomike egsiston qe rrezervat e blera nga kina ( ne dollare) nuk jepen mbrapsh nga banka qendrore amerikane????? Qellimi eshte dominimi i tregjeve botrore mbas 2030

   1. J
    Juli

    Përkhëthim leshi. Dollarit i ka rënë cmimi thotë, Floriri ka shkuar në ekstrem. Dhe ata po blejnë me dollarë floririn se i bie më lirë !!!!!!!!!!!!!!!! Humor shqiptar

   2. t
    taso kume

    Sukseset e Kines shpjegohe se akoma eshte nen çentralizmin qeveritar qe ne perndim nuk ekziston dhe veshtirsine i kane dopjo duke u shtuar dhe çmimin e larte tani ,po le ta kethehemi te floriri jone qe na i vodhen 2 nga 3 MUSKETJERET e kombit Skrapalliu me SHpellarin ,SPAK ka ndermat ti denoje dhe tu sekuestroj pasurite e vjedhura per te zvendesuar arin e shtetit, po ari i RUBIKUT ku vete ?????. mos valle depozitohet ne offshoret e tyre ,PANAMA,SAN MARINO ,QIPRO,, dhe gazetaret tane jane ne halle per kollosin KINES? ,shikoni te zbuloni shushunjat e kombit qe thithin dite per dite gjakun SHQIPTARE.Mos u genjeni me KOCKA.

    Lini një Përgjigje