Greqia financon autostradën me Shqipërinë pas gati 20 vitesh diskutime, buxheti 320 milionë dollarë

1 Shkurt 2023, 20:35Ekonomia TEMA

Greqia financon autostradën me Shqipërinë pas gati 20 vitesh

Ministria greke e Infrastrukturës dhe Transportit shpalli të mërkurën tenderin për aksin rrugor “Janinë – Kallpaq – Kakavijë ”, me një buxhet prej rreth 320 milionë dollarë.

Sipas autoriteteve greke të transportit aksi rrugor 70 km i gjatë do të lidh rajonin e Janinës me Shqipërinë dhe do të jetë një autostradë e mbyllur me standarte të larta të sigurisë rrugore.

Ministri grek i Transporteve, Kostas Karamanlis tha se “ky është një projekt emblematik, i cili filloi të planifikohej dhe diskutohej para vitit 2005, por më së fundi u bë realitet.”

Segmenti rrugor Janinë -Kakavjë krahas përmirësimit të lëvizjes së njerëzve dhe mallrave pritet të nxisë sidomos lëvizjen turistike.

Rajonet e Gjirokastrës dhe Janinës kanë njohur vite e fundit një rritje të ndjeshme të prurjeve turistike, sidomos drejt destinacioneve natyrore dhe të trashëgimisë kulturore.

Aksi i ri rrugor Janinë-Kalpaq-Kakavijë do të lidhë Greqinë me Shqipërinë si pjesë e “Korridorit Blu” , një rrjet rrugor prej rreth 1500 km që financohet kryesisht nga Bashkimi Evropian.

Në projektin e Korridorit Blu janë të përfshira 8 vende Shqipëria, Bosnje-Hercegovina, Kroacia, Greqia, Italia, Mali i Zi, Serbia dhe Sllovenia.

Sipas vlerësimit të Bashkimit Evropian, ndërsa projektet e ndërtimit të akseve rrugore në Kroaci kanë bërë përparim të konsiderueshme, në Shqipëri, ndërtimi i pjesës trrugore të këtij korridori ishte planifikuar që të përfundonte në pranverën e vitit 2020, por pandemia e ngadalësoi zbatimin e projekteve. Seksioni shqiptar i “Korridorit Blu” ka një gjatësi totale prej 315 kilometrash.

VOA

27 Komente

 1. E
  E verteta dhemb....

  Fatale......asnje qindarke ne favor te axaristoi(bukeshkaleve) tourkalvanoi....

  1. M
   Mbresa

   KUNDER MALLKIMIT TE GJUHES SHQIPE (1865-1911) Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

   1. J
    Jam Ortodoks Shqiptare e Krenar ju dhjes greqireve

    Mbresa rrespekt per qe ngre zerin e Patriotizmit ne kto medie ,qe financohen nga Shteti me i Ndyre qe ka pare Njerzimi ,i cili ne vend te Gjakut ne vena ka vetem Helm . Ne Ortodokset Shqiptare jemi Krenare per pararadhesit tane te Shuqar ,qe ne cdo Nivele Intelekti apo Kulturure -Njerzore kan qen shume me Larte se Aziatiket Greko Ortodoks qe Bota Europiane i tufezoj ne Teritoret Shqiptare e i mbeshteti ne cdo Krim e Politike Kriminale te tyre kunder shqiptareve . Ne jemi Ortodokse qe i dhjesin me surrat Pederasteve aziatike qe sot quhen Grek ,te cilet po me ndihmen e BE-se depertuan ne Kishen e Shenjte Shqiptare te Atdhetarit dhe Patriotit Model te Kombit Shqiptare imzot Fan.S.Noli . Ne shqiptaret nuk mundet te peshtyjme mbi gjakun e Krenarine ,Patriotizmin Atdhedashurine qe na lan trashgimi te Paret tane , dhe duhet te bejme gjithcka te Bashkuar te pastrojme Kishen e Fan Nolit nga Gjaprinjte Grek qe zvarriten teritorit Shqiptare . Un si Ortodoks do ta kisha per poshterim te krahasohesha me nji pderast greko aziatik ,qe ne mungese te Kombit ashtu si kan Fallsifikuar Historine vazhdojn ala sot nen Komanden e Satanit qe i shtyn Miljarda ne bythe pederave ,qe te mbajne Balkanin ne Konflikte e te destabilizuar ,per interesat e tyre Politike . U shofsh o pjella e djallit i quajtur grek .

    1. E
     E verteta dhemb....

     Ti je turk i qelbet pasi se pari: -shan si nje korrak,mallkon si nje satana,pra je bastardhos atheos. -nuk di te shkruash as identitetin tend orthodhox(greqisht) e jo bastardh "ortodox" made in Albanistan!!!!! - sa per kryqin as qe flitet se mund ta besh e as qe di se cfare simbolizojne bashkimi i tre gishtave ne berjen e kryqit! Kshq ti je thjesht nje vari kkkkkkk lindur e rritur nga prinder vari kkkkkkk te kohes se Laver sumqirit.....

     1. s
      sumeCpuari flet nga Vryma e Kadavres

      E Verteta dhemb... ore sumqiri bordeelos oMunia e prostitutave minoritare , o pederast halesh , po kur u bere ti mor jashteshqitje urbane o mut kanalesh , t'me tregosh mua kush jam e si shkruahet kjo e ajo . Un te dhjes ty ne surrat o pederast dhe dhuhes se Djallit te Zi qe te pallon ty . Ato tre gishta un i bashkoj ne raste ,kur ja fus ne pith noj kurve minoritare (qe mundet ta kishte fat edhe Motra jote seksi ) para se ti rras Te Gjatin . Un jam lindur nga Prinder Shqiptare ,qe kan Atdhe e Dinjitete ,jo si dobica putanash si ty ,qe sot pallohesh ne Manastiret apo Strehimet e Djallit te zi . Envri thon kur ishte i ri ,pallonte minoritaret me seksi qe vinin ne Gjinokaster o dobic ferrash ,paIdentitet e paAtdhe ,jashteshqitje njerezore . Hajt shko e lepij noj bole ne WC dhe kujdes perdor Vazeline se mos te Dhemb !

      1. E
       E verteta dhemb....

       Arapi mou,se kush je dhe nga cfare prinder njethundrake je lindur nuk donte shume te kuptoi dikush..... gezuar ramazonin

    2. b
     ben.

     Eshte vertet tmer. Lajmi eshte se greket e bejne autostraden me 4.6 milione euro,ose gati 5 here me lire se sa e ben lideri global, delenxhinjte meren me traplleqe. Ore kafshe po ju vjedh rama nga 15 milione euro per km ,o kafshe ,po ju vjedh leket tuaja dhe te femijve o kafshe nuk po ju vjedh ai me siper o kafshe. Ca mund ti thuash ketyre bagetive.

     1. X
      X Rajmond Karin nga Tropoja

      propagande Fazllitshe e Ben Shiqere Sal Karaxhixhit ... kafshe shpellare!

     2. G
      Gent

      Më kënaqi Flm

     3. N
      Nuk je grek pse flet greqisht

      Eh mër gjysmagjel. Ta dhjeu Greku? Natyrisht qe ta dhjeu, se nuk të le as te shkosh ne Gërqi. Greket e vërtetë nuk shkruajne ketu. Ata kane hallet e tyre.

      1. C
       Cameria

       Jevgjit Ponti.Hale qe se di ca je.

       1. b
        ben.

        Keta greket tere jeten per ti prishur pune liderit global dhe komplet pabuksa. Si ore do bejne autostrade keta me 4.6 milione euro km. Lideri global nuk kap superstrade me dore pa 20 milione euro km.

        1. G
         Gogoli

         Të dhëmb bytha mor derëzi, avash me trungun

         1. D
          Drilon

          O kari, po nderton autostraden brenda Greqise. Nuk ka lidhje me territorin aktual shqiptar. Kaq te trashe jane te gjithe greket e Shqiperise?

          1. t
           tfgs kolotrypida

           o Drilon mos e quaj grek se i ben qejfin bithekirit, ate pret ti thuash

          2. S
           Shqiptari ; Greqia s'ka asnji interes üer shqiptar

           Shife shife Grekofoni , o dhi ne Histeri lol se Graqitez po ndertokan gjasme Autostrade nga janina - Shqiperi ! Nuk kuptohet dhe eshte karagjozlletk Grek te afroshe kte si Lajm Opinionit Shqiptare ,qellimi i vetem eshte si gjitmone me te tilla dokrra greiresh te provokojne shqiptaret , duke menduar se po i ja rrasin shqiptaret te gjatin aty ku i pelqen pederave gerrk. _ E para per Shqiptaret nuk ka asnji lloj rendesie nji autostrade e tille ,sepse ajo rruga ekzistuese Janine - Shqiperi mjafton per ata qe shkojn e vijne apo punojne ne shtetin me te ndyre te Bote . E dyta Shqiperia nuk ka asnji interese per Greqine e cila eshte Fundi i Botes dhe asnji vend qe ja vlen e te na interesoje .Me nderetimin ePorteve Moderrne ne Shqiperi _ shqiptaret hedhin veshtrimin drejt Botes se zhvilluar jo shtetit Mesjetare Grek ,ku vetem Poshtesive Njerezore e Ligesise e cdo Te Keqe Njerezore nuk ka asgje qe do i vlente Njeriut . Greqia eshte Spella e Se Keqes Njerezore Vatra Kanceroze e Njerzimit si e tille ,ne si shqiptare i bejme Mutin ne Goje

          3. M
           Marko Polo

           Përparësi duhet të ketë Autostrada e Adriatikut që kalon përgjatë bregdetit të Kroacisë, Malit të Zi, Shqipërisë dhe deri në Greqi. Të gjitha këto vende ta financojnë së bashku. Financimit duhet ti bashkangjiten edhe Kosova dhe Maqedonia sepse edhe këto vende përfitojnë. Sigurisht do ta kishte edhe mbështetjen e BE.

           1. F
            FakeNews , Gjarperime Greqirash !

            Godasin pas kraheve , Djalli i zi i Erresires , dhe pastaj del diten ben Karagjozin . Edhe nqs do ishte e vertet kjo Autostrade , per Shqiperine s'ka asnji interes ! Kujt i intereson Greqia ? Nji autostrade e tille ? Un mendoj skujt ne Shqiperi , Rruga Nationale Shqiperi -Janine mjafton per ata refugjate qe shkojn ne ate mut vend gjarinjesh . Pastaj , kujt i duhet investimi me Gerrqin more malaga ,hahahah .Greqia eshte Fundi i Botes ! Shqiperia do hedh veshtrimin pertej Adriatikut me Portet e saja Moderrne dhe Greqia do ngelet aty ku eshte ne hale te Kontinentit me gjithe Krimbat e janulles

            1. N
             Noci

             Na hangsh m... ti me ate statuse shkon e punon dy Jave e bebesh grek sikur je ba ndonje Francez a gjerman

             1. D
              Drino

              Sihni se si jane kostot e ndertimit te autostradave ne shtetet rreth nesh: ne Geqi me pak se 5 milione euro nje km. Ne Mal te Zi me pak se 6 milone euro nje km.

              1. M
               Momqirsi grekofoneve

               Do ta bejme me te lehte punen ty pisiglenti. Do shkosh ne Leoforo Sigrou per pak ore, do shqiesh veren e sumes tende dhe do kthehesh perseri ne Dropordhe. Do kesh lehtesira vre bythqiri mou. Mos harro, Kacifa te pret te gropa derrave ku e hodhi RENEA.

               1. R
                Rusofil grek

                Paguajme ne taxat qe alvanete te kene rruge per gomeret. Po punojme qe kleptomaniaket te kene rruge per ne kkakavia.

                1. K
                 K....derri i Sulltonit....arnaut qirsi i grekeve..

                 Shikoje nga nje aspekt tjeter....eshte dicka e mire...qe edhe k...derrat alvanet....te vijn sa me shpejt pa humbur kohe....per shkerdhim te....motrave e grave kembeleshe....."greke" nga Anadolli....si dikur kur i shkerdhyen 500 vjet ne Haremet e Sulltanit...ose kur ndermerrnin ndonje ekspedite ndeshkimi.....(Peloponez)......per ti futur hurin ne bithe ndonje jevgjiti qe kishte pire e hapesh bithesh ne Katundet e brek-grisurve.....

                2. c
                 censurojn Pederastet Grek se i dhemb bytha ?

                 eh mor pederasti fshatit ty duhet te shkerdhyer kati i 3 do var ke Rogi

                 1. ?
                  ?./

                  Nip stërnipërit e Salep Sulltanit çfarë kanë që janë marrosur?! Greqia ka 5 000 vjet që është aty ku është. Bashkëkombas me ilirët e lashtë. Bashkëluftëtarë me arbërorët kundër kuçedrës turke. Që i transformoi shqiptarët në arvanitas, arnautë dhe arbëreshë. Shumë mirë që po ndërtohet kjo autorruga. Që do lidhë dhe bashkojë të gjitha shtetet buzë Jonit dhe Adriatikut. 500 000 shqiptarët që jetojnë sot në Greqi nuk kanë asnjë kundërshtim që të udhëtojnë në këtë autorrugë që do lidhë Athinën me Durrësin, Ulqinin dhe më tej. Enveri paska pasur të drejtë kur ka shkruar "Dy popuj miq".

                  1. $
                   $$$$

                   Akoma beson se i shkruante librat Enveri qe kishte ...pjerdhur...nga trute e kokes qe nga fillimi i viteve 70...e mbahej ne jete me nje "garuzhde"ilace.....per kto meselera kishte nje tufe greko-dashamires...qe e rrethonin...klounin e Gjirokastres....dhe qe i diktonin tekset e permbajtjet e librave te tillle...si ky qe ke permendur ne shkrimin tend...e qe te paska mbetur ne mend.....dy popuj miq..ishte thjeshte nje servilizem i Emverit kundrejt ezmereve te Athines...as me shume e as me pak....thjesht nje kopertine pa vlere.....

                  2. V
                   Vezhguesi

                   U cakerdis mileti per nje rruge.... Ore kuptojeni kjo eshte rruge qe ben Greqia ne territorin e saj per hesap te saj, kryesisht per te shitur prodhimet greke ne Shqiperi. Nuk po bejne greket ndonje bamiresi per ne. Duket sikur Greqia po i dhuron Shqiperise nje autostrade...Budallaliqe me brire. Hiqeni nga mendja, askush nuk te dhuron asgje sot.

                   Lini një Përgjigje