Habit ministrja Ibrahimaj: Çmimet në Shqipëri janë rritur me vetëm 6.1 përqind, ne bazohemi tek të dhënat tona

20 Shtator 2022, 09:35Ekonomia TEMA

Habit ministrja Ibrahimaj: Çmimet në Shqipëri janë rritur

Ministrja e Financave Delina Ibrahimaj u shpreh se paketa e parë e ndihmës për krizën e çmimeve ofronte një zgjidhe afatshkurtër për rritjen e çmimeve, ndërsa paketa e dytë synon të bëjë një ndërhyrje të qëndrueshme për sa kohë do të jenë çmimet e larta

Sipas saj, qeveria bazohet në të dhënat e INSTAT, dhe në rritjen e inflacionit dhe në përllogaritjet e bëra nga INSTAT për 8 muaj e parë, ka pasur rritje me 6.1% të çmimeve.

"Paketa e parë ofronte një zgjidhe afatshkurtër për rritjen e çmimeve. Paketa e dytë synon të bëjë një ndërhyrje të qëndrueshme për sa kohë do të jenë çmimet e larta edhe ën vitin e ardhshëm.

Nuk ka të keqe që të bësh propaganda në një situatë normale, por në një situatë të tillë duhet të ndërmarrin politika që të ndikojnë ne ekonomisë shqiptare dhe në xhepat e qytetarëve. 

Nuk ka kohë për propagandë, por për veprime.

Ne bazohemi në llogaritë tona, në të dhënat e INSTAT dhe në rritjen e inflacionit. 

Në përllogaritjet e bëra nga INSTAT për 8 muaj e parë ka pasur rritje me 6.1% të çmimeve. 

Ne këtu jemi bazuar në këtë shifër për të bërë paketat. Në muajin gusht çmimet janë rritur me 8%", tha ajo në emisionin "Drejt" të Luan Ramës.

8 Komente

 1. D
  Demokrati me mend ne koke

  Buka rritje 50%. Uji 20%. vaji 250 %. Veza 200%. Mishi 25%. Peshku 10%. Bulmeti 35%.

  1. D
   Demokrati me mend ne koke

   Cilin gazetar kishte perballe kjo? Eshte detyra e tij te ja perplasi fytyres te verteten kesaj bushtre. Dhe nqs Instat ka nxjerre keto shifra ath duhen denincuar per shperdorim detyre. Mashtrim i paster.

   1. D
    Detari

    gezuar ramazonin o popull musliman! dhe 4-8 vite te tjera

    1. K
     KK

     Ministrja Genjen Njerezit dhe duhet te jap doreheqjen. Te na tregoje ku blen kjo Zonje te shkojme edhe ne.Statistikat e Ministres Ose jane Fallco Ose Nuk di cfare I behet me Ekonomine qe drejton. Cfare Turpi ne nje vend tjeter Ministres Do I tregonin Deren. Ja keto jane fajet e Rames qe njerezit Nuk e duan me

     1. P
      Pensionisti

      Edhe pensionet qe me demek do ti indeksimin 6% ne shtator sipas asaj qe tha Denaj, del drejtori i ISSH Hado tha qe thote fillon ne mujain tetor 2022, hajde ke te besojme, por po te futesh te e-albania pensionet nuk dalin qe te jene indeksuar ne shtator, kjo eshte propagande jo e mire per pensionistët te cilet jane shtresa me varfer dhe shume e urte. Te dale ministra Denaj dhe te thote si qendron e verteta, boll me genjeshtra.

      1. O
       Operacioni Zjarri

       Nuk eshte vetem kjo. Keta kane pjerdhur te gjithe, jane shkeputur komplet nga realiteti. Kur i thane mbretereshes franceze Mari Antuanete se populli po bente revolucion se nuk kishte buke ajo u pergjigj "athere le te hane kruasane. Nuk e di pse ma kujtoi kjo ministrja

       1. E
        Eva

        C'beri 6 e c'beri 20 ne nje deklarate politike. Populli e di vete se ku i djeg! Internet paskeni more kodosher per te lexuar lajmet ne orar te punes...

        1. G
         Gole

         Sqarojeni zonjën! Nuk janë rritur përmasat e testikujve të dashnorit të saj,por çmimet e bukës të gojës të miletit... Kjo ngatërron karin me dollarin!

         Lini një Përgjigje