Konfindustria kërkon që të rishikohet vendimi për kufirin e konsumit të energjisë

19 Shtator 2022, 11:57Ekonomia TEMA

Konfindustria kërkon që të rishikohet vendimi për kufirin e

Konfindustria i kërkon ekzekutivit të rishikojë vendimin për kufirin e konsumit të energjisë elektrike mbi të cilën do të zbatohet pagesa me çmimet e tregut ndërkombëtar për familjarët.

Në këtë kuptim kërkohet, që kufiri të jetë jo më pak se 1200 kw/muaj nga 800 kw/muaj të paralajmëruar.

Konfindustria vlerëson, se kufiri prej 800kw/muaj konsum i energjisë elektrike në muajt e ftohtë tejkalohet nga jo më pak se 13-20% e familjeve, varësisht ashpërsisë së kushteve të motit.

Kështu në mënyrë të drejtpërdrejtë do të preken të ardhurat e 90-130 mijë familjeve.

3 Komente

 1. p
  popull

  Po ju qifsha motrat e grate,te shpetoni ju kurvat e ta haje populli i thjeshte barren e ngritjes se cmimit

  1. E
   Ergys

   Konfindustria i kërkon qiqra ne hell...

   1. J
    Jari

    Nuk e kuptoj pse meret konfindustria me cmimet e energjise elektrike per qytetaret, dhe nuk shikon problemet e bizneseve.Ne periudhen kur qeveriste Berisha, sasia energjise per qytetaret me pak te ardhura ishte vetem 300 kw, ndersa mbi kete fashe cmimi pothuaj dy fishohej dhe per konfindustrine kjo ishte normale,sepse nuk tha kurre nje fjale.Tani qe kufiri eshte 800 kw pra gati 3 fishi i atehershem,qenkerka i pa mjaftueshem per konfindrustrine dhe Gjergj Buxhukun.Kete palo burre e mbajme mend ne fillim te vitit 2005 qe ka bere disa shkrime per menyren e privatizimit te Albtelekomit nga qeveria e Nanos tek kompania turke.Albtelekomi nuk u privatizua,dhe 1 deri 1.5 vjet pasi erdhi PD u privatizua tek po ajo kompani dhe me te njejtat kushte,bile per punonjesit me keq,sepse nuk iu dhane 12 rrogat qe qeveria Nano jepte ne cdo privatizim qe bente.Kete fytyren e ndyre Gjergj Buxhuku nuk e pame te thoshte nje fjale te vetme ne ate kohe kunder qeverise Berisha per privatizimin e Albtelekom,sic kishte bere me pare.Kuptohet qe sherbetori nuk mund te dale kunder padronit.Pra per Buxhukun kufiri 300 kw eshte me i larte se kufiri 800 kw.Rrofte Gjergj Buxhku qe i qan zemra per popullin.

    Lini një Përgjigje