Mallrave shqiptare iu ‘ngushtohet’ rruga në Greqi

18 Mars 2024, 21:20Ekonomia TEMA
Mallrave shqiptare iu ‘ngushtohet’ rruga në Greqi

Mallrat shqiptare duket se po gjejnë gjithnjë e më pak ‘hapësirë në Greqi’. Të dhënat zyrtare të tregtisë së jashtme tregojnë se një renie të eksporteve të Shqipërisë drejt Greqisë me -41.6 %.
Konkretisht, në shkurt të këtij viti Shqipëria ka eksportuar në Greqi mallra me vlerë 2 miliardë lekë, duke njohur një rënie të konsiderueshme në krahasim me shkurtin e vitit të kaluar ku shifra ishte 3.5 miliardë lekë. Eksportet në total njohën rënie në muajin shkurt, por në përqindje rënia është më e lartë me Greqinë.

Pra, në shkurtin e këtij viti Shqipëria ka eksportuar 1.5 miliardë lekë mallra më pak sesa vitin e kaluar. Ndryshe ndodh në kahun tjetër, ku mallrat greke kanë gjetur terren më shumë në Shqipëri.

Po të njëjtat të dhëna të INSTAT dëshmojnë se në shkurt të këtij viti, Shqipëria ka importuar nga Greqia mallra me vlerë 5.5 miliardë lekë, duke njohur një rritje me 1.3 miliardë lekë mallra më shumë sesa në shkurtin e vitit të kaluar.

Rënia e fortë e eksporteve të Shqipërisë drejt Greqisë rezulton të jetë fenomen i dy muajve të parë të këtij viti, janari dhe shkurtit pasi në muajin dhjetor niveli i eksporteve ishte pozitiv.
Në 5 vitet e fundit, niveli i eksporteve shqiptare drejt Greqisë ka njohur rritje të konsiderueshme. Në vitin 2019, niveli i eksporteve ishte 12.7 miliardë lekë ndërsa në vitin 2023 ky nivel u rrit në 28.6 miliardë lekë.

26 Komente

 1. E
  E verteta dhemb....

  Mistsotakis (citjoneziut): to makri hahahaha!

  1. A
   Arvanitasi

   Rama po tall karjanin me ty o zhabzi byth qire grek qire qe pallohesh me burra ne Qishe, me Dule dhjakun e me MiçoKakis dobiçin per dite e me shume..Mire ja u ben pederasteve te Janulle piçkes

   1. S
    Sebastiano

    Shko or derdimen kerko gruan se ka 2 dite qe ste vjen ne shpi se ti sipas ligjit te evgjiteve greke pallohesh me burra, vemje

    1. J
     Janulles me dras pas koke

     Ore loqe , bejn biznes njerezit dhe biznesi ska ndjenja politike dhe ngjyra , me shet ate qe dua dhe blej ate qe dua kjo eshte motua jo si puna jote qe kenaqesh me pak dhe ben gam gam gam si qen i qelbur , ti ngop zoren e thar me nje pjat grosh nje koker qep , mer nje 300 dhe i ben pipa papulit qe te le te flesh gratis neper bodrumet e kishes …je ne regull ti ore majmun ….ti loqe linde e loqe do vdesesh , njeri i mbaruar , llapaqen hesapi ..njeri pa piken e vleres … Deri tani Mucotaki pasi u kenaq me pipa nga Er Doga ne mes te Athines u cqep ne pipa dhe nga corapekuqi pi i mer to makri , madje dhe me gunga qe mos ti dali me …hahahahahahahah ptuuuuuuu vromjari

    2. v
     vk

     MOs importoni nga Greqia dhe mbylleni fare me legenat,

     1. D
      Denisa

      Greqia Shoviniste do t'i beje Shqiperise bllokade imperialiste; per here te pare ne historine shekullore te dy fqinjeve, Kyrjakos Micotaqis do te shpalle lufte. Jo per kriminelin dhe hajdutin Beleri, por per Camerine: ne se Shqiperia hyn ne BE camet do te kene te drejte te kthehen ne trojet tyre te grabitura nga evgjiterit grek.

      1. R
       Real

       Rrofte ripjellja dhe Bejleri.

       1. S
        Skenderbeu

        Qeveria shqiptare duhet tu vendose mardhenie reciproke tregetarve greke qe sjellin malleable ne Shqiperi, Duke Ju ritur takat mallrave nga Greqia dhe Duke Ju nxjere pengesat me embargo dhe kontroll e doganier per skadencen dhe ska ritet in e tyre Duke i bonuses hyrjen menje dy dite deri nje jave dhe nje muaj me kontroll e shendetsore per produkteve ushqimore dhe farmaceutike te cilat futen me shume ne Shqiperi.

        1. F
         Fgctvf

         Mos jepni e merni me greqin , shtet muti pa as nje vler.

         1. S
          Saranda

          Keshtu eshte kur ca bastard te politikes shqiptare ka 30 vite qe luanin vallen e gre qirve. Valle me armiqet. Mitsotaqis qe eshte jashteqitje arberire sulmon Shqiperine me bastardin Bejler. Ndertoni ishtri i qelbesira, mjafte vodhet vendin tuaj!

          1. H
           Himara

           Separi e nxiten bastard Bejlerin te sulmoj kazermen ushtarake shqiptare e te vras ushtaraket, dhe tani po kete bastrd synojne ta mbeshtesin qe te udheq me Bashkin shqiotare.. Po Berisha kryebastardi nuk e denoj me kohe, kurse tani e ka kurdisur kunder Shqiperise. Greqirja e mutit, Çameria do te gjej drejtesine.

           1. R
            Radhime

            Plasen greqiret se po shohin qe Shqiperia po zhvillohet.

            1. A
             Aron

             Pse jo, Greqia importon edhe vaj ulliri fallco ne Shqiperi qe helmon njerzit dhe shqipetaret vazhdojne i blejne. Nuk do ta benin dot kete nqs njerzit nuk i blinin.

             1. A
              Aron

              Pse jo, Greqia importon edhe vaj ulliri fallco ne Shqiperi qe helmon njerzit dhe shqipetaret vazhdojne i blejne. Nuk do ta benin dot kete nqs njerzit nuk i blinin.

              1. A
               Aron

               Pse jo, Greqia importon edhe vaj ulliri fallco ne Shqiperi qe helmon njerzit dhe shqipetaret vazhdojne i blejne. Nuk do ta benin dot kete nqs njerzit nuk i blinin.

               1. D
                Do t'i kërkoni shqiptarët more jevgjitër

                Prisni sa të vij sezoni i pjeshkave dhe do e shikojnë grekët bythën e mizës dhe belerisit,kur t'ju kalbet prodhimi në fushë....

                1. S
                 Spiro Terbufi

                 Jevgjit je ti mor brekgrisur se spo ye vjen greku te punoj te i po ti te ai pse nuk shkoni ne anadoll?

                 1. K
                  Konica

                  Mire e ka parafolesi o Spiro kaka.. Mos i bjer me bythes e je ne rregull po ce do zhabzinjte grek qire e bene dhe me ligj e hajde duro eren e mutit tani me Athine e gjetke

                2. R
                 Ramut bolja

                 O turkoarnauta u kenaqet ,tani hani mutin e Rames dhe ngopuni.

                 1. M
                  MiçoKakis

                  Sbkerdhate i kopilit Miçokakis e more supen per sot ke dhe kusur nga 300 evrot. Pederast greko qire

                 2. T
                  Tepelena

                  Mos konsumoni produkte te greqirve.

                  1. Çamëria

                   Greqiret primitiv, vdesin nga zilia ndaj fqinjit te saj. Kaq qelbesira te ndyera, por gjithe bota e di se kete Gre qije e udhegeqin ca jashteqitje arberore sikur Mitsotaqisi te cikit bejne cmos per te kenaqur barkun e tyre shtazarak dhe apetitet e shovenistve antishqiptar. Gre qija vetem mutin e shqiptarve mund te haj. Greqija eshte shteti ma i varfer ne BE. Greqiret ushqehen me ndihmat e BEse. Bojkotoni produktet e greqirve.

                   1. .
                    ...he zot c'na gjeti me debilet...

                    E mbushet zorrën o te dhjere qe jetoni ne republikë bananesh dhe akoma kaloni kufirin ne kembe per një copë bukë, ne Evropë kërkoni azil politik dhe shani të tjerët se ata ua kanë fajin.

                    1. K
                     Kosta

                     Ne zorren e mbushem po ti bithen ne karjan ske te ngop o bastard i Janulles piçkes. Gre qia u dhje fare, ndihet aroma e mutit gjithandej o paliKari

                    2. P
                     Popull budalla

                     Shani Shani dhe vetem Shani. Beni ate qe dini me mire. Nje koment qe te analizoje shkrimin e keti gazetarit nuk lexova. Vetem Shani dhe jepni mendje si do ja bejme sikur u degjon njeri. Njerez me probleme psiqike

                     1. N
                      Noci

                      Greqia ka nje treg edhe pse i vogël ështe i konsiderueshëm per te se popujt d tjere qe ka ne kufi nuk blejnë ne Greqi kështu qe nje kunderpergjigje nga ana jonë,sidomos ne stinen e veres sado pak e ben pak dem ne hotelet greke por duhet marre vesh ,a po bejne embargo apo shkaqet jane te tjera ku fajin nuk e kane greket.Sa i takon disa prodhimeve greke duhen pare me vemendje se shprehja buono per Albania per prodhimet greke ka pas dale.

                      Lini një Përgjigje