“Mburoja e qeverisë”, Rama: Rritja e çmimeve në Shqipëri, thuajse sa gjysma e rritjes në vendet e rajonit

19 Shtator 2022, 19:59Ekonomia TEMA

“Mburoja e qeverisë”, Rama: Rritja e çmimeve në

Për shkak të bllokimit të eksporteve nga portet e Ukrainës bota është duke u përballur me mungesa por edhe rritje stratosferike të çmimeve të produkteve të shportës.

Megjithatë, kryeministri Edi Rama, duke cituar një raport të shtatorit të Bankës Botërore, sjell në vëmendje se Shqipëria është vendi me nivelin e inflacionit më të ulët mbi çmimet e produkteve ushqimore.

Po ashtu, kreu i qeverisë thotë se rritja e çmimeve në Shqipëri është thuajse sa gjysma e rritjes së raportuar në pothuaj të gjithë vendet e rajonit. 

Sipas Ramës, arsyeja që inflacioni, sipas tij, nuk po bën në Shqipëri atë që po bën në rajon është, siç shprehet ai, mburoja financiare e qeverisë mbi çmimin e energjisë.  

11 Komente

 1. M
  Mal Cori

  Po të dalë njëri e ti thotë, le që ja ka thënë Erjon Braçe, që çmimi i plehut kimik Ure, vjet ishte 42 mijë lekë kv, ndërsa sivjet u rrit në 130 mijë për kv........... pra një rritje prej mbi 300 %.........

  1. R
   Raimond vlonjati

   Doli Kryeministri hajdut te genjeje si qelbesire per te jusitifkuar cmimet e tij qe jane me te alrtat ne Bote Cmimi i Karburantit eshte me i larti ne Bote, dhe nderkaaq ka 4 muaj qe Bota po e ul cmimin e Karburantit ky bastard nuk lejon te ulet cmimi se i ulen fitimet ketij hajduti, Te gjitha cmimet ne Shqiperi kane ritje galopante sepse eshte shume i larte cmimi i Karburantit Ngrihuni ore te gjithe ne Proteste dhe hiqeni kete qelbesire , se ju mori ne qaf jeten rinise shqiptare ky qen bir qeni

  2. R
   Rita Sahati

   Rrofsh gjigand. Vetem ne saje te punes tuaj te palodhur, poplli yne akoma po ha buke. Po te qe gjekundi tjeter ne Europe do hante ...simite. Ik re kar ik. Leri kto krahasime. Pse nuk shef cmimin e karburantit dhe krahasoje, Pse nuk shef rrogat dhe krahasoji.... po na ben krahasime idiote...

   1. A
    Alex

    Po sa e kane Rogen ata o Edush, mbete televizioneve te Europes Duke dhene mend e Duke u justifikuar, po qeshin me ty , jemi vendi me popullsi te varfer dhe politikane te pasur,

    1. a
     arqile

     Komentues banale.

     1. T
      Taulant

      Kerrici Vucicit vetem mashtron. Realiteti flet cdo dite qindra Shqiptar largohen.

      1. X
       Xha Braho

       Burimi i te dhenave qe perdor Banka Boterore eshte Instat. Instat=Rama ????

       1. T
        Tina xhelo

        Shume keq , qe ministrja e ekonomise thote rritja e cmimeve 6 % Ik zonje ne nje supermarket. Sheqeri nga 90, 130? Sa % i bie? Dhe shikoi te gjithe artikujt me rradhe. Keshtu beheni fare te pabesuesem. Turp!

        1. T
         Tina

         Me vjen keq per ministren, qe flet sikur jeton ne bote tjeter. Ik ne supermarket, merr nje artikull dhe shikoje rritjen. Asnje artikull nuk eshte me poshte se 50% rritje.

         1. M
          Mjaftina Hitaj

          A keni shkuar ne ndonje market? Te shkoje ministrja , qe thote ka 6% rritje Sheqeri nga 90 , 130. Sa % i bie?

          1. ?
           ????????????????????????

           O TY TE QIFSHA FAR E FIS I DEGJENERUM MURI? EDHE HAJDUT I PA AFTE IK O RROTE KARI SE JE BERE I NEVERITSHE?.. TE QIFSH LIGJET TY LEGEN TI VETEM KE NGRITUR KORRUPSIONIN SHKERTHAT BURE TALLU ME DELET SHQIPTARE

           Lini një Përgjigje