Kompania më e madhe në botë e metaleve të çmuara kërkon të blejë rivalin e vet për 17 miliardë dollarë!

8 Shkurt 2023, 18:29Ekonomia TEMA

Kompania më e madhe në botë e metaleve të çmuara

Newmont Corp. në SHBA, kompania më e madhe në botë e metaleve, po ofron 17 miliardë dollarë për të blerë Newcrest Mining Ltd. të Australisë dhe për të krijuar një gjigant global të metaleve të çmuar, ndërsa minatorët kërkojnë të rrisin rezervat.

Propozimi i vetëm për aksione të minatorit amerikan do të ishte marrëveshja më e madhe e blerjes në nivel global deri më tani këtë vit. Ai pason një blerje prej 4.8 miliardë dollarësh të Yamana Gold Inc. nga Pan American Silver Corp. dhe Agnico Eagle Mines Ltd. që pritet të mbyllet deri në fund të marsit dhe vjen pasi çmimet e arit kanë përjetuar një periudhë të qëndrueshme fuqie që nga viti 2020. Drejtuesit e minierave kryesore kanë parashikuar më shumë konsolidim në industri pasi prodhuesit luftojnë me rënien e prodhimit dhe kostot më të larta të inputeve dhe depozitat gjithnjë e më të vështira për t’u minuar.

Newmont ka punuar në ndjekjen e Newcrest për disa muaj përpara se të bëjë ofertat fillestare dhe po kërkon një marrëveshje miqësore, tha një person me njohuri për transaksionin. Newmont me bazë në Denver konfirmoi se e bëri ofertën në një deklaratë të dielën vonë, duke thënë se marrëveshja “paraqet një propozim të fuqishëm vlere” për të dy bizneset.

Aksionet e Newcrest u rritën me 9.3% në 24.53 dollarë Australianë në Sydney, ndërsa aksionet e Newmont ranë deri në 5.8 në Nju Jork.

Ndërsa oferta për Newcrest mund t’i nxisë prodhuesit rivalë që të marrin në konsideratë meritat e një kundërveprimi në mes të konsolidimit në sektorin e metaleve të çmuara, kreu i Barrick Gold Corp., prodhuesi numër 2 në botë i shufrave, tha se ai nuk ka në plan të bëjë një ofertë rivale.

Edhe më parë minatori më i madh i arit në botë me një vlerë tregu prej afro 40 miliardë dollarësh, Newmont bëri një ofertë më të ulët për Newcrest, të cilën bordi i saj e refuzoi. Minatori amerikan po ofron në mënyrë efektive të blejë spinoff-in e tij të vjetër, pasi Newcrest fillimisht u krijua si degë e saj australiane në vitet 1960.

Në vitin 1990, Newmont Australia Limited bleu Australmin Holdings Ltd, më pas u bashkua me BHP Gold Limited dhe ndryshoi emrin e saj në Newcrest Mining Limited. Marrja, nëse përfundon, do të ishte gjithashtu një nga më të mëdhenjtë në historinë australiane, sipas të dhënave të përpiluara nga Bloomberg.

Marrëveshja do të rriste gjithashtu gjurmën e Newmont në bakër, i cili po bëhet më i kërkuar për shkak të përdorimit të tij në energjinë e rinovueshme dhe automjetet elektrike ndërsa ekonomitë po dekarbonizohen.

Newcrest nxjerr shumicën e të ardhurave të tij nga ari, dhe pjesa tjetër nga argjendi dhe bakri, me miniera në Australi, Kanada dhe Papua Guinea e Re. Kompania planifikon të rrisë komponentin e bakrit për të përfituar nga rritja e pritshme e kërkesës, tha Sherry Duhe, ushtruese e detyrës së shefit ekzekutiv, në një intervistë në nëntor.

Lini një Përgjigje