Miratohet marrëveshja 2 miliard euro për Portin e Durrësit, Balluku: Do punësohen mbi 10 mijë punëtorë

4 Nëntor 2022, 16:10Ekonomia TEMA

 

Miratohet marrëveshja 2 miliard euro për Portin e Durrësit,

Zëvendëskryeministrja Belinda Balluku ditën e sotme njoftoi miratimin e marrëveshjes për ndërtimin e Portit të Durrësit.

Përmes një deklarate për mediet, Balluku bëri me dije se investimi do të jetë 2 miliard euro dhe do ta çojë Shqipërinë në një nivel ndërkombëtare. 

Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës theksoi se flitet për një projekt të veçantë, pasi për herë të parë Shqipëria është mbajtësja e aksioneve për sa i përket një projekti kaq të madh.

"Dy miliard euro do të jetë investimi dhe parashikohet punësimi i 10-12 mijë persona. Hedhim një tjetër hap me projektin për Portin e Ri Turistik të Durrësit, investimi më i madh i huaj në rajon, i cili jo vetëm do të transformojë rrënjësisht qytetin e Durrësit, por do ta çojë turizmin në Shqipëri në një tjetër nivel ndërkombëtar.

Miratohet marrëveshja kuadër, ndërmjet Këshillit të Ministrave dhe Eagle Hills Real Estate Development, Albanian Seaports Development Company, sh.a. dhe Nshmi Development L.L.C, për projektin e investimit strategjik “Marina & Jahtet e Durrësit”, tha ajo.

Balluku tha se brigjet dhe deti do të vijojnë të jenë prona shtetërore pavarësisht investimit ndërkohë që pavarësisht sesa do të rrisë kapitalin apo investimin pala private shteti nuk do të jetë i detyruar ta bëjë këtë duke mbajtur të njëjtat aksione.

Forma e bashkëpunimit të shtetit në këtë marrëveshje u miratua përmes pjesëmarrjes së shtetit në një shoqëri të përbashkët me investitorin privat.

Kjo shoqëri e krijuar nga privati dhe publiku do të zhvillojë projektin dhe do të përfitojë prej tij duke qenë mbajtësi i masave mbështetëse.

Për herë të parë Republika e Shqipërisë është mbajtëse e aksioneve sa i takon një projekti kaq të madh, 2 miliard euro investim. Parashikohet në mënyrë direkt dhe indirekt punësimi i 12 mijë personave. Ky projekt e vendos Shqipërinë në hartën ndërkombëtare të turizmit,.

Kjo projektmarrëveshje reflekton të qartë të drejtat dhe detyrimet e secilës palë pjesëmarrëse në këtë projekt.
Duhet të themi që marrëveshja do të kalojë në parlament pasi të kalojë në komisione.

Pjesëmarrja shtetërore propozohet në nivele të tilla që nuk shuajnë ose reduktojnë ndjeshëm riskun operacional të investitorit.

Pavarësisht veprimeve të aksionerit privat pra mund të shtojë kapitalin në vite kuota e aksionerit shtetëror nuk do të ndryshojë. Bregdeti deti përkatës dhe brigjet mbeten prona shtetërore të patjetërsueshme. Ato do ti nënshtrohen pastrimit ambiental” tha Balluku.

Sipas saj prona private dhe publike rreth zonës do të pësojë rritje.
Aktiviteti i portit të Durrësit nuk do ndërpritet dhe as pengohet gjatë fazës së zbatimit. Në fazën e parë të zbatimit parashikohet që të përdoren ato pjesë që nuk prekin punën e portit.

Ministrja foli dhe për projektin e portit të ri që do të vendoset në Porto Romano duke nënvizuar se projekti gjendet në një fazë të avancuar.

34 Komente

 1. L
  Lymi

  1) Nuk është investimi me i madh i huaj ne rajon! Si zakonisht duket se po ulim breçkat në gjunjë badihava... 2) PS ka 22 vjet qe e "transformon rrënjësisht" Durrësin...mjafton të kesh sy në ballë e të shohësh halenë e frikshme që kanë krijuar. Mjafton edhe nje hundë ti ndiesh erën. SI MUND T'JU ZEMË BESË PRAPË?!?!

  1. B
   Balluke Beqirja

   Po cdo bejne keta ne kete derexhe ku e katandisen Shqiperine te gjithe bashke keto 32?! Ketyre ju duket vetja me te mire se ata te tjeret meqe nuk hedhin ne ere Gerdecin ose ndonje fshat tjeter. E kane gjetur me te thjeshte marrin token e te gjitheve dhe ja japin Zamirit. 70 mije m2 ne mes te sheshit te Vlores dhe Zamiri do bej 200 mije m2 ndertim duke ja dhene te tjereve me 30% sikur tja kete lene babai!!!! Ne fakt baba Rama ja ka dhene. E njejta formule eshte dhe kjo qe do „hap“ 10 mij vende pune! Vidh, genje, futi te nje qeshur, pi mall ne dark nga frika, gdhihet vidh, genje…..kjo eshte jeta e ketyre sot. A do ju mjaftoj neser se?!!!!

   1. e
    e communisme, le parti de la paix et de l'amour

    Ne fakt do punesohet i gjithe Durresi! = Shteti dhe vendi me i korruptuar ne Ballkan, vazhdon ne rrugen e ndritshme te socilaizmit. = lol

    1. V
     Vranakonti

     Zonja Balluku,vazhdoni punen siç e kini nisur dhe mos degjoni qent e Saliut qe lehin nate e dite kundra jush. Kjo qeveri, me Edi Ramen, do ndertoi portin e Durresit qe eshte nje mbrekulli per shqiperine dhe do beni edhe mbrekullira te tjera. Kemi besim te plot. Deshiroj qe deri ne perfundim te portit te RROJE SALIU E TA SHIKOI KETE MBREKULLI DHE PASTAJ NE TE SEMES VAFT. Ai po pullcet nga keto gjera te mira qe po bene qeveria socialiste dhe eshte trebuar.

     1. D
      Dasvidanja tavarish Sal - Like.

      Po ciën punë , të nisur e të bitisur , ka pëlqyer kjo farë opozite ? Fillo me liqenin , me pazarin e ri , me stadiumet , me bulevardin e ri , me bypasin e Vlorës , të Beratit , tunelin e Kardhiqit , etj vepra që i përdorin dhe i shijojnë të gjithë shqiptarët , duke përfshirë dhe këta që dinë vetëm të shajnë dhe nuk dinë të bëjnë opozitë. Po shkove pas mendjes së mender Saliut dhe mikut të tij Like floririt, sherr , vjedhje dhe destabilizim do jemi. Edhe tavarish Putin , këtë kërkon .

     2. T
      Tymi

      Po me ish Vollgen qe shte kthyer ne nje WC jo publike per te gjithe! Presantim i turpshen per Turistet sidomos! Flitet se Shteti ka frike te rindertoje !!!!!Pse ?

      1. T
       Tymi

       Po me ish Vollgen qe shte kthyer ne nje WC jo publike per te gjithe! Presantim i turpshen per Turistet sidomos! Flitet se Shteti ka frike te rindertoje !!!!!Pse ?

       1. D
        Durrsaku

        Ha nje mut te madh or ( Lymi

        1. L
         Lymi

         Për ty patronazhistin e vogël çeçen edhe gjithe te tjerët me poshtë: (qofshi nga Tepelena apo Tropoja): KUR TJU NGECI NE FYT SUFLLAQJA QE JU PAGUN PIKTORI APO DOKTORRI...HECNI KE DAJ LYMI SE JUA SHTY UN POSHT ME KOKËN E KTI TIMIT!

        2. N
         Naim Frashëri

         Lumi o Hale Katuni, Si Kar me Brira, të vret Sytë e mira. Durrsi ka ndryshu kompjet, O Loqe qe nga Koka duhesh bo Synet.

        3. S
         Semi

         Sa do kushtoje porti I ri? A do ndikoje ky koncension pa gare ne msa?

          1. B
           Bardha

           Ti lym leshi i shpellave je mesuar me ate birin e shpellave te vicidolit,qe parat i ndante zeni me ate shimpazen agjita dhe ti haje pshesh e punoje ne fabrike betoni me kemishe nejloni dhe ne cante kishe nje shishe dhalle .Koha e karaxhixhit te sheqeres ka perfundua

           1. C
            Cen durimmadhi

            Do te...Do te...ka 9 vite qe degjojme / E vetem Fukarallek kudo po shikojme / Si na thane "Prisni" 47 vjet per ate Socializem-flama / Po duan te presim dhe 47 tjera sa te Rilinde Rama (!)

            1. A
             Ai qe ja fut Lymit

             Lym tymi. Durrsi kur ishte babai yt shpirteror Sali Germadha, vinte i gjithi era shurre dhe mut ngado te shkoje. Pluhuri ishte kudo aq sa edhe asfalti dukej ngjyre dheu. Kanalizimet te bllokuara dhe ujrat e zeza shetisnin rrugeve. Te pakten keta, po investojne dicka, ndersa ata qe te qan zemra ty, investuan nje MUT.

             1. E
              Elton

              Do punesohen nje mut.Si puna e TAP qe na thate si shpetimi i Shqiperise dhe doli lesh .

              1. A
               Ari

               E mo Lym. Ne shqiptareve nuk na gjendet "terezia": kur investitori i huaj nuk vjen, ne akuzojmr qeverine si te paafte dhe, kur ata vijne, prape "qeveria e poshtet" e ka fajin...etj

               1. E
                Ed

                O LYM NDRYSHOJE EMRIN SE DO THIRESH LLUM. O KATUNAR. BRAVO QEVERIA RAMA PO JA NDRYSHON FAQEN SHQIOERISE SI BRENDA DHE JASHTE VENDIT. VETEM NJE PYETJE KU DO GJENDEN PUNETORET SE PLEHRAT E RINJ NE SHQIPERI DUAN TE RINE TER DITEN NE LOKAL. DUAN TE PASUROHEN MENJEHERE.

                1. S
                 Shmil Pollogasi

                 Po, po, po. Halli i idaresë nuk ka se si të mohohet! Mirëpo, më duket se, "halli" i salltanetit pa djersë e mend, është motori i ekzodit shqiptar. Qofsha i bekuar!

                2. S
                 Shkullaku Uturaku

                 Njitash do flem rahat, pa brek fare, se na e siguroi Ballokja. Ene pjeshke me bollek, do ja ler kjo miletit picin.

                 1. B
                  Bardhyli nga Kosova

                  Dje në Berlin rilindi Procesi me të njëjtin emër dhe njëkohësisht u varros “Open Ballkan”. Në Berlin rifilloi Procesi i Berlinit! Aktorët kryesorë rajonalë të Ballkanit Perendimor, përkatësisht presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeministrat e Maqedonisë së Veriut Zaev dhe Kovaçevski, si dhe disa politikanë tjerë si Dritan Abazoviç, Ali Ahmeti etj, prej tri vitesh u përpoqën ta zhbëjnë këtë proces të nisur në vitin 2014 nga ish-kancelarja gjermane, Angela Merkel. Këta aktorë panë te Procesi i Berlinit pengesën kryesore të procesit të ushtrimit autoritar të pushtetit të tyre në vendet përkatëse, ndaj dhe iu kundërvunë ideve novatore të Gjermanisë. Prandaj dhe krijuan një nismë tjetër paralele e zëvendësuese, atë që quhej “Minishengen” ose “Open Balkan”! Përmes kësaj iniciative që nisi në Novi Sad në nëntor 2019, liderët autokratë Rama-Vuçiq, u përpoqën të akomodojnë veten e tyre në një politikë gjoja bashkëpunimi, por që rezultoi si politikë e përçarjes, dasive dhe e konfliktit të ringjallur. Nga gjashtë vende të rajonit, pjesë e “Open Balkan” u bënë vetëm një dhe dy gjysmë-vende. Them dy gjysmë-vende, sepse në Shqipëri presidenti dhe opozita ishin kundër kësaj iniciative. Sepse në Maqedoninë e Veriut po ashtu presidenti dhe opozita ishin dhe janë kundër “Open Balkan”. Ndërsa tri vendet e tjera, Kosova, Mali i Zi dhe BH nuk u bënë asnjëherë pjesë e tij. Në fakt është Kosova ajo që e varrosi Open Balkan. Edi Rama u përpoq të thotë se marrëveshjet e nënshkruara sot në samitin e Procesit të Berlinit do të nënshkruheshin edhe nga “Ballkani i Hapur”! Qëllimi ishte të shfaqte pakënaqësinë e tij për rikthimin e Berlinit! Kjo pakënaqësi e tij lidhet me faktin se Edi Rama e kishte bast të tijin “suksesin” e Open Balkan! Prej tri vitesh e ka reklamuar si sfidë të vetën dhe të vëllait të tij binjak, Aleksandër Vuçiq. Ky i fundit nuk ishte sot në samit. Dërgoi atje kryeministren Bernabiq. Kryeministri i Kosovës pohoi se nuk e ka ndjerë mungesën e Vuçiq në Berlin. Albin Kurti tha se „dikujt ndoshta ai i mungoi, por jo mua“! Nuk e dimë nëse zoti Kurti stigmatizoi kryeministrin e Shqipërisë si personi të cilit i ka munguar Vuçiq në Samitin e Berlinit! Megjithatë presidenti i Serbisë duket se ka një arsye pse nuk shkoi në Berlin! Ose më saktë, ka disa arsye. Së pari, mungesa e Vuçiq në samitin e djeshëm lidhet me dëshpërimin e tij për “varrosjen” e gjithë atij investimi që ai ndërmori me Ballkanin e Hapur. “Open Balkan” u varros dje. Dhe ka të drejtë në këtë pikë. Investimi i Vuçiq për Minishengenin e shndërruar me ndërhyrjen e Sorosit si Open Balkan është i jashtëzakonshëm. Sidomos në burimet njerëzore. Nuk besoj se kanë punuar falas Edi Rama, Zaev, Abazoviç e të tjerë politikanë të angazhuar në këtë skemë. Që do të thotë se Beogradi pati zgjidh qesen dhe harxhoi shumë në tri vitet e shkuara! Ky investim është menaxhuar nga Aleksandër Soros, por burimi i tij është Beogradi! Ndërkohë zoti Vuçiq humbi shansin të bëhet “një Tito i Ri”! D.m.th ta çojë në vend projektin e krijimit të një Jugosllavie të Re, sipas eksperiencës së AVNOJ-t! Ndaj dëshpërimi i tij është shumë-planësh dhe pret që opozita serbe ta godasë fort. Së dyti, Aleksandër Vuçiq duket se dëshiron t’ia kalojë përgjegjësitë kryeministres Brnabiq. Po shkohet drejt pikës së nxehtë për Serbinë. Kjo lidhet me detyrimin për të vënë sanksione ndaj Rusisë dhe me mbylljen përfundimtare të konfliktit Kosovë-Serbi. Ndaj mendoj se ai në mënyrë të pandershme dëshiron të fshihet si struci. Të largojë përgjegjësinë e tij nga këto akte, të cilat opinioni serb do t’i konsiderojë si “tradhti”! Precedenti i Vuka Brankoviçit të Betejës së Fushë Kosovës i del atij në ëndërr. I druhet përgjegjësisë historike. Prandaj ka ngrit kurthin për kryeministren Brnabiq. Së treti, presidenti serb nuk do t’i ketë më ato marrëdhënie vëllazërore binjakësore me Edi Ramën dhe politikanë të tjerë të rajonit, sepse këta gradualisht do të tërhiqen prej lidhjeve të hapura me Beogradin. Edhe këta, përfshirë Edi Ramën, për shkak se nuk duan të marrin përgjegjësi historike dhe do të përpiqen që të dalin nga bataku i kohëve të shkuara të dhjetëvjeçarit të fundit! Tërheqja e Vuçiq lidhet si me ikjen nga një konflikt me Vladimir Putin, po aq me vazhdimësinë e investimeve për aventura të tjera, si ajo e “Open Balkan”. Së katërti, presidenti serb nuk donte të përballej me kancelarin gjerman, Olaf Scholz, dhe dy autoritetet më të larta të Brukselit. Në kushtet kur do t’i kërkohej distancimi nga Moska dhe akomodimi me politikat evropiane në çështjet e politikës së jashtme dhe të sigurisë. Që do të thotë edhe pranimin e një marrëveshjeje përfundimtare me Kosovën. Ai nuk e ka ende një përgjigje për këto dy çështje. Nuk kishte asgjë t’u thoshte zotit Scholz dhe zonjës Ursula von der Leyen. (Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Poshtë tradhtarët. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

                  1. S
                   Shmil Pollogasi

                   I Nderuari Bardhi! OPEN BAKLLAVA u fermentua. Do hyjë në punë si amalgamë e pagodirur, e tharbësuar. Ngushëllime gjithë bishtave të Edi Ramës në trojet arbnore! Vafshin në HAD!

                  2. ¿?

                   Ata 10000 njerezit qe do te punesohen do te jene shqiptare, apo pakistaneze, bangladeshas apo karabythaleshas. Poshte edhe Sali Vicidoli qe ia shiti Shqiperine ketij Edvin Brekushes qe i vjen era mut njelloj si atij me perpara.

                   1. T
                    Teute e Modhe

                    Katunareve dhe cecenve qe su pelqen Durrsi, te marin plackat dhe te ikin andej nga erdhen. Nuk mund te jesh I ardhur apo jabanxhi dhe ta urresh Durrsin dhe nga ana tjeter ti vjelesh benefitet, ato qe katunet dhe halet qe juve late andej nuk I patet kurre. Durrsi bo edhe pa ju bukeshkaler, pasi ka mbi 3000 vjet qe banohet ne kontinuitet (ne vazhdimesi). Citta Eterna. Never Dies. Durrsi o Durres, me te mirat dhe te keqijat e veta. V.D.A.T( Vetem Durres Asgjo Tjeter)

                    1. s
                     saliu

                     O Shkullak. Fute koken ne uturak dhe ha pak nga pak.

                     1. H
                      Hamiti

                      Boll me fjale se keni 2 vjet qe po trumbetoni kete projekt, filloni punen qe te besohet, sic po beni me trenin Turane Rinas Durres, vetem fjale, duhet pune konkrete ne terren.

                      1. F
                       Fatmiri

                       Nga keto 10 000 mije punetore,a do te punesohet ndonje durrsak!?

                       1. D
                        Durrazzo citta tradita

                        Ncuk. Do vijne gjithe nga Kamza dhe Lapraka. Po do kalojne nja 10 vjet duke tregu prralla. E keni pa Veljeren e famshme. Sa vjet ka dhe spo maron. Sa te diskutojne sa ta ri shikojne sa te ndajn pazaret sa ta shkrujn marreveshjen prap sa ta aprovojne prap sa te mledhin paret sa te ndertojne katin a pare sa te vijne arkeologet sa te bohen gjyqet sa te shperblehen pronaret sa te spostohet porti i vjeter sa ta pastrohet baseni ohhhuuuuuu sa vite do kalojne. Prit gomar te mbije bar.

                       2. Çekiçi

                        Ju lumtë Belinda Balluku Ju po e ndertoni Shqiperinë e gëzofshim te gjithë se bashku perveq Sali Karagjiqit dhe kafshve qe i shkojnë pas qe per çdo ditë thërrasin per shkatrrimin e Shqiperisë te porositur nga vllëzerit e tyre serb dhe rus prej te cilve kan marr dhe akoma po marrin rubla ruse per shkatrrimin e Shqiperisë

                        1. K
                         KOSTOT E METASTASISË

                         Pasi lexova të gjitha, shumë pyetje lindën në mendjen time: Të gjitha këto përpjekje të Ballukut janë për t'i dhënë, si dhuratë të kushtueshme, të ardhurat dhe kontrollin e ngarkesave portuale MBM Kastrati në Porto Romano? Dhe t'i vihet dryni portit shtetëror dhe të anulohen të ardhurat e shtetit? Dhe pa pagesë për të? Pa tender ndërkombëtar? Dhe çuditërisht para syve të ambasadorit të SHBA-së dhe ambasadorit të BE-së? Përpara ballkoneve të durrsakëve? Dhe së fundi, pavarësisht rritjes së “importeve të bananeve”!. Kur i kombinojmë të gjitha këto, arrijmë në përfundimin: Shqipëria importon “banane” për të financuar “marinën” nën flamurin e Arabëve të Dubait!

                         1. B
                          Bujar Kanapari

                          Me qe do harxhohen dhe 2 Miliard Euro ne Portin e Durresit, emigrojne dhe nje milion te tjere nga fukaralleku. Shihni ndonje anije ne radhe ju ne port, qe qenka emergjente ky investim i madh? Te shpopullojme vendin! Mbajeni Portin e bukur. Ne kohe krize, harxhohen miliarda, me justifikimin ne bashkepunim me privatin. Qeverisja Socialiste, investon pa kriter, nuk ka ndermend te permiresoje mireqenien e qytetareve.

                          1. k
                           kavajsi

                           Porti i Durresit do mesoje njelloj si porti i Karpnit qe do e Bente Rama me Rroshin.

                           1. a
                            alphade

                            Duket qe Saliu I ka pjell te gjitha nga bytha keta fanatiket “in extremis” ! Akoma nuk e shikojne realitetin : “Perse bien keto Kanbana” ! Une i be- soj gojeve te liga kur perhapin thashethemnajen se e gjithe kupola banditeske politike duke filluar me Sali Qoftelargun dhe duke vazhduar me Palo- qen, Shehun, Noken , …. dhe duke perfunduar me 270 individe te tjere qe jane ne Listen e Zeze :”NON GRA- TA” jane hedhur ne krahun e Berishes ne blok duke ndertuar nje “MUR” anti amerikan me ndihmen dhe rublat e Putinit dhe kete e di edhe Ilir Spiun-Floriri ku deklaroi kohe me pare se :”RAKETA KA EDHE RUSI”’!! Po a do ja arrijne qellimit te tyre kur Shqiperia eshte Anetare e NATO-s ?! Keshtuqe ne kete rast konkret: vlen te permendet refreni popullor : “Kur Qenit I vjen ngordhja shkon e urinon ne deren e xhamis” ! Keshtu qe ngordhja e Plakut Mere dhe ILIR KOKEKATRORIT eshte e pashmangeshme : RECI i pret krahalur…!

                            1. a
                             alphade

                             Po komenti Im …..

                             Lini një Përgjigje

                             Blog Tema