Një deficit tregtar prej 47.5 miliardë dollarë – Shteti aziatik shënon rekordin më të keq në historinë e tij!

1 Shkurt 2023, 17:48Ekonomia TEMA

Një deficit tregtar prej 47.5 miliardë dollarë – Shteti

Koreja e Jugut regjistroi një deficit tregtar prej 47.5 miliardë dollarësh për vitin 2022, treguan të dhënat zyrtare nga agjencia doganore. Ajo shënoi deficitin tregtar më të keq që kur agjencia filloi të përpilonte të dhëna në vitin 1956 dhe shumë më tepër se deficiti tregtar prej 20.6 miliardë dollarësh në 1996.

Eksportet e janarit ranë 46.3 miliardë dollarë, ose 16.6% duke rënë më shumë se pritjet për një rënie prej 11.3%. Importet ranë 59 miliardë dollarë, ose 2.6%, duke rënë më pak se parashikimet për një rënie prej 3.6%.

Kjo rezultoi në një deficit prej 12.7 miliardë dollarësh për janarin, më shumë se 9.27 miliardë dollarë që pritej nga ekonomistët e anketuar nga Reuters. Pas raportit, wona koreane u tregtua me 1,232.24 kundrejt dollarit amerikan.

“Ka disa pritshmëri që ekonomia botërore nuk do të përballet me një situatë aq të vështirë sa pritej falë rihapjes së Kinës dhe rritjes së papritur nga ekonomitë përreth,” tha ministri i ekonomisë dhe financave i Koresë së Jugut, Choo Kyung-ho në një takim me zyrtarë ditën e mërkurë.

“Zgjerimi i deficitit tregtar i parë në janar shihet gjerësisht të jetë për shkak të faktorëve sezonalë si importi në eksportet e energjisë për dimër, si dhe një rënie e papritur e çmimeve të çipeve, duke çuar në një pamje të përkeqësuar,” tha Choo.

Kjo vjen pasi dërgesat globale të smartfonëve ranë 18% në 296.9 milionë njësi në tremujorin e fundit të 2022 pasi kërkesa ra, sipas Canalys.

“Pavarësisht se treguan njëfarë stabilizimi në tremujorin e tretë, Azia e Paqësorit dhe Europa pësuan performancat e tyre më të këqija në histori në tremujorin e katërt në vitin 2022,” tha analisti i Canalys Sanyam Chaurasia, duke shtuar se dërgesat në Azi-Paqësor ranë me 8% në 2022 pavarësisht elasticitetit gjatë gjithë vitit.

Të martën, prodhuesi i çipave Samsung Electronics raportoi fitimin e tij më të keq tremujor në tetë vjet, ndërsa SK Hynix gjithashtu postoi një humbje rekord për periudhën.

1 Komente

  1. k
    koment

    i qani hallin kalorësit që i varen këmbët....lol

    Lini një Përgjigje