“Nuk kemi mungesë njerëzish, por kualifikimi”, Rama: Duhet investim i përbashkët me sipërmarrjet, me kushte dhe paga dinjitoze

26 Mars 2024, 14:30Ekonomia TEMA
“Nuk kemi mungesë njerëzish, por kualifikimi”, Rama: Duhet

Kryeministri Edi Rama është shprehur se në Shqipëri nuk ka mungesë të të rinjve, por të kualifikimit të njerëzve. 

“Ne nuk kemi mungesë njerëzish, por mungesë kualifikimi të njerëzve, Nuk kemi mungesë të rinjsh që mund të përfshihen dhe mund të kenë rrugë të sigurtë në këtë industri, por mungesë të rinjsh që të këtë aftësitë për të cilat ai vend ka nevojë”, u shpreh ai në Konferencën Kombëtare për Arsimin dhe Formimin Profesional.


Kreu i qeverisë theksoi se ka nevojë për një strukturë të re mes sektorit privat dhe publik, për bashkërendimin e forcave dhe investimit të përbashkët.

“Sektori privat duhet të marrë disa përgjegjësi më shumë duke filluar nga kontributi financiar për sistemin e arsimit profesional dhe përfshirje serioze në këtë ndërveprim, pa të cilin nuk ia dalim dot si vend..

Nis nevoja për një strukturë të re mes industrisë, mora turizmin si shembull, dhe aktorëve në sektorin publik që nga qeveria, bashkitë, shkollat profesionale.

Është koha për ne që ta ftojmë sipërmarrjen në një arsyetim mbi nevojë për bashkërendimin e forcave, investimit të përbashkët me kushte të qartë, me përfitim reciprok, për ne që të punësojmë me paga dinjitoze sa më shumë forca pune dhe sipërmarrjen që të ketë në dispozicion forca pune që i paguan me paga dinjitoze.

Ka një listë renditje të të ardhurave dhe pagave mesatare në vendin tonë, Mali i Zi është në vendin e parë më diferencë të ndjeshme me vendet e tjera që ka ardhur duke u ngushtuar por nuk është barazuar. Nëse pyesni veten si dhe pse? Mali i Zi nuk prodhon municion, raketa e kompjuterë, por është vendi pionier i transformimit të turizmit.

Shqipëria ka mundësi të synojë jo vetëm vendimin e parë më krahasim me vendet e rajonit në fund të kësaj dekade, por edhe rritje të të ardhurave e pagave. Por që t’ia dalim nuk na duhen vetëm projekte më të bukura se të tjerët, jo thjesht të kemi më shumë investime çdo vit, por edhe duke përgatitur rrugën për të kthyer këtë industri në një bazë të ardhurash të denja për punonjës të kualifikuar si duhet.

Nëse kjo nuk ndodh atëherë të gjitha të tjera do të shumëzoheshin me diçka afër zeros. Është cilësia e shërbimit që i bën vizitorët të kthehen.

Sektori privat duhet të marrë disa përgjegjësi më shumë duke filluar nga kontributi financiar për sistemin e arsimit profesional dhe përfshirje serioze në këtë ndërveprim, pa të cilin nuk ia dalim dot si vend'', tha Rama.

16 Komente

 1. S
  Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

  E vertet,gyzele me bollek....fal allahit Hanemet pjellin nga 7koke....2 ne burg ne Angli per droge,2 ne burg ne gjermani per krime,2 ne itali per prostituted i vogli m'Albanistan "xhevair" me kater klase fillore......

  1. T
   Taulant

   Mos vazhdo te yshtesh tek Janusllatos Thithkarisisis se po te le pa mend ....

  2. E
   Evropiani nga Shqipëria

   Tashti u kujtove shoku Enver?

   1. T
    Tim

    Nuk late njeri pa hequr kur erdhet...atyre u bete mire ne fakt....

    1. C
     Ceku

     se ka piken e diese se cdo te thot shtet ...mjere ata njerez se ne cfare dore kane rene.

     1. V
      Vito i Orneles se Varuzhanit

      Idioti i Lindes foli per mungese profesionalizmi. Po mire o legeni i Lindes perse nuk con patronazhistet ta bejne ? Kryeminister Idiot !

      1. S
       Soni

       Ky idiot?! Ky eshte monster,ky eshte hajn, ky eshte cinik e percmues me rracen e vet.Ky vetem idiot nuk eshte.

      2. S
       Sufllaqja me qepe

       O Sulltan, sa % e buxhetit shkon per arsimin di gje? Sa premtove para 12 vitesh dhe sa eshte sot? Ka 12 vjet ne renie ai buxhet. Do filloje disheza per turizmin tani qe ju hoqen vizat Kosoves. Pas turizmit fillon disheza per ndertimin. E ndjen lageshtiren te bötha?

       1. l
        lindia

        Nderkohe ti vazhdo ta privosh kombin teng nga miliarda euro qe mund te siguroheshin nga e drejta per te ndertuar ne zonat turistike,sic ka bere Franca e Spanja ne vitet 70 duke dhene blloqe zonash turistike per ndertim vilash me cmim peshuar ne flori ne interes te spanjolleve e francezeve...vazhdo jepi me zero cmim per ineresa te tua politike dhe per te kethyer familjen tende ne familjen me te pasur te gjithe Ballkanit.

        1. E
         Edi

         Ti fal Shqiperine pa shqiptaret brenda se ata i ke bere te marrin arratine perpara se te falesh token.

         1. p
          petro

          Jepi Edo se ky komb hajvanesh eshte.Nuk ngrihet edhe sikur tu falesh te huajve grate bashke me token.Rrace sklleverish.

          1. d
           dali

           Hajdute ne qeverri, hajdute ne shtepine e kryeministrit, hajdute ne Shqiperi dhe hajdute ne Amerike.Ky eshte fati i Shqiperise,nje lecke ne goje te qenve qe po e shqyejne.E ardhmja e shqiptareve,kamariere ose pastrues.Rrofte i biri i Kristaqit dhe Anetes qe na ngre kulla te bukura dhe na sjell te pasur qe marrin token me cmim te varferi(1$).

           1. J
            Ja ke fut kot

            Ke mungese per gjithcka (pervecse hajdutet qe ke shperndare neper institucione).

            1. E
             ERTV

             O artist, pikturist! Përsëri ti ??? "Punë ka, por nuk ka profesionistë"! Po normal O artist , se po ikin të gjithë nëpër EU, USA e Canada etj.... Si rezultat e gjitha kjo e qeverisjes tënde. Gjithësesi kjo që thua është autogol politik. Pasi mqs e ditke pse nuk morre masa...!? Shiko arsimin copë copë pa asnjë reformë të mirëilltë... Investimet kanë kap dyshemenë. Të paktën për 10 vjet ke qenë ti. Po kuptohet që ti nuk mban përgjegjësi!

             1. a
              adi

              bej nje xhiro tek salillari, kastrati, mektrini, kalemi travel etj etj shiko si jane kushtet, pa paga, pa deklarime, pa festa, pa pushime. EVAZIONI ON FIRE paga akoma neper zarfa nderkohe shefat bejne dasem me djersen e punonjesve

              1. s
               sapa

               Mungese Shteti!Dhe as qe duket ne horizont!

               Lini një Përgjigje