Porti i Durrësit do të bëhet "Porti i Prishtinës"

21 Maj 2022, 09:50Ekonomia TEMA

Porti i Durrësit do të bëhet "Porti i Prishtinës"

Porti i Durrësit është projektuar dhe do të ndërtohet edhe si “Porti i Prishtinës”.

Lajmin e bëri të ditur studio holandeze e cila është kontraktuar nga qeveria shqiptare për ndërtimin e portit të ri në Porto Romano.

“Pra, ju keni shtuar Prishtinën, shkëlqyer, praktikisht ky bëhet edhe porti i saj gjithashtu”, u shpreh kryeministri shqiptar Edi Rama para përfaqësuesit holandez.

Sipas studios, porti më vete është vetëm port, por duhet konsideruar si një element i një zinxhiri të tërë logjistik.

Në vijim, përfaqësuesi deklaroi se kjo mund të jetë një portë hyrëse për në Ballkanin Perëndimor.

Rama shtoi se ky ishte qëllimi që në premisat e para të këtij projekti.

“E pamë që porti aktual ishte një rrëmujë e tërë, ndoste dhe nuk kishte kapacitetet për t’u zgjeruar”, shtoi kreu i qeverisë shqiptare.

Sa i takon portit të ri, kryeministri theksoi se ai ka potencial, ka kapacitete dhe na bën portën hyrëse në të gjithë Ballkanin Perëndimor.

“Zgjatimi i portit të thatë në Prishtinë është kryevepër”, tha në përmbyllje Rama.

Kujtojmë që më 7 prill kreu i qeverisë bënte me dije fillimisht se porti aktual nuk mund të vazhdojë të rrijë në zemër të qytetit.

Kjo, pasi nuk ka sens që qyteti të marrë gjithë ndotjen e portit aktual.

I ftuar në një studio televizive, Rama nënvizonte se porti komercial tregtar do të shkojë në Porto Romano.

Rama: Ju keni shtuar Prishtinën? Fantastike, praktikisht ky bëhet dhe porti i Prishtinës.

Eksperti: Po dhe vetë porti më vete është vetëm port, por duhet konsideruar si një element i një zinxhiri të tërë logjistik, ka mundësi të krijoni një portë hyrëse në Ballkanin Perëndimor.

Rama: Ky ishte qëllimi ndaj qysh prej fillimit e pamë që porti aktual ishte rrëmujë e tërë, nuk kishte kapacitet për t’u zgjeruar, ndërkohë që porti i ri ka potencial, kapacitete dhe na bën portën hyrëse në gjithë Ballkanin Perëndimor. Zgjatimi i portit në Prishtinë është kryevepër.

Eksperti: Po është interesante se ne nisëm këtë detyrë me ekipin e gjatë punës u bëmë entuziastë mbi mundësitë e projektit kështu që ka entuziasëm dhe brenda ekipit.

75 Komente

 1. P
  Prishtinali

  Tani do ngrihet Albin Kurti dhe do thote Jo,ne do ta bejme vete,nuk kemi para,na demton ky projekt,duhet te behet ndryshe etj etj etj.

  1. M
   Moisi Golemi

   ????????????

   1. M
    Moisi Golemi

    Koment gjigand :))

   2. P
    Progon Pollogu

    PRISHTINAS prishtinali Është kënaqësi kombëtare e kaluar kënaqësisë ekonomike dhe Albinit i bëhet zemra mal, sic e pohon populli. Albini është arbnor, ndërsa ti "...nali" të vije era q(k)ebap. Një përmbajtje e trajtë e bashkimit kombëtar, nga shumë trajtat e përmbajtjet e panumërta. Kështu e dua Ramën, jo me Durrës "Open Bakllava".

    1. M
     Moisi Golemi

     Albini është bakllava. Rama i 10 në kokë Albinit.

     1. j
      jo moisi golems por ai i . . . . .

      edhe mund ti 10 ne koke albinit por kjo nuk do te thote qe rama eshte me i mire se ai oooooooo pyke

    2. P
     Pejani

     S'dojna port nga miki i Vuqiqit. Portin ka me ndertu Albini dhe lezhenda e kombit baca Sali. Asi lek nuk pranojna nga Amerika.... Ta dijna se kena me dek .

     1. v
      vlonjati, vlore

      do jesh i PD ti jo i Pejes, se nuk i njohim si mosmirenjohes shqipet e Kososves. Sa per berishen ate ben ai tenja fut ndarje gjitheandej.

      1. T
       Tetovari2

       Deksh ni dakik e ma parë por mere edhe Sali xhenazen me vehte!

       1. J
        Janullistan Airways

        Tetovaret jan me Etdoganin, i mbulpjnë Grat e veta, i zhgrapin sytë pas tjerave. Kjo esh kulture made in Gostivar, Tetovë, Shkup Sarai.

       2. a
        anti25642654censurë

        pejano na hongsh mutin ti lezhenda sali dhe të gjithë,sivëllezërit idiotë si ti!! ke ble pashtete sërbe për ti shtruar në bukën me mjell sërb??

       3. u
        uhahahaaaaaa

        Albibin Kurdhi nuk do bej port, mos ja fut kot! Ai do sjelle detin ne Germi (te liqeni i Prishtines).

        1. G
         Gos / Tivarasi

         Është dëshira yte. Albini është shqiptar arbnorë - ideali i tij, jeta e tij, përfundimi i tij - Shqipëria e Lirë, cep më cep.

        2. k
         kolo

         Shyqyr po na shofin syte investime dhe ndryshime te medha per shqiperine se kemi qene mesuar para ca viteve qe asnje gje sbenin kenaqeshim me nje gjysem rruge

         1. t
          tosi

          me te vertet fankastike dhe me ne fund porti i durrsit do jet funksjonal

          1. E
           Evi

           Nje nisme mjaft interesante nga ana juaj! Me kete port ekonomia e vendit ton do te rritet jashtmase shume dhe ju pergezoj

           1. S
            Shqiptari

            O Edo pse ve Emra i prishtines Tiranes apo beogradit , kosova mund te bej tregtin ne portet tona pa paguar dogan si shtet i huaj por sa her te doj si krahin shqiptare , por mos dil ti o kal karroce dhe ve emra epitete sikur ta la kristaqi portin e Durrsit ty debil , e po ben qoka , porti durrsit esht port kombetar , kosova nese ndihet shqiptare tregtin e ben aty ne qef te vet dhe paguan taksa si te ter tregtaret shqiptar, mos dil sikur fal troje dhe asete ne qefin tat se shqiperia ka qen dhe do te jet e shqiptarve ti ke vetem koqet neper shal , nuk ka nevoj te thuash porti prishtines , esht komplet gabim , ai esht porti durrsit port shqiptar , per te ter shqiptaret kudo qe ndodhen .

            1. F
             Fjala

             Kali sateme o i pjerdhur shqiptar per kulturen, edukaten dhe qytetarine tende. Dhe une felliqa pak, por helmi do helm! Keshtu sherohet.

             1. D
              Disave e verteta nuk i pelqen.

              Bravo shqiptari. Rrespekt

              1. S
               Shmil Pollogasi

               PORTI i DURRËSIT - AEROPORTI I PRISHTINËS metafora kombëtare. Më pëlqen frymëzimi kombëtar i Ramës (nuk më pëlqen për OP Bakllava) por më duket një simbolikë pa vend.

              2. S
               Shqiptari

               O Edo pse ve Emra i prishtines Tiranes apo beogradit , kosova mund te bej tregtin ne portet tona pa paguar dogan si shtet i huaj por sa her te doj si krahin shqiptare , por mos dil ti o kal karroce dhe ve emra epitete sikur ta la kristaqi portin e Durrsit ty debil , e po ben qoka , porti durrsit esht port kombetar , kosova nese ndihet shqiptare tregtin e ben aty ne qef te vet dhe paguan taksa si te ter tregtaret shqiptar, mos dil sikur fal troje dhe asete ne qefin tat se shqiperia ka qen dhe do te jet e shqiptarve ti ke vetem koqet neper shal , nuk ka nevoj te thuash porti prishtines , esht komplet gabim , ai esht porti durrsit port shqiptar , per te ter shqiptaret kudo qe ndodhen .

               1. r
                rildi

                ky projekt do te jete nje risi per vendin tone dhe prishtinen njekohesisht.

                1. a
                 aleks

                 çudi alla shqiptarçe, e perse duhet te quhet porti i prishtines,

                 1. a
                  anti25642654censurë

                  akoma nuk i bie në të?? populizëm,çorbë për partiotë folklorik,që hanë ushqime sërbe!!

                 2. p
                  perparim musliu

                  hhhaaaa sa ndertime jane bere ne leter deri tani

                  1. e
                   eno

                   nuk duhet mbetet pas fakti se bashkepunimi mes vendeve do te sjelle nje risi dhe do te jete efektive per shqiperine

                   1. K
                    Karin Böth

                    Pas tri mandatesh ne Shqiperi,z Rama vjen me nj makete nga firma holandeze :) Keto gjepura i ha vec elektorati idiotesk ne Shqiperi, se ne Kosove keto pallavra nuk i shiten.Ka kohe qe u mor vesh puna e tij...

                    1. E
                     Epidam ylylysi

                     Kur te behet ……. Po leket ku jane ??? Pse nuk na thua z. I Gjati, se ke prane 1 Port Karburantesh dhe 1 Port Karburant Tregtar (Kastrati, mender me thene), qe jane nje rremuje totale. Po siguria Portuale ku eshte??? valethyesen do e ndertoje Zoti ??? Vetem germimet dhe hyrja brenda ne toke a e dini sa kushton ??? Po kaq te trashe na mendoni te gjitheve ??? Pse mos te mendojme se skenari eshte Port Kastrati (MBM) dhe ne jemi Sa per te na hedhur hi syve. Pse nuk na thua z. I Gjati qe Pirro Bare eshte ne gjyq me shtetin per te marre ca shume demshperblim nga koncesioni Kastrati, qe do I paguaje qytetari shqiptar. A ka Ministrja Balluku zyre ne Dubai per portin turistik ne Durres ? A mund te na i beni me dije levizjet e Ministres ne Teams dhe ne kamerat e aeroportit? E ropet dhe e shkaterruat kete popull

                     1. A
                      Assistenza Di Cazzo

                      Ne 10 vite ka vetem nje Lungomare ne Vlore dhe nje Bulevard ne Sarande….asgje tjeter vetem Rrena dhe makete vizuale…Po Pritet Portin e rames ne Kosove,me shanc keni te vije Deti ne Prishtine.Ky njeri Qeveris me Rrena,ka ndjekur gjithe njerezit,ka shtetin me te korruptuar dhe Cmimet me te shtrenjta ne Rajon…nuk duam me Rilindje u ngopem,,,te Vije Doktori te haje buke Populli se ky debil nuk ja thote per asgje.

                      1. v
                       vlonjati, vlore

                       hiqe asistencen se qenke vetem kaxo. Ne kohen e doktorit ishim te dytet pas gjermanise ske faj. i fuste e nje koncert me ciljeten ai. mallin e merrnim te mire ne lazarat se ishin nga 2 meter e ca bimet. ca do me sh nga jeta. seriale e telenovela turke bakllava e revani gjithe diten, ne darke priste shirite doktori. tek tuk vriste ndonje kur i cahej trapi. rrofte berisha, ylli polar i gjithe karave te ketij vendi

                      2. G
                       Genti

                       Kurti që është kundër Ballkonit të Hopur nuk do pranojë por do ndërtojë portin e Prishtinës mbi lumin Ibër. Ndërkohë që tregu i Kosovës mbytet nga prodhimet serbe këmbëngulja ndaj Ballkanit të Hapur s'ështp veçse retorikë pseudonacionaliste. Nuk mundet Serbia me pulla mbi targa dhe fusnota mbi statusin e Kosovës. Kosovës i duhet jo vetëm Ballkani i Hapur por edhe mendja e hapur e atyre që drejtojnë vendin. Serbisë i intereson muri që ngre Kosova dhe këmbëngulja për të dialoguar për çështje jothelbësore pasi kështu shtyn jnohjen e realitetit në pafundësi.

                       1. A
                        Alka

                        Super investim i bere qe na lidh me europen perendimore

                        1. F
                         Flamur

                         Shume ide e mire qe ky port te behet edhe i Prishtines . Ky port do sjelle shume te mira per vendin tone .

                         1. E
                          Erald

                          Porti i Durrsit ka nje rendesi te madhe ekonomike jo vetem per shqiperine por dhe kosoven e cila do te kete akses per te zbatuar marveshjet e saj tregtare.

                          1. N
                           Naldo

                           Nisme interesante ky port do sjelli rritje te madhe te ekonomise se vendit,pergezime kryeminister si gjithmone per fjalen e mbajtur

                           1. G
                            Genci

                            Porti i durrsit do te jet porti i te gjithe ballkanit do te behet nje port kryesore e ketij rajoni

                            1. P
                             Petrit

                             Me vjen mire qe i keni dhene akses dhe Prishtines, pasi keshtu forcojme marredheniet tregetare me ta dhe zhvillojme ekonomine ne vend

                             1. v
                              vermosh

                              Beni edhe nje port personal per gomarin Kurti dhe lopen Osmani, keta dy ndyresira jane percares te kombit.... Shqiperi dhe Kosove jemi nji pavarsisht se kemi dhe plera si keta te dy....

                              1. E
                               Eri

                               Ju pergezoj per investime te tilla qe jane fitimprurese per vendin tone si nga ana e rritjes se ekonomise por edhe turizmit

                               1. l
                                lomi

                                Filluan komentuesit e lali Plehut te dynden ne portale duke i thurur lavde qeverise

                                1. E
                                 Edlira

                                 Cfare demagogjie...o Zot! Gjoja Edi Rama nuk e dinte dhe e mori vesh aty nga eksperti: "Ju keni shtuar Prishtinen???" Popull-dele...e meriton trajtimin si dele. Katundari e gjalle nga te hedhesh syte ne Tirane e me tutje.

                                 1. S
                                  Sindikata e Suflaqeve

                                  Një suflaxhi = 4 komente. Ju lumte shoke. Partia e vlereson. Ju jep titullin "gomar funksional Peqini"

                                  1. t
                                   tangopi

                                   Bravo o mushke Kavaje ...

                                  2. F
                                   FCB

                                   Propagande " ouu ? dhe Porti i Prishtines " propagande dy lekeshe , ky nuk jeton ne Realitet kujton se jane te gjithe dele patronazhiste , i vodhen leket e Termetit , njerezit flene neper cadra u bene me shume se dy vjet me qera ,kane harruar ku i kishin shtepite, 1 Miliard e njeqind Milion Euro per Termetin ku jane , Propagande ....

                                   1. L
                                    LAÇJANI

                                    Po ne qoftese se bëhet, se këta që janë sot në pushtet, na kanë premtuar se do hamë me lugë floriri, dhe në filluam të hamë njeritjetrin në vesh.

                                    1. y
                                     yp Xhixh

                                     Ty te kane futur lugen (jo te floririt) ne bythe, o katunar.

                                    2. q
                                     qeveria e (Gent) KAKAVE

                                     "...do behet...", "... eshte projektuar....", "...pritet te behet...." jane lajmotivet e rrenave 9-vjecare te Rames i pari dhe shpures velinave ministresha kungullesha pas tij, e natyrisht dhe i Medias qe ka si Uturak per nevoja personale! Nderkohe qe realizimet ky Rama ka Varferine per shqiptaret dhe Borxhin Publik katastrofikun e 30 viteve per Shqiperine.

                                     1. X
                                      Xxxxx

                                      Eshte vizion, shikim pertej se perditeshmes. Iku koha e porteve brenda qytetit. Kosova po, por dhe Maqedonia le te marre nje pjese per hyrje daljet e mallrave te saj. Keshtu zgjerohet biznesi.

                                      1. P
                                       Ppsh

                                       Nuk eshte strategji kombtare por babzi biznesi Qofsha i gabuar Por nuk eshte faj i porto romanos eshte faj i detit adriatik qe per arsye thellsie nuk i kalon 8 metra thellesi ne distancen 5 km nga bregu kjo tregon qe sado ta zmadhojme portin ne toke anijet e renda nuk hyjne dot Ndryshe vlora me nje thellsi 35 metra do konkurronte roterdamin bashke me fushen e nartes si shesh per kontejneret kjo do ishte kryevepra Sqarim . Ne portin e pireut kontejnermbajteset e renda ndalojne 2 km larg bregut per arsye te thelsise imagjinoni cfar angarie per shkarkimin e tyre Porti i xhenovas ne itali ka thellsi por ska shesh po llogaritet te ndertohet nje shesh 70 km larg portit Pra qe politikanet tane te emertohen si atdhetar duhet te japin llogari per koridorin e 8 .... qe ky koridor mos ndertohet paguhen para Nga kush do thoni ju. Eshte e njejta rruge qe ndiqet ne zbulimin e vrasjeve kush demtohet nga koridori 8? Demtohet koridori 10. aktoret dihen

                                       1. B
                                        Baftjar

                                        Investim shum i rendesishem qe do ndikoj pozitivisht ne zhvillimin ekonomik te vendit . Qeverria juaj i ka kushtuar rendesin e duhur cdo pike kryesore dhe po e con vendin drejt zhvillimit

                                        1. F
                                         Fredi

                                         Vec perfitimit qe do kemi ne, gjithashtu ndihmojme edhe kosoven me eksporte dhe importe

                                         1. T
                                          Taras Bulba

                                          Po muter ngelet or Kosovare ,ju mbajtem neper shtepia gjate luftes e ju prap na shanit ,Rama ben gabimin me te madhe neqoftese e ka kete mendje ,mos te harxhoje para per Kosovaret ,mire e thoshte njeri lart ,qe Albin -Osmana te bejne nje det ne prishtine ,qe edhe ne rrime rahat ,kure nuk keni per tu bere njerez ju Kurtizzne

                                          1. F
                                           Fatmir

                                           Nje nisme e mire dhe tani vendi yne do marre nje zhvillim akoma me te madh ekonomik????

                                           1. A
                                            Altin

                                            Perfekt plani i portit te durresit

                                            1. A
                                             Aron

                                             Shume nisme e mire. Bravo Edi.

                                             1. L
                                              Ledi

                                              Ju edhe futjen e Prishtines ne Shqiperi e keni me pagese...

                                              1. E
                                               Eri

                                               Nje super investim. Cdo dite kemi lajme dhe projekte te bukura qe do e bejne Shqiperine me te bukur

                                               1. K
                                                Kleon

                                                Mezi po presim te behet se e dim qe do dali super

                                                1. p
                                                 patronazhisti patronazhizoi nje patronashiizhim pa

                                                 Te gjitha cmimet ngrien atje ne Shqiperi, pervec cmimit te sufllaqeve. Eshte bere gazeta tema se qebabtore nga patronazhisted e pinokut qe ka 10 vjet qe i kenaq njerezit me makete dhe prezantime te bera falas me Google Earth.

                                                 1. L
                                                  Lenci

                                                  Nisme shum e mire me kete port ekonomia e vendit do te pesoj rritje dhe duke mos harruar qe porti i durrsit esht nje nder pikat kryesore te import-eksportit ne vend

                                                  1. e
                                                   era

                                                   Kjo eshte fryma e bashkepunimit.Bravo per maredheniet e mira qe mbani me Kosoven dhe beheni bashke per ta ndihmuar njeri tjetrin.

                                                   1. d
                                                    denisa

                                                    Beni mire qe po i ndihmoni vellezerit tane.Ky port do ti sjelle shume te mira Shqiperise dhe Kosoves. Dhe do te ndikoje per mire ne ekonomin e secilit.

                                                    1. r
                                                     redi

                                                     Ky port pervecse do te dali dicka madheshtore por per me teper ky port do te jete nje ure lidhese per cdo vend tjeter.Aq me teper qe do te jete dhe porti i prishtines

                                                     1. a
                                                      alfred

                                                      sa me shume projekte te tilla aq me teper zhvillim te vendit

                                                      1. I
                                                       Igli

                                                       Super investim po behet

                                                       1. F
                                                        Fjona

                                                        Me ne fund me kete qeveri po shohim investime te bera ne vendin tone. Me pune te tilla sigurisht qe do te kete nje zhvillim te madh ne fusha te rendesishme te vendit sic jane ajo e ekonomise dhe e turizmit. Suksese Rames ne projektet ne vijim dhe i lumte qe po e nxjerr Shqiperine ne drite.

                                                        1. A
                                                         Alban

                                                         Nje pune e mrekullueshme do behet ne durres per kete jam i sigurte z rama dhe kjo ideja e vendosjes se emrit si porti i prishtines eshte e mrekullueshme

                                                         1. S
                                                          Sandri

                                                          Ky emer qe paskeni zgjedhur ti vendosni qenka nje mrekulli e vertete qe tregon perkrahjen ndaj vellezerve tane kosovare , bravo rama qe e tregoni patriotizmin tuaj ne cdo fushe te mundshme

                                                          1. K
                                                           Keli

                                                           Jam shume i sigurt qe pasi te mbaroje ky projekt durresi do dale si dubai i ballkanit

                                                           1. M
                                                            Miri

                                                            Projekt qe do zhvilloje ekonomike e vendit tone dhe bashkpunimin me Kosoven gjithashtu!

                                                            1. k
                                                             koli

                                                             shume fantastike qe porti tanishem i durrsit te behet ky qe eshte ne foto nuk e di

                                                             1. Z
                                                              Zana

                                                              Nje qeveri qe investon ne projekte qe kete vend do ta zhvillojne dhe do ta permiresojne. Ju pergezoj

                                                              1. A
                                                               Arber

                                                               Vetem investime po behen dhe kjo eshte gje shume e mire per ne dhe Shqiperine qe po perparon vazhdimisht dhe kete gje sigurisht qe vetem me qeverisjen e keyeministrit Rama mund ta arrinim

                                                               1. J
                                                                Jorgo

                                                                Ndertimi i ketij porti do te sjelle nje zhvillim te madh ne ekonomine e vendit nje pune shume e mire

                                                                1. F
                                                                 FCB

                                                                 Mbaroi parada shumengjyreshe, erdhen petritat tek tema :))

                                                                 Lini një Përgjigje