Projekti 100 milionë dollarë: Hapet tenderi për Bypassin Vlorë-Orikum

26 Shkurt 2024, 12:02Ekonomia TEMA
Projekti 100 milionë dollarë: Hapet tenderi për Bypassin

Tenderi për ndërtimin e Byspassit 1 Vlorë-Orikum, pjesë e projektit të rrugëve lidhëse lokale dhe rajonale, u hap së fundmi në sistemin e Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim. Ky aks merr rëndësi të veçantë për shmangien e trafikut në qytetin bregdetar i cili vit pas viti është lakuar si problematik. Në faqen e BERZH nënvizohet tenderi është me një fazë i kategorizuar si “i hapur me një fazë të vetme” dhe operatorët mund të paraqesin oferta deri në 8 prill 2024.

Projekti që financohet nga Banka Botërore dhe Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) nisi në vitin 2018 dhe parashikohet të zgjasë deri në qershor 2024 ndërkohë që financimi total llogaritet në 100 milionë USD.

Për Vlorën në rastin konkret rruga është parashikuar ti shërbejë jo vetëm banorëve të zonës midis Ujit të Ftohtë deri në Orikum, por edhe të gjithë turistëve vendas dhe të huaj të cilët frekuentojnë zonën bregdetare jugore të Shqipërisë. Projekti fillon në dalje të Tunelit tek Uji i Ftohtë, Vlorë dhe përfundon tek Marina në Orikum, me një gjatësi totale prej 10.75 km ndërkohë që parashikohen edhe dy bypasse.

Përfitues kanë qenë me ndërhyrje të tjera në infrastrukturë bashki të tilla si ajo e Korçës, Shkodrës, Pogradecit.

Objektivi i Programit të mbështetur nga insitucionet financiare ndërkombëtare është përmirësimi i aksesit në qendrat e përzgjedhura bujqësore dhe turistike dhe forcimi i kapaciteteve të bashkive për të menaxhuar asetet e tyre rrugore.

“Ky Program synon të mbështesë zhvillimin e sektorëve të turizmit dhe bujqësisë dhe konektivitetin rajonal përmes përmirësimit të aksesit rrugor, si faktorët kryesorë të rritjes ekonomike dhe punësimit në Shqipëri.

Gjithashtu Programi i Konektivitetit synon të zhvillojë një kornizë të përgjithshme investimesh në infrastrukturën e transportit me fokus në rrjetin rrugor rajonal në zonat me potencial bujqësor dhe turistik në të gjithë vendin” detajohet në faqen e Fondit Shqiptar të Zhvillimit që është edhe autoriteti që është autoriteti kontraktor për këtë projekt.

Në fazën e parë projekti parashikonte përmirësim aksesi dhe punime civile në rehabilitimin e disa rrugëve teksa në fazën e dytë janë përfshirë më konkretisht rehabilitimi i rrugëve Shëngjin Baks-Rrjoll, Ujë i Ftohtë-Orikum dhe ndërtimi i 2 bypass-eve, dhe segmenti rrugor Zgosht-Ura e Çerenecit.

41 Komente

 1. R
  Rama Zoni

  Ai qe u be lart nga kodrat, a nuk quhet bypass apo duhet dhe nje i dyte pasi do zgjidhet puna e mbetur me kete 100 Milion

  1. b
   ben.

   Vlores ja ben shume mire ky tipi. Hipoteken e coi ne Tirane, portin ja zhduku, gjykata ne lushnje , ne lungomare te gjithe rrjesht per 1. Per 1 km rruge dykalimshe e ben 10 milione euro si fillim kilometrin se rruges i shton edhe nja 20 te tjera. Bravo , ai lloj populli keshtu e do.

   1. H
    Himarjoti Lab

    Po cte duhet ty mor evgjito grek qire rruga jone...Thuaj nje fjale te mire o te shkerdhefsha grua e papua e mos bej diversjon ketu, pederast Athine te dhjefsha ne goje dhespotin e Janulle loqen

    1. I
     I perdhunuar nga Greket ky qe bertet

     O Hasan,ty te qine ne bythe greket apo te ben gruan me djale se si shume ngaterruar te shikoj….blej 3 metro litar se te ben derman,se Himares i ha bajgat ti ..

     1. H
      Himarjoti Lab

      Spiro te shkerdhej gjineke e çte kesh ne fis o bithqir e fis qire zhabzi grek qire

      1. T
       Taqi i Miços

       grekqiret vetem rak bythes duan kshu qe mo u lodh kot o byth shpartalluar prej Helade

     2. V
      Vasili

      o Ben grek qiri ti duhet te jesh Karjan Çani ose Dule dhjaku. Gremisu ore pederast e laj sumen se do pallohesh nga prapa ne Qishe me burra

      1. A
       Andreas

       O Ben, çfare u ke bere ketyre te dyve ketu siper, ketij himarjotit fallco dhe ketij tjetrit qe do donte ta kishte emrin Vasil??! Te te pergjigjen ne kete menyre per 3-4 rreshta qe me duken edhe te verteta, duhet tu kesh bere ndonje gje te rende!

       1. P
        Papa Ndreu

        mos shkruaj me emra te ndryshem o te qifsha gjineken kurve greke me emrin Andres

        1. H
         Himarjoti Lab

         andreas o bythar i pa epur na hengsh kaken o jevg 300 evrosh

         1. b
          ben.

          Andrea kishim 1 mik ne para ca kohesh, dhe i thame se ja dridhte gruaja me njonin. Ne nuk na flet me , kuptohet gruan nuk e ndau, po ka filluar ha dreka darka me dashnorin e gruas. Keta do jene kolege te ish mikut tone.

          1. V
           Vasili

           Me siguri ke qene ti o Spiridon me emrin ben ose ki bithari me emrin Andreas. Pru pederaste jevgj greqie ju marrte muti shalet

           1. F
            Feni

            beni mos harro te na besh pak pipa pas meshea se kakes mire o peder i papuse

           2. V
            Vasili

            Si Andreas si beni po 1 pidh motre xax i zi grek qire eshte. Merr vajin e bithes e vajose mire se do çkepesh me rradhe pas meshe o bith qire bure me fal grua

            1. T
             Thanasi qe ta Plasi

             Edhe ti i perdhunuar ne Bythe nga Greket ..ja foli ketij tjetrit e behuni bashke si Viktima bythqire se Ke nevoje per mbeshtetje

             1. T
              Thanas laj sumen o gre qire

              Greket duan vetem Karjan bytheve o te shkerdhefsha Janulle bolefishkurin prandaj grate ja pallojne shqiptaret

              1. H
               Himarjoti Lab

               na rruaç topet o thanas ta plas e ta fejs ne gurmaz evgjito grek qire

               1. A
                Astriti

                thanas o ta plas ruaj nusen se tu kenaq ne Karjan shqiptari o kerme evgjito grek qire e leri denglat o pis qe mban era bajge

              2. r
               rq lungomareje

               Ata te dy qe thua i terboi droga, prandaj flasin çaprazçe

            2. s
             shefi 55

             Po si qenka baypass ? po ajo nga kanina cfare quhet ?

             1. H
              Hahahaha

              Ajo quhet rruga e gjyshes

             2. J
              Juristi

              10 km 100 milionë euro??

              1. O
               Operacioni Zjarri

               Ne Tirane shkoi 27 milione kilometri ne unazen e re dhe gjysma ishte e bere

               1. J
                Juristi

                Me ç'farë e shtrojnë me Flori??! Se s'ka mundësi aq shumë !!

              2. A
               And

               Si shume .....

               1. T
                Treni

                Paskemi pasur shumë lek mesa duket.

                1. K
                 Kurvat e Rilindjes

                 Po ngopet gopi Belindes me leke ,pasi betonoi vloren ,i erdhi radha segmentit uji ftohte -orikum,,dikur kur futeshe ne det shikoje malin dhe kodrat ,tani vetem beton,10 milione per 1km rruge? Si puna e Gjiknurit me astirin me firmen fantazme

                 1. G
                  Go West

                  Bypass nga Kanina eshte i pa perfunduar dhe me probleme. Kompania ndertuese ka lene totalisht ne meshire te fatit krejt tombinot dhe bordet e urave. Mjafton te shikohet Ura mbi Lumin e bardhe ne Orikum ku po shkaterrohen tokat sepse mungojne muret mbrojtese nga te dyja anet e Ures(Mjafton te shikoni si po ndertohet Ura e re e Orikumit vetem 100 metra me poshte, krejt anesoret te veshura e te mbrojtura). Banoret kane pergatitur padi ndaj kompanise ndertuese. Por edhe ARRSH nuk ka pse te beje sehir.

                  1. U
                   UJI FTOHTE

                   SA NDERTESA DO PRISHEN? DO MARRI TOKE NGA VILAT APO NGA KRAHU TJETER?

                   1. M
                    Muhameti

                    Boll harxhuat leket me rruge jo shume te domosdoshme por financoni ne strehim per njerezit hallehinj dhe ciftet e reja se po marrin arratine nga pamundesia edhe e strehimit.

                    1. K
                     Komunisti skandinav

                     Po ç'thua o derëbardhë . Ç'strehim. Në Shqiperi 50% e shtëpive jane bosh, ti thua të ndertojë akoma shteti! Në Shqiperi nuk ka të pastrehë. Të gjithë ata që janë pa shtëpi në Tiranë, e kanë nga nje shpi ne fshat apo andej nga vijnë. Në cilin shtet në botë të japin shtëpi kur e ke një, diku tjetër. Shqiptarët, por jo vetëm, i ka shkatërruar INTERNETI. Ju a ka hequr dëshirën e punës. I ngop me lugë bosh. I ka bëre depresiv, sepse ato që shikojnë ne internet nuk mund ti arrijnë. Po tju a shikosh celularin jane nga 5-6 ore online në ditë. Kohë e humbur. Edhe qepë të mbjellësh 5 orë në ditë jeton mirë.

                    2. V
                     Vl

                     Bravo qeveria! Flitet per rehabilitimin/ rindertimin/modifikimin e rruges egzistuese per ta bere zgjatim te lungomares. Rruge per kembesoret, biciklistet, etj...

                     1. T
                      Tino

                      Sa bypass paska nevoje Vlora? Orikumi i do nja 100 se eshte ti fusesh bomben atomike.

                      1. E
                       Emiljano

                       O cferkojne duart hajdutet e rrugeve

                       1. A
                        Arvanitasi

                        U befshin sa me shume rruge per kete popull te bekuar nga ZOTI

                        1. d
                         dashamires

                         Per Projektet qe degjojme themi - Lum si NE...per Realitetin qe shikojme themi - mjere NE!

                         1. a
                          aleksander

                          shikoni o njerez se ç'fare te bejne keta europianet, te japin me detyrim borxh 100 milion euro, me gjithe interesa shkon ne 160 milion euro; e perse shteti nuk mer borxh parate e shqiptareve qe i kane ne banka, por duhet te mare hua eurot e ketyre bastardeve qe i kane shnderruar popujt ne skllever.

                          1. T
                           Tani

                           Vidhni sa me shume! Rruget dhe ndertimet jane baza ku pasurohen mafiazet. I quajne Autostrada dhe me vone del se eshte nje rruge is rruge fshati ketu ne SHBA me rrethrrotullime dhe semafore! Po ndauani keto para pensionisteve dhe fukarenjve o Shkerdhata!

                           1. S
                            Sebastiano

                            Sa vjen e me e bukur do behet Shqiperia jone! Rrofshin e qofshin pas ardhesit tane!

                            1. S
                             Stavros

                             Ndryshim epokal Shqiperia keto 10 vjet, bravo

                             1. O
                              Olt Krutoni

                              Vetem te mira ka nga rruga, kanalizimet e ujesjellesat ndaj mos u merrni shume si, qysh e tek o te uruar

                              Lini një Përgjigje