Projekti i dhëndrit të Trump, Rama: Më mori një miku im amerikan dhe më tha ore është e vërtetë? Na ka bë një super reklamë në botë, që s'e paguan dot me miliona

23 Mars 2024, 09:59Ekonomia TEMA
Projekti i dhëndrit të Trump, Rama: Më mori një miku im

"Ishulli i Sazanit është kartëvizita e Shqipërisë në industrinë e turizmit në mes të Mesdheut nëse bëjmë gjënë e duhur". Kështu u shpreh kryeministri Edi Rama në tryezë krah një grup të rinjsh që shërbejnë në pikat agroturistike më të frekuentuara në vend.

“Sa më takon mua Sazani është pika ku ne mund të shkruajmë kartëvizitën e Shqipërisë në mes të Mesdheut dhe mund t'ju themi të githëve pa përjashtim, ‘të gjithë tigrat, luanët e elefantët e industrisë së turizmit në botë. 

Ti kthe sytë nga të duash, ke arsye për të shkuar për turizëm. Me Sazanin, nëse bëjmë gjënë e duhur, vëmë kartëvizitën atje dhe themi “Ne jemi Shqipëria!’ dhe ngrejmë stekën në një nivel që disa vite më parë nuk mund të imagjinohej”, tha ai.

Rama kujton kohën kur askush nuk guxonte dhe nuk donte të investonte, e ndihet krenar për projektin e ‘rilindjes urbane’.

“Kam dashur që në fillim, dhe jemi përpjekur, se kjo punë shkon me kontakte, me biseda, por po ju them një gjë që në 5 – 6 vitet e para mund të ulesha me njerëz të rëndësishëm, investitorë dhe u thoja investoni në turizmin në Shqipëri, e kuptoja që kjo nuk ndodh.

Duhet Shqipëria t'i bëjë të vijnë, nuk mund të vijnë këta se po iuI flas unë. E gjithë angazhimin me rilindjen urbane që thonë këta fasada fasada, filloi të hapte sytë dhe aparatët. Shqipëri në 2013, më tregoni një vend ku kishte për të bërë fotografi pa shmangur nga ekrani ndonjë shëmti. Ku kishte vendbanime që mund ta merrje në fotografi si sot që është bërë nami”, tha Rama.

Sot jemi në kohën kur Jared Kushner, dhëndri i ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump propozon një projekt për ndërtimin e resorteve luksoze në Sazan. Kryeministri e quajti aplikim serioz.

“Sot jemi në kushtet që kemi një aplikim nga Sazani. Të shohim! Natyrisht është një aplikim serioz nga një grup jashtëzakonisht i njohur. Se këta janë dhe të çuditshëm...(Shenim: I referohet kundershtareve te projektit)”.

Ai zbuloi se ka pasur dhe oferta të tjera por se objektivi  është i qartë.

“Këto proceset e investimeve janë ato që kërkojnë kohë e negociata. Kemi pasur kërkesa 3- 4. Kanë ardhur shumë për të parë, por kur na kanë treguar me prezantime çfarë kanë dashur të bëjnë, jo. Nuk është kjo. Ne nuk duam të ndërtojmë një gjë që e gjen në çdo vend në Shqipëri.

Duam të jetë një destinacion ku natyra të jetë aseti dhe arsyeja kryesore. E zhvillimi të jetë aq i cilësisë së lartë sa të krijojë një model turizmi që sjell shumë të ardhura e të funksionojë dhe si tërheqje për turizmin", tha Rama.

Propozimi i investimit është në fazën e diskutimit por dhe nëse nuk pranohet, tregon anën e mirë të gjithë kësaj zhurme në media.

“Miku im amerkan më mori e më tha është e vërtetë. Ore dhe po nuk erdhën, zhurma që është bërë në media dhe fama që kanë ata do të sjellë shumë njerëz. Të gjitha këto nuk i paguan dot me miliona reklamë.

Sepse nuk je ti që çon një reklamë siç patëm bërë dikur reklama ‘Shqipëria, Shqipëria!’ Harxho lekë kot! Mbi të gjitha një investim i tillë në Sazan ose investime të tilla fuqizojnë të gjithë", u shpreh Rama. 

25 Komente

 1. E
  E verteta dhemb....

  Thjesht duke analizuar a degjuar se si shprehet citjoneziu te mbushet mendja se kemi te bejme me nje....loqke e i papershtatshem per nje kryeminister. Por problemi eshte se a duhet qe kryeministeri i muslimon brother's m'Albanistan te jete me i mencur a me professional ne politike!? Normal qe JO!

  1. K
   Kundra shitjes se Shqiperise

   KM duhet ti jape pergjigje BIznesmeneve shqiptare qe i kane bere Kunder oferte per te investuar 1.5 Miliarde euro 500M me shume se Kushner. Rama eshte shitesi me i madh i per me lire te Shqiperise. Shqiptaret per pak muaj nuk do te mund as ta shohin me Rivierne Shqiptare. Mos ju nenshtroni dhe mbroni pronat tuaja me cdo mjet.

  2. D
   Detari

   ramazon experti ben reklama tall trapim nje jevg ne arnautet lol

   1. P
    Perrallat e Rames ne TV

    Mashtruesi, si shprehet me mori nje miku im amerikan. Genjen dhe do te bej fakt si lajm ( projekti kushner - zbatuesi Mane Tci, gjikuria, salillari, abazi, kastrati, pacolli etj.), kush te pjerdh ty ne bote. Nuk merresh me ekonomine dhe biznesin e ke pertoke, bankat I ke piramide, mashtrimet e Sejkos dhe Metes ka rritje. Ti me shoket vjedh arken e shtetit, pronat e shtetit me keto kompanite qe marrin tendera, nga shetitjet me makine me Ballukun per te vjedh. Del me lajmin e Sazanit per te humb vemendjen, i lodh me genjeshtra per moszbulim korrupsionin gjigand qe po te zbulohet cdo dite se keni firmos ne zyra. Europa nuk te le te prekesh zonat e mbrojtura dhe ankesat e shqiptareve jane drejtuar kongresit amerikan. Pazaret qe ke bere McConingal dhe Kushner, te rre mendja se te vjen Trump president.

   2. B
    Berati

    Si i thone ore ne anglisht?

    1. e
     edi rama - Fjale e Rrene

     Sinqeriteti i Rames eshte sprovuar shume here e mjafton rasti i deklarimit te pasurise tij vetem 3000 Euro e nja 4 milion Leke te vjetra kur qe Kryetar Bashkie qe te bindet kushdo se eshte sic i thone shkodranet te tille tipave - Fjale e Rrene.

     1. I
      Idioti

      Po na tregon se buzekuqi beka cudira,vetem prej tij shkoke pas nje femre , sidoqofte ne gjithe fjalet qe thua zbulon filozofin qe ke (nese ke)per zhvillimin e vendit.te duket si prostitute qe me pak makiazh duhet te beje lek.

      1. T
       Tirona

       Ik o rrot karafili.. shko bo rreklama me tokën e falme ,të qr . Plen paske qen ti e kushdo që hypi në karrige pushteti që vodhët e falët Shqipninë

       1. T
        Tebi

        Cili mik, se mc gonigal eshte ne burg. Le qe mund te telefonoje edhe nga qelia…

        1. E
         Edlira

         ... Shqiperia e bukur "lakuriq" ofrohet ne semafor per te huajt... Normal qe vijne njerez qe duan te shfrytezojne rastin... Dhendri i vjehrrit te matufepsur ben sikur ka zbuluar nje ishull pa zot...uji si ne Maldive e terci-verci... Kush "e gjen" ne rruge Shqiperine tone, i jepet ajo llokem qe gjen me cmim te arsyetueshem...Kush do pak Karaburun tani me cmim te volitshem (meqe Sazani u shit nga Kryeministri me gjenial i te gjitha koherave) ???

         1. T
          Tersi

          Mos kaloni andej - u thonë greqërit e korfuzit turistëve të huaj që pyesin për dritat e sarandës dhe ksamilit..andej ka mafje, u vrasin u vjedhin!! Ua ka prishur gjumin grekqirve hovi turisti në jug të shqipërisë sa që krijojnë dhe përdorin lloj-lloj dredhish e pabesish,me lajka e shantazhe,me BE, me pensione dhe shtetësi, me varreza, me priftërinjë,dule,kacifas, bollano dhe beler deri dhe me kërcënime me ligjin e luftes! Sigurisht që projekti në sazan dhe vërnec do bëjë që shumë shpejt ti harrohet emri korfuzit prandaj greqirat janë në panik! Jam pro projekteve gjgande turistike në jug dhe kundër korrupsionit qeverritar kudo qofshin.

          1. B
           BBC

           Shko mor bole. Ju ka ngelur ora tek Greku me 1000 e kusur ishuj. Do kalosh nga Sazani kur shefqet kastrat fshatari te ndertoje vilat e fshatunareve me para e do te te zënë me pushke. Toke e xanum.

          2. L
           Ligji nje per te gjithe.

           Ne nje emision mbreme thoshte nje analist, qe ne Sazan per pushime do te shkojne vete shqiptaret. Patjeter, drogaxhite, kriminelet, politikanet, apo harrova, politikanet jane drogaxhi e kriminele. Ato pune skane, para bankat mbushur, patjeter qe dhendrit te ish presidentit, apo rusit do tja shtojne grazhdin. Ai projekt nuk behet per interesin e shqiptareve. Shqiptaret qe jane zote te vendit, ju politikberedit me te keqinj ne bote po i lini pa atdhe. Pse o qeveri e shqiptareve nuk ju dhe ne kompesin ish pronareve truall ne bregdet? Apo nuk eshte i tyre. Asnje spo i jep pergjigje pyetjes, cfare perfiton qytetari i thjeshte nga ky zhvillim i madh i turizmit? Vetem nje gje, shteti pasurohet me taksat, por qytetari nuk ka asnje informacion se ku shkojne keto taksa. Nje keshille per te gjithe ju qe beni sikur nuk e dini: Cdo gje qe ndodh nen hunden tuaj, pergjegjesia eshte e juaja kryeminister, zv/kryemin, apo minister qofshi. Prandaj jeni ne krye, per te mare pergjegjesi por edhe per te ushtruar kontroll tek vartesit. Padijenia juk ju perjashton nga pergjegjesia morale po e po, por edhe ajo penale.

           1. T
            Toni

            Ja... koke e kembe karakter Albanistani... dmth ne jetojme per syte e botes, per reklame... ne jetojme vetem se cfare po thote bota per ne... Popull qe udhehiqet nga nje rrace bastarde.

            1. G
             Gjakovari

             Ky po ja ban si ai mbreti qe donte me cdo kusht vajzen e vet ( shume e bukur dhe shume e mencure ) ta mbante per veti. Por dilema eshte se si te arsyetohej para njerezeve. Si mund ta marr baba vajzen. Dhe ne fund gjeti nje shpjegim "logjike". Mbledhi popullin dhe ju drejtua dhe pyeti: O populle nese keni nje send te cmuar, te bukur dhe me shume vlere do e jepni falas. Masa e njerzeve u pergjigje me brohoritje: Jo, jo...,jo!!!! Mbreti prape pyeti: po do e shisnit?. Pergjegjia e mases ishte po ashtu "jo". Mbreti: do e mbanit per veti?, masa pergjigjet njezeri: " po". Pastaj mbreti ju drejtohet mases : " atehere, une kam vendos ta mbaj vajzen time ".

             1. B
              BNC

              O legen qe na shet vjedhjen tënde dhe të Kastratit per plaçken e Tumpit. O qelbesire qe nuk I le gje mangut Berishajve

              1. T
               Treni

               Ore bëni dua që ta dojë ai. Kjo është pyetja, a e do ai tipi. Sepse e pamë me projektin e Durrsit. Lesht u bë.

               1. S
                Shkupi

                Janulles koloneliy te Adfalise se greirve ia puthni diren ne radhe, Italianve ua mundesuat ujin e syrit te kaltert, coptoni tokat duke i plaqkitur, dergoni jasht shtetit miliarda leke te vjedhura, ndertoni kulla e betononi gjithandej, kurse ne nje ishull tuajin fare afer bregut nuk mund te dergoni gyop uji. Tani e beni plaqk me sekseret e Vucicit. Cfare po ndodh me kete popull e me kete Shqiperine londineze?

                1. G
                 Goliku

                 Çfarë marrëzirash shkriani ju të gazetës? "Na ka bë një super reklamë..." Vetëm injorantët shkruajnë kështu.

                 1. K
                  Koli

                  Do vije dita qe shqiptaret do heqin zvarre Ramen e Linden si Gadafin dhe kurvat e tije… po zvarre …

                  1. M
                   Malo

                   Tu Arrestua nje Gorro sote apo ste plase fare,nuk ngelen me dardha i hengren te gjitha Ministra e Ministreshat e tua ty te lane pa pjese…

                   1. M
                    Mima

                    Mos u ngut z.Rama shiko sa taxa ka derðhur Trampi per Ameriken ? Ai si marifetxhi ka derdhur shume her me pak se një puntor I thjesht. Reth 600 dollar ne vit. Ti dhe shteti juaj nuk do ta marijuana asnje tax nga marifetet e tij.Tregohu i zgjuar z.Rama !!!

                    1. N
                     Nostradamus from Karaburuni

                     E para njëherë është se ne përtej euforisë së përheshme,se do na vikan më në fund investime 'serioze',se qenkan amerikane ,nuk kuptojmë thelbin e gjithçkaje,që në këtë ide sipërmarrjeje, më shumë se çdo gjë tjetër,duket sikur ka të bëjë me eleminimin e Sazanit si pikë strategjike e mbrojtjes. Kështu t'i heqësh Shqipërisë të vetmin pozicion gjeostrategjik, është si të zhvleftësosh NATO-n te cilit i ke ke ofru Pashalimanin,se tashmë atë e le zbuluar,se 'kushnerët' të cilët kanë të tjerë ustallarë mbrapa ,do i 'drejtojnë dylbitë' nga frengjite e hoteleve ( ndertesave model bunker,se keshtu duket ne projekt),që shikojnë nga gjiri i Vlores dhe nesër s'është çudi që mund te kerkojne te instalojne dhe ndonje luftanije 'per te mbrojtur' investimin prestixhioz te 'Aman' nga 'rreziqet'' në gjirin e Otrantos. Nëse do më duhet të jem entuziast si ca naivë më lart,do të thoja se ja vlen te investosh ne turizem,por se investimi nje miliard usa $,ështe i ndare me investimin në Serbi dhe të investosh vetëm gjysmën ,s'eshte asgjë në rastin më të mirë në kohë paqe,aq më tepër tani kur gjithe Europa e bota po pergatiten per lufte dhe që edhe sikur 100 miliard të ofroheshin,duhej menduar mirë se çfar po bën.

                     1. T
                      Tiransi

                      Rama jam i sigurt qe keto qe thua Ti si beson as ti vehte, sepse ti e di shume mire qe nuk eshte Jared Kushner invesitori i vertete , eshte vjerri i tij ,(hajduti me i paftyrte qe ka pare Amerika) qe ti ke kaq shume qejf tja permendesh emrin eshte Muhammedi I Saudise (kasapi qe e beri cocpa-copa gazetarin e Washington postit), edhe qofsha i gabuar por kam frike se pas tyre vjen ti vehte,qe i ke mbush mendjen vehtes je me i mencuri qe ka nxjere vendi i shqiponjave ne tere historine e tij edhe me e keqja shet edhe ble sikur shqiperine ta ka lene Kristaqi! Vafsh ne djall mother fucker!

                      Lini një Përgjigje