Rama krahason taksat me Italinë: Italianëve iu ikën gjysma e rrogës sa e marrin, nuk iu mbetet gjë në fund të muajit

18 Nëntor 2022, 18:05Ekonomia TEMA

Rama krahason taksat me Italinë: Italianëve iu ikën gjysma e

Kryeministri Rama gjatë një takime me tur-operatorët vlonjatë u shpreh se faktikisht në Itali, thuajse gjysmën e pagës qytetarët ia lënë shtetit.

Sipas tij, gjysma e rrogës në Itali ikën qysh në fillim dhe më pas për shumë italianë nuk mbetet gjë në fund të muajit, ndryshe nga në Shqipëri.

Rama: Sa e lartë është taksa mbi pagën në Shqipëri, kur faktikisht në Itali, thuajse gjysmën e pagës ia lë shtetit. 

Pastaj është edhe 23%, që është për ato që janë super të larta dhe shumëkush kur ia thua këto, thotë, “po mos na krahaso me ato se i kanë rrogat e larta, po jo se ata”.

Kur sheh një rrogë në një vend si Italia, duhet ta fillosh nga gjysma, se gjysma ikën një herë si fillim.

Gjysmën merr çon në shtëpi, pastaj do të vazhdosh me të tjerat dhe unë nuk po them që jemi më mirë se Italia, as nuk po them që në fund të muajit, për shumë njerëz mbetet diçka që mund të krahasohet me çfarë mbetet në Itali.

Por po të pyesni shumëkënd sot në Itali, do t’ju thotë që në fund të muajit nuk do t’i mbetet gjë sepse jeta është e shtrenjtë dhe tani me këto çmimet e energjisë dhe të gazit është një histori tjetër, që unë nuk e di se si do vazhdojë.  

12 Komente

 1. G
  Genti

  Ky ju qan hallin italianëve ndërkohë që ktu pensionistët numërojnë kacidhet ndërsa rinia mer rrugët e kurbetit. Politikë muti që prej 30 vjetësh e tërheq zvarrë vendin. U qamë për byroistët dhe komunistët dhe ramë në duart e ca njerëzve pa ideal e pa moral që dinë vetëm të mashtrojnë dhe vjedhin në mënyrë të paskrupullt.

  1. L
   Lulka

   Është e vërtetë që një doktor këtu mer 10000 euro në muaj bruto në muaj dhe 4000 neto në muaj. Po të jetë më qira i ngelen 3400 se paguan 600 në muaj dhe 3000 euro i mer gruaja i ngelen 7400. Flasim për rroga të mira dhe të larta intelektualësh. 100 euro gaz në 3 muaj 7300 hiq 200 ero korent në muaj 7100 hiq bacecevanin, larjen e shkallëve dhe gazin par ngrohje, në vit 3600 euro ngelen 3500 euro vetëm për të ngrënë. Imagjinoni një familje me dy vete dhe dy fëmijë që marin nga 1200 euro në muaj se çfarë mund të bejne. Bëjini llogaritë vetë se çfarë sakrificash bëjnë në e migracioni familjet Shqiptare.

   1. h
    hako

    Ke te drejte qe qeraja kushton, prandaj shumica e Shqiptareve kane blere nga 1 shtepi ne mos 2. Leri keto dhogari sepse te gjithe kemi familjaret tane ne emigracion.

   2. E
    Emigranti

    Mir e k zotni Por nji puntor italian i specializuar merr rreth 1500 euro per 22 dit pune keto jane neto qe i merr ne dor keshtu ketu ka dhe te paguaj biletat dhe te haje por dhe ti ngelin Tani jepi sa merr nje puntor i specializuar dhe sa i ngel ne fund

    1. M
     Mondi Vlore

     Perfundimisht ky nuk behet me!

     1. j
      john

      Leri italianet o Edi Rama, por bej hesapin cfare mund te bej nje pesionist me 15,000 leke ne muaj.

      1. ?
       ?

       Rama po nuk këputi mufka nuk rri dot. Qan hallin e italianëve. Populli italian është një nga popujt më të pasur në botë me florinj. Kanë prona të trashëguara nga gjyshërit e stërgjyshërit se nuk ua morri njeri siç bëri Enveri te ne. Italianët luajnë prej vitesh në bursë, trading,, kanë humbur milionat dhe nuk ua ndien. Sidoqoftë, nëse italianëve iu ikën rroga me taksa siç thotë Ramsesi, atëherë Olsi Rama pse ka hapur në Tiranë call centera me bursa online ku mashtrohen italianët?

       1. S
        Sara

        a ty o shoku te kan ik pllumbat, vetem kafazi t'ka ngel

        1. e
         emigranti

         Nuk jep llogari qe pse Shqiperia edhe pse me pagat me te ulta ne rajon e jo me ne Europe qe ky kastraveci e krahason, ka cmimet me te larta te energjise e karburanteve, pa folur per million, orizin, steering, etc.

         1. s
          spata

          Rama qeveris si Zogu .Keshtu thoshte dhe Lart Madherija kur diskuroheshin rrogat qersharake te popullit . Ne e dimpse nukrriten rrogat dhe pensjonet .Po ti rritesh nuk te voton me ky populli i humbur .

          1. I
           Ish anetare i PPSH..... emigrant

           Rama-s kanë filluar ti pikojen mbas qafe , vertet kujton ky birbo se çdo gje qe degjon nga palo keshilltaret e tij jane ashtu siç duhet te bind me zor popullin... hajde kryem... te falte zoti per mendimet qe ka dhe i duken me te mençurat qe perserit , hajde !

           1. K
            Km

            Futja pordhes o Edi. Sipas teje, te mbytur nga taksat, ne Itali po vdesin per buke. Po', paguhen taksa, mbahen sigurimet, mbahet TFRL. POR 1500 euro minimum i mbeten nje puntori. Nuk flas per mjeket. Nje bidon 1.5 litra uje Lauretana kushton 0.38-0.42 euro,nje kg buke 3.5 euro me e lira dhe tani ne kohe krize. Qeraja varet nga zona e banimit. Atje ku Kam banuar une Qeraja per 56mkatror apartment ishte 240 euro.nje liter vaj ulliri ekstra vergine kushton 5.5-6.5euro.Minimumi 500 euro i kursen edhe sot nje punto. Ka zona banimi ku Jane burimet e ujit te pijshem qe nuk paguhet per ujin(ju I dhate me koncesion dhe late fshataret PA uje per vaditje pale per te mbushur nje gjym.) Mos i Bej keto krahasime, se del sì rruar qethur, por punto per hapjen e perspectives se punes ne shqiperi, rrit minimum I e pages dhe pensione, zvogelo diferencen e pages maksimale e minimale. Nxirr ligje ku te percaktohen minimum et dhe maksimumet. Te hidhen perpjete pronaret, te zbatojne ligjet, te respektojne punen e tjetrit ngaku ata nxjerrin fitimet maksimale

            Lini një Përgjigje