Rusia po humbet 160 milionë euro në ditë për shkak të sanksioneve të Perëndimit ndaj naftës

12 Janar 2023, 19:54Ekonomia TEMA

Rusia po humbet 160 milionë euro në ditë për shkak të

Rusia, eksportuesi më i madh në botë i naftës, po humbet rreth 160 milionë euro në ditë për shkak të ndikimit të kombinuar të embargos së gjerë të naftës të Bashkimit Evropian dhe kufirit të çmimit të vendosur nga G7, sipas një raporti të ri, përcjell Euronews.

Humbjet ekonomike mund të rriten deri në 280 milionë euro në ditë pas 5 shkurtit, afati i fundit që BE vendosi për 27 shtetet e saj anëtare për të mbyllur të gjitha importet e naftës dhe nënprodukteve të saj.

Rusia tani fiton 640 milionë euro në ditë – nga 1 mld euro në ditë në mars – nga shitja e të gjitha lëndëve djegëse fosile, të cilat besohet se përfaqësojnë rreth 40% të buxhetit të saj federal dhe veprojnë si një mjet shpëtimi financiar për të financuar shpenzimet gjithnjë e më të kushtueshme. luftë në Ukrainë.

Gjetjet u publikuan të mërkurën nga Qendra për Kërkime për Energjinë dhe Pastërtinë (CREA), një organizatë e pavarur kërkimore me qendër në Helsinki, dhe janë gati të ndihmojnë në shuarjen e zërave kundërshtues që i kanë cilësuar sanksionet perëndimore si joefektive dhe kundërproduktive.

Megjithatë, Kremlini shprehu skepticizëm dhe tha se ishte shumë herët për të nxjerrë përfundime rreth humbjeve ekonomike. “Sa i përket humbjeve, askush nuk i ka parë ende tapitë,” u tha gazetarëve zëdhënësi Dmitry Peskov, cituar nga Reuters.

Llogaritja nga CREA merr parasysh goditjen e dyfishtë të shkaktuar nga embargoja e BE-së – e cila ndikon në tregun e saj të brendshëm – dhe kufirin e çmimit të G7, i cili ka implikime në mbarë botën. Grupi përbëhet nga Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara.

Si pjesë e embargos, e konsideruar gjerësisht si sanksioni më radikal i bllokut deri më sot, vendet e BE ranë dakord të heqin qafe gradualisht të gjitha importet e naftës ruse..

1 Komente

  1. M
    Maks

    Po Perendimi sa humbet mor budallenj?

    Lini një Përgjigje