"Skema e skllavërisë", Braçe: Grumbulluesit ia vonojnë me muaj paratë bujqve, duhet të ndryshojmë ligjin

28 Maj 2022, 09:19Ekonomia TEMA

"Skema e skllavërisë", Braçe: Grumbulluesit ia

Deputeti Erion Braçe thotë se në Lushnjë dhe Divjakë ka tregtarë që kanë mbi 2 milionë euro pa paguar prodhimin që kanë blerë te bujqit. 

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Braçe thotë se Shqiperi ka nje ligj që vendos afate për pagesat biznes me biznes por që marrëdhënie me bujqrit nuk përfshihet dhe se kjo gjë duhet të ndryshojë sepse kjo është skllavëria e re.

"Është skllavërim!

Vonesa me muaj e parave për bujqit është tmerr!

Ështe hall i madh për çdo bujk që paratë e prodhimeve bujqesore të vonohen 3, 4, 5, 6 e me shumë muaj.

Mendoheni, të mbjellësh, të shërbesh, rritesh, pjekësh, vjelësh, shesësh prodhimet e tua dhe, tregtarët të të vonojne paratë edhe për 6 muaj të tjerë!

Është e poshtër! Bëhet edhe me e poshter kur pas 6 muajsh të bëjnë llogarinë me një çmim tjetër-ndryshe nga ai i 6 muajve më parë kur ti shite!

Nuk mbaron këtu;

Se pavaresisht faktit që ti nuk ke marr paratë dhe tamam për ti marr ato, vijon ti shesësh prodhimet e tua tek i njëjti, me shprese se do bëhet më mirë!

Kjo është skllaveria e re!

Ne Lushnjë e Divjake, ka tregtarë që kanë mbi 2 milion euro pa paguar për prodhimin blerë bujqve;

Ka politikanë që bëjne parada me këtë soj e me paradat e politikaneve ky soj shton edhe me bujq në skemën e skllavërisë.

Sot ne Shqiperi ka nje ligj që vendos afate për pagesat biznes me biznes;

Por marredhenia me bujqit nuk perfshihet!

Duhet te ndryshojme ligjin per te vendosur afat per parate e bujqve

Ka arritur kulmi!

Bujqit duan parate e mundit te tyre", shkruan ai.

2 Komente

 1. B
  Baliu

  Po eshte skllaveri, por te "fortit" e bejne ligjin.

  1. E
   Eno

   Edhe herë të tjera ke goditur tema thelbësore, por zërin ta mbyssin më të fortët. Ke parë panele në televizione për këto? Haroje, sepse emisionet paguhen derisa ta çmendin këtë popull.

   Lini një Përgjigje