Turistët sollën 4 miliardë euro! Banka e Shqipërisë tregon shifrat financiare të vitit 2023

26 Mars 2024, 19:59Ekonomia TEMA
Turistët sollën 4 miliardë euro! Banka e Shqipërisë

Numri rekord i turistëve në vitin që lamë pas solli dhe të ardhura rekord sipas Bankës së Shqipërisë.

Vlera totale arriti në 4.2 miliardë euro, me shpenzimet e turistëve që u rritën me 47% në krahasim me një vit më parë.

Sipas turoperatorëve bizneset në sektor po shohin rritje të volumit të punës, por ende mungon fitimi i kënaqshëm

Me Shqipërinë që ka hyrë në një fazë të re të turizmit, turoperatorët shprehen se vendi duhet të drejtohet drejt turizmit cilësor.

Nga të ardhurat e turistëve rreth 1.8 miliardë euro mbetën në vend, ndërsa edhe shpenzimet e shqiptarëve jashtë vendit u rritën në mënyrë domethënëse në shifrën e 2.4 miliardë eurove.

3 Komente

 1. S
  Sufllaqja me qepe

  Ahahahahhahaha pyeteni Banken e Shqiperise si e beri llogaritjen se per matje as qe behet fjale

  1. B
   Ben

   Ore lerini keto shifra se po beheni bajat! Keni ndermend te tregoni se ku shkuan parate? Perse nuk marrin pensionistet por behen tendera per rruge qe as nuk duhen per te vjedhur oligarket!

   1. k
    k

    Po , kanē ardhur paratẽ e hjakosura tẽ drgēs dhe krimit. Kurse ju o mashtrusa tẽ degjeneruar i shisni si “zhvillim ekonomik”.

    Lini një Përgjigje