“Uji është blu kristal si në Maldive, është shumë bukur" - Dhëndri i Donald Trump flet për investimin në Sazan: Kam ndjekur çdo ligj dhe rregull

21 Mars 2024, 09:56Ekonomia TEMA
“Uji është blu kristal si në Maldive, është

Jared Kushner, dhëndri i ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump “i ka vënë syrin Ballkanit”. Kështu shkruan gazeta amerikane ‘New York Post’ në lidhje me projektet e reja që Kushner ka në Shqipëri dhe Serbi.

Projekti më ambicioz i Kushner është shndërrimi i ishullit të Sazanit në një resort turistik luksoz të markës Aman.

“Aftësia për të zhvilluar 3 milje vijë bregdetare të bukur dhe një ishull 566 hektarësh në mes të zemrës së Mesdheut është unike,” tha Kushner.

“Uji është blu kristal si Maldivet. Është e bukur. Plazhet janë të pabesueshme dhe është vetëm një nga këto vende të veçanta”, ka deklaruar dhëndri i ish-Presidentit të SHBA-ve.

Edhe pse projektet mund të kenë shkaktuar debate politike, Kushner është shprehur se “kam ndjekur çdo ligj dhe rregull të etikës”.

Gazeta shkruan mes të tjerash “se Kushner ka bashkuar forcat me miqtë e tij, Ric Grenell, ish-ambasador i SHBA në Gjermani dhe biznesmenin njujorkez Asher Abehsera për të investuar në turizmin shqiptar, që po njeh një bum kohët e fundit.

40 Komente

 1. X
  Xha Braho

  ASHTU ESHTE MORE ZOTNI, UJI I PASTER DHE BLU SI NE MALDIVE, POR PER JU…. PER NE SHQIPTARET KA NGELUR BREGU I LANES….

  1. S
   Shkupi

   legenat duan qe Sazanin tua japin rusve?! A jeni ne mend ju, apo jeni cmendur? Sipas shkrimeve të ‘Bloomberg’, ‘The New York Times’ apo ‘Frankfurter Alemagne’ ‘Zeitung’; Jared Kouchner do të jetë zotëruesi kryesor, por flamurin e menaxhimit do ta ketë kompania e njohur ndërkombëtare ‘Aman’. Një kompani shumëkombëshe që ka aktorë të ndryshëm, por që është në pronësinë e një oligarku rus, përkatësisht: Vladislav Yurievich Doronin. Një personazh kontrovers që është dyshuar gjithmonë për lidhje me kreun e Kremlinit...

   1. T
    Taku

    Boll me keto qurravitje dhe renkime komuniste… levizni bythen dhe punoni..

    1. l
     lindio

     Paske pas kohe ti lexosh te gjitha komentet? Merru me ndonje pune dhe leri "kotesite".

   2. K
    Koli

    Ke ndjek karin. Ty tu fal nga nje qelbesire qe nje dite do e heqim zvarre … dhe nga nje welbesire tjeter qe do ti shpetoje burgut… ty tu fal nga nje moonster qe trajton si skllever bashkombasit e vete … ne krye te nje vendi ku femijet jane pa ngrohje ne shkolle… ke ardh ne vendin e sklleverve po kujdes se idiotet e venditvtim jane te paparashikueshem

    1. S
     Saleh Berrusha

     Qelbesira eshte ne arrest shtepie. Plehra qe e e mbushi lanen me kioska dhe Tiranen me tabela Toke e xanun

     1. k
      koli

      E thashe edhe ate.

    2. I
     Ilir

     Ne US mediat serioze flasin per kete korrupsion…: https://youtu.be/0uN1xGfEO0Q?si=8g-DgtvlwzNWjgRT

     1. D
      Drini

      Gjiithe kjo te trashen bythet e Linda Rames, te trashegoje pushtet Rama, te shpetoje nga non grata Doktori dhe te behet jashte cdo dyshimi Zahua miliarderi me i pasur i gjithe ballkanit

      1. T
       Tirona

       Të drrejt ke Xha Braho.. Duhet të kesh mik të parin e venit për tbo para ktu

       1. K
        Keli

        Ne US mediat po i bejne jehone ketij korrupsioni . Ne US trajtohet me percmim i ati dhe e ema e Kushner , si mafioze dhe per kete i ati ka bere burg… bizneset familiare te falimentuara … ne vendin e burrit te Lindes babait te Zahos dhe e pisit Sali … mediat e tipit Fevziu nje kerpudhe e pasuruar mbi gjakunbe femijeve shqiptare… behet hosana per kete familje te ndyre.

        1. T
         Tani

         Zaho po i afrohet miliardit.

         1. L
          Labi

          Po përse merresh me fëmijtë, o injorant i halesë që vjell nga dritarja? Ke fëmi ti, në mos jo, ke nipër, mbesa, të afërm? Pse kjo urrejtje kafshërore, o njeri. Kushdo që të vij toka mbetet e Shqipërisë. Ndërtuan italianët sa deshën. Qendra e Tiranës është e jona...

          1. k
           koli

           Te qifsha rrobt...ne emer te atyre femijeve po e vjedh kete komb pisi Rama e pisi Sali...ne emer te tyre po shet copa shqiperie..

           1. V
            Vlora

            Ashtu eshte Koli, do te shtoja se pervec ne emer te familjeve te tyre mafioze, kera pisa po e bejne jlkete edhe ne ener te antishqiptarizmes.

           2. m
            mirel

            Po ti mor kurva lapi, e sa femije po i ikin Shqiperise nga shkaku i ketyre hajduteve qe nuk i lane Shqiperise asgje? As ujin, as ajrin, as pyjet dhe as minierat dhe lendet minerare

            1. F
             FAZLLIQ-Qires i familjes Berisha

             O TE SHKERDHEFTE KINA,/ 'QENDREN E TIRANES/ SHQIPTARET PA BUKE/ PRONE E VOKSHI ALBANES!/ Te shkerdhefte Indija/ Shqipot pa buke dhe UJË/ Ti 'qendres TirOnes/ kerkon ti besh BUJË!/ O te shkerdhefte Afrika/ bashke me AFRIKANË/ Shqiptaret ka tre dekada/ qe kane lener VATANË....

           3. P
            Pal

            Mire se vjen ne vendin e deleve te zgjebosura Kushner.

            1. E
             Edlira

             Skllever ishit ne socializem, skllever mbetet... dele ishit ne socializem dhe dele mbetet edhe ne pseudokapitalizmin e sigurimsave qe moren pushtetin nen masken e demokracise se "pardesyve te bardha" si te Sali Berishes, qei duhet gozhduar ajo dritarja nga flet me derrasa, qe te mos i nxjerre me turinjte as ne dritare!!! Enver Hoxha e njihte mire bicimin e njerezve te vet... e megjithate edhe si Diktator ishte udheheqes me i mire se gjithe keta surrogatet e Tranzicionit qe erdhen me pas ne pushtet,sepse gjate periudhes se tij gjakatare, nuk u prek prona e perbashket...surrogatet qe erdhen pas tij e shiten Shqiperine llokma-llokma per 1euro!!!

             1. E
              Edi

              E kuptoj revoltet tende Edlira sepse ky rast eshtei piste( si shume e shume raste te tjera ne bregdet nga Saimir Mane e Lulzim Basha me pallatin ne uje te ftohte) , por mos harro qe keta qe i bejne jane bijte e nipat e atyre monstrave te diktatures qe ti evokon.Tung.

              1. E
               Edlira

               aaaaaa... shume faleminderit ty, se nuk e dija se "kelyshet" e kujt ishin dhe jane... Po sepse e di, se kush jane, po them qe kjo "pseudodemokraci" sjell pasoja me te renda ne vetvehte, sepse po shitet Shqiperia.... sepse "kelyshet" e tyre jane pikerisht kusaret e sotem apo komunistet e djeshem "ulerasin" nga kati i 8-te sot...Na u be oligark maloku me te bijen

               1. E
                Edi

                E drejte , por nuk u shit nga kati i tete po nga biri i Kristaqit dhe nipi Spiro Kolekes...katio i tete thjesht hesht se do ti shpetoje burgut( padyshim qendrim i piste i atij te katit te tete por jo iniciatori i Sazanit e Palases...).

                1. E
                 Edlira

                 hmmm... ndjese, por me duket se po i biem "njeri gozhdes dhe njeri patkoit" ... Po e riperseris serish dhe serish: Keta jane me keq edhe se Diktatori... nga Berisha e deri tek Rama...te gjithe pa perjashtim!!! U bene oligarke ne kurriz te Shqiperise dhe te sklleverve shqiptare... popull-dele.Kot nuk shkruante i madhi Fan Noli: "... Ku e lam' e ku na mbeti, Vaj-vatani e mjer mileti, Anës detit i palarë, Anës dritës i paparë, Pranë sofrës i pangrënë, Pranë dijes i panxënë, Lakuriq dhe i dregosur, Trup e shpirt i sakatosur...".

                2. E
                 Edi

                 Edhe dicka...sa kohe ne qe jemi poshte do ta ndajme veten ne partizane e balliste....ata qe jena lart do mashtrojne me te dobtit midis nesh(pjesen me te madhe fatekeqesisht) dhe do te vazhdojne te shesin copa Shqiperie duke e Kilizuar Shqiperine....duke e bere te shkelqyeshme ne qendra dhe te varfer ne periferi(ku jeton shumica)...Njerezit s'po kuptojne se Sazani do te behet i "pakapshem" per ta..."i pavizitueshem" ...sikurse jane te pakapeshme qendrat superluksoze e super te shtrenjta te Tiranes...

                 1. E
                  Edi

                  Edlira, asnje fjale per monstren qe e shiti Sazanin?! Ramen?! Apo eshte "partizan" ky dhe monstrat "partizane" jane me te mire se monstrat "balliste"?! Eshte ky monster qe ka dhene 1 euro gjithe bregdetin dhe po jep edhe Sazanin....Monstra te kati i tete thjesht po hesht te shpetoje lekuren...

               2. e
                emigranti

                Kam ndjekur te gjitha rregullat thote Kushner, dhendri i ish presidentit amerikan dhe kandidad aktual. Po a do ta kish fituar te drejten per te investuar ( ne fakt per tu bere pronar i Sazanit ) pa konkurim, pra i perzgjedhur vetem per shkak te statusit politik. Faji kryesor per dhenien e se drejtes per te shfrytezuar bukurite e Sazanit i( Imolle te ndaluar per shqiptaret )eshte i Rames qe per interesat e tij vetjake eshte i gatshem te veje ne shitje te gjithe Shqiperine.

                1. G
                 Gogo

                 Ik mer dhiar...bukurite e Sazanit ... Duket qe nuk e ke idene se cfare ka atje...

                2. s
                 spata

                 Sapo vjen dhe dufin shqiptaret e nxjerin me komente . Jo bashkatdhetare te mi .Kjo nuk sjell azgje ndaj ketyre perbindsha qe kane kapur pushtetin dhe cdo pasuri kombetare .E vetmja rruge jane protestat popullore dhe bojkoti i zgjedhjeve vendor e parlamentare . Veshi me ka kapur ,para disa viteve ,se egziston nje shoqate e Sazanit .C'bejne keta kur degjojne nga keto tradhetira ? Kane levizur nga vendi apo ju ka hedhur ndonje kocke shteti e PS.Kujt u drejtohem dhe une ! Me siguri qe kjo eshte shoqat e ish ushtarakve qe i nxorren ne pensjon me shqelma duke u dhene nje page minimale . Me kujtohen fjalimet e Rames ,ter pompozitet dhe lajka per ish ushtaraket para zhgjedhjeve . Me te ardhur ,une ne pushtet ,ketyre do tua kthej dinjitetin . E cberi Rama Ua futi me thell se sa Saliu .Nxori ligje te reja qe nuk u njiheshin pretendimet e trajtimit te tyre, por mbeten me ligjin e Hoxhes .Ligji i Hoxhes i penalizonte dhe nuk trajtoheshin me ato te demokracise si ish ushtarak. Ne kohen e Zogut thuhej .A ka dru me pre bre burra . Sot ne kohen e dyshes Berisha -Rama ,thuhet. A ka mbet, ma gja, me shit, bre burra . Kush e kupton dhe eshte shqiptar i pastert, di se c'kuptim kane keto shprehje te dala nga popullit .

                 1. S
                  Sqepari

                  Shoqata "Sazani", kur shkon ne Sazan... merr buke dhe uje me vehte.... dhe dhjet ferrave...

                 2. a
                  adi

                  Si nxerrin koken nga plehu krimbat te cilet jan te friksuar se mbesin pa pleh sepse nuk mund te jetojn pa eren e m…….tit????

                  1. T
                   Treni

                   Epo inshallah bëjnë ndonjë gjë aty. Rri kot pezull ishulli në ajër.

                   1. J
                    Ju pershendet baba i juaj Karaxhixhi

                    U cuan majmun se nuk ka banane e lehin,o zot cfare rrace e ndyre,kur cdo idioti komenton ashte demokraci e japin mend,cili erdhi more qelbesira e korkoje Sazanin per investim turistik tash 32 vjet,o idiota te shpifur,kush e ndertoje gerxhat e Spanjes ne hotele ng ma prefekte e plazhe te bukra,i ndertoje Spanja kur ishte ne vitet 70 e 80 nga vendet ma te varfer te euvropes,te kuj jane hotelet e resortet ne Greqi po edhe ne Itali,Portugali edhe ne France Turqi,njerze llafazan e pa karakter te paguar nga dikush qe po dorzon ne rajon kampionin e turizmit,pritni se na vazhdim do paguhet shume lek per te sabotuar turizmin ne Shqiperi e te paret do jene qelbesirat e medieve te shitura e te ndertuar me droge

                    1. L
                     Leli

                     Btoken tende jepe pa marre gje… po Shqiperia nga 1 euro sfiton gje o rrote kari.

                    2. A
                     Arovojeni sa me shpejt.

                     Rast i shkelqyer per investim ne turizem. Keto raste vijne rralle dhe duhen shfrytezuar me zgjuarsi. Deri tani ankoheshim qe nuk ka investime ne Shqiperi. Tani duhet te germojme dhe kusheririn e trete te investitorit?!. Joi po ka lidhje me X-in apo Y-in. Bota zhvillohet dhe eshte atje ku eshte sepse nuk vendos ekonomine ne funksion te politikes. Eshte politika ajo qe i duhet nenshtruar ekonomise. Vendet zhvillohen me largpamesi, jo me llafe. Ai nuk do e marre Sazanin ne xhep.... Aty do e kemi perjete... Deri tani ka qene nje cope gur ne det. Po u arrit investimi do te sherbeje si burim te ardhurash per te gjithe...Pervec te mirave, asgje e keqe nuk e gjen Shqiperine dhe shqiptaret nga keto investime...

                     1. P
                      Poli

                      I bere llogarite ti pis?! Lexo Irena Beqiraj per llogarite.

                      1. E
                       Eda

                       Koncert ne vitin 1936..."vetem ne Paris blihen lulet me para, ne Shqiperi i hane gomeret..." si ti.

                      2. K
                       Kris

                       U be dhe Xharreti strategjik

                       1. a
                        askushi

                        @ju përshëndet...ti nuk e njeh Shqiperine ,se nuk je shqiptar dhe me translate nuk mund të bëhesh i tillë. Ne kemi nevojë për investime të huaja,por në kohën që bota,Europa po kalon,ku lufta është në prag dhe kushdo mendon per të qenë gati për t'u mbrojtur,kur po afrojne zgjedhjet Presidenciale në Amerikë,apo dhe zgjedhjet në BE,të ofrohesh për të investuar në një pozicion gjeostrategjik si Sazani,është thikë me dy presa jo vetëm për vendin ,por edhe pēr investitorin dhe pyetjet që dalin vetvetiu,të lë të dyshosh në shumë drejtime,deri të aludosh edhe për një aferë..

                        1. R
                         Roni

                         TI PALO PAL, JE GREK, SERB, SARAKACAN, CIFUT, JEVG, CAM APO KOSOVARUA. DORA TUAJ O PALO PAL E KANE QELBUR SHQIPERINE AQ SA NA VJEN TURP TE PREZANTOHEMI SI SHQIPTAR.

                         1. P
                          Parga

                          Roni qelbesira, edge shqiptaret i fute ne nje thes me jevg e serb e greqire. Roni, merr ilaqet, dhe mbyllu brenda se pasje kubdermim te rende qlbesire.

                         Lini një Përgjigje