Te fundit

22:40

22:25

22:10

22:00

21:50

21:40

21:30

21:20

2020-05-27 18:24:10Kulturë TEMA

6 komente në “Dhimitraq Orgocka: Nga aktor më çuan të punoja hamall, ndërhyrja e Enver Hoxhës më shpëtoi”

 1. Met Selita. says:

  edhe Pellumb Kullen, edhe kete Orgocken,edhe mjaft intelektuale te tjere te ndershem e patriote i paska shpetuar Enveri/ Atehere ata qe e shajne Enverin duhet ta kerkojne te keqen tek vetja ose tek keqdashesit qe i rrethojne.

  1. armiku i kllases says:

   Enveri e ngriti ate sistem, pastaj luante me njerezit si t’ia jepte truri. Ca i falte, ca i shkonte ne sater. Bukur, apo jo?

 2. TIRONA says:

  Dhorke dhe Dhimitraq Orgocka ,i kane dhene shume teatrit dhe kinematografise,me gjithe vuajtjen e padrejte shpirterore me shume pasoja per familjen e vellajt,qe ishin fare absurde dhe me pasoja gati tragjike.
  Ne fakt ne Korce u dogj shume shpejt laboratori mjekesor.Per kete M.Z. zmadhoi grupin agjenturor ,ne permasat e pajustifikueshme,pa fakte,pa baze.
  ZERI I DHIMITRAQIT KUMBONTE EMBEL,ISHTE I DASHUR DHE PSE JO ,TE KUJTON TE MADHIN SHQIPTAR ALEKSANDER!

 3. Beheshin padrejtesi per shkaqe te ndryshme , biografie ldhje farefisnore, e shumta e rasteve nga njerez asecinj , servile te paafte shkurt te ligj te prirur per te bere keq per te perfituar per vete , por qe me nje leter , ankese, kur ajo binte ne doren e duhur zgjidheshe problemi te jepej e drejta .
  Po sot , sidomos ndarja partiake ,sa pa drejtesi ben , si i behet per te zgjidhur nje padrejtesi ?!! Natyrisht me procese “gjyqesore”dhe me “pak” para !

 4. rozi says:

  Fakti që sot nga lajme fallco nëpër FB e në gjitha rrjetet sociale, nuk i lihet kusur kujtdo, lincohet dhe futet në dhé, e nuk del dot edhe sikur të dalë qelibar, do të thotë se njerëzit janë të ligj. Nuk presin të vërtetohet ajo c’thuhet por direkt e bombardojnë me sharje e fyerje dikë që akuzohet për dicka, mund të jetë një thashethem, që ngadalë merr rrugën si telefon i prishur dhe shndrrohet në të vërtetë.
  Ose një pjestar i familjes, një vëlla ose kushëri po themi shkel ligjin, fillon gjuetia e shtrigave për të gjithë të tjerët. Atëherë nëse Enveri e ka thënë për një,dy raste, do të thotë që kjo vijë do ndiqej. mirëpo del se kuadrot që zbatonin vijën e partisë zgjidhnin ta shkelnin atë, duke u justifikuar me vijën e duke vepruar në fakt në kundërshtim më të. Si Sala që kur ishte sekretar partie në kohën e socializmit ndëshkonte kolegë e justifikohet sot se ashtu ishte vija. Jo miq, njerëzit shkruanin letra anonime, sic bëjnë sot me rrjetet sociale, që nuk dalin me emrin e vërtetë, shpërndanin thashetheme për dikë, derisa e degdisnin fshatrave, dëshmonin për gjëra që s’ishin të vërteta e thonë sot, më detyruan. Kanë qënë njerëzit përreth që kanë thënë se ai s’mund të luajë teatër se ka një vëlla në burg, e këtu ka të drejtë komentuesi Met që thotë se duhet të keqen ta kërkojmë tek vetja. Po sot kush i detyron të thonë gjëra të paqëna? Të shkruajnë në shtyp, të shpifin duke përfituar në emër të lirisë së shtypit? Sot edhe presidenti shpif…

 5. Dani says:

  O njerez mbushuni me mend Enveri esht ber si gozhda nastradinit sot vetem per te shpetuar ata plerat halet maskarenjt e pa skrupullt qe ne at koh mernin ne qaf ke te mundnin per pak perfitim personal , per nje burs shkolle , apo nje vend pune te rehaçem , SHQIPTARET ja kan fut njeri tjetrit dhe brenda familjes , ngacmonin ne pije e siper miqt e vet dhe i rregjistronin çfar mbroçkullisnin , pastaj i denonconin ne deg te brençme , spiunet fitonin rrespektin dhe çfar i duhej kushuriu apo miku burgun dhe sikletin , shikoni estraden me Fadil Hasen si i thosh fadili shokut vet paret e burgut ti ndajm pergjys se mos te kisha denoncu un noc rrokun kishe per te mor sot , kto jan te verteta , ne nuk kemi byth ti drejtohemi atyre qe na kan ber dem dhe ja rrasim Enverit se ai ka vdekur nuk ka goj , nuk merej Enveri me burgime dhe internime or njerez merej fronti lagjia ata i internonin njerzit , hiq rastet madhore ne komitet qendror apo byron politike qe Enveri kishte Gisht e ishte ne dieni , kurse posht ishim ne te dashur bashk atdhetar qe ja kemi nxir jeten njeri tjetrit , nuk naj kish fain Enveri , doli nje ushtar dikur dhe tha do i bej atentat Enverit E tha kte ne rreth te ngusht me xhajat e dajat , po behem gati tha fakiri , i shkuan ne rrepart e arrestuan dhe ja nxoren cfar kish molloisur qyqari , ate e denuan me pushkatim , ne kohen e demokracis shkon i jati me njerin nga djemt tek kryehetusi asaj kohe ne shtepi , i kerkon pse i denuan djalin , ik xhaxha shko i tha hetusi se po te tregoj un kush e çoi ne pushkatim djalin tend , ne familjen tende nuk do ngelet burr gjall sot , se esht njeri nga ju te familjes qe ka ardhur ne deg dhe e ka denoncuar djalin tend , u çua plaku duke qar , te kerkoj falje or mik i tha , ti ke ber dedyren qe kishe , ky muhabet te ngelet ktu dhe shkoj , po historin e Maks Velos qe esht ber per rafmet e keni degjuar , gruaja e ka futur ne burg e thosh edhe vet , mos e kerkoni te keqen tek Enveri O njerez se nuk merej Enveri me internimet dhe burgosjet ishim ne qe ja qim nenen njeri tjetrit sot atyre maskarenjve nuk i shkon per shtat te thon te verteten se nuk kan byth, dhe therrasin ujku ujku per Enverin , behuni pak te zgjuar o njerez , kta qe ju bej gjemen sot ne xhdo sistem kta te bejn gjemen , mos u merni me komunist te thjesht qe rrinin si te hutuar se i kishin ven me shpatulla per muri me parrullen komunistet te paret ne sakrifica te fundit ne pretendime , ata qe kan patur pergjengji ne pun dhe kan qen komunist ata te benin gjemen ne at koh ata qe dolen ne rrug dhe digjnin testat e PPSHs ata i kishin ber te ter te zezat , se ata qe ishin te ndershem nuk e grisen kurr ate test se ishin me karakter dhe te padter ne ndergjegje , me kta nuk kini pun i bini ne qaf kot . Shikoni shoket e saliut tosit e kompani aty esht e keqja , prisni se nuk kini degjuar gje akoma , hapini dosjet pse si hapin , nuk jan sigurimsat qe nuk duan te hapen dosjet jo jan njerez te tjer , po te hzpen dosjet SHQIPTARET do vriten dhe ne familje me njeri tjetrin dhe te persekutuarut dhe te tjeret qe njeri tjetrit ja kon fut kta.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje

13:09 Kulturë

08:57 Kulturë

15:23 Kulturë

13:58 Kulturë

07:43 Kulturë

18:13 Kulturë

12:51 Kulturë

10:34 Kulturë

19:00 Kulturë

11:27 Kulturë

Më të lexuarat

11:49 Sociale 18 komente

10:40 Sociale 19 komente

11:35 Blog 22 komente

12:02 Ekonomia 37 komente

15:28 Kronika 17 komente

10:25 Blog 21 komente

Blog Tema

20:20 Blog

12:16 Blog

11:35 Blog 22 komente