Te fundit

09:29

09:26

09:24

09:17

09:13

09:13

09:08

08:08

2021-12-26 15:19:57Kulturë TEMA

15 komente në “Falëminderit Trifon Xhagjika”

 1. Moisi Golemi says:

  Pëe çfarë është ekzekutuar Trifoni? Nxirrninvendimin e gjyqot. Na keni çarë trapin duke quajtur heronj e poetë lloj-lloj njerëzish, pa e përmendur kurrë akt-akuzën ose arsyen e dënimit. Edhe Rita Vrima, nqs shkel ligjin sot, do dënohet. Çfarë duhet të thonë njerëzit pas 40 vitesh, që rregjimi Ramës dënoi një poete?? Apo që dënuan një këngëtar, se ishte anti-rregjim?? (Stresi i Sali Lushës)

  1. Nje qytetar objektiv. says:

   O Moisi Golemi, or pis i qelbur, or hale qe nuk pastrohesh dot nga muti pa fund me te cilin te kane mbushur koken, te kane lyer e te kane dhene te hash. Keta njerez u denuan se nuk mendonin si Bastardi Enver Bimbash Gjirekastra. Nuk u denuan per vjedhje, vrasje apo te tjera pislleqe ordinere. Ti po deshe vendimin e gjykates po ta them une, te gjithe keta jane denuar ne baze te nenit famekeq 155 “Per agjitacion e Propagande”. E di ti cfare eshte e cfare thote ky nene muti? Rita Vrimen as nuk e denoi njeri, as e denon njeri per ato qe shkroi e recitoi, sado te ndyta te jene, apo sado te ndyta te te duken ty. Rita Vrimen po te vjedhe a vrase e denojne ne baze te neneve perkatese te Kodit te Sotem penal, qe nuk e ka më nenin shkerdhate 155, e nuk ka per te thene njeri qe u denua nje poete, po do te thone u denua nje hajdute, a nje vrasese. Ik e vazhdo te hash mutin qe te ka mbetur nga koha e Enver Bimbash Gjirekastres dhe po deshe te flasesh perseri per keta heronj vetmohues ik e laje gojen mire e mire po mujte t’i heqesh nga dhembet te gjitha copat.

   1. Moisi Golemi says:

    O Objrktiv idioti. Neni 55 i Agjitacionit nuk kishte dënim me vdekje, o qurrash.

   2. Moisi Golemi says:

    Objektiv bq-ri. Neni 55 nuk kishte dënim me vdekje. Nuk u dënuar si poet, o qurrash. Mëso përse është dënuar. S’ngeli copë m¥ti si ty pa bërë të zgjuarin.

  2. Albina says:

   Trifon Xhagjika ka bërë poezi dhe me to ka kritikuar regjimin. Është zbrazur.
   Por këta bëjnë hero edhe ndonjë si Havzi Nela që nuk dihet çfarë ka shkruajtur, dhe e di gjithë Kukës përse është dënuar.
   Një spiun i dyfishtë i sigurimit të shtetit dhe i UDB–së. Kishte kaluar disa herë kufirin për në ish Jugosllavi me detyra nga Sigurimi.
   Kur i shkoi polici në shtëpi për ti dhënë postën e Degës së brendshme, ai kujtoi se e kishin zbuluar agjenturën e tij me UDB-në dhe e qëlloi policin me pistoletë.
   Për këtë është dënuar me pushkatim.
   Sot thonë regjimi dënoi një poet disident. Hajde mere vesh….

   1. Nje qytetar objektiv. says:

    Oj Albina, kush e permendi ketu Havzi Nelen??? Apo meqe nuk do qe ta lesh pa bisht e permend ketu ku nuk hyn fare per te bere asosacionin me heronjte vetmohues per te cilet flet shkrimi.

   2. zara says:

    Kjo është e vërtetë, Nela vrau pa u dënua dhe gjithë Kuksianët e dinë, por jo të gjithë flasin, se ky qytetari SUBJEKTIV, s’lë gjë pa ju thënë, prandaj nuk vlen objektiviteti i tij. Nuk ishte spiun i sigurimit, ai ishte me biografi të mirë, vetë daja i tij do e denonconte kur i vajti në shtëpi, mbasi kishte plagosur një polic, deshi të qëllonte dajën, por nuk i shkrepi arma. atëhere u kap dhe u dënua për krimet që kish bërë…thuajini gjërat si janë, nëse jeni objektivë.

  3. Muzaka i Ri says:

   O Moisi harapashi, lexo me poshte qe te maresh vesh kush ka qene Trifoni, po ku di ti nga keto gjera.

 2. Vasil Çapeqi says:

  Ju pershendes me kete poezi te Trifon Xhagjikes (ne frengjisht dhe ne shqip) e cila eshte botuar ne Antologjine e Poezise shqiptare ne Bruksel me rastin e 100 vjetorit te shpalljes se Pavaresise:

  Aidez-moi à rire!

  Je ne peux pas,
  ………………….. je ne peux pas,
  je ne peux pas.
  J’ai vu la Patrie nue,
  (seule sans amis et camarades)
  ellepeinait à cueillir une branche de laurier
  de la gloire des siècles.
  La Patrie je la croyais grandie !
  Mais comme elle est petite !
  Même une branche elle ne peut la cueillir.
  Je l’ai prise par la main
  pour la grandir dans mon cœur…
  Frères ̶
  Si vous cherchez la Patrie,
  c’est moi qui l’ai.
  Aidez-moi à rire.
  Aidez-moi à vivre.
  La patrie est nue !

  Ndihmonëmi mua te qesh!

  Nuk mundem,
  ………………….. nuk mundem,
  nuk mundem.
  E pashë Atdheun lakuriq,
  (vetëm pa miq e shokë)
  mundohej të këpusë një degë dafinë
  nga lavdia e shekujve.
  Atdheun e dija të rritur!
  Por sa i vogël qenka!
  As një degë nuk e këpuste dot.
  E mora për dore
  ta rrit në zemrën time…
  Vëllezër-
  Po e kërkuat Atdheun,
  e kam unë.
  Ndihmomëni të qesh.
  Ndihmomëni të gëzoj.
  Atdheu është lakuriq!

  1963

 3. Kaonia says:

  Nuk e njoh historine e personave te permendur ne shkrim dhe s kam te drejte ti komentoj ama dy fjale per Sadikun qe ska lene me poezi per partine e punes e qe pas prishjes se sistemit u be demokrat i flakte e privatizoi pjese nga NPV e gjirokastres e qe kur ne kerkonim shkolle te larte nuk na qaste njeri se s kishim shenim nga shoqata e ish te perndjekurve ,djemt e ketyre moren juridikun kur ja u dinim sa e kishin mesataren e c nivel kishin. I shkruajta keto se me doli ne shteg se e kisha haruar fare si njeri.

 4. Vjosa.al says:

  Tere kete shkrim konfuz qe zoti Bejko na e ka ofruar si moral, qe duket si “kofini pas te vjeli”, humori popullor na e ka thene me humor me batuten e myqeqarit qe ishte me kembe ne toke dhe qe zgjidhte jeten perkundrejt cfardo alternative tjeter, sado madheshtore dhe heroike qe mund te ishte.

  Perfytyroni, nje tufe nxenesish para monumentit te deshmorit Loni …Fisteku dhe bashke me ta, edhe i vellai i deshmorit Peti Fisteku, te cilin mesuesi e kishte ftuar tu fliste nxenesve per heroin e dale nga fshati i tyre:
  “I thashe vellait”, ore xhavahire. kur me tregoi se do dilte ne mal per te luftuar dushmanin, ore ju pergjerova
  po ju them.
  – Mos o Loni, mos shko o te keqen, se luftes nuk i dihet o Loni, se mund te te zere plumbi e te vritesh, o tu
  befsha, se lufta nuk eshte shaka o xhanan, se je i ri dhe gjynah te shkosh harram, se hasmi do rrije e do
  rrije e do te iki vete, a te hengsha dasmen, degjoje vellane qe ka pare me shume se ti, o zaman.
  – Po sa i mire e i mencur qe ishte ky Loni im, ore cilimiqer, aq edhe kokemushke ishte i uruari dhe kur i
  mbushej e tija, o do ta conte ne fund, ose s’ka. Bile me tha se edhe une duhej te shkoja bashke me te ne
  cete per te luftuar , por une nuk e hengra ate kokerr ullliri. Dhe Loni nuk me degjoi, dhe u nis e vate dhe
  prit e prit te vinte, por nuk erdhi dhe nuk e pame me qe atehere.
  Dhe ja, shikoni vete tani, ja ku me keni mua ketu, gjalle e shendoshe, Peti pe verteti! Dhe ja vellai im, ketu
  para jush, Loni pe betoni! Kush eshte me mire thoni ju? Peti pe verteti, apo Loni pe betoni?

  Dtzoti zoti Bejko e paskesh bere qe ne ate kohe zgjedhjen e tij: Me mire Sadiku Pragmatiku, se sa Trifon Heretiku. Pasi dihet cfare ndodh gjithmone, pragmatiket shijojne thermizat e jetes , ndersa heretiket perfundojne ne turren e druve.

 5. Vlonjati says:

  Poezite e T.Xhagjikes u zbuluan pas arrestimit per tentative arratisje.
  Nderkohe qe ai ishte autor i disa trakteve qe kritikonin prishjen me BS.
  Denimi i tij ishte i ashper, jo sepse ishte poet, por sepse ishte ushtarak me graden “Kapiten”, ndaj dhe u aplikuan nene te Kodit Penal qe trajtonin tradhetine e ushtarakeve.
  Meria e tij ndaj rregjimit lindi kur iu rrefuzua kerkesa per t’u derguar ne Moske per te vazhduar studimet per letersi.

 6. Jimi says:

  Jo sot nuk vritesh per politike, po vritesh per karrike, per pushtet, ashtu sic u vra Azem Hajdari, apo Sokol Olldashi !

 7. Km says:

  Bete mire qe e nderuar.jNe kete kohe jane nderuar edhe kriminele lufte.Pse te mos nderohet Xhagjika?Por kjo nuk i jep pafajesine.Ju qe shikoni vlerat e medha,sigurisht e njihni mire,pergatisni dhe beni kerkese per tu rigjukuar dhe marre pafajesine,per kete dhe te gjithe ata qe u denuan si agjente polake.Fat i madh qe polonine e kemi alleate.Merrni dokumenta nga arkivat polake te zbulimit dhe hidhni poshte akuzat.Me dokumenta te reja ceshtja rigjykohet.

 8. TURIEMIGR says:

  SADIKU U DENUA PER FESTVALIN E 11 JO PER POEZITE QE SHKRUANTE , E MORI VALA E DENIMEVE. SKA QENE NGA ATA TRIMA SADIKU QE TE SHKRUANTE KUNDER ENVERIT . DHE AS E KA PASUR NE MENDJE DERI SA E DENUAN.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje

19:07 Kulturë

22:40 Kulturë

17:47 Kulturë

13:55 Kulturë

19:45 Kulturë

00:30 Kulturë

19:21 Kulturë 1 koment

21:11 Kulturë

21:30 Kulturë

17:29 Kulturë

Më të lexuarat

16:50 Politika 15 komente

13:17 Politika 13 komente

15:55 Politika 29 komente

17:53 Politika 37 komente

14:12 Politika 18 komente

11:38 Politika 13 komente

Blog Tema

09:29 Blog

09:24 Blog

21:41 Blog 6 komente