Te fundit

19:19

19:09

19:00

18:49

18:39

18:38

18:32

18:23

2023-12-06 18:29:00Blog Kristo MËRTIRI

52 Komente

 1. P
  Prroji Thate

  Ka pasur burra ne ate kohe, jo si ca legena qe nderruan teseren e Partise mbas 1990.

  1. Z
   Zall Heri

   Pse mo sot nuk eshte burre ky Kristo Mertiri apo te duket si more bythe?

  2. E
   Ed

   SHYQYR KA NJEREZ SI JU. MEZI PRES TE LEXOJ SHKRIMIN E RADHES. FALEMINDERIT QE JE NJERI I MIRE.

   1. B
    Bregdeti

    Te lumte dora Kristo

    1. p
     pilo Lala

     E kam degjuar emrin. Ka qene nje burre qe kur vinte ne Vlore, apo ne Tirane, i hapej cdo dere, dhe nuk largohej pa zgjidhur problemin. Nuk shkoi kurre per halle personale, por luftonte per zonen e Lumit te Vlores, Zonen e Luftetareve heroik te LANC

     1. Çilo

      O shoku Pilo, Ky Mamani ka qene dashnori i Mertirit, e di ti qe Kristo eshte qose?

      1. G
       Goni

       Njè "Çilo" e nje "Zall herr", hungerijne posi derr, ca me feçke ca me dredhira, bejne e hane mutesira

     2. B
      Baçalla

      Ky shkrim i Kristo Mertirit, sinqerisht me emocionoi shumë sepse shkruante disa gjera qe une i dija por nuk kisha kujt te ja thosha sepse ashtu si eshte bere puna sot, ehehe, me mire te heshtesh i theme vetes kur nuk rregullon dot gje. Mbase gabim e kam se nuk e bera dot as une apo as Mamani qe njerin djale apo vajze ta fusja ne pd e tjetrin ne ps, ndersa vete ne ndonje aktivitet shoqate. Kristo Mertirin une e njohe e ai s'me njehe; une e kam njohur qe kur ishte djale e kur shkoi ushtar pa mbaruar shkollen e mesme, por dhe e kisha harruar se te shkelesh mbi gjithe keto gjema te kohes, harron dhe babain e nenen sot e jo me nje njeri qe s'te ka lidhe kurre puna. I lexoj me endje shkrimet e tij, se si duket koha ka bere punen e saj duke ja pjekur mendimin, por edhe gjaku tij duhet te jete puro Lab shqiptar nga ata me shpirt te madh e te bukur. E ka qendisur per Maman Saliun ne keto pak rreshta (sa shume ka per te thene!) dhe me çuditi qe i kishte te gjitha te verteta. Por e verteta eshte dhe e hidhur, genjeshtra, mashtrimi, hajduteria, kurvelleku eshte shume here me i embel. Sikur ta kisha afer Kriston, do ti tregoja shume gjera se ai ka guximin e i thote se eshte argasur, ndersa une dhe ketu do ve nje pseudonim se kam frike se kushedi çfare çpifin pastaj ata qe s'kane pune tjeter. Po asaj valles tani, i eshte njome baruti, Kristo. Gjithe keto shira qe kane rene, do benin punën e tyre. Po me e verteta eshte se krahina e Laberise ka heronje te gjalle ne te gjitha koherat, njerez me mendje pa diploma universitetesh fallco që nga Vlora-Kanina e deri ne Kurvelesh e Gjirokaster -Tepelene e Permet. Dhe te qenurit gjalle eshte se brezat kane trasheguar bemat e te pareve per Atdhé; Liri e Pavaresi. Nje nga ata eshte dhe Maman Sali Murati (Vranishti), se une ne fakt e kam njohe si Sali Vranishtin , babain e tij, ne te gjitha shkrimet dhe betejat. Lavdi vepres se tyre! I perjetshem kujtimi !

      1. K
       Kiu-Fiu

       O Bacalla o gomar po ky ky Kristo per kete Mamanin ka perlare nje qindeshe ti nxjere emrin ne gazete....

       1. !
        !!!

        Ti Kiu-Fiu duhet te jeshe ndonjeri nga ata qe votuat Belerin, por dhe ti nje 50-she ke marre, nuk ke dale rruar qethur ne sherbim te tradhetise ndaj Atdheut. Sot vleresohet krimi dhe tradhetia si heroizem, njesoj si kurveria dhe bordellot qe na mbushet pushteti katert demokratik , media publike, private dhe sociale.: Nje mrekulli qe kemi arritur!

      2. M
       Milto

       Nuk te njoh zotni Kristo, vec nga shkrimet e tua. Ke shkruar per nje njeri shume te dashtun e te respektuar. Ke thenur se dhe ato qe dija une per te si partizan trim, si i beses dhe i mbajtjes se fjales. Bravo Kristo per keto shkrime qe na heqin pak mallin per Mamanin me shoke, per ata trima qe su tjetersuan ne luften per clirim qe te tille mbene dhe me pas. Gjaku nuk behet uje. Jete te gjate e shkrime si perhere dinjitoze.

       1. T
        Thoma Vaso

        Milto djali, o Kristo kari, le koqen e namit duke u vetelavderuar... Te shkerdhefte Kina robt e shtepise!

       2. E
        E verteta

        Nje person perafersisht me kete emer? me nje delegation, pas luftre, kishte shkuar ne ish-Jugosllavi, per te marre eshtrat e partizaneve shqiptare te rene atje. Kur vajten per te marre arkmortjet e tyre, ato ishin mbuluar me flamur jugosllav. I revoltuar i drejtohet perfaqsuesit jugosllav, Pse i kini mbuluar me flamuj jugosllav? Ai, i pergjigjet: se per Jugosllavine luftuan. Pala shqiptare, kish bere gabim, qe s"kish marre flamuj shqiptar! Ta dining at bij nenash, te mjere se per ke e kishin dhene jeten, armikun me te madh te Shqiperine. I pa harruar kujtimi I tyre.

        1. V
         Vunjotesi

         Duke lexuar kete shkrim te bukur per nje nga figurat me te shquara te Laberise, sic eshte Maman Sali Vranishti, ne shenje homazhi per te po publikoj elegjine e Lefter Cipes kushtuar ketij burri te madh: LUANI MBI MALE BARUTI Pse bije maleve trumbeta Mos bije per Maman Salin Gjeneral i kohve te serta Gjeneral per Laberine. Ai s’ndalet kurre nga jeta Ndaj ti nderojme burrerine Guximi i tij s’ndahet me feta Kush nuk ja njeh historine. Komandant e sorkadh mali Mbi supe i frynte veriu Te gjithe te fjeturit e varrit Ngriheshin nga vetullziu. Tundeshin kembet e malit Sikur gjemonte garbiu Maje me maje te sterrallit Shkrepte gishti i sojelliut. Cdo beteje e burreroi Midis fronteve te zjarrit Namin e bemave ja shkroi Vlor’. e Ismail Qemalit. Patriot qe kurre s’pertoi Shkoi ne gjurmet e te jatit Nga gjaku qe i kendoi Kendonte cdo shpirt i beharit. Ish nje lis, lis degashume Ylber me rrath ylberi Mbi tramundane e furtune Ai ish nje Zeus nderi. Nder i bukur ne furtune Zeri i tij, ze kongresi Qe nga Vjosa gjer ne Bune Ngrihej si nje tallaz deti. Ngrehu Maman, per gjume mos bjere Dil perkarshi lumit te bardhe Hiqe balten, hape dhene O kurora mbi jatagan. Kishe pak ortake te tjere O gjerdani mbi gjerdane Merrja, ktheja me te prere O zjarri mbi boren e bardhe. S’e besojme qe atdhetari Nga Vranishti eshte merguar S’ndahet dot nga vatani Se per te qe pergjeruar. Ai eshte me merak malli Malli s’i ka perenduar Prape e ngre dolline i pari Laberise i thote: Gezuar! O burri me rrembime garbiu Ty te zije, por s’te vrit plumbi S’te vrit o Maman Saliu O luan mbi male baruti. Gur i rende i Vranishtit Maman Sali nishanlliu Kenge e zemerekut te gishtit Gjeneral, malli na griu.

         1. B
          Beni

          O ju morrat e bythes!NUK rrini dot pa nxjerr vrere nga goja,aq shume ju paska qire motrat ,dhe grate gazetari.

          1. e
           e

           Ne lidhje me personalitete e Vranishtit. Maman Saliu eshte nje nga luftetaret e luftes nacional clirimtare me detyre deri komisar batalioni.Mbas clirimit mbriti deri ne komisar brigate dhe ne kuadrin e reformes se vitit 1966 ai shkoi kryetar i lokalitetit te Bratit. Po Vranishti kuadrin me te larte ka patur Kolonel Jonus Mersinin,legjenda e zbulimit politik. Jonus Mersini luftetar i luftes Nac.Cl.,komisar batalioni dhe pastaj ne sigurimin e shtetit.Drejtor i Sigurimit te Tropojes, tw Tiranws dhe pastaj zbulues politik ne ambasadt tona Itali,France dhe OKB,me detyren e keshilltarit.Ne vitin 1966 u emrua ne detyren me te rendesishme te shtetit shqiptar,drejtor i drejtorise se Zbulimit ne ministrine e Puneve te Jashtme.Ai drejtoi te gjithe agjenturen shqiptare jashte shtetit per zbulimin e veprimtarise se emigracionit shqiptar jashte shtetit qe punonte te rrezonte nga pushteti Enver Hoxhen. Jane me dhjetra banda te zbarkuara ne Shqiperi te cilat asgjesoheshin nga informacionet qe siguronte zbulimi.Drejtori me afatgjate i zbulimit dhe qe nuk u vu asnje here ne dyshim per besnikerine e tij edhe vetvrasjen e Mehmet Shehut apo grupeve armiqesore te Kadri Hazbiut. Per keto merita me daljen ne pension ai u emrua ambasador ne republiken e Kines. Prandaj ,pa mohuar vlerat e Maman Saliut,duhet te jemi realist dhe te pasqurojme me shume ata qe kane dhene me shume per atdheun dhe kombin, Hajro Limaj. Kolonel. Ish atashe ushtarak ne Republiken e Turqise

           1. A
            APOSTOL BASHOJ

            Apostol Bashoj JONUS MERSINI KRENARI E VRANISHTIT E VLERE KOMBETARE PER POZICIONIN E TIJ TE LARTE SHTETRORE NE SHERBIME TE ATDHEUT,POPULLIT DHE KOMBIT TONE.

           2. f
            festimi

            O Hajro, po para se të shkonte kryetar i lokalitetit te Bratit, kam degjuar sikur ka qene student ne Moske dhe qe andej eshte debuar nga autoritet sovjetike pa e perfunduar akademine... Pastaj sikur ka qene edhe komandat i shkolles se sigurimit ne Tirane ca kohe. Pastaj me deshire apo pahir, kete s'e di, shkoi familjarisht ne fshatin e tij ku ka dhene kontribute qe flasin. Nuk e di çfare aresimi ke, por krahesimet me duket jane pak si te pa qarta dhe sikur kane diçka brenda se nuk qendrojne e jo tjeter. Megjithese i dini vet punet tuaja ju.

            1. S
             Stogoi

             Kristo Mertiri nuk ka pasur qellim te beje historine e Vranishtit, as te vere ne kandar kush ka merita me shume nga burrat e Vranishtit. Ai vlereson nje individ qe e ka njohur personalisht dhe qe ka nje emer qe rezonon ne shkalle vendi. Meqe jam nga ajo krahine di qe ne rrjedhat e kohes nga gjiri i ketij fshati kane dale burra te shquar qe jane futur ne histori. Njeri prej tyre padyshim eshte edhe Maman Saliu. Ne vitet 1962-1966 kur ai ishte komandant i Shkolles se Ministriise de Puneve te Brendshme, jo rastesisht, une kam qene student i kesaj shkolle. Nuk bej as me te voglen lajthitje qe te them se ai qe personalitet ushtarak e politik. Te ishe nomeklature e Byrose Poltike do te thote se ishte kuader i rendesishem. Eshte tjeter pune qe i pelqen apo jo ndonjerit. Se dyti ai nuk vajti ne fshat se e zuri reforma, pasi ne brezin e vet ishte nga me te arsimuarit dhe ne moshe te re, por ai atje shkoi si.nje patriot i madh duke sfiduar veshtireste e medha te kohes. Nuk vajti per tu kapardisur, as per tu hengledisur, por per te djersitur. Ai qe nje burre qe nuk ja zbeh lavdine kerkush, sidomos ata qe kane humbur drejtpeshimin mendor.

             1. H
              Hajro Limaj

              I dashuri Festim.Une jam nje kuader i zbulimit strategjik jashte shtetit dhe pastaj diplomat ushtarak me funksionin me te larte te atasheut ushtarak ne Republiken e Turqisw.Jam studjues dhe botues i temave te sigurise dhe mbrojtjes kombetare.Jam krejtesisht kunder krijimit te miteve dhe zbehjes se kuadrove madhore dhe te pa zeshem.Ne rastin konkret une s kam pune me individe por me historine e vertete.Eshte fatkeqesi qe heronjte e heshtur te kombit shqiptar si Jonus Mersini qe kush lexon per veprimtarine e tij si zbulues jashte shtetit dhe pasataj drejtor i drejtorise se Zbulimit Politik do te shtang se si ka drejtuar ,organizuar dhe menaxhuar shmangien e migracionit politik dhe agjenturave te huaja pwr rrwzimin dhe asgjesimin e drejtuesve te shtetit shqiptar.Drejtori zbulimit politik,ishte funksioni me i rendesishem,ku minister mund te beheshe por ne kete funksion jo.Ishte nomeklature e byrose politike dhe informatori kryesor i saj.Prandaj me daljen ne pension as qe u diskutua ndonje here besnikeria e tij per veprimtarite e diskutueshme te Mehmet Shehut dhe Kadri Hazbiu,me te cilet bashkepunoi.U emrua ambasador ne Kine. HIQNI DORE NGA KETO QENDRIME SE REFORMAT E TYRE U HOQEN EDHE PULAT VRANISHTIT DUKE E CUAR NE VARFERINE ME TE THELLE VRANISHTIOTETE.

              1. p
               p

               Ti qenke nje i semure, Hajro qe ai fshat i nderuar ne ate krahine duhet te beje dalje se po largohesh vete.

               1. H
                Hajro Limaj Ka kohe qe persona te vecante historin

                AI FSHAT,VLORA HEROIKE,QARKU VLORES,LABERIA,PRESIDENTI DHE KOSOVA MUA ME KANE DEKORUAR SE U SHERBEVA ME BESNIKERI TE DOKUMENTUARA,PA PERFITUAR AS SHTEPIRA E VILA AS NE VRANISHT AS NE TIRANE. JEMI SHUME LARG NGA JUVE,SEPSE REVOLUCIONARET FSHATAREVE TE MI U HOQI DHITE,DELET,KECET,DHITE DHE NE FUND EDHE PULAT.KA ARMIQESI TE MADHE SE TI LESH FSHATARET PA QUMESHT,GJIZE,DJATH,VEZE E MISH> QNIN NENATONA DHE KUR SHKONIM PRANE TYRE KTHEHESHIM TE PLAGOSUR,U dergonim c te mundnim per te mbijetuar. Mos e zgjat me se do te diskritoj.

                1. H
                 Hajro Limaj

                 Hajro Limaj Ka kohe qe persona te vecante historine dhe historikun e Vranishtit duan ta monopolizojne,duke mohuar vlerat e verteta te heronjeve te kombit shqiptar.Une jam nje kuader i zbulimit strategjik jashte shtetit dhe pastaj diplomat ushtarak me funksionin me te larte te atasheut ushtarak ne Republiken e Turqisw.Jam studjues dhe botues i temave te sigurise dhe mbrojtjes kombetare.Jam krejtesisht kunder krijimit te miteve dhe zbehjes se kuadrove madhore dhe te pa zeshem.Ne rastin konkret une s kam pune me individe por me historine e vertete.Eshte fatkeqesi qe heronjte e heshtur te kombit shqiptar si Jonus Mersini qe kush lexon per veprimtarine e tij si zbulues jashte shtetit dhe pasataj drejtor i drejtorise se Zbulimit Politik do te shtang se si ka drejtuar ,organizuar dhe menaxhuar shmangien e migracionit politik dhe agjenturave te huaja pwr rrwzimin dhe asgjesimin e drejtuesve te shtetit shqiptar.Drejtori zbulimit politik,ishte funksioni me i rendesishem,ku minister mund te beheshe por ne kete funksion jo.Ishte nomeklature e byrose politike dhe informatori kryesor i saj.Prandaj me daljen ne pension as qe u diskutua ndonje here besnikeria e tij per veprimtarite e diskutueshme te Mehmet Shehut dhe Kadri Hazbiu,me te cilet bashkepunoi.U emrua ambasador ne Kine. Per Jonus Mersinin nuk shkruajne asnje fjale,kete bire te rrale jo vetem te Vranishtit por te kombit shqiptar.

                 1. A
                  APOSTOL BASHOJ

                  Apostol Bashoj JONUS MERSINI KRENARI E VRANISHTIT E VLERE KOMBETARE PER POZICIONIN E TIJ TE LARTE SHTETRORE NE SHERBIME TE ATDHEUT,POPULLIT DHE KOMBIT TONE.

                2. H
                 Hajro Limaj

                 Hajro Limaj O Festim.Ti je burracak.Pse nuk shkruan emrin dhe mbiemrin tend. Ka kohe qe persona te vecante historine dhe historikun e Vranishtit duan ta monopolizojne,duke mohuar vlerat e verteta te heronjeve te kombit shqiptar.Une jam nje kuader i zbulimit strategjik jashte shtetit dhe pastaj diplomat ushtarak me funksionin me te larte te atasheut ushtarak ne Republiken e Turqisw.Jam studjues dhe botues i temave te sigurise dhe mbrojtjes kombetare.Jam krejtesisht kunder krijimit te miteve dhe zbehjes se kuadrove madhore dhe te pa zeshem.Ne rastin konkret une s kam pune me individe por me historine e vertete.Eshte fatkeqesi qe heronjte e heshtur te kombit shqiptar si Jonus Mersini qe kush lexon per veprimtarine e tij si zbulues jashte shtetit dhe pasataj drejtor i drejtorise se Zbulimit Politik do te shtang se si ka drejtuar ,organizuar dhe menaxhuar shmangien e migracionit politik dhe agjenturave te huaja pwr rrwzimin dhe asgjesimin e drejtuesve te shtetit shqiptar.Drejtori zbulimit politik,ishte funksioni me i rendesishem,ku minister mund te beheshe por ne kete funksion jo.Ishte nomeklature e byrose politike dhe informatori kryesor i saj.Prandaj me daljen ne pension as qe u diskutua ndonje here besnikeria e tij per veprimtarite e diskutueshme te Mehmet Shehut dhe Kadri Hazbiu,me te cilet bashkepunoi.U emrua ambasador ne Kine. Per Jonus Mersinin nuk shkruajne asnje fjale,kete bire te rrale jo vetem te Vranishtit por te kombit shqiptar.

                 1. H
                  Hajro LIMAJ

                  Maman Saliu përfshihet në listën e përpiluar nga Instituti i Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit, që përmbledh pjesëmarrësit që kanë përgjegjësi direkte për krimet e Partisë Komuniste Shqiptare dhe të Ushtrisë Nacionalçlirimtare, duke qene, sipas ligjit nr. 41, anëtarë të strukturave politike dhe ushtarake “që kanë inspiruar, organizuar, urdhëruar, ekzekutuar ose ndihmuar forcat partizane në vepra kriminale”.[1]

                 2. T
                  Thoma Vaso

                  Lexova shkrimin dhe padiskutim më pëlqeu sepse nderon patriotët e LANÇ të populli shqipëtar, që ishin aleatë të tre fuqive më të mëdha të kohës dhe çliruan Shqipërinë nëpërmjet sakrificave të shumta deri në dhënien e jetës dhe këta nuk ishin pak. Nder e lavdi në breza partizanëve tanë heroik për çlirimin e Atdheut! Respekt të veçantë për ata që shkruajnë e kujtojnë këtë luftë, midis tyre në veçanti z.Kristo Mërtiri, që me pendën e tij na i mban të gjallë ata mijra trima partizanë e dëshmorët që dhanë jetën! Duke lexuar edhe mendimet e komentuesve të tjerë për këtë shkrim, shikoj një fenomen interesant nga 15 cop komente, deri tani, 11 persona kanë dhënë mendime të drejta, të sakta, me këmbë në tokë dhe me mënd në kokë, ndërsa 3 komente vetëm shajnë me fjalorin më ordiner të rrugës. E drejtë e tyre, kështu e gjykojnë dhe unë s'kam pse merrem me ta.... Por më e bukura ose siç themi qershia mbi tortë është komentuesi i 15, që duket është shumë i zgjuar dhe ka vënë emër e mbiemërin tim, duke sharë e për sharë publiçistin e nderuar KRISTO MËRTIRI. TURP dhe njëmijë herë turp, ti si duket më njeh mirë, por ke bërë gabim të më vjedhësh emërin e mbiemërin tim, ke fallcifikuar emërin e mbiemërin tim, nuk di çfarë kërkon me këtë lojë të pistë.... Duke e mbyllur, më dëgjo, pra më lexo : komentuesit në përgjithësi vendosin pseudonime, që të ngelen anonim, dëgjo : ka ikur koha e letrave anonime ose e spiunëve. Ke burrënin vërë emërin dhe pastaj debatojmë dhe shkëmbejmë mendime duke pirë edhe kafe e raki, por nqs Je shqiptar eja. Të tjerat janë turpe, se nuk ka emër tjetër! Unë nuk shaj e pastaj nuk fshihem pas murit ose gardhit. Jo respekte ! Respektoj komentuesit e tjerë !

                  1. T
                   Thoma Vaso

                   Qenke nje gpmar i vertete o shoku THOMA KRISTO MERTIRI VASO ndaj mos me caj karrin mua se jam i vertet jo si ti qevfshihesh pas bithes se ketij qe e ka surratin si pith dhie.

                   1. T
                    Thoma Vaso

                    Po bëhesh i mërzitshëm dhe po shkel rregullat e komunikimit me emër të vjedhur e të fallcifikuar, pale edhe me një fjalor prej rrugaçi, Prandaj të zhdukesh nga këto faqe portali dhe mos na u bë si mizë kali në.... Të kërkova të takoheshim o hije e keqe e mesditës, por nuk pate burrëri, megjithatë.... Ftoj portalin ta heqin këtë vemje me emër e mbiemër të VJEDHUR!

                    1. T
                     Thoma Vaso

                     Jam Thoma Vaso i vertete dhe jo si ti plere ndaj mos ha mit se do te shkerdhej Prague e shpise!

                     1. T
                      Thoma Vaso

                      O vemje, o hije nuk merrem me ty, se më vjen turp, niveli o. No coment !

                  2. N
                   Novruz Limaj

                   Me kenaqesi te vecante lexova pardje ne gazeten "Tema" artikullin "Burra laberie si Maman Saliu, nuk i treguan plaget e veta!", kenaqesi qe rridhte vetvetiu kur ndjeja e konstatoja qe gazetari i njohur Kristo Mertiri kishte mbetur e ruante akoma edhe sot vlerat me te mira te profesionit te gazetarit, ndershmerine e vertetesine ne pershkrimin e figures jetesore te nje personi te nderuar si Maman Seliu, duke arritur me realizem qe brenda nje artikulli te jap portretin e tij ne te dy epokat paraardhese historike te vendit tone, duke skicuar mjeshterisht karakterin e tij burreror e serioz ne pamje por poetik ne shpirt, meritat e kontributet e tij tere jeten ne sherbim te atdheut, por ekstremisht idealist e modest qe nuk e njihte kurre mburrjen; jam i sigurte qe ky artikull i ka dhene kenaqesi kujtdo qe vlereson jeten, gjakun e sakrificat e shqiptareve per clirimin e vendit e me von per ndertimin e tij gjysem feudal, analfabet e te prapambetur ne cdo fushe. Nderkohe duke lexuar kete artikull me erdhi ne mendje nje postim i neveritshem i bere para ca ditesh ne nje faqe facebook ku tellalli i neofashizmit nje fare Celo Hoxha qe tani i ka mbetur ne dore vula e Institutit te te perndjekurve, citonte Maman Saliun kriminel lufte megjithese ishte perballur dhe kishte humbur gjyqin per shpifje ne gjykaten penale Tirane me pagese 600 000 leke. Nese kjo shpifje do te ishte vetem per Maman Saliun nuk do tja vlente te merresh me kete langaraq sepse ai e humbi davane me Mamanin edhe tani pas vdekjes sic e humben edhe baballaret e tyre gjate luftes nga ai e gjithe shqiptaret patriot komunist apo jo komunist, por ky ish sekretar i ballit te sotem kombetar kerkon te njollos tere historine e LANCL sepse ne listen e ketij neoballisti jane pothuajse te gjithe heronjte, deshmoret e zinxhiri komandues i strukturave te luftes partizane, midis te cileve edhe Heroi i Popullit Hysen Cino, bashkefshatari e bashkeluftetari i pare e me i afert i Mamin Saliut e qe ju nda nga radhet e jeta ne malesine e Kukesit ne shtator 1944 duke ngelur i pavdekshem ne memorien e historine patriotike te ketij vendi. Une nuk cuditem nga sejllja e nje neoballisti si Celo Hoxha ose te ngjashem me te qe duke njollosur luften clirimtare mendojne se do te pastrojne fytyren e ndotur te baballareve te vet, por nuk jam dakord me neglizhencen ose akoma me keq perfshirjen ne kete pisllek edhe te ndonje tjetri qe nuk e lidh asgje me ish ballin e djeshem apo ballin e sotem. Kush nuk vlereson drejtesine e luftes clirimtare, deshmoret e sakrificat e saj do te mbetet me bishtin e qenit dhe hale te tilla qe duan te njollosin malet, jane si qyqja qe do te ul shqiponjen.

                   1. I dashuri Festim.Une jam nje kuader i zbulimit st

                    I dashuri Festim.Une jam nje kuader i zbulimit strategjik jashte shtetit dhe pastaj diplomat ushtarak me funksionin me te larte te atasheut ushtarak ne Republiken e Turqisw.Jam studjues dhe botues i temave te sigurise dhe mbrojtjes kombetare.Jam krejtesisht kunder krijimit te miteve dhe zbehjes se kuadrove madhore dhe te pa zeshem.Ne rastin konkret une s kam pune me individe por me historine e vertete.Eshte fatkeqesi qe heronjte e heshtur te kombit shqiptar si Jonus Mersini qe kush lexon per veprimtarine e tij si zbulues jashte shtetit dhe pasataj drejtor i drejtorise se Zbulimit Politik do te shtang se si ka drejtuar ,organizuar dhe menaxhuar shmangien e migracionit politik dhe agjenturave te huaja pwr rrwzimin dhe asgjesimin e drejtuesve te shtetit shqiptar.Drejtori zbulimit politik,ishte funksioni me i rendesishem,ku minister mund te beheshe por ne kete funksion jo.Ishte nomeklature e byrose politike dhe informatori kryesor i saj.Prandaj me daljen ne pension as qe u diskutua ndonje here besnikeria e tij per veprimtarite e diskutueshme te Mehmet Shehut dhe Kadri Hazbiu,me te cilet bashkepunoi.U emrua ambasador ne Kine.

                    1. e
                     eeee !

                     Akoma ky me keq se saliu! Dreqi e mori, po dikush di me shume se ti edhe per personazhin tend qe nuk e nenvlefteson njeri; ti di shume pak, por po te ish ai gjalle çfare do te thoshte ty per keto broçkulla , ore Hajro! Pa lere qe prezanton ne çdo shkrim se çfare ke qene e çfare nuk je! Sa turp!

                     1. H
                      Hajro Limaj

                      Ti je nje pis qe paguan gazetaret per ket mbrockulla,Kerkoni te heronizoni ata qe kane shume pikepyetje.Ne i njofim mire ata qe luftuan dhe pastaj punuan pa fituar asgje tjeter pervec rroges.I tille ishte Jonus Mersini,heroi i heshtur i kombit i cili edhe gjate pensionit beshkejetoi ne nje shtepi me djalin,Spartakun.Je burre me shkruaj emrin dhe mbiemrin se kush je,edhe pse une e kuptoj shume mire kush je ti more pis.

                      1. H
                       Hajro Limaj

                       PO KUR ISHTE AI GJALLE UNE JA KAM THENE SI BURRAT NE QENDER TE FSHATIT,POR NUK E KAM BRAKTISUR SI BURRECAT PER E KAM VLERSUAR PER AQ SA KISHTE DHE PER MOSHEN. QENDRIMI BURREROR KUR I THUA GABIMIN TJETRI,POR JO SE NUK E DO POR PER TI THENE TE VETETETN.FATKEQESISHT TI PO HAP DHE NXIT NJE DISKUTIM TE TURPSHEM.LERE MAMANIN TE QETE NE BOTEN TJETER DHE THIRRI TRURIR ANORMAL.

                      2. S
                       Stogoi

                       Ore Hajro. Nuk te njoh nga afer. Une jam i te njetit brez me Mehmet Musain, qe me plote merite drejtoi Zbulimin Ushtarak. Si ish studente te Maman Saliut, te garantoj se ky Kolonel ishte nje nga kuadrot me te spikatur te Ministrise se Brendshme te asaj kohe. I tille ka qene edhe Jonuz Mersini. Por kur Shqiperia kercenohej nga bandat ne vitet 1945-1955 drejtor i Zbulimit nuk ishte Jonuzi, por Zoi Themeli. Meriten kryesore ne luften kunder banditizmit polititik e paten kuadro te Kunderzbulimit si Kadri Hazbiu, Rexhep Kolli, Pilo Shanto, Asim Aliko , Fejzo Kasimati e ndonje tjeter qe u perfshine ne kete kohe ne lojrat e medha agjenturore : Fronti i Rezistences, Buza e Bredhit dhe Liqeni i Vajkalit. Ne kete kohe, ne dijenine time Maman Saliu ishte ne krye te Brigades se Sigurimit te Shtetit e cila kombinonte forcen ushtarake me Kunderzbulimin. Ne kete perballje nervash dhe armesh me grupimet banditeske, kohet e fundit, ne materialet e publikuara nga deklasifikimi i dokumentacionit teper sekret te CI A-s del edhe roli i Maman Saliut me emer te pervecem.Pra ishte nje kuader jo periferik. Shkollimi i tij ne Moske dhe cilesimi “person non grata” nga qeveria sovjetike i dhane stature morale e profesionale me te larte ketij Koloneli. Vajtja e Jonuzit ne Kine si ambasador ne kohen qe mardheniet me Pekinin ishin ne nivelin zero, u gjykua qe ai te ishte me petkun e zbuluesit profesionist se sa me petkun e diplomatit.Ne qoftese Maman Saliu zgjodhi te ishte ne gjirin e popullit kjo qe ne radhe te pare force e karakterit te tij. Ne ate kohe ishin tre forume te larta: Komiteti Qendror i Partise, Presidenca e Shtetit dhe Kryesia e Keshillit te Pergjithshem te Frontit Demokratik te Shqiperise, si organizata politike me e madhe e popullit.Mos valle rastesisht Maman Saliu qe anetar i ketij forumi te larte cilin e drejtonte Enver Hoxha?! Prandaj z. Hajro nuk i ndan dot Maman Saliun me Jonuz Mersinin, pasi ata para se ti vleresoj njeri apo tjetri, sipas kenveshtrimeve perkatese, ata e kane bere biografine vet dhe e mbyllen jeten me nder e faqe te bardhe para historise.

                      3. !
                       !!!

                       Nje qendrim korrekt i njeriut qe di te vlersoje ate qe ka ndhodhur ky zoteria Novruz Limaj, por tregon dhe ndershmerin e dashurine per fshatin e tij , luften e popullit shqiptar dhe njerezit ku i thote te vertetat ne sy. Une sinqerisht e pergezoj por, ai shkrimi i Hajro Limaj la shume per te desheruar dhe ishte ishte nje prononcim tendecioz, pa vend dhe i pa nevojshem, vetem sa çfaqi diçka te brendeshme qe s'ishte e paster ne shpirt; nuk e di ne se jane nga i njejti fshat, por kjo s'ka rendesi shume. Sali Vranishtin e njohim nepermjet historise veprimtarine e tij, por Maman Saliu si komandat i pare i çetes "Sali Vranishti" dhe Jonuz Mersini si Komisar i saj, kane seicili meritat e tyre ne gjithe veprimtarine e luftes nac-çl dhe me mbrapa: njeri i heshtur e tjetri i drejteperdrejte sipas detyrave qe u jane ngarkuar. Per te ardhur keq ai djali apo çfare moshe ka, Hajro Limaj ! Ndersa pena e Kristo Mertirit nuk pret vleresimin e njerzeve bashkepuntor të Çelo Hoxhes nga Progonati qe e turperoi, por eshte nje gazetar model qe dhe në paraqitjen e tij, çfaq boten e bukur te ndjenjave te miresise dhe patriotizmit shqiptar.

                       1. H
                        Hajro Limaj

                        Po zoteri.Vazhdo te paguash gazetat per te shkruar vetm per Maman Saliun, sikur ai na paska qene perendia e Shqiperise.Ai te vlersohet,por aq sa i takon more i peshtire qe te urrejne te gjithe vranishtiotet e ndershem.Ben mire te mbyllesh gojen dhe shpifjet se perfundova nje here gjykate per bemat tuaja

                        1. H
                         Hajro Limaj

                         Kriminelet i percakton instituti ligjor qe paguan shteti dhe jo ti dhe une.

                         1. H
                          Hajro LIMAJ

                          aliu e Mihallaq Ziçishti: Si e vramë Mirash... Witness Dokumenti i 1946/ Maman Saliu e Mihallaq Ziçishti: Si e vramë Mirash Noshin 9 October, 2018 10:480509 20181005_143528 Mirash Qepuri, ishte një djalë i ri 35 vjeç nga katundi Ker i Dukagjinit. Komunistët e vranë një ditë tetori të vitit 1946. Mirashi ishte arratis gjatë raprezaljeve të komunistëve pas kryengritjes së Postribës. Por, siç dëshmon ky dokument i Divizionit të Mbrojtjes së popullit, ishte arrestuar e më vonë pushkatuar nga komunistët. Sipas një dëshmie të dhënë në vitin 2015, nga Ëngjëll Gjok Lula, Mirashi dhe vëllai i tij Marku, ishin pushkatuar pse kishin strehuar At Anton Harapin. Fillimisht kishin marrë e torturuar vëllain e madh Markun, të cilin e kishin gjetur më pas të vdekur, e më pas kishin arrestuar Mirashin. Fatin e Mirash Noshit (Mirash Qepuri), na e zbulon ky dokument, ku vetë drejtuesit e lartë të operacionit komunist, Maman Saliu dhe Mihallaq Ziçishti, njoftojnë se si e kanë vrarë atë. Fillimisht e kishin arrestuar dhe pas disa kohësh, e kishin lënë të lirë (siç duket nën vrojtim) dhe meqë ai ndihmonte të arratisurit, e kishin arrestuar sërish. Pas arrestimit, siç shkruajnë Maman Saliu dhe Mihallaq Ziçishti, “ai kishte dasht të ikte. Kështu që e vramë). Ky ishte fati i Mirash Noshit. Prej tre djemve të Nosh Qepurit, vetëm djali i vogël kishte shpëtuar pa u vrarë. Ai ishte dënuar fillimisht me vdekje, por i ishte kthyer dënimi në 25 vjet burg. Më poshtë “en.kujto.al”, e sjell të plotë dokumentin, ku zbulohet vrasja e Mirash Noshit.

                        2. P
                         Platon Ramadani

                         Zoti Kristo Mërtiri është gazetar profesionist prej dekadash në këtë fushë dhe shkëlqen për atdhetarinë për shpirtin e nderimit të dëshmorëve dhe luftëtarëve të lirisë, për heronjtë e gjallë të luftës dhe të punës...Pa frikë, mund të them me kënaqësi se ai është një tempull i gazetarisë përparimtare shqiptare. Pena e tij e artë rrëshqet pa u ndalur dhe u tregon brezave guximin, qëndresën, sakrificat e panumërta, vuajtjet dhe plagët e njerzve me ideal për lirinë, pavarësinë, drejtësinë, dashamirësinë, vëllazërimin dhe përparimin e të gjithë shqiptarëve... I nderuari Kristo Mërtiri është nga të rrallët gazetarë, që shkruan për Historinë e LNÇL, epopeja më e lavdishme e Shqipërisë, pa të cilën nuk do të ekzistonte Shqipëria e sotme dhe as Kosova e Lirë. Urimet më të përzemërta, i nderuar Kristo Mërtiri! Gazetari është mision dhe ju jeni misionari i përkushtuar për të vërtetat e shpërndara anembanë vendit. Kënaqësi të lexosh shkrime të tillë. Një falënderim të veçantë për komentuesin Thoma Vaso, i cili reagon në mënyrë qytetare ndaj një të shkari dhe provokatori të ulët. Faleminderit TemA!

                         1. H
                          Hajro Limaj

                          Nje servil,pa karakter,anti shqiptar dhe hajdut .Dil hapur te ballafaqohesh me mua more pis qe i sollet kaq te keqia ketij populli ,qe e varferuat deri ne palce.Ti i tille je prandaj mshifesh dhe paguan tinzarisht gazetaret.Turpi kohes.

                          1. M
                           Mondi

                           Perballja me ty eshte Kristo Mertiri ky vjemje felliqesire dhe ipafte gjithe jeten si gazetar se ky shkruan dhe komentet ndaj po e gjete rruges futi nje dru te mire ta mare vesh ose padite ne gjykate.

                          2. T
                           Tahiri

                           Qenke nje lango i paparë o shoku Platon Ramadani!

                          3. Q
                           Qaniu

                           I nderuar z.Hajro. Me vjen keq per cfare i shtrin komentet e tua. Po te ishte gjalle indjeri Jonuz Mersini do te qortonte per komentet e tu inatcore. Edhe ai e kish mik dhe e cmonte Maman Sali Vranishtin. Cfar te shqetson Hajro. Mamani mbetet Maman. Ky gazetar i njohur shkruan me realizem per te dhe pse te mos shkruar dhe ti per Jonuzin e mire, askush nuk te ndalon. Te mos kursehemi te shkruajme per ta.

                           1. H
                            Hajro Limaj

                            aliu e Mihallaq Ziçishti: Si e vramë Mirash... Witness Dokumenti i 1946/ Maman Saliu e Mihallaq Ziçishti: Si e vramë Mirash Noshin 9 October, 2018 10:480509 20181005_143528 Mirash Qepuri, ishte një djalë i ri 35 vjeç nga katundi Ker i Dukagjinit. Komunistët e vranë një ditë tetori të vitit 1946. Mirashi ishte arratis gjatë raprezaljeve të komunistëve pas kryengritjes së Postribës. Por, siç dëshmon ky dokument i Divizionit të Mbrojtjes së popullit, ishte arrestuar e më vonë pushkatuar nga komunistët. Sipas një dëshmie të dhënë në vitin 2015, nga Ëngjëll Gjok Lula, Mirashi dhe vëllai i tij Marku, ishin pushkatuar pse kishin strehuar At Anton Harapin. Fillimisht kishin marrë e torturuar vëllain e madh Markun, të cilin e kishin gjetur më pas të vdekur, e më pas kishin arrestuar Mirashin. Fatin e Mirash Noshit (Mirash Qepuri), na e zbulon ky dokument, ku vetë drejtuesit e lartë të operacionit komunist, Maman Saliu dhe Mihallaq Ziçishti, njoftojnë se si e kanë vrarë atë. Fillimisht e kishin arrestuar dhe pas disa kohësh, e kishin lënë të lirë (siç duket nën vrojtim) dhe meqë ai ndihmonte të arratisurit, e kishin arrestuar sërish. Pas arrestimit, siç shkruajnë Maman Saliu dhe Mihallaq Ziçishti, “ai kishte dasht të ikte. Kështu që e vramë). Ky ishte fati i Mirash Noshit. Prej tre djemve të Nosh Qepurit, vetëm djali i vogël kishte shpëtuar pa u vrarë. Ai ishte dënuar fillimisht me vdekje, por i ishte kthyer dënimi në 25 vjet burg. Më poshtë “en.kujto.al”, e sjell të plotë dokumentin, ku zbulohet vrasja e Mirash Noshit.

                            1. H
                             Hajro LIMAJ

                             aliu e Mihallaq Ziçishti: Si e vramë Mirash... Witness Dokumenti i 1946/ Maman Saliu e Mihallaq Ziçishti: Si e vramë Mirash Noshin 9 October, 2018 10:480509 20181005_143528 Mirash Qepuri, ishte një djalë i ri 35 vjeç nga katundi Ker i Dukagjinit. Komunistët e vranë një ditë tetori të vitit 1946. Mirashi ishte arratis gjatë raprezaljeve të komunistëve pas kryengritjes së Postribës. Por, siç dëshmon ky dokument i Divizionit të Mbrojtjes së popullit, ishte arrestuar e më vonë pushkatuar nga komunistët. Sipas një dëshmie të dhënë në vitin 2015, nga Ëngjëll Gjok Lula, Mirashi dhe vëllai i tij Marku, ishin pushkatuar pse kishin strehuar At Anton Harapin. Fillimisht kishin marrë e torturuar vëllain e madh Markun, të cilin e kishin gjetur më pas të vdekur, e më pas kishin arrestuar Mirashin. Fatin e Mirash Noshit (Mirash Qepuri), na e zbulon ky dokument, ku vetë drejtuesit e lartë të operacionit komunist, Maman Saliu dhe Mihallaq Ziçishti, njoftojnë se si e kanë vrarë atë. Fillimisht e kishin arrestuar dhe pas disa kohësh, e kishin lënë të lirë (siç duket nën vrojtim) dhe meqë ai ndihmonte të arratisurit, e kishin arrestuar sërish. Pas arrestimit, siç shkruajnë Maman Saliu dhe Mihallaq Ziçishti, “ai kishte dasht të ikte. Kështu që e vramë). Ky ishte fati i Mirash Noshit. Prej tre djemve të Nosh Qepurit, vetëm djali i vogël kishte shpëtuar pa u vrarë. Ai ishte dënuar fillimisht me vdekje, por i ishte kthyer dënimi në 25 vjet burg. Më poshtë “en.kujto.al”, e sjell të plotë dokumentin, ku zbulohet vrasja e Mirash Noshit.

                             1. o
                              oooo

                              Paska dale nga shinat ky si Sali Berisha, nje kategori. DegjoSaliun, degjo kete sikur i ka bere nje nene e nje babe nje ne jug tjetri ne veri.

                              1. P
                               Permetari

                               Pse nuk I botoni komentet qe tregojne fytyren e nje langoje te vertete si ky Kristo Mertiri, apo qe eshte nga fshati I Meros?

                               1. G
                                Goni

                                Ti nuk je permetar, ti je nje zagar . Nga ata pa pulle ne vesh, qe mbeten duke ngrene ate te gazetarit. D.m.th. mut muti 400 breza...

                               2. M
                                Marinari

                                Ky Hajrua nuk ka shkare ne demokraci. Ka shkare me kohe. Nga mesi i viteve 80 kur ishte nisur me nje sherbim me anijet e flotes tregetare, tentoi te hidhej nga anija per tu mbytur. Ne koleget e tij e lidhem te direku i anijes deri sa mberitem ne Stamboll. Qe nga ajo kohe ka ngelur cyryk nga mendja se vuan nga deliri i madheshtise. Te gjithe i duken miza para tij. Biles edhe Kadriu Hazbiu, qe sipas tij ja “ ka dhier ne zyre”, por e “qetesoi Haxhi Kroi”!!!!

                                Lini një Përgjigje

                                14:15 Blog 56 komente

                                11:30 Blog 6 komente

                                10:42 Blog 16 komente

                                12:45 Blog 2 komente

                                21:09 Blog 5 komente

                                17:33 Blog 48 komente

                                17:27 Blog 11 komente

                                17:22 Blog 10 komente

                                13:07 Blog 12 komente

                                20:58 Blog 5 komente

                                Më të lexuarat

                                12:02 Politika 12 komente

                                10:05 Blog 44 komente

                                11:32 Politika 9 komente

                                13:15 Bota 17 komente

                                09:19 Politika 17 komente

                                11:52 Politika 25 komente

                                Blog Tema

                                17:11 Blog 1 koment

                                10:05 Blog 44 komente

                                21:00 Blog 6 komente