Te fundit

22:40

22:25

22:18

22:10

22:00

21:53

21:50

21:47

2024-02-26 11:35:21Blog TEMA

25 Komente

 1. K
  Klaus

  Ky shkruan aq gjate sikur do ti mbushi mendjen vetes. Prandaj nuk e lexon dot njeri.

  1. L
   Lungara

   Paversisht, te pergezoj Zekthi per analizen e sakte!

   1. D
    Drinj

    O zekth ne bythen e bashes … ju as proteste nuk beni dot, as vota nuk keni dhe jeni kandisur me 10 deputete ne parlament! Ju rrofte vula qe ua ka lene Rama pikerisht se nuk perfaqesonu asgje dhe jeni thjesht hiça. Ata qe kane dale ne proteste a ne votime mire ose keq jane opozitare ndersa ju nje fasade e neveritshme e pushtetit!

    1. R
     Realisti

     Sidoqoftë paraqet nje relitet

   2. R
    Realisti

    Kur Zekthi bën analiza politike është të ikësh me vrap. Zekthi na trego pak analizat e tua për të bojkotuar zgjedhjet dhe rolin e Berishës në gjithë këto afera korruptive ... A ke gjë për të thënë se dikur e mbroje hapur she shaje Ramën. Nuk them se Rama është qelizat por du të të them se ti dhe shumica e nazistëve kutërboni injorancë totale.

   3. S
    Shkembi

    Cdo thirrje partiakesh per proteste, duhet marre si mlithme fashizmi dhe drejtesia duhet te dale ne balle ne mbrojtje te kushtetutes e te vendit.

    1. S
     Sllobodanka

     "Protesta" Rithemelimit te Sali Berishes u tha hapur se pse u be: per VULEN e PD-se.

     1. K
      Koli

      Duket sikur fjala micgun eshte krijuar per Zekthin.

      1. k
       katarakti

       Një analizë shumë e mprehtë dhe e saktë. Dhe që nuk është trajtuar më parë me këtë thellësi. Përgëzime autorit. Por duhet kuptuar se kemi një mentalitet tribal si popull, ku sundon bajrraktarizmi apo i pari i çetës. Të tjerët ndjekin dashin e kopesë. Jo më kot zejen kryesore në shekuj kemi pasur blegtorinë! Hallet e partive, e kryetarëve të tyre, e ish-doganierëve, shefave të policisë etj etj, që kanë humbur pushtetin apo postin, nuk janë halle të popullit. Është e lemerishme që ende pas 34 vjetësh gjasme demokraci po i njëjti njeri ndez turmat për interesat e veta personale apo familjare! Edhe mediat shqiptare janë për faqe të zezë. Nuk ka panele specialistësh që të diskutojnë për mënyrat dhe strategjinë e zhvillimit ekonomik të vendit, për ndaljen e imigracionit, për rritjen e sigurisë dhe mirëqënies së njerëzve etj etj. Po jo. 24 orë në ditë merren me çfarë tha Berisha, çfarë tha Rama etj etj. Saqë këtyre të fundit iu duket vetja sikur janë perënditë e Olimpit! Nuk ka studiues dhe elitë shoqërore të pavarur dhe të arsimuar. Edhe në kohën e Zogut ka pasur më shumë debate dhe nivel intelektual si ky i sotmi. Tani maja, kulmi, (sumumi) i inteligjencës gjendet te emisioni i Fevziut, apo asaj te "Open"! Nuk ka më shkencëtarë, profesorë të mirëfilltë apo edhe fillozofë socialë. Jo. Ka vetëm militantë qafëthyer që ndjekin të parin e kopesë. Me pak fjalë: na mungon qytetaria. Kjo spjegon gjithçka. Deri edhe namin e shqiptarëve nëpër botë si delinkuentë të lindur!

       1. S
        Shko

        Kush ja var lugatit non grata...varri lesht smerret vesht...fuck berrishjanve...serbomalazeze.....kurva udb...shpallje antikimbetar

        1. D
         Demotakercita

         Pas shembies te diktatures hapi i pare ishte shkaterimi i marredhenive te punetoreve e fshatareve. Sindikatat e krijuara thjesht ishin vegla te partive te sapo krijuara.Ramizi,saliu,Fatosi e kushdo tjeter i trembeshin organizimit sindikal.Per te mos patur organizime udha 80% duke i larguar nga puna.Hapen kufijte dhe fshine cdo proteste.Tani protestat behen vetem ne emer te partise.

         1. O
          Oltion

          Zekthi eshte nje intelektual me njohuri shume te sakta ne fushen e politikes dhe ngre shume probleme me interes te madh ne kete faze te perpjekjeve qe bejne njerezit e ndershem per te dale nga ky kurth teper i rrezikshem qe i kane kurdisur matrapazet politike qe kane uzurpuar Shtetin prej 32 vitesh, qe kane vjedhur e shkatrruar pasurine kombetare, qe kane vrare, kane dhumuar, poshteruar dhe ngritur sisteme neofashiste me parate e vjedhura per te mbajtur perjete sundimin. Edhe nje e mire qe u duk se po i vinte si dhurate nga Zoti, siç ishte sistemi i Drejtesise, edhe kjo deshtoi "me sukses" pikerisht per shkak te pushtetit teper te fuqishem e kriminal qe disponojne bandat kriminale qe sundojne vendin e ku padrejtesisht derdhen lume miliarda lek te taksapaguesve shqiptar. Analiza eshte e thelle e teper e sakte. Partite politike i kane te paket intelektualet serioze siç eshte Profesor Zekthi, te cilin po ta vini re ne rastet kur ai merr pjese ne debate te akshihaneve televizive, me porosi "Nga Lart" atij, pra Zekthit i qepin dy tre çakallë qe ti presin fjalen, i bejne zhurmuesin, e provokojne, perpiqen ta fyejne pikerisht nga frika se thote gjera te mençura e me kurajo flet mbi te vertetat e hidhura. Ne lidhje me komentin e Kataraktit, ku nder te tjera thot se ne emisionet tek OPINIONI na u mblidhkan SUMUMI, pra ajka e inteligjences, kam mendimin se emisioni Opinion eshte emisioni me i pandershem ndaj kombit shqiptar dhe atij qe jeton ne Shqiperi. Emisioni Opinion, eshte nje lavatriçe e ndyre ku prej vitesh lahen e shperlahen figura te ndyra e antikombetare qe kane shkatrruar te ardhmen e ketij vendi dhe nga a na tjeter me nje sadizem te pashoq, jane masakruar figura qe i kane bere nder Shqiperise, por qe ekzisteca e tyre u prish rehatin gangstereve qe sot derdhin miliarda tek qenefet si Opinion, Te Paekspozuarit, Syri, e te tjere per te shtremberuar historine dhe bombarduar sidomos rinine me genjeshtra te turpshme.

          1. k
           katarakti

           O Oltion! Nuk e ke kuptuar sarkazmën?! Apo e ke lexuar shpejt?! Ka pasur edhe një pikëçuditëse "!" në fund të fjalisë.

          2. L
           Loran shehu

           Nje kok loqe asgje me shum esht ky tipi

           1. D
            Demokrati orëve të para

            Bravo për analizën Fitim Zekthi.

            1. R
             Real

             Nuk ka kush durim te lexoje carcafet e ketij bedeli por qe ne rreshtat e para u pa qarte se ti je nje bythe lepires i pushtetit kriminal te ripjelljes.

             1. O
              Oltion

              Degjo o Real. Ti lexo ato bejtet e atij mjeranit Gjekmutit, i cili do mbetet ne histori se si ne keto momente te nje krize te thelle qe e ka perkulur ish PD-ne, Gjekmuti, i cili eshte edhe mesues, shkruan gjoja satira se çben ky apo ai deputet apo deputete e maxhorances, seç fute disa fjale turke pa kuptim, tamam nje intrigant, ne nje kohe qe merr rrogen si deputet dhe nuk di te beje nje analize, nje editorial se si u krijua kjo krize e si dilet prej saj, ashtu siç ben Profesor Zekthi. Dhe keta balashe nga se nuk dijne te bejne ate qe ben Z.Zekthi, i kthehen me te gjitha baterite per ta nenvleftesuar. I gjith meraku i Gjekmutit eshte ti serviloset nongrates, te futet edhe nje here ne Kuvend se ka para dhe ofiqe. Bravo edhe njehere Profesor Zekthi.

              1. A
               Ali Pasha

               Fitim Zethi ka ngelur të gazeta e Meros, por në fakt eshte i PD-së. Çfarë fytyre more aman

               1. n
                nje qytetar

                Bravo o Timi me mbiemer aq kuptimplote Zekthi...se Zektha te tille i duhen ketij Pushteti per ti paraqitur si opozitar Dordolece me Vulen e "PD" ne qafe!

                1. A
                 Alban Dega

                 NJE ROMAN QE NUK E LEXON AS VETE AUTORI! Shume fjale e sllogane pa koke e pa kembe…. Kuturu !

                 1. P
                  Proshi

                  Shyqyr qe u kthjelluat ne kete rendesi te protestes ME asnje shpet European nuk organizohet proteste nga partite. Ka mbi 20 vjet ne Greqi qe vetem KKE ngre te rinj ne ndonje proteste. TANI JO.

                  1. P
                   Portokall

                   Po bejeni ju nje proteste.....pse nuk e beni...sindikata nuk ka...ndaj si parti opozitare mund ta beni po te keni....

                   1. N
                    Nje qytetare

                    Shume dakort me Z.Zekthi.

                    1. U
                     Ushtari.

                     O Fitim bjeri me shkurt se behesh me i kuptueshem sa me gjate ti bjesh me teper i llodh njerezit per te te lexuar.Sa me shkurt aq me i kuptueshem je.Ke shume filozofi brenda por je jashte realitetit qe eshte ne te dy apo tre pjeset e PD.Nuk ma do mendja se ata do te kuptojne kjo eshte me e pakta por me e keqja eshte se atyre nuk u pelqen te te kuptojne dhe jo pastaj te bejne sic mendon ti.Respekt per figuren tuaj e per idet qe ke se si duhet te jete nje parti qe te jete konkuruese.Kjo eshte ne te mire te demokracise ne vend e te te gjithe shoqerise.Edhe nje here Respekt ler Ju Fitim.

                     1. O
                      Oltion

                      Katarakti, e rilexova komentin tuaj. Mund te keni te drejte qe e kam lexuar shpejt dhe nuk e kam vene re pikëçuditesen dhe tani e kam te qarte permbajtjen e komentit tuaj. Por jo per kompensim te ndjeses time, kerkoj te me mirekuptoni se ne kritikat e rrepta ndaj rolit destruktiv te emisioneve qe kam renditur, ju nuk jeni bere shkak qe une te shprehem ashtu. Pra nuk jam ndikuar nga shkrimi i juaj. Une dhe disa kolege te mij, kemi vendosur te mos ndjekim emisionet Opinion, Te paekspozuarit (titull banal-me demek, sipas inisiatorit, ata qe perfundojne ne kete emision "do u çirret maska"-nje lloj sadizmi), Open, Top Story, ku masakrohen njerez te ditur e me dinjitet, nga B. Fevziu, Y. Rakipi, G. Duma e ndonje tjeter, ku ndodh e paimagjinueshmja, te ftuarit edhe ftohen edhe trajtohen kafsherisht, duke u a nderprere fjalen per mendime qe nuk u shkojne pershtat pronareve te tyre, i fyejne pse mendojne ashtu,u turrin çakejte qe i mbajne si qente e gjahut , me komande deri sa ne disa raste jane detyruar edhe te lejne emisionet. Ju uroj gjith te mirat Kararakt. Oltioni.

                      Lini një Përgjigje

                      10:25 Blog 23 komente

                      10:06 Blog 24 komente

                      20:50 Blog 40 komente

                      20:10 Blog 12 komente

                      19:00 Blog 20 komente

                      16:36 Blog 13 komente

                      16:05 Blog 3 komente

                      20:10 Blog 7 komente

                      19:22 Blog 2 komente

                      11:35 Blog

                      Më të lexuarat

                      13:57 Sociale 19 komente

                      09:35 Politika 48 komente

                      13:30 Politika 44 komente

                      09:22 Politika 7 komente

                      09:15 Kronika 21 komente

                      10:25 Politika 5 komente

                      Blog Tema

                      21:47 Blog

                      20:47 Blog

                      11:15 Blog