Te fundit

17:53

17:41

17:27

17:17

17:04

16:50

16:41

16:34

2024-04-16 16:19:00Blog Brizida Gjikondi

17 Komente

 1. I
  Illo

  Te duartrokas ne kembe per kete artikull, zonje!!!! Vetem ashpersimi i denimit deri ne ekstrem per te gjithe ata qe kapen duke vjedhur, mund t’a ulë sadopak kete fenomen! Edhe une si zonja Gjikondi e konsideroj vjedhjen e parave publike Tradheti te larte te shtetit! Per mua duhet te kete denim maksimal, pa te drejte ulje dhe amnistie, dhe konfiskim te te gjitha pasurive te vena nga vete hajduti dhe nga fisi i tij pas marrjes se atij pozicioni te punes!

  1. T
   Tironsi ZZ, NYC

   Më kujtohet një shok e Miku im i Mirë. Në 97, të gjithë rendnin kush e kush të vidhte sa më shumë, të shmangte detyrimet doganore... Ai rendte të paguante milionat për doganën e tatim taksat, me paratë e futura në kutitë e mallrave që tregtonte. Shteti do bëhet një ditë, e unë dua të jem në rregull.

  2. P
   Pensionisti i Porcelanit

   Teori. Fshijeni teorine, kerkoni fakte dhe prova

   1. P
    Poseidon

    E VERTETE ESHTE POR NUK E NJEH PROBLEMIN SI DUHET NE PRIZMIN SE NE SHQIPERI TE JAPIN PARA ME ZOR DUKE KUJTUAR QE PO STE DHA NUK DO JA MBAROSH PUNEN......SIPAS MEJE EDHE PARA MUND TE JENE PAGUAR PA E DITUR ZYRTARI.......NJE I AFERMI IM I COI NE KOHEN E ENVERIT NJE GJEL DETI NJE DOKTORESHE QE ISHTE KOMUNISTE. DHE NUM PRANONTE....JA COI NE SHTEPI THUAJSE ME ZOR DUKE PRETENDUAR SE EDHE AI ISHTE KOMUNIST.......PRANDAJ EDHE NJE HERE TJETER E KAM THENE SE DUHEN DENUAR TE DY PALET ,EDHE AI QE JEP DHE AI QE MER DHE DUHEN DENUAR SHUME RENDE...........KORRUPTIMI I ZYRTAREVE ESHTE E VJETER SIDOMOS NE SHQIPERI.........DHE .....PO DESHET TA LUFTONI DUHET TE KETE LIGJE TE FORTA,DUKE I PRERE GISHTATVDUARTAPO KRAHET DERI NE VDEKJE......POR ME EUROPEN NUK BEHET GJE SE NUKLEJON DENIME TE TILLA.. . POR PA MASS TE TILLA DO NA DUHET TI SJELLIM ZYRTARET NGA NJE PLANET TJETER.. . .......EDI RAMA E DI SHUME MIRE SE PERVEC GJYKATES ASKUSH SMUND TE LARGOHET NGA PUNA JO ME TE DENOHET....SEPSE AI KETHEHET NE PUNE DHE TE MER OAGEN E VITE E QE E KE PERZENE DHE PADASHUR TA MBROJ ,POR AI KA TE DREJTEN E ZOTIT KUR THOTE SE SKAM CFARE TE BEJ .......BRIZIDA NUK KE QENE NE ZYRA SI DUKET DHE NUK E NJEH REALITETIN.................KORRUPSIONI. KA LINDUR ME NJERIUN............

    1. K
     Klimax

     Të qënit hajdut është simbol dhe krenari kombëtare shqiptare!

     1. t
      toni mavrija

      SHUME TE DREJTA GJITHE KONSTATIMET E TUA.DUHET FORCUAR LIGJI NE MAKSIMUM.PARA PAK DITESH KETU NE TEMA KISHTE NJE LAJM NGA KINA.PA KALUAR NE IDEOLLOGJI DIKTATURE APO DEMOKRACI .LAJMI NJOFTONTE SE SHEFI I LOJRAVE TE FATIT ISHTE DENUAR PER KORRUPSION ME BURGIM TE PERJETSHEN.KESHTU DUHET TE JETE LIGJI NE CDO SHOQERI PER TE LUFTUAR KANSERIN - KORRUPSION. NDRYSHE SHOQERIA DO TE VDES.

      1. K
       Keti

       Faleminderit Znj. Brizida. Dua shume te besoj se nje dite kur Sulltani te lere pushtetin ose populli te ndergjegjesohet per te mos e votuar me, vendi yne do te behet. Te gjithe pushtetareve pa perjashtim ju duhet verifikuar pasuria dhe duhet konfiskuar. Eshte e turpshme qe njerezit e denje punojne shume per te mbijetuar ndersa maskareje, hajdutet dhe soji i tyre tallen me parate e fituara ne menyre te paligjshme.

       1. A
        Arbeni

        Po iku “sulltani” kush do vij sipas teje !?Mos ke ndërmënd sali malokun e Viçidolit !?

       2. s
        spata

        Nje realitet shume i hidhur ,per qeverisjen Rama, i zberthyer nga zonja e nderuar Gjikondi. Kuptohet, qe kjo semundje e shume perfolur nga shqiptaret, sot perben rezikun kryesor te degjenerimit te strukturave te shtetit shqiptare . Korrupsjoni i shoqeruar me vjedhje,tjerersime te prones se tijtrit ,ka qene dukuri e sistemeve kapitaliste ,te aplikuara ne shume shtete, ne fazat fillestare .Ato kane kurben e tyre te rritjes e te renjes deri ne vendosjen e nje Drjetesije te hekurt te shtetit demokratik. Nuk mund te them se ne c'pike te kurbes jemi ,por nje gje eshte e sigurte. Po shkojme drejt majave me te larta te saj .Nuk behet fjale te jemi ne nje pike te diskutueshme, por ai aktualishte ka marr tatpjeten pa u ndalur .Do ishte nje lajm i mire nese goditjet, qe kane filluar ,dote jepnin shenjat e para te suksesite te ndalimit te korrupsjonit shteteror . Korrupsjoni ,i shume perfolur e prezent ne cdo qelize te qeverisjes ,nuk luftohet nga ata qe jane arqitektet e tij .Te dy krahet ,si te Djathte e te Majte, qe kane qeverisur per 34 vjet, kane bere minimumin ne luften kunder korrupsjonit . Goditjet pothuajse nuk kane egzistuar ,por jane zvendesuar me ndryshime te pozicjoneve drejtuese .Nga nje Ministri ne nje vend tjeter te referuar e te majm .Keshtu ka bere Berishizmi ,keshtu po procedon dhe Rilindja. Gjendja eshte aq alarmante, sa vet te koruptuarve , s'ua ben syri ter ,para hekruave qe vihen .A e dini arsyen ? Eshte i justifikuar denimi ne krahesim me pasurine qe ata vene . Preferojne denime te reduktuara por garantojne nje jete per breza te tere .Fakte te tilla kemi aq shume sa nje dite pa u kuptuar, keta te denuar per korrupsjon mbas 3 ose 5 viteve, i shohim perseri ne administraten shteterore .Sa shpejt Rama e Saliu i harrojne dardhat ,mollet e fiqte qe u hane pas shpine . Ku e shikoj une pandushkmerine qe mban gjalle korrupsjonin . Eshte koncept politke qe lidhet me proceset e zgjedhjeve elektorale e vendore .Duke qene se te zgjedhurit, jane kopetence e drejtuesit kryesor te partive, ata qe zgjidhen jane sherbetor te detyrueshem, qe veprojne sipas deshirave e koncepteve te kryetarit te partise. Nese kundershton ,ne rastin konkret ,Ramen ,ose je i pa vlefshem per te ,ai te flak ne mes te rruges edhe kur je bashkfajtor. Raste te tilla ka me qindra.Porosija e Rames si dhe ajo e Berishes eshte e ka qene . Po te lyen me boje te zeze .hiqe vete nga kurrizi denimin .Po s'te ngacmuan mos me dil asnjehere kondra. Keshtu ka ndodhur me te gjithe ata qe sot jane para Drejtesise . Si Berisha dhe Rama asnjehere nuk kane marr pjesen e tyre qe u takon edhe kur mega skandalet kane tronditur fondet publike . Se si luftohet korrupsjoni ,ne kupol ,hapni e lexoni pervojen e vendeve kapitaliste .Pervoja jone eshte shume qesharake .Hajduti vjedh hajdutin duke e bere motiv normal korrupsjonin shteteror.Ilaci me i mire eshte shterngimi i masave ndeshkuese ligjore .Nje legjislacjon shume i studjua e menduar mire, qe te mos lere hapsira te veprojne te korruptuarit .Si fillim te tefishohen masat ndeshkuese e te mos u lejohet per nje periudhe te gjate te ushtroje detyra shteterore e shoqerore .Kontroll periodik i pasurise personale me analiza te thella mbi burimet e pasurise. Ndalim i menjehershem qysh ne fazen fillestare te cfaqjes se fenomenit .Nje dore qe pranon ryshfet duhet prer.Nje koke qe shkakton mega skandal ekonomik duhet prere . Keshtu do ta kaperxejme kete kancer shume vjecar qe egziston ne kupolat drejtuese . Luften kunder korrupsjonit ta shtrijme ne cdo fushe te aplikimeve dhe sistemin edukativ shteteror .Te ket pjesmarrje publike ne cdo komune ku te diskutohen vendimet qe meren me perdorimin e fondeve publike .Keto masa do te nxjerrin ne shesh te gjithe ata qe veprojne kundra interesave te perbashketa . Koha vet zot e vet shkop ka mbaruar e duhet ti kthehemi ligjeve e drejtesise kolektive .

        1. Q
         Qwert

         Jo vetem pet qeverisjen Rama, per te gjitha qeverisjet, duke filluar nga vete Lexhenda dhe Like Floriri!!!

        2. N
         Noci

         Nuk do t'a harroj kurre Danin qe kishte nje shprehje ne kohen e PPSH kur u leshuan te gjithe te vidhnin"Puna eshte nder.hajnia eshte jetese"( zoterinjsh)

         1. N
          Nastradini

          O Brizidë ,dakort jam me ty çfar thua,por nuk është koha sot të jepen leksione mbi krrupsionin dhe zbulimin e tij,sepse konstatimin già e kanë bërë të gjithë. Problemi është tek zgjidhja,se si dilet nga ky korrupsion,format,mënyrat,rrugēt. Ti je tashmë me eksperiencë,sepse vjen nga fusha e drejtësisë,por je marrë edhe me politikë,PS,LSI dhe kështuqë j’a ke bërë skanerin mirë ambientit të politikës dhe shtetit dhe se si korrupsioni hodhi rrënjë. Në këtë konteks,lexova dhe artikullin duke shpresuar se do gjeja ndonjë gjë të re,se do të thoje mbase se si u hodhën bazat e korrupsionit në këtë vend.se kush janë levat që e mbajnë gjallë e në rritje këtë korrupsion dhe cilat do të ishin mekanizmat më të përshtatshëm në efikasitetin e goditjes se këtij korrupsioni,që po n’a ze frymën çdo ditë. Kjo sigurisht ,kërkon thellēsi mendimi,kërkon mbi të gjitha një plan konkret afatgjatë e të detajuar se si mund të perceptohet,parandalohet,goditet e ndalohet deri sa të izolohet kjo sëmundje qe ka pjell tashmë një sistem të pistë e të papranueshëm për shumicën. Thellësia e kënvështrimit,tê luftës ndaj korrupsionit,kërkon patjetër një paketë ligjore,që përfshin çdo subjekt shoqëror për të denoncuar lirisht dhe pa frikë këtë sindromë ‘vetshkatërimi’ shoqëror. Shkurt,është mundësia që shoqëria civile,të ngrej kauza dhe t’ia paraqes politikës dhe t’iu thotë atyre duke iu imponuar ,se kush perkrah paketen tonë ligjore ,ajo parti duhet të vij në pushtet. Kjo,sepse vetëm SPAK nuk e lufton dot korrupsionin dhe e vetme ,pa perkrahjen e shoqerise civile,opozitës,ajo do tê humb fuqinë e saj dhe brishtësia ,vetëm sa do të thellojë korrupsionin dhe pandëshkueshmërinë.

          1. t
           titi

           Jam plotesisht dakort me shkrimin por kam nje verejtej sepse nuk tregohet rruga si do dalim nga ky qoesoksk

           1. L
            Luli

            Nuk ka bere vaki ne historine e shqiperise shtet, te ket degjeneruar pushteti ne kete fare feje,ku ne krye te shtetit te ngjiten palavite vendit, prostituta e bandite, qe te plackitin pakurrefare frike, si keto 10 vitet e Rames. Sali Berisha ,ta varesh , e ka pak...sidomos per vrasjet, garbitjet e antikombetarizmin e tij, por ky funderina i gjate, ja kalon ! Po u qeruan keta te dy, por te arestohet edhe ai felliqesira i Bashkise, shqiperia ka shancin,te shpetoje.

            1. x
             xhoxhi

             SPAK-u ska pse bën hetime menjëherë duhet sekuestruar e gjithë pasuria e politikanëve dhe ata pastaj të shkojnë vetë në spak dhe të thonë se i kam vënë me rrogën dhe jo me korupsion.Për Shqipërinë rëndësi nuk ka dënimi i tyre me burg por sekuestrimi i pasurisë..

             1. A
              Altin Pellumbi

              Si gjithmonë znj. Gjikondi shume e sakte dhe me logjike ne analizen e saj!Po organet e drejtesise i kane syte ne balle apo jo! Beni denoncime me emer dhe me mbiemer pa te fillojeune hetimet. Po vete keta te Sëpakut nuk veprojne dot me inisistive?

              1. S
               Shaqo

               Berrberr e derrderr kjo gjikondia. Korrupsion ka, ka edhe neper Europe e USA, ka kudo, luftohet, prandaj u ngrit SPAK E BKH, e ka denime, po ty Rama nuk te mori se nuk ke qene e qarte, kur gjerat bene muuuu, u terhoqe nga Meta se e ke mbeshtetur pa kufi ate e veprimet e tij derisa e kuptove. Rama te merr te paster, ka marre edhe nga PD e LSI, por ata ishin peme te rritura nga Saliu e Iliri dhe dhane eksperiencen e tyre, keshtu infeksioni eshte i veshtire te kurohet me lehtesi. Ti, meqe s'ta vari askush, ben cerrcerr tani. Fol se nuk i prish pune askujt, jeni nje grup pa vlere qe urreni Ramen per ato qe ka bere e po ben.

               Lini një Përgjigje

               12:22 Blog 2 komente

               11:37 Blog 3 komente

               21:10 Blog

               17:08 Blog 10 komente

               09:19 Blog 2 komente

               20:10 Blog 6 komente

               20:00 Blog

               10:25 Blog 6 komente

               19:00 Blog 51 komente

               14:30 Blog 17 komente

               Më të lexuarat

               13:17 Politika 14 komente

               16:50 Politika

               18:50 Rajoni 1 koment

               11:38 Politika 4 komente

               18:16 Kulturë 1 koment

               15:55 Politika 2 komente

               Blog Tema

               20:50 Blog 1 koment

               11:20 Blog 20 komente

               18:08 Blog 3 komente