Te fundit

22:55

22:40

22:25

22:16

22:10

22:10

22:05

22:01

2023-11-26 20:29:16Blog TEMA

13 Komente

 1. H
  Hahahahaha....

  Neokles Kazazi helen......hahahahahsha....vari kkkk helenizmit.......eshte per te....qare...e per te ...qeshur....

  1. I
   Illo

   Nderkohe greket bejne si buça me vorio epira…Kato Allvania, keshtu duhet tu pergjigjesh atyre hienave. Ss per kazaz, 100 mbiemer shqipetar. I perhapur nr Shqiperine e mesme. Kllounet greke!

  2. R
   Rajmond Skelari

   ...Vetëm ndonjë muaj më vonë, në gusht 1914, ai u njoftua se forcat kryengritëse të Haxhi Qamilit kishin mbërritur në hyrje të Vlorës... Edhe forcat "demokratike" te Sali Berishes, 100 vjete me vone mbriten ne hyrje te Vlores, u futen ne Vlore dhe u mbyten ne balten e Vlores. Vlora ky tmerr i mutersise shqiptare!

   1. G
    Gjergj Fishta i riu

    Kanga: Esat Pasha me gune labe. xxxxxx Esat pasha n'Itali shkue, Nji koktej per ta n'fund shtrue, Xhino Berri i asht afrue, Me takt Pashen ka Informue, Troket goten me ta tui qesh, I thote: kujdes Pjeshken me Lesh,(!) Nji sy holle e ka diktue,(!) N'stane te vjeter po don me u çue,(!) Kthesen n'Shkoder me e permbys,(!) Oren e shansit me i ndale Shqipnis(!) A(sht) i pa afte a asht lenue , Une nuk mundem me e shpjegue! Para se veten vra ta kete, T'pshtojme Shqipnin, ai "t'mbytet" vet. Une gjithmone kame me t'njoftue, Sikur n'Shkoder taktik kem ndrrue, Me garantue strategjine, T'mbrojme e t'bajme sa qe Shqipnine. xxxxx Esat Pashs çerja i ka ndrrue, Damaret n'balle jane thuprue, Ka dale jashte, ka marre vaporr, Jo per Durres, po per Vlore. I thote shoqnuesi: -je ngatrrue, Na duhet n'Durres, n'shpi me shkue, x -M'fale shoqnues- i ka thane, -Dil e merr vaporrin matane, Se due veten me provue, A mund t'leviz i pa shoqnue. xxxxx Nate fund Gushti e pa Hane, Gusht e gune kote si kane thane, Kush ece vetem asaj kasabe, Esat Pasha me gune labe, N'dere te Beut kur asht afrue, Dy rojet e kane ndalue: -Ndal bari hej i kane thane, Ke ngatrrue rrugen per stane... x Esat Pasha me shpirt ka qeshe, Maskue mire, n'gunen me leshe, Nxjerr pake koken e ka njoftue: - Due Pashe, beun me takue, Thirrni beun deren me hape, Jeni roje s'ju jape xhevap. x Sapo zanin ja kane ngjue, Te dy labte keq jane shqetsue: Ne kte ore st'lame mrene me hy, E bajme Vloren shkrumb e hi. x Ateher Pasha i ka urdhnue: -Qe tani jeni t'pushue. x Dy here urdhnin Pashe mos me dhane, Se e ngreme Vloren ne kambe. Ngrehun rojet n'ate çiflig, Ishin trupa qe s'hanin pyke. x Ka thirre Pasha: o Karaman, Zgjoje Beun e me i thane: Kerkon Pasha me te takue, Tek per tek me bisedue. x Roja i brendshem, za ulte ka thane: -Direkt Pashe percjell urdhnin tand. Rojet e jashteme hutue kane mbete, S'dinin gja per rojen sekret. Nji vit aty qe qene punsue, Karaman kurre kishin ngjue, S'kishi ngjue as kishin pa, Si pule n'uje puplat kane ra. xxxxx Vjene vete Beu, deren e hape: -Bujrum Pashe brenda n'konak! Karamanit i sugjeron, Me prite jasht gjer kur t'mbaron. xxxxx Bej e Pashe n'bente jane ngrane, Cila rruge Shqipnin e bane. Me qe e drejta mbarte defekte, Veç dy rruge duken prefekte; Njana t'kthejme prape per Turqi, Tjetra ne Evrope me hy, E tui ece e tui shikue, N'çkrahe peshorja ka me anue. x Pasha mendimin formulon, Beut perpiqet t'ja diktone: -Turqia shkone tu ju mbyte, Duhet shekull me u kthye n'drite, Ai ,qe mbytet gjate smendon, Mbyte kedo qe e shoqnon, Kshtu do hupet emni Shqipni, Na do knohemi turqeli. x Beu "priten" ja ka zane: -Mua turqit rruge me dhane, Veç pake kohen me vonue, Gjer sa t'kthejme me ju ndihmue. Ata ngjiten(ngrihen) permbi vatan, E ndajne n'kaurr e mysliman. Mos luje Pashe me njenjat Shqipni, Se do t'hupet pa Turqi. x Kur ka nis perjasht me dale, Kthehet Pasha e i thote do fjale: - Kur t'vije ora me t'provue, Mos gabojsh n'Turqi me shkue, Merre anijen, ndrroi derjtim, Shko jeto ne Perendim, Se perndryshe do biesh ne lak, Do perfundosh cjape (gjyqe) ne Hage. x Xhaluz Plaku u thye idhnak, Permend arme e jo dajak: -Sherr shejtanin Pashe mos luje, Per ne Evropa asht e huje, Mos nxite shpresa per Europe, Se perpara ka nji grope, Baj kujdes n'ta mos me ra, Se jugart ty kane me t'vra. xxxxx N'vjeshte Kuvendi ka fillue, Bej e Pashe keq jane ngatrrue, Kurre te zihen si kishin pa, E per pake desh jane perla. Ngrihet Beu me pertim, I thote: -Pashe ti ke terbim, Pasi n'Shkode çite Dovletin(turqine) Tash kerkon t'marrish dhe shtetin, Lshove Shkodren e lae NORE, S'dime per ç'shkak n'ankand e nxore, Me turqe, serbeve ju banim balle, Tash Evropa na sjelle verdalle. x Flete Pasha me e kthjellue, Per çfare balli Ismail thue, Na rrethue ne kater ane, E n'favor asnji rrethane, U njofte Shkodra nji prove NDERI, Me u nda shapi prej sheqeri, Kanej Europa turqte me tradhtue, Ose robe me ja dorzue, Une se deshta ate lavdi, Turqve trima n'hake s'ju kame hy, Pake bashke lufta te qe vonue, Turqe e na per lesh qem shkue, Sa per Shkodren Lesh mos tjerre, Shtate muje lufte s'erdhe njiher, E per Shkodren kot mos gri, Ajo rrone pa mu e ty. Per Shkodren Europa ç'ka tha, Bythte ne dore serbve ju dha. (Levize Pashe si strateg) Ismail Bej ik, liro shteg, Perndryshe kame me u largue, Qeveri n'Durres me krijue, Tash asht vone,.....e kujte si vyen, T'deke e t'gjalle ti po na fyen. (Tek dera Pasha afrue, Pret kuvendin me reague, Prete kuvendin ç'ka ka me ba, Asht solid a ka me u nda) x Te gjithe syte i kane drejtue, Dom Nikollen tui shikue. Biri i Lures u ndje ran(d)e, Rrine.... mendohet, pastaj ka thane: Dhjete minuta ka qe kame vdek, Por i vdekun Pashen do ndjek, Vazhdon Nuk behet i bardhe Ismail Qemali duke sha te tjeret mbar e mbrapsht si Enver Hoxha. Po nuk i ece krijeses (atdheut) sikur duhet koha te hedhe.

    1. s
     suvaja e xhufit,nuk mban fare

     Nuk ka humor me banal dhe me tragjik historik se sa te identifikosh ismail beun me flamurin shqiptar,kur ai vet me doren e tij,ne autobiografin e vet shkruan se ai ishte nje osmanlli i thekur,dhe ashtu mbeti deri ne fund,kur aty, thirri ne ndihme trupat e turkut Beqir Grebenese,per te rivendosur ate pushtim peseqind vjecar,dhe qe eshte rikthyer tani ne nje menyre hibride shpellare nga sali-meta dhe super rufjane apo kodoshllare nga ra-miu.

     1. e
      emigranti

      Analizes se z. Xhufi i mungon aresyetimi se pse Ismail Qemali dha doreheqjen ne January 1914 dhe cfare permbante letra denoncuese e bashkepunetoreve te tij , Myfit bej Libohova e Syrja bej Vlora.

      1. G
       Grabovari

       Te lumte Pellumb Xhufi. Nje analize sintetike me shume fakte historike per nje periudhe te veshtire dhe nje figure emblematike te Shqiperise

       1. S
        Selam bej

        Xhufi,,,,gezuar muajin e Ramazanit ,,,

        1. a
         astrit

         Po si su lodhe o Xhuf duke mashtruar shqiptaret!

         1. V
          Velo

          Titulli duhet te ishte:EDI RAMA dhe ALBIN KURTI DHE SHQIPTARIZMI I VITEVE 2023!Do te vije neser ne Vlore ka deklaruar Esati i koheve te sotme narsesi Al Bin !

          1. F
           Fuad Cela Verzheshtes

           Xhufka nga Progonati i Tepelenes eshte skllav i Enver Hoxhes , pasi ka gra mbesen e Bari Omarit. Xhufke je nje kollovare ose koqe vare nga blloki. Turp ske se duhet t fshihesh per cfare perfaqson sera jote.

           1. C
            Cipini

            Molleve i hiqen pjeset e keqia per tu ushqyer me ate te miren. Nuk eshte kunderta, te haet e kalbura dhe te hidhet e mira. Mesoni te pranoni cka eshte e mire nga historia dhe nga ata qe kane bere historine. Cdo tendence per te mohuar cdo gje nga e kaluara per arsye qofte edhe te verteta e varferon historine tone dhe eshte nje metode kumuniste.

            1. L
             Lower Albania for the Greeks

             We are in 1907, when even in the administration of the Greek State, not only Chameria, but all of Epirus was called "Lower Albania" (Kato Allvania) The above statement says it all about the truth!!!

             Lini një Përgjigje

             17:50 Blog 2 komente

             17:10 Blog 14 komente

             12:46 Blog 15 komente

             14:05 Blog 9 komente

             11:36 Blog 6 komente

             11:32 Blog 18 komente

             20:10 Blog 1 koment

             18:08 Blog 4 komente

             16:55 Blog 12 komente

             15:01 Blog 2 komente

             Më të lexuarat

             12:41 Politika 50 komente

             11:35 Politika 23 komente

             09:31 Politika 7 komente

             17:33 Politika 7 komente

             10:26 Sociale 27 komente

             09:16 Politika 12 komente

             Blog Tema

             18:18 Blog 2 komente

             21:40 Blog

             19:50 Blog 3 komente