Te fundit

15:44

15:35

15:20

15:09

15:07

15:00

14:47

14:36

2024-02-20 11:53:00Blog TEMA

59 Komente

 1. r
  ronny

  Super analize ke bo o Camo....te lumte me te vertete! Kesaj I thone te merremi me kaloresin qe I varen kembet, ndersa ne qe flasim po ecim ne kembe.. hehehhee Kjo eshte tamam sic e the, nje hobby si ata qe duan tallavane dhe ne si shajme edhe keta persona duan kete vend dhe kete gjuhe ne ate nivel qe edhe e mitizojne here pas here. Por pa qeder eshte nese e kuptojme pse e bejne kete gje, dhe nga ana tjeter keta profesoret e medhenj mos na irritohen kaq shume se nuk erdhi fundi I botes ..ngavash ngavash te dashur profesoret hehhee

  1. t
   takra-lakra,midis nesh

   Ajnshtajni,qe ka jetuar,ne nje bote te kulturuar dhe thoshte:Per pafundesine e universit dhe mund te dyshoj,por asnjehere,nuk kam dyshuar,qe budallalleku dhe maskaralleku njerzor eshte i pafundem.Dhe ja ne kete shkrim,na ekspozohen dy ekzemplare eksplicite,qe ilustrojne me se miri,thenien e Ajnshtajnit,tak-ngjela dhe shllaku.taku e ka aq te agravuar budallakun,sa dhe mjekesia eshte e pafuqishme,per ti dhene dimension njerzor kesaj qenie.

   1. J
    Jorgo

    Jam shume dakord (per here te pare me kete Camin, por jo se eshte cam se camet jane zotnilere), por ekuilibri eshte pika e botes/universit, nese keta qe dalin e bejne te tila do t'a benin neper bote per te balancuar gejshtrat sllave e serbe, jam plotesisht ok, por kur e bejne vetem brenda vendit, kam frike se (jo te gjithe, por disa prej tyre) jane te paguar per te banalizuar misionet historike te mendjeve te ndritura si petro Zheji me shoke.. qe s'u vleresuan kurre si duhet nga shkenca e paguar me djersen e gjakun e ketij populli, por edne vijojne qe te denigrohen, sot me metoda qe cuditerisht i ngjajne shume atyre greke e serbe qemoti

    1. X
     Xheji

     Kush flet per sharlatanet Keli, ky çam bythe mut!?

     1. G
      Gjergj Fishta i riu

      O Shpetim, Kosova nuk asht term sllave. Ja dhe nje gabime tip Pellumb Xhufi dhe mundoheni te rregulloni sharlatanet(!). Emri i pare i saj ishte Dardani dhe gati anon dhe pake latin, pasi koha kur u bane luftat perdorej kjo lloi arme. Ashte njelloje sikur te themi sot Epoka e hekurit. Emri i dyte ishte Kusova ose ne zhanrin popullor rreshqiti nganjehere dhe Kosova. Dhe kjo ka lidhje njelloi si fjala Shes. Kur dilnin tregtaret romak ne brigjet ilire (shqiptare) per te mbushur anijet me malle bertisnin prononcimin: ashet, ashet ose j'ashet. Ne fakte ata thonin: blejme, blejme ose une bleje. Nder ilire (shqipetare) u krijua koncepti se ata thone: a shet dhe keshtu u krijua folja une shes. pasta dredharet (popat) serbe se dinak jane greket e une ketyre serbeve ju them dredhare, i bene nje dredhim shume te lehte dhe e quajten Kosovo. Nje toge fjalesh qe shpjegonin se ç'kishte ndodhur (çfatkeqsi)? perfundoi nje lloje zogu. Qe te mos me hidherohesh per sa te shkruajta po te baje qejfin me nje kange te titulluar: Vajze e bukur sheherlie (Shehri i Dibres) se dhe nusen me sa e di e ke dibrane dhe ju shkone ta kendoni bashke. xxxxxxxxxx -Vajze e bukur sheherlie, zanin ta kam ngjue /, A do dalim n'bjeshke t'Korabit si vjet me verue/, -Do te dalim more djale, ai gjithmone trazone/, Strumbullari i ILIRISE gjithmone ne na ftone/, -Do te ndezim zjarre vajze, t'kujtojme Ilirine/, Qe lakmite e tjereve rrotull, per pake e perpine/, -Do desha djale nje vajze çame, vallen t'heq e para/, T'i kujtojme hallet e saje, si e ndane nga nana/, - Njanin vlla mori vajze, ja degdisen n'Turqi, Tjetrin n'maje t'bajonetave e shtyne pe Shqiperi/, -Do desha djale manastiri, pas saj t'vije ne radhe/, T'na kujtoje ne histori Aleksandrin e Madhe/ -Njerit vlla vella vrane nane e babe dhe e sllavizuan/, Tjetri vella te mbijetuar, n'tremdhjeten(1913) pushtuan/ -Do desha t'bijen e jasharve, Besarten me halle/, Te na vije si deshmitare e treta ne valle/, -Kosovarte shty per tyrqi me lote tui e la/, familja e saj qe su shkule para syve vra/, E kanga vazhdon me muzike, lote e vaje se çe gjeti te shkreten Shqiperi.

     2. B
      Bilbil Gjyzari

      Po, duhet vështrim më i gjerë. Ka plot imoralitete të tjera në media që "vrasin" virtytin. ... Ama, sharlatanëve të etimologjisë dhe të shpalljes së origjinës së njerëzimit nga veriu i Shqipërisë u duhet kufizuar hapësira mediatike. Kështu do shpallja diversitet mendimi.

      1. A
       Analize

       Perfect,nje nga gazetaret me te mire,,,kompliment

       1. M
        Macgr

        Plotsisht dakort por te mos e teprojme me lloj lloj promovimesh.Ashtu sic e theksoni dhe ju promovimi i tipave si Olsi Jazexhi qe fshihet pas gjoja studimeve dhe tezave reaksionare dhe armiqsore per Shqiptaret nen petkun e lirise se fjales.Mos te permend klerike ,mysliman kryesisht, te cilet fasin per nje moral dhe kenveshtrim te realitetit sikur jetojme ne erresiren mesjetare. Apo njerez me nje gjendje psikoanalitike jashte realitetit dhe promovohen si shpjegues te nje mungese diturie te vete atij qe i fton .Vijne neper studio njerez me alucinacione qe ata vete perjetojne per shkak te edukates qe kane marre.p,sh. nje njeri me besim te thelle fetar i cfaqet se takohet me Krishtin apo Muhametin sipas perkatesise dhe keto raste njihen dhe mjeksija e shpiegon .Po hajde binde nje fetar se takimin me Krishtin e prodhon truri i vet.

        1. T
         Tim

         Kta Jazenxhite e ca shoke te tij marrin financime re dyshimta....Ruse sidomos

         1. S
          Shqiperia,vilajet turk ne Europe

          Jazexhiu,ben hapur propagande antishqiptare.Mirpo ai qe ka dhe mjetet per te detyruar jazexhinjt te respektojne ligjin kryeministri,tani e ke ne krahet e Babes,diktatorit islamist turk,me gjithe ministrat e ketij vendi.

         2. E
          Erdogan

          Eshte fatkeqesi (este fate angl) per kete popull (popola ital) te lashte qe po mbahet peng nga Sharlatane te Vertete (Vero). Greket ate thone qe Zeusi eshte "Skiptare" sepse Athina d.m.th Sofia (Dija) kjo Fuqi e krijuar (criate angl) nga Zoti nuk ka "rendesi" Emri) eshte e Bija e Tij. Prandaj dhe e ka krijuar pa Marredhenie Seksuale e quajtura Parthena. Shqip nuk egziston ashtu sic eshte formuar Glosa (gluhe camce) e ashtuquajtura "Shqipe". Genitsarot e turqizuar i thone E Virgjer. Njecterm i copjuar (copy angl) nga latinishtja Virgin. Ashtu sic eshte edhe vete Termi Popull nga popola italisht. Po ashtu Shtet nga State Prift nga Priest. Fakt historike i padiskutueshem (fact istoria discusses) eshte se te paret e Kombit Greko-Ilyre i thonin Agios. Agia Sofian dhe jo Shen Dija latinisht nga Saint e ndertuar nga Perandori Ilyre Iustinianos ne 532A.D tregon se ky popull i lashte qe shkel mbi Tempujt Greke apo Politizmo (Culture "shqip") te Tille mihera vjecare po de-generohet ne emer te nje Pashalleku turk te quajture Albania. Topo-Onomat (toponimet "shqip") Greke te Vorio Epirit te Kastriotit te ndryshuara nga Veziret,Pashallaret,Bejleret,Agallaret,Hoxhallaret,Muhipet,Dervishet etj eshte Evidente (Evidence). Sa per te ashtuquajturit Came te Thesprotise jane victim te Osmaneve. Ata ua ndryshuan Identitetin,Gluhen dhe Kombesine jo Vellezerit e tyre dikur Epirote.

          1. C
           Concili

           E ke lexuar mire kete komentin tend, apo ke shtypur me nje fryme butonin "dergoje" dhe te dali ku te dali? Po marrim vetem nje fjale, qe i dedikohet 'Parthenon'=Tempulli i Virgjereshes apo Athines Ne greqisht Parthe=Virgjer. Cfare eshte dicka e virgjer? Eshte dicka e paster, apo e paperzier e pathyer/pa-perthyer=Par-the(para-therjes(thyrjes=the perdoret ne dialektin Geg, por edhe 'e theve' dicka). Ngjyra e Bardhe gjithashtu eshte nje ngjyre e paster, e paperzier, dhe kjo merrej edhe si ngjyre e miresise dhe paprekshmerise, arsyeja perse priftereshat ne lashtesi visheshin me te bardha, per te treguar kete virtyt. Parthe=Bardhe, sepse edhe ngjyra e Bardhe vetem kur ajo thyhet nepermjet prizmit(sipas teorise se Newtonit), ajo pastaj ndahet ne ngjyrat e tjera te cilat i quajme edhe ngjyrat e ylberit, por i duhet qe ne fillim te 'perthyhet' nepermjet prizmit, ndryshe ajo ngelet e Bardhe e paperthyer. Ndaj edhe Parthe=Bardhe=Virgjer. Ndersa NON=Tempull apo Vend i Shenjte. Vendet e para shenjterore u jane kushtuar femrave nqs kemi pare terrakotat e kohes se Neolitit, sidomos femrave pjellore, por ne pergjithesi ka pasur te beje me femren, me periudhen matriakale. Keto vende shenjterimi ne lashtesi filluan te quaheshin Non=Vendi i nenes. Por edhe priftereshe, sic perdoret edhe Nun(ne anglisht). Kjo fjale me vone u lidh edhe me ligjin, sepse ligjet per shoqerine beheshin nga keta prifterinj(nun) te ketyre tempujve. Me vone ne greqine klasike u quajt Oh Naos= O No. Pra, tempujt apo vendet e shenjta ne fillim duke qene se i dedikoheshin nenes/femres, ato u quajten keshtu, sepse edhe Vendi/Toka=Nenen(grua/gaia/graia). σοφηα/sofia-σοφ/sof=dije/dituri/mencuri Si vete nje njeri tek dituria dhe mencuria? Njeriu duhet te cilesine e te pasurit pervoje, njohuri dhe gjykim te mire dhe kjo arrihet kur ti shikon gjithcka rreth vetes cfare te rrethon. A kupton perse Sofia=Sof dhe Shof/Shoh/Shikoj shpjegohet vetem ne shqip dhe ka te beje me diturine? Keto greqishtja jote nuk u jep shpejgim ne thelb, sepse eshte larguar nga kuptimi thelbesor i fjales dhe fjale-formimit. σοφ/sof-shoh/shof=Kam aftësinë të perceptoj me anën e shqisës së të parit sendet e ndryshme të botës, kam aftësinë e të parit. Shqyrtoj diçka, e studioj për të formuar një mendim ose për ta zgjidhur, e trajtoj diçka në këtë ose në atë mënyrë. E vlerësoj dikë a diçka në një mënyrë të caktuar, e quaj; mbaj këtë ose atë qëndrim, sillem në këtë a në atë mënyrë. Vërej dikë a diçka në një gjendje të caktuar shpirtërore, shoqërore etj.; jetoj me dikë një gjendje të caktuar a rrethana të caktuara. Mos e kruaj me gjuhen shqipe.

           1. B
            Berati

            Vazhdojme me tej. Krijuar,create thote Erdogreku eshte anglisht. Ne fakt eshte nje nga fjalet me te vjetra te gjuhes indoeuropiane prej nga rrjedhin te gjitha( pothuajse) gjuhet europiane. Sanscrit ka si rrenje cri ose kri qe do te thote e bere,perfekte ,e dhene. Krijuar themi ne. Krijues, zot ,i siperm imbinatyrshem. Prej nga krijoj,kry,krye,kryej. Eshte e vertete se shume fjale te shqipes jane te ngjashme me latinishten edhe me greqishten ama kjo nuk do te thote domosdoshmerisht se rrjedhin nga keto gjuhe. Te lindura nga e njejta gjuhe nene dhe te rritura ne te njejtin shtrat sigurisht qe do te ngjajne. Eshte njesoj si te thuash qe spanjshtja vjen nga italishtja. Eshte gabim. Te dyja vijne nga latinishtja. Merrni fjalen ri,i ri. Fjala indoevropiane eshte navas. Prej nga kemi novi,nova,new etj. Dhe duket sikur ri nuk ka lidhje ama ne te gjitha gjuhet me baze latine,anglo gjermanike gjejme rifare,rieducare,reunication etj. Pra Erdogreku QETESOHU.

           2. D
            Dikur

            Mos u merrni kot me këtë “ erdoganin”( dikur shkruante me pseudonimin e një emre femre)… se as TFG-ja nuk i aprovon idiotësitë që komenton… llogariteni vetë.( për komentuesit me integritet, eshtë femer dhe mos u merrni me të)

           3. E
            ENTSOE

            I Ka ngelur qejfi ketij bicim gazetari, qe nuk paska firmosur dhe ky peticionin e intelektualeve!! Ky duhet te te thote me pare ndonje gje per Belerin, pastaj per Himaren, se per detin e shitur tek Greket, nuk behet fjale!!

            1. K
             Kulla e kacanikut

             Po po super nje paljaco cirkut bashke me mesilen e me shpetimin. Jane ne nje grup me arjan canin e kompani. Mund te thoni pse. Keta pisa tashti vone kan thane dy fjale per bejlerin e sali rrempallen. Keta pseudoatdhetar te tipit albin burg kurti. Dalin e shkruajne sot a ke turp o i pafytyr, o fytyr tradhtarit, keni tan kohen duke i thurur lavde rempalles e florinit, ne vend qe ti mesila e shpetimi duhet te ishi para oborrit te sgqupit te protestoni forte pse dixhital qenefi e hajdut florini kandiduan bejlerin. Nuk eshte faji i bejlerit por i atyre qe e jandituan o qenef demi. Je nje laskareq i pafytyr qe ceshtjen came e perdorni si tju interesojne. Shko o njeri e futu ne byth te mesiles vecse kujdes gervadhen qe gervallet e edita tahirin se te kritikojne o kukuvacat arbnore. Ku jeni komuniteti i ndershem cam qe nuk i tredhni keta tradhtar. Tredhni ne emrin e te vrarve e debuarve cam te atyre te parve tuaj qe u persekutuan me shume se hebrejtte na hitleri. A i ke ni pa do politikan akedemik, gazetar andej kufirit qe sa gabim te vogel ben rama dalin e han mut, kurse per bejlerin se folen nje fjale . Enkel demi nje njeri qe shkel nderin, moralin e gjakun e te parve si del e shkruan e jep leksione. O gazeta tema, nje gazet e nderueme e patriotike pse e ndyni gazeten me kesij hanrakut

             1. L
              Lala

              Ik mor çam bythqire me rrenje e dege qe nga çameria lushnja e tirana. Shkenca nuk mund te zevendesohet nga rapsodet popullore si puna jote dhe thithelopa jote maloke

              1. L
               Lala

               Ik mor çam bythqire me rrenje e dege qe nga çameria lushnja e tirana. Shkenca nuk mund te zevendesohet nga rapsodet popullore si puna jote dhe thithelopa jote maloke

               1. S
                Shqiptari

                Shkenca? Cfare shkence kane bere keta te lartpermendurit e peticionit te AMAs, pervec Xhufit me ndonje studim aty ketu, keta te tjeret nuk i kam pare ti kene sherbyer shkences dhe jo shkences ne sherbim te kombit, ata kane bere pseudoshkence deri tani. Cudi vertet qe nuk bejne perticione kur perhapen teori konspirative, pseudo shkencore kunder shqiptareve ama kur dalim keta qe duan te ngrene Shqipen ne qiell aty zemerohen keta intelektualet. Do ti respektoja dhe vleresoja me shume nese do reagonin se pari ne rastin e pare, atehere do ua vija veshin edhe ne rastin e dyte por jane komplet te njeanshem dhe te padobishem per mbrojtjen e interesave te kombit shqiptar Ne fillim kur pashe artikulllin mendova sa mire se po ngrihen intelektualet te mbrojne gjuhen shqipe qe po bastardohet ne televizione dhe media sociale, po ngrihen per vlera kulturore qe mos te kete emisione/kronika/show banale ne mendia por jo isha gabim, keta lendohen me shume kur del dikush dhe thote se ne kemi qene ketu dhe ja pse mendojme keshtu

                1. t
                 tetovari2

                 Unë u habita,si e paskan bindur Dr.Rexhep Qosja të nënshkruaj edhe ate i pari.në krye z listës. Mirëpres Z.Dr.Rexhep Qosja të prononcohet për kët peticion dhe të jepë mendimin e vetë për këta "sharlatanë mediatik". Mendimi i tij do të ishte i mirëseardhur.

               2. N
                Ndrroj kanal sa her del ti

                Hera e par që jam dakord me ty.

                1. R
                 Rama Zoni

                 Dakord me analizen, por mendoj se peticione te tilla duhen bere ne shume drejtime te tjera, pasi ne nje menyre apo tjeter po ndikojne ne jetet e shume Shqiptareve. Nen petkun e lirise se fjales, ne tani po njohim pak nga pak te gjithe budallenjte qe paska patur ky vend, por edhe me gjere, nderkohe qe dikur njihnim vetem Dragushin, Ver llapen, Xim Kulufin apo Qamushin.

                 1. L
                  Labi

                  Urrejtja për shkak të statusit dhe së vërtetës se Çamëria është shtrajtuar për shkak të osmanizimit të saj, pse jo edhe të bashkëpunimit me nazistët me shpresën se ata premtonin Shqipërinë Etnike nuk janë kurfarë lidhje me Peticionin. Shqipëria dhe Greqia kanë jetuar së toku në së paku 2000 vite. Jo se ishin të njejtë, por ishin pushtuar nga të njejtët ardhacakë Shkaku i zemërimit intelektual shqiptar është zemërimi i drejtë për teprimin e vlerave tona dhe jo i teritoreve tona. Këto ditë u njoha me një " vepër" suigeneris" kur titulli i "Iliadës" së famshme të Homerit, përvijohet si vepër e një Omeri të vizatuar në kopertinë si një qenie që fluturon mbi një shqiponjë. Ka patur shumë marrëzi të tilla. Shqipja ka lashtësinë e vet. Por është e pamundur që Iliada të jetë përkthyer nga shqipja se atëbotë shqipja nuk shkruhej. Po Odisea e të njejtit autor që përshtatet me Udhësia? Nuk mund të mbetemi te dueli shqiptaro- grek, por të respektojmë edhe shkencën botërore për popullin helen që ka jetuar larg tyre. Nëse luajnë me Homerin e Trojën në Shkodër, përse nuk hedhin poshtë Sokratin, Perikliun, Aristotelin , Euripidin, Sofokliun, Edukimin e qindra të tjerë? Po ata arbërisht shkruanin. Të kesh një komshi të kulturuar do të thotë se edhe ti mund të bëhesh si ai. Karl Marks shkruante. " Romakët me duan se e pushtuan Heladën, por u pushtuan nga kultura dhe arti i saj"

                  1. U
                   Undefined

                   Shkenca Boterore thote....shqipja 6-8 mije vjet e sterlashte....atehere si tja bejm..o b..q...qe ben dhe "kompetentin"....dhe greqishtja teknike rradhitet poshte saj per nga vjetersia....mjaft o legena na bete internacionalistin injorante......bashke me ...perrallat e romantikeve europiane...qe sot akoma quhet "histori"....me "greket" e 1200 p.e.s.....hahahahaha...qe nje dreq e dinte se cfare ishin por asnjehere "greke".....Camerise ti hani m...ti dhe te gjithe ato te sijit e sorrollopit tend...Cameria i ka dhene ( te themi me mire ja kane vjedhur se ashtu thone edhe vete banoret e ndershem aty)...te gjitha asaj bordelloje qe quhet Greqi.....veshjen...kenget...ushqimin...heronjt..traditat...apo mos kujton se i sollen nga Anadolli...xaxet e zi...qe zbarkun ketyre aneve ma marreveshje te piste.....e qelbeshin era djerse......ik o shkerdhate...shko lahu zgjebe....

                   1. U
                    Universi shpresa ime

                    Ti mos je gjë nga Piluri? Vorio- piluriot ? ???????????????????? Paskebmësuar edhe me përdor tlfnin. O leithomen... Po ku di ti se nga ke bab si do diskitosh Tema të tilla? Shko ha nai tas grosh. Shko. Matuf buf Shkronjat nxjerrin tinguj e Kur renditen bashk formojn fjal. E ato fjal kan kuptim. Vetëm në shqip ... Graqishtja ësht gjuh e sajuar se ska themel. Pse ka 2 shkronja qe tingëllojn njisoj e gjen dot? i dhe y . Se skan fonetik të mirfillt por të huazuar nga shqipja. Ju Graqirat duheni tredhur. Shëmton emrin e labëve të mirfillt. Ju Graqirat as kostume popullore skeni , na I vodhet neve tamam si kurvat i keni mbi gju. Koqe fare o ti I vorio- pilurit

                   2. E
                    Erion

                    Enkel, me gjithe respektin, nuk e kuptoj pas gjithe ketij shkrimi jo shume te qarte, se ku qendron problemi i atij mesazhi te hapur, shume te qarte, shume te thjeshte...? Pse duhet ti vendosim bishta cdo gjeje...? Cfare ka te gabuar nqs kerkohet te ruhet nje standard minimal i percimit te dijeve te njohura shkencerisht, duke mundesuar keshtu kthjellimin e gjithe kesaj rremuje informacioni te pafiltruar qe na rrethon? Mire ti, qe i ke njohurite e mjaftueshme dhe e ben dallimin e asaj qe eshte e gabuar dhe asaj qe nuk eshte, apo ajo qe nuk duhet marre seriozisht (si tallava) apo jo, po si i behet per kete brez te ri qe po vjen, i cili bombardohet nga keto informacione pa vlere dhe pa kriter mase? Si do ta dalloje ai se cfare konsiderohet mendim kritik i mirefillte shkencor ne nje debat ku ka kundershti argumentash, dhe cfare nje pacavure e gatuar ne mendjet e semura dhe qe hedh poshte si pa te keq gjithe ate bagazh shkencor te akumuluar deri me sot? Si i behet nese cdo njeri ngrihet ne mengjes dhe nxjerr nje teori te veten, duhet ta hedhe ne Tik Tok si ndonje zbulim te madh te shekullit? E kuptoj qasjen per ta relativizuar rendesine duke e trajtuar si nje dukuri "tallava" ku mendohet se vetiu do filtrohet si e tille, por jo, nuk ndodh keshtu. Keto sharlatanizma kane arritur ne ate shkalle, saqe numri i njerezve qe mendojne se toka eshte e sheshte nuk mund te kalohet pa u vene re. Edhe te mendosh se jane njerez te rritur keta individe, pale te mendosh per femije e te rinj qe nuk kane asnje filter informacioni. I dashur Enkel, e di qe je me shume se kaq, te lutem mos u bej padashur ze i asaj shtrese njerezish qe per hir te lirise se shprehjes, relativizojne cdo gje, edhe ate qe eshte e qarte si drita e diellit. Busulla nuk duhet humbur...

                     1. D
                      Demokracia

                      Erion, ka menyra se si lufohet "padija", por censura nuk eshte nje prej tyre, te pakten jo ne demokraci. Nese vertet do te perhapesh shkence, fillo duke analizuar mendimin ndryshe, duke u perballur, duke ofruar argumenta dhe baza, por jo duke thene eshte keshtu dhe pike! Ju e cuat muhabetin tek Toka e Sheshte. Ky debat behet ne USA shpesh here, skap pare njeri te dali te thote te ndalohet kjo idiotesi, te ndalohet fjala. Perkundrazi, dalin shkencetar dhe hedhin poshte argumentat e tyre. Ke plot video ne youtube qe i bejne "debunk" teorive te Tokes se Sheshte. Nje adolesht qe rritet ne keto kohera, do te kuptoje qe nuk ka nje pergjigje definitive ne histori. Historia eshte perplasje teorish, pasi konkluzionet qe kemi sot jane te bazuara mbi hamendesime, diku me te bazuara diku me te zbukuruara. Prandaj e rendesishme eshte qe ai adoleshenti te kuptoje qe ekzistojne disa teori, por se kush eshte me e sakta, mbetet per t'u vendosur. Fatmirsisht, persa i perket gjuhes shqipe, po dalin rishtazi fakte qe vejne ne dyshim gjithe pseudo shkencen e krijuar deri me sot. Ata njerez firmetare, po u vlon gjaku sepse e gjithe jeta e tyre u hodh posht nga ata 30 shkencater qe konkluduan qe gjuha shqipe eshte folur ne menyre te pandeprere prej 8000 vjetesh. Keshtu nuk kane sec te bejne, se nuk dine te perballen por kerkojne censuren, njesoj si ne kohen kur jane arsimuar dhe indoktrinuar vete! Nuk dine te kene mendime apo teori alternative, dine vetem nje rruge, ate pa krye!

                     2. P
                      Pet.

                      Sa here qe ngrihet nje problem , ne vend qe t`i jepet zgjidhje ceshtjes se ngritur, menjehere tregojme edhe nje ceshtje tjeter shqetesuese?, Dhe ne kete rast nuk merr asnjera zgjidhje.

                      1. .
                       .......

                       Ore mire qe e mburrni kete enkel bolen, po doren te goja pse e ve ky si kurve?

                       1. l
                        lexuesi

                        Shkrim i shkelqyer..Respekte…. Kjo eshte pergjigja me e perkryer per ajademiket rrogetare medioker pa asnje vlere per vendin, ..Ke ringjallur zerin e vobekt te Camerise…

                        1. f
                         fredi

                         Jam dakort me faktin qe budallalleku dhe foshnjeria e te rriturve nuk ndalohet me ligj sepse nuk do te dime kurre te veme limit ne cka duhet e cka nuk duhet ndaluar . Ajo qe nuk permendet ketu eshte se "ky stan kete bulmet ka"...pra ky eshte niveli i njerezve dhe prandaj konsumojne keto idiotesira...

                         1. f
                          fredi

                          Jam dakort me faktin qe budallalleku dhe foshnjeria e te rriturve nuk ndalohet me ligj sepse nuk do te dime kurre te veme limit ne cka duhet e cka nuk duhet ndaluar . Ajo qe nuk permendet ketu eshte se "ky stan kete bulmet ka"...pra ky eshte niveli i njerezve dhe prandaj konsumojne keto idiotesira...

                          1. D
                           Dukagjinasi

                           Dukagjinasi Pyetje per artikullshkruesin? Keta "mbrojtesit" e GJUHES SHQIPE, a kane krijuar ndonje fjele te re si rezultat i nevojave te kohes?

                           1. U
                            Universi shpresa ime

                            Kta Jan ku të huazojn ndonji fjal anglisht e ti fusin mbrashtes shqip dhe hjde Meri vesh. Si fatos nano dikur. Ça tha ça tha .. ? Duartrokisnin e pastaj Pysnin. Shiko lajmet sot apo ato emisionet e ktyre sot , fusin fjal me u duk se din shum . Injorantët Kur nuk kuptojn u duket normal.

                            1. z
                             zhigolo

                             Jo gabim e ke,e filloi saliu kur e emëroi PD partia blu, selia blu,kiler,pink etj,etj. Dhe sot të gjitha tv, porthalet e gazetat janë të tejmbushura me fjalë të huaja!

                            2. U
                             Universi shpresa ime

                             Kta Jan ku të huazojn ndonji fjal anglisht e ti fusin mbrashtes shqip dhe hjde Meri vesh. Si fatos nano dikur. Ça tha ça tha .. ? Duartrokisnin e pastaj Pysnin. Shiko lajmet sot apo ato emisionet e ktyre sot , fusin fjal me u duk se din shum . Injorantët Kur nuk kuptojn u duket normal.

                            3. D
                             Davidi

                             Dmth te marrim gjithsesi greket si shembull?! Merrni filmin My big, fat, greek wedding, thua ti! Sharlatanet me te medhenj i ke ftuar ti ne emisionin tend! Thashethemet nuk jane argument. Tregon ky, tha ai. Ai kari me detin Kaspik, qe esht i kap e s'ka me ik, eshte nje nga idiotet qe ti shfrytezon per te ngrene buke. Ti, çam, holle holle, tallesh me shqiptaret.

                             1. A
                              Aldrin

                              Po, kane krijuar, psh fjalen :investigoj, vetehidhem, event, exelent, PPP, koncesion, tender, Rreqeth Satelit, digjital, akademi baritore, lungomare, legjenda, ylli i Bajernit, interit dhe milanit e te tjere

                             2. D
                              Deda...

                              Shkrim me vlera... Por duhet te mos harrojme cilesorin demagog... A është demagog autori i shkrimit? Mendoj se po... Shqiptaret e thjeshtë, kur perzune grekët, u dhanë cameve strehë dhe bukë pa kurrfarë paragjykimi dhe ne menyren me te natyrshme sikunder ushtareve italiane kur kapitulloi Italia, apo se vont kosovareve... Po pergjigjia e tyre: më 1991 e ne vazhdim u bene pjese e PD e cila betonoi ligjin 7501 i cili u mohoi pronen shqiptareve autoktone... Ku ishit ju zoteri kur te persekutuarit hynë ne grevé urie me 1994 per kthimin e prones private ?... Perse ju zoteri, nuk u bete pjesë e Partise Republikane qe luftonte per familje, pronë e atdhe, gazeten Rebublika te se cilës nuk e gjeje me në treg pas ores 10.00 nga Dibra ne Permet, sa kohë në krye kishte Sabri Godon?... Si thotë ajo fjala juaj: nuk burgoset parja... Jeni për pisllikun dhe jo të drejten...

                              1. Q
                               Qytetari

                               Dedë, Nuk kam asfare afilim politik per partite politike shqiptare, por Ligji 7501 i perkete Ramiz Alise dhe te majteve qe ishin ne pushtet. PD po, nuk e abrogoj me vone, por si ligj e kane bere te majtet! Kontrolloje dhe shkruaj me poshte per saktesine e informacionit! Te uroj gjithe te mirat!

                              2. D
                               Deda...

                               Zoti Baze, ma nxirr komentin...

                               1. E
                                Edi

                                SHUME E SAKTE BRAVO E TREGOVE VEREN QE JE GAZETAR QE DUHESH NDJEKUR. NE MOMENTE TE VESHTIRA NJIHET GAZETARIA.

                                1. A
                                 Andi

                                 Le te rrime me kembe ne toke, akademiket para se te kerkojne CENSURE per tezen se Shqipja eshte gjuhe e lashte le te bejne oponence per librat e Petro Zhejit dhe Aristidh Koles

                                 1. G
                                  Genci

                                  Njerez delekuent qe I reagon grate dhe i nxjerrin ne rruge jane sharlatanet me te keqinj ku ben pjese edhe ti o çam qe ke bere pis camerine dhe i ke dhene emer te keq. Ti je pjese e llumit qe ju ke dhene hapsira pafund ketyre sharlataneve

                                  1. I
                                   Iliri

                                   Genci eshte nenkuptuar si dmth e *arit. ti nuk e paskerke zgjedhur kot se qenge me genci se genci

                                  2. d
                                   demokrati

                                   Z.Demi ka nje qasje realiste.Duke shkuar me tej ne arsyetimin e tij do te shtoja, Profesoret e nderuar Ceka, Xhufi, Krisafi apo aq shume i nderuari, inivuatori i kesaj dacibao intekektualesh, korifeu i Shqipes se folur 600 vjecare, Inkuizitori i Madh, Z.Lloshi, nuk i kerkuan AMA qe te ndalojne grekomanin korcar qe ngjiret e cirret “Se Shqiptaret jane te ardhur nga Azerbajxhani”Madje top channel vdes ta perhapi sa me shume kete perversitet antihistorik.Pikerisht pse gjitonet tane e dine forcen ethimologjike te Shqipes ben nje serial te atij filmi per ta banalizuar te verteten.Sa per njohuri mbiemri anglez Miller nuk ka aspak lidhje me Milo, molle ne greqisht, Miller eshte mullixhiu dhe eshte etimilogjia e Mill, keshtu shqiptohet Mjelli ne Shqiperine e Mesme, Kavaj, Tiran, Durrs, qe ketej kemi fjalen Millona, mullixhiu.Pra,Miller/Mill/Mjell/Millona/Mulli/Mullixhi jane fjale te lidhura me procesin e bluarjes , objetin Mulli,produktin Mill/Mjell , personin Miller/Millona/Mullixhi.Greket e bejne qesharake te verteten, intelektualet me mentalitet inkuizitor e ndalin.Gjuha Shqipe eshte e Gjalle, ska llosh qe e Ndal.ZDemi dhe mesoje ndihmesin tend ne emision te jete me profesional, ironia eshte shprehje e mungeses se respektit.

                                   1. N
                                    Niku

                                    Unë nuk jam dakort me ju z. Demi. Në shkolla nuk mësohet, librat nuk lexohen, mbetet vetëm media që « pompon » familjet me lajme të pasakta duke ngulitur histori të pasakta dhe ky veprim është shumë i dëmshëm veçanërisht për të rinjtë. P.sh. Thuhet se shumë fjalë në gjuhët e tjera rrjedhin nga shqipja dhe jepen shëmbuj. Deri këtu jemi në rregull, sepse shqipja është një gjuhë indoeuropiane. Po përse more zotëri thua që shqipja është një gjuhë kozmike, sikur shqiptarët kanë ardhur nga një galaktikë tjetër?! Ka shumë shëmbuj si kjo, që duhet vendosur një fre për ata që abuzojnë me inteligjencën e publikut. Të jap një shëmbull tjetër: YouTube jep një video të Mat Tv, ku nga Mati shkon në zonën e Gollobordës dhe pyet një fshatare rrugës, çfarë jeni ju shqiptarë apo bullgarë. Ajo përgjigjet se është bullgare! Pyet një burrë dhe ai përgjigjet se shteti nuk bëri rrugën, prandaj është bullgar. Realiteti është që para vitit 1990 asnjëherë kjo zonë nuk është quajtur minoritare, as në kohën e Zogut. Është kjo media perverse që pompon të pavërteta dhe transformon etninë pa nxjerrë një dokument. Si duhet trajtuar ky rast. Këtu duhet ndaluar dhe penalizuar këtë medie dhe kjo nuk quhet çensurë, por quhet respekt për të drejtat e njeriut që nuk ndërhyn apriori duke i fyer dhe ndryshuar etninë pjesës tjetër që e kanë të qartë se janë shqiptarë dhe jo bullgarë. Pra, duhet vënë disa rregulla, se média nuk mund të veprojë pa kufi.

                                    1. L
                                     Luli

                                     Këtij i qiu gruan Ilir Meta sa shkoi Monika dhe e nxorri me këmishë nga dhoma,nën sqetullën e rojes. Ky tani ,befas, kujtohet se është çam,dhe i del në mbrojtje një çështjeje të mbaruar. Edhe sikur çdo gjë që pretendohet të jetë pikërisht e vërtetë duhet të pyesim,çfarë kanë bërë shqiptarët me këtë pasuri!? Ah po, jua vodhën të tjerët,bënë kulturën dhe letërsinë me të dhe shqiptarët mbetën në gjumë!? Dhe duhet të krenohem për këtë o.Tom Koqja( Kuka)!? A e njeh Shqipërinë o demek çam!? A i njeh toponimet e Jugut,a ke ndonjë fjalë shqip në ato toponime o idiot me Institut të mbaruar në Shkodër? A ka ndonjë fjalë shqip në statujat apo gjetjet arkeologjike në vendin tonë!? Po si mundet të kesh gjuhën më të vjetër dhe kombin më të vjetër dhe shkrimet ti vendosin të tjerët? Gjuha shqipe shkruhet me alfabet latin që është më i ri nga ai grek apo sllav dhe megjithëse gjuha më e vjetër nuk shkruhej po priti alfabetin latin që të shkruhej. Dhe prisnin shqiptarët të mos e përdornin" të tjerët ", kështu? A e di ti o rrip se Kristoforidhi i theu një kaçile me vezë një plake vetëm që të shante njëherë shqip,pra nuk e përdorte askush atë gjuhë,se shqiptarëve nuk u hynte në punë, prandaj janë fajtorë ata ,të tjerë që e përdorën për mirë!?? Mos fol për Himarën o çam,nuk e përdor dot për kundërpeshë me Çamërinë se himarjotët nuk bashkëpunuan me nazistët... E dinë vetë ata çfarë janë,ti nuk e di çfarë je. Çamët kanë burrëri ,kurse ti ja ke dorëzuar koqet Mesilës.

                                     1. H
                                      Heretiku

                                      Gjuha shqipe ben pjese ne familjen e gjuheve indo-europiane. Ka shume studjues te ketyre gjuheve edhe sot, behen simpoziume, konferenca, kongrese ku shkencetare indo-europianiste shpalosin studimet apo zbulimet e fundit si rezultat i kerkimeve. Keta "studiuesit" etimologo shqiptare te koheve te fundit, le ti paraqesin studimet e tyre, kerkimet, librat ne keto forume, gjithmone, ne rast se i pranojne. Pra, "banco prova" e tyre e vertete, jane pikerisht keto forume, kontaktet me njerezit kompetente te indo-europianistikes. Ne rast se aty degjohen dhe vleresohen, le te shkojne ne te gjitha studiot televizive te Shqiperise e te tregojne eksperiencen e tyre. Sot ne Shqiperi ka nje miriade "studiuesish" te gjuhes shqipe, etimologjise, morfologjise etj. qe jane amatore, nje pjese e mire e te cileve, pa shkollen e duhur ose edhe pa shkolle fare, qe botojne libra me paret e tyre dhe bejne "kompetentin"; i ngjan nje lloj "epidemie", ka nje lloj histerie, duke mohuar dhe hedhur poshte gjithshka qe eshte bere me pare, gjuhesia shqiptare fillon tani, me ta!!! Sidoqofte, e vetmja menyre per te matur forcat e tyre, eshte ajo e mesipermja, aty shihet se sa i vlen lekura.

                                      1. e
                                       eri

                                       Keli, e q.....me Ngjelen...Ngjela eshte me sharlatani ne kete fushe...Sazani eshte si vella binjak me Ngjelen...gjithesesi ke disa te drejta ne ato qe thua: Nuk mund te penkohet me ligj idiotesia.Njerezit kane te drejte te jene idiote ,sharlatane etj e Dyta , do te ishte nje precedent i keq per shtypin e lire se eshte kuti pandore qe nuk dihet ku i shkojne limitet...komisjon per te kontrolluar,komision per kontroll te komisionit e me radhe si matjushkat.. E treta( me e rendesishmja per mua...Sazani dhe "sazanet" e tjere ,na bejne te qeshim...

                                       1. p
                                        plasa

                                        Plus gjuha te ruhet ,,,,por te ruhen e te trashegohen dhe emrat e shqiptarve ,,si enver murat kadri selam mehmet ahmet etj ,,,,te vendoset nje ligj qe tu ndalohet te ven te femijet emra amerikan si....donald ,ronaldo ,henrik emiljano ,francesko etj ,,,,

                                        1. B
                                         Baba … i kombit haaa

                                         Në përgjithësi shkrim i dobët. Ka disa pika shumë të sakta për shoqërinë( mjekët popullorër, vidiot e këngëve) por këto nuk kanë të bëjnë fareee me pedicionin në fjalë. Dheeeeee kur flasin Zotërinjt, Pëllumb Xhufi, Rexhep Qosja…. Shhhhhhëëëëëtttttttttttt!!! Dëgjoini, respektoini, përuluni !!! Epo të dali Enkeli mbi Z. P Xhufi i cili ka dokumentuar me DOKUMETA HISTORIKE MASAKRËN E ÇAMËRISË NË ARKIVAT GREKE ku di unë” tooo muchhh o enkel”( p.s haaaaaa po e bëj si qimetja… ekeli është ai gazetar qe ka ftuar më shumë këtë “ gjuhëtarin” sharlatal se cdo emision tjeter, ndaj dhe u “ ngacmua”)

                                         1. N
                                          Nik

                                          Shkrimi Z. Demi duket i argumentuar mire. Nuk na prishin pune disa studius amatore qe jane te apasionuar pas Gjuhes sone Shqipe apo Historise Shqiptare. Ata ne thelbin e tyre jane patriote me menyren e tyre. Pune na prishin teza dhe ide shoviniste nga grokomane te kallepit Stavri Marko, Karjan çani etj qe u hapen kanatet cep me cep nga pseudo gazetare dhe pronare mercenare te mediave vizive. Pa lere keto programet e degjeneruara komplet "big brodhe", "perputhen" etj qe po e grryejne nga themelet Traditen dhe Kulturen Orgjinale Shqiptare! FLm Z. Demi!

                                          1. q
                                           qytetari

                                           Doni me per Belulin...?

                                           1. M
                                            Mësuesi plak.

                                            Mjafton te studioni PELLAZGJISHTEN, dmth. fonetiken e komunikimit te PELLAZGËVE, banoreve te hershëm te PELLGUT të MESDHEUT ( mes - dheu / mes - jio në greqisht/) dhe kuptohet lehtësisht lidhja fonetike e artikulimit të fjalëve dhe ajo që duan te transmetojnë tek bashkëbiseduesi ( send ose ngjarje, etj). Nuk dua t’u hyj në pjesë studiuesve.

                                            1. U
                                             Unë

                                             Pëshëndetje mësues! Tezat gjuhësore diskutohem në forume shkencore mbarëbotrore dhe me akademik të shquar e të stërnjotur dhe mbi të gjitha të aprovuar nga të gjithë pjesmarrsit. Unë mendoj se na mjafton dhe madje na tepron fakti që mbështetemi tek gjuha ilire. Der më sot, të paktën shkencërisht( ku duhen fake kokëforta) nuk janë gjetur rrënjë të pellazgishtes kërkund dhe der sa të gjënden duhet te krenohemi (me prava që nuk na i kundeshton dot askush ) me gjuhën ilire. Tung

                                             1. B
                                              Blerim

                                              Ku e studion pellazgjishten ti ? Na thuaj edhe ne çfarë libra ka në pellazgjisht...

                                             2. N
                                              Ndoshta dhe Makron eshte sharlatan

                                              .....ta mbrojme Cabein pa argunenta . Akademia e "shkencave"eshte e verteta

                                              Lini një Përgjigje

                                              10:32 Blog 20 komente

                                              21:10 Blog 5 komente

                                              17:29 Blog 12 komente

                                              17:07 Blog 22 komente

                                              11:43 Blog 7 komente

                                              11:22 Blog 6 komente

                                              10:17 Blog 18 komente

                                              20:10 Blog 6 komente

                                              19:40 Blog

                                              17:30 Blog 2 komente

                                              Më të lexuarat

                                              20:00 Rajoni 99 komente

                                              17:42 Politika 19 komente

                                              10:49 Rajoni 14 komente

                                              10:31 Sport 4 komente

                                              09:15 Politika 20 komente

                                              20:18 Bota 6 komente

                                              Blog Tema

                                              12:22 Blog

                                              11:37 Blog 2 komente

                                              21:10 Blog