Te fundit

22:41

22:25

22:10

22:00

21:50

21:40

21:30

21:20

2024-02-29 21:20:00Blog TEMA

22 Komente

 1. D
  Daja

  Me dhemti pak koka se ishte shume i gjate shkrimi, por te falenderoj se me ndriçove mendjen ne shume aspekte , besoi se duhet lexuar e dy-tre here te tjera nga ne lexuesit me nje bagazh mesatare. FLM , gjithmone me pelqejne shkrimet e tua si dhe analizat qe ben kur je i ftuar ne emisionet televizive .

  1. N
   Nje mesues

   Cfare te thuash ? Nje intelektual i vertete .

   1. d
    demokrati

    Pas elaboratit te Cubrillovicit, pamfleti antikombetar i nje aradhe shqipfolesish synon asgje me pak se institucionaluzimin e nje politike gjenocidale per mohimin e Origjines se Gjuhes, Kultures dhe Races se Shqiptareve.Ate qe nuk e ben osmanet, serbet dhe greket me shpate dhe helm, po e bejne Zoterinjte shume te nderuar, Akademiket me renome, Lloshi dhe Memushi, burra shteti si Skelqesia e Tij, ish Presidenti Topi .Shkelqesia e Tij, Ambasadori Tarifa,moskovit me zgjedhje te lire po aq sa i Ati, eshte i akuzuar per korrupsion nga ish Ministri, K.Islami.Te besh Shkence si.Z.Tarifa dhe te akuzohesh nga.Islami per korrupsion, eshte rast sui generis .Koha e shperndarjes se ketij elaborati antishqiptar nuk eshte e rastesishme, gjuha kercenuese po ashtu..Z.Ambasador po shfaqet ne rolin e masovikut dhe te agjitatorit pa kompromis ne luften e tij. Nuk te cudit kur kerkon perkrahjen e politikes, per sa kohe qe shqiptaret perfaqesues te of , pl mandatojne bejlerin, perse mos ti japin perkrahje politike njeriut te gazetes se Sergej Lavrovit..Dhe ZAmbasador, nuk eshte njeriu i vetem i moskes ne ate qe do te mbetet ne Historine e Shqiptareve, si lista e Turpit. Shkelqesia e Tij,le ta ruaje gjuhen e helmet dhe te gjakosur per nje perballje me Science, ka jetuar aq vite ne boten e lire sa te kete perulesine ti drejohet Akademise Suedeze te kerkoje falje per botimet e saj ne lidhje me Gjuhen Shqipe.Ti kerkoje perulesisht me dinjitetin e tij te larte Akademise Prusiane te korrektoj Post Mortem, Kryetarin e saj, Lajbnic.Dhe fare mire, i gjalle mes te gjalles te kerkoj ballafaqim me Shkelqesia e Tij dhe Akademiket shume te nderuar kane nga Pellazgjia eshte e pasherueshme.Ata jane Jazexhinjte tane ne krye te Akademise , jane gati ta shkruajne historine e Shqiptareve cdo 10 vite, ashtu turivarur, te pasjellshem, inatcore dhe te pafre.Politika u ka dhene Skeptrin dhe ata po perdorin Helmin.Gjithsesi, Shkelqesia Juaj, 8000 vite te Shqipes se Folur, nuk zhbehet nga Epitafi juaj i turpit.

    1. L
     Luli i Vocer

     Po ky c’pati me kete shkrim te ngarkuar me emra filozofesh,e ka per popullin kete shkrim apo per veten e tij,si ai qe fishkellen gjate kalimit te nje pylli….!

     1. D
      Dashamiës

      Më pëlqeu shkrimi gjthë argument dhe nivel.paksa i gjatë por me aq sa njoh e pëlqeva ,më bën përshtypje nxitimi dhe organizimi i pa programuar mirë . Më erdhi edhe mua linki ,dhe bëra edhe një vërejtje ,por ka rrezik se peticioni kishte marre dhenë anë e mbanë jo vetëm në Shqipëri por edhe në botë Kam njohje vetëm me një nga sharlatanët që e përmëndni edhe Ju në këtë shkrim,ashtu si dhe e prisja to reagonte ashtu reagoi, sepse i fluturonte miza mbi tullën dhe hapsires së brëndëshme të kapeles republike , me tre fakultete biri i botës ,por i pari fakultet ,atij të kohes së monizmit i tha çao që atëherë që përgjithësisht nuk shpëtoje dot në se nuk bëje një koqe vezë edhe të vogël fare ,tani mburrej se ishte bërë me tre që shkruan broçkulla se nuk eshte hajvan kapistre por azat .që edhe ujku nuk e ha ,me këta tipa nuk merret shkenca e vërtetë,këta janë ata që vetëm bëjnë gam gam problemet janë shumë të gjëra e të thella Vrejtja ime është ,nuk është vetëm Tirana që duhet të flase dhe demaskojë, ka shumë njerëz edhe jashtë saj që e mbështetin prandaj duhet nxjerrë mësime për më tej në programime më cilësore dhe nuk duhet kënaqur me kaq sensibilizim media e shkruar dhe vizive ka shrlatanët e vet dhe ka mjaft njerëz që kanë vite që nuk i ndjekin prandaj dhe këta futen në kutlnë e telexizioneve,apo shtypit të shkruar sepse kjo sëmundje është edhe në fusha te tjera më të njëjtat pasoja në mos më shumë

      1. C
       Concili

       'Publikimi i atij peticioni u vonua për më shumë se tre muaj, ndërkohë që disa projektligje, që ndikojnë drejtpërsëdrejti në jetën dhe në mirëqenien e gjithësecilit prej nesh, miratohen në kuvend në pak javë, ose brenda pak ditëve. Duke kaluar nëpër disa duar, teksti original i peticionit u redaktua disa herë për të ardhur në formën që u publikua më 19 shkurt. Ai u mbështet nga një numër i madh njerëzish, kryesisht të sferës akademike, intelektualë nga fusha të ndryshme të krijimtarisë letrare e artistike, personalitete publike dhe qytetarë të angazhuar.' Pra, keta palaco, nje grup intelektuhalesh, shkruajne pacavure, te cilat edhe mbasi i redaktojne disa here, perseri ka nje permbajtje teper primitive. Ky hajduti qe vidhte edhe leket e bojes se amabsades nuk duhet te nxjerr as surratin, le me tu japi mend te tjerve sesi duhet te shkruajne librat e tyre.

       1. X
        Xhezua

        O çuni Sevos, vetem shoqen Nexhmije nuk e citove mo, po ato qe nakatoste Sevua ishin shkence apo sharlatanizma me zarar?

        1. a
         american23al

         Artikulli te ngjan me analizat ne organizaten e PPSH ku u pergjigjet qendrimeve “ revizioniate” te disa njerezve ne kundershtim me vendimet e Byrose Politike te saj..!!! Ha…ha…vetem keta njerez “ élite” megalomane si z. Lloshi e firmetaret tjere me sa degjova ne nje studio tv bejne shkence dhe e gjithe bota per rreth flet kot…. Interesant qe dhe artikull shkruesi eshte lodhur sh te shese dacibao alla kinezce per profecite e tyre kunder disa apasionanteve qe jo te gjithe ndoshta kane konkluzione bindese gje nuk perse te ofendohen nga kjo “élite” ( nje bunch of mediocres ) qe kapardisen ne tv , me falni per fjalorin por eshte i njenjte me ate te peticionit….!!!

         1. R
          Realisti

          Bla bla bla o Fatos!! Edhe ti u ktheve ne gjithollog a thua se ti je qendra e sqarimit publik. Del e flet per kontribute te te tjereve por qe te deklarosh gjera te tilla duhet te kuptosh nga kontributi dhe te kesh referenca te qarta. Keto jane gjerat themelore qe mungojne ne keto debate qe degjojme nga te gjitha krahet. Vjen ti tani dhe ben me shume zhurme... pfff. Pika o Fatos. Dil nga liqeni dhe pi ndonje aranxhate.

          1. K
           Komiti

           Po ben gabimin e dyte duke mbrojtur te parin, bre muzhik sovjetik. Ankohu ne Moske, Beograd e tek Janulla, jo ketu.

           1. M
            MAKSIM CELA

            shkrim exelent , i ke thene te gjitha sakte dhe me vertetesi shkencore ,te falenderoj.Personalisht nga keta sharlatane qe ti tregon me eshte neveritur TV dhe ka vite qe nuk i ndjek .....

            1. L
             Leon Dules

             Bravo Tararififa, perfaqesuesi me ne ze i atyre qe bejne genuine science. Vari lesht o llapa-shkencetar.

             1. D
              Dakord

              Shumë të madh e paske mllefin me ata që i quajtët sharlatanë që ndoshta edhe janë, nuk e di. Ato që nuk dija por i lexova në artikullin tuaj të gjatë janë: SË PARI ju nuk thoni aty që historia e lashtë është shkencë që ndryshon, pra që çfarë është shkruar deri tani mund të dalë në të ardhmen e afërt e pavërtetë. Shembulli më i mirë është zbulimi i Gobekli Tepe që rrëzoi datën e civilizimit të parë atë sumer i cili nga ana e vet rrëzoi atë grek. SË DYTI (dhe kjo nuk ju falet) nuk quani dije përrallat, legjendat me engjëj e djaj e me ferr e parajsë??!!! Pra inatin e paske edhe me Dan Brown, Jim Marrs, Zecharia Sitchin etj dhe jo vetëm me Sazan Gurin etjj. Pra ju nuk e ditkeni se përrallat dhe legjendat janë "lënda e parë" për arkeologët gjetjet e të cilëve janë lëndë e parë për historianët??!! Ah meqë jeni jo fantazist por ju pëlqen të citoni fizikanë ju kujtoj se Ainshtajni ka thënë se imagjinata është më e rëndësishme se inteligjenca. SË TRETI, ju nuk prisni të bëjë shkencë historie një gjeolog, një kimist, një agronom, po mirë ju vetë përse i referoheni "teorisë së njutonit" (për më tepër në mënyrë të gabuar) pa qenë fizikan? SË KATËRTI, meqë na fute vetë në fizikë, a e dini ju se fizikanë të shquar sot u janë përgjigjur shkencërisht sharlatanëve që mendojnë se toka është e sheshtë? Madje kanë përdorur terma të thjeshtë për të paditurit, e kanë bërë këtë me modesti dhe pasion kurse ju e quani fyerje të debatoni me gjeologë, kimistë e agronomë për çështje historie e gjuhësie. SË PESTI, nëse historia e gjuhës shqipe nuk është temë për "AGORA" as dhe për gjeologët, kimistët, agronomët, atëherë temë për kë është??? I nderuar zotëri, unë e dashuroj gjuhën shqipe por diplomën e kam në shkencat e natyrës. Kjo nuk më pengon t'ju them juve se dija dhe kërkimi në gjuhë dhe histori nuk është monopoli juaj. Alternativat janë ose lerini të qetë gjeologët, kimistët dhe agronomët në hobet e tyre, ose dilu përballë në studio për të mirën e atdheut. Mos kij frikë zotëri se fundja a nuk fiton gjithmonë shkenca kundër sharlatanëve?? Duke mos pranuar debat ballëpërballë unë nuk mundem të shquaj kush janë sharjatanë e kush historianë. Dil pa frikë në debat zotëri se sharlatanët e sotëm nuk të djegin në turrën e druve. Artikulli juaj ishte më shumë një cv e juaja mbi dijet tuaja sesa një argument kundër gjeologëve, kimistëve dhe agronomëve që merren me gjuhësi e histori a thua se e kanë të ndaluar.

              1. Çudia

               Çfarë mund të kontribuojë më tepër në ketë histori një njeri I korruptuar... a ka njeri qasje te dosja e korrupsionit të Tarifës kur vidhte në ambasadë? Mbase aty do dalin edhe njori më të mëdha se si është përdorur gjuha shqipe për të zhvatur paret e shqiptarëve.

              2. S
               Shqiptari

               Great! Nje pergjigje e sakte dhe e argumentuar shkencerisht, e mbeshtetur me argumente solide.

               1. d
                dali

                E nxorret kete kelyshin e studimeve marksiste leniniste.Ptu fare e ndyre.

                1. S
                 Sanço Pança

                 Edhe pse u lodha se lexuari këtë 'flet-rrufe' të Tarifës,pata durimin t'a çoja deri në fund dhe konkluzioni; Nuk ia vlen t'i përgjigjesh,aq më tepër se Tarifa dhe peticionistët janë 'më sipër' të gjithë 'sojit tonë',qytetarët e thjeshtë 'dele',paçka se unë të paktën ndjehem shumë 'më sipër' se këta 'biçim' shkencëtarët e akredituar nga politika,që gjihsesi edhe një të përbashkët e kemi ,se as unë ( unë vetëm lexoj ,nuk di të shkruaj,ndërsa këta rhonë se janë dikushi),as këta nuk kanë shkruajtur asnjë faqe për këtë vend,asnjë faqe për prioritetet e këtij vendi,asnjë faqe për projekte dhe plane,të mbrojtjes së gjuhës,së preajrdhjes së shqiptarëve duke e pasuruar edhe me gjetje dhe informacione të reja,asnjë faqe në politikat e tyre për zhvillimin ekonomik,për zhvillimin e arsimit dhe mbrojtjen e shkollës,garantimin e të ardhmes së fëmijve,asnjë faqe pse për 30 vjet ska asnjë investim të huaj,për 30 vjet pse shqiptarët vazhdojnë e ikin si në luftë,për më tepër në vend që të vij duke u ndaluar,po shtohet ikja e tyre,asnjë faqe për ...nuk mbaron.. Gjithsesi ,kur hap faqet online të akademisë së shkencave të Kosovës,gjej shumë përgjigje në pyetjet e mija dhe aty vej re mbi të gjitha ,se ka organizim në faqen e saj,ndërsa tek Akademia jonë e shkensave ,pothuajse asgjë,gjithçka në 'tym' ,gjithçka 'sekret',gjithçka si në çdo faqe tjetër të institucioneve tona,'në terr' e mungesë të plotë të transparences. Nuk mbarojnë 'ankesat' e mia,por edhe të shumicës së qytetarëve për të ashtuquajturit akademikët,apo intelektualët tanë,që së fundmi arritën të paktën të bëjnë një gjë,'të kapin dashin nga brirët' dhe të n'a e bëjnë kurban përpara nesh,popullit 'dele'.. Tarifa,thotë ,se atyre 'sharlatanëve' j'u dogji vet,se ata reaguan të parët,se medemek ku e dinin ata që ne e kishim me to..!? Shumë qesharak o Tosi.! Një shejtan budalla ,mendoja se mund të identifikohet tek një i paditur ,apo i përuulur 'të zgjuar',qe bën si i ditur,por në fakt nuk qenka ashtu,'një shejtan budalla' i kohëve moniste sigurisht identifikohej të ishte një servil ,por ky i kohëve moderne ,thjesht një 'by*lëpirës'.. Nuk e di te cila kategori hyni ju zotri edhe pse me 'dëshirën' e zjarrtë për të bërë këtë 'dacibao'kaq të gjatë,e ke dhënë vet përgjigjen. Kam lexuar me mijra libra,por s'jam askush të të hedh ty poshtë ,aq më tepër mendimin e lirë si opinion,por duke dashur të marrësh pozicionin e 'inkuizitorit',pa dashje ju zbuloni në fakt njeriun e padëshiruar në këto kohë ku kemi zgjedhur të jetojmë,por që nuk rezulton dhe po bëhet më mbytës në Shqipërinë tonë,sepse figura të tilla nga qytetarët e lirë,shihen si të një autokrati të rrezikshëm ,që predikon me retorikën e tij fjalën e lirë,por që në thellësi,është duke e përvetsuar atë dhe duke e quajtur të lirë e të vërtetë fjalën e lirë,mendimin,opinionin,vetëm kur del nga goja e tij. Kam lexuar në kohët moderne post komuniste më shumë libra për identitetin ton kombëtar,se të gjthë librat në kohën e monizmit,duke përfshirë ato të shkollës dhe romanet,deri te të verdhat.. Dhe kam zbuluar të vërteta të mëdha të cilat nuk kam mundur t'i gjej në librat e ofruar nga studiuesit tanë të afirmuar. Shpesh më ka dhembur, kur fakte e dokumente që nga antikiteti folur e shkruar për shqiptarët,i lexon në arkivat e huaja dhe të shkruajtur nga të huajt.Por pas kësaj më shumë të dhëmb fakti se përse historianët tanë pranë akademisë,nuk i mbledhin këto dokumente dhe tia shtojnë biblotekës shqiptare për lexuesit e tij. .Gjithsesi të gëzonte fakti që të tjerë historianë e hulumtues të rinj jasht tutelës akademike,po çfaqnin ambicie të admirueshme ,duke zëvendësuar atë zë të munguar,që shqiptarët presin nga akademikët e tyre. Shpesh nuk e kuptoja pse ca zëra të fuqishëm në fushën e albanologjisë,nuk kishin zë dhe të vinte keq që nuk arrije të lexoje libra të disa ikonave të historisë deri në fund ,si Kristo Frashërin psh ,vetëm se ai nuk gjente terrenin e përkrahjen e duhur në këto kohë për të botuar dorshkrimet e tij të pafund. Prandaj kam konkluduar ,se kjo kohë ka qenë e vështirë për shumë studiues hulumtues,apo historian të rinj të pavarur,të cilët ndeshen çdo ditë me 'mure të larta' në oboorin e madh të akademisë tonë,e cila nëse do të ishte e lirë,do duhej të ballafaqohej me të rejat ,të paktën duke 'iu hapur derën',pasi tek e fundit le t'i klasifilonte si të donte më pas edhe në 'sharlatanë',por le ti etiketonte në fillim si 'fëmijë naiv',se tek e fundit nuk po shajnë shqiptarët,por po i ngrejnë në qiell ata,prandaj qëndrimi apriori populist e përjashtues,duket që është një qëndrim ndaj atyre që vijnë përballë,që nuk flasin skutave ,por që vijnë e trokasin çdo ditë në dyert 'e diturisë' ,pra në dyert e akademisë,kur kjo nuk mban qëndrim ndaj sharlatanëve të vërtetë,që n'a mbushin televizionet me budallalliqe të pafund dhe kanë imponuar me programet e tyre,boshllikun,hiçin,kulturën orientale ,të cilat kanë kthyer gjitjçka në modelin 'tallava',të cilën akademia jonë nuk e 'sheh' dhe kjo sepse e ka pranuar atë në heshtje,paçka se dëmton shqiptarinë. Atëhere pse duhet t'i dhemb kaq shumë 'tarifave' për prurjet e reja studimore,që vijnë nga studiues alternativ ,kur për këto 33 vjet vet ata s'bënë asgjë,por mbyllën sytë për gjithçka ka ndodhur në këtë vend,e lanë këtë vend të tkurret jo vetëm në popullsinë e saj,por më shumë se çdo gjë në minimizimin e vlerave të saj..!? E pra konkluzioni i vetëm është se ,sharlatanët e vërtetë ,ata që thonë çdo ditë nëpër media se,-" toka është e sheshtë",vetëm sa qeshin dhe bëjnë karshillik në mes të turmës dhe kur shohin se në 'turrën e druve po digjen Xhordano Brunot' ,vetëm se thonë të vërtetën e vërtetë,ata fërkojnë duart. Si do ju përshtatej më mirë juve z.Tarifa qëndrimi i "sharlatanëve tuaj" që ,po konfirmojnë të vërtetën,"se toka është e rrumbullakët".,!? Por si duket,e paske ndarë mendjen,përfundimisht edhe për ty toka qenka e 'sheshtë'..!

                 1. A
                  Alfred

                  Pergjigjen e duhur palo-peticionit ia dha z.Ardian Vehbiu. Z.Tarifa flet si patronazhisto-intelektual! Nuk shkeputet dot nga koha kur "...mendimin shkencor duhet ta pershkoje si nje fill i kuq mendimi marksist-leninist i partise dhe shokut Enver.."!....Aty ka mbetur, nuk nderron dot,ky patronazhisto-ambasador i thekur, qe i bashkangjitet cdo peticioni " me orientim nga lart e me vullnet nga poshte"- sic thoshte "xha Braho".....

                  1. L
                   Leonidha i Spartes.

                   1)Në fakt, besimi i verbër në një teori, qoftë kjo edhe shkencore, por, aq më tepër, në një teori të paprovuar shkencërisht, argumenton një filozof tjetër i njohur i shkencës, Imre Lakatos, “nuk është një virtyt intelektual, por një krim intelektual”. Sipas tij, “një pohim mund të jetë pseudoshkencor edhe nëse është shumë ‘i mundshëm’ dhe të gjithë besojnë në të, ashtu siç një tjetër pohim, ose një teori, mund të jenë shkecërisht të vlefshme edhe nëse askush nuk beson në to”. Madje, argumenton Lakatos, “një teori mund të ketë një vlerë shkencore të jashtëzakonshme, edhe nëse askush nuk e kupton atë e jo më ta besojë. 2)Në shkencë”, theksonte Carl Sagan, “nuk ka pyetje që janë të ndaluara të bëhen, pavarësisht se sa sensitive apo delikate janë ato, nuk ka të vërteta të shenjta. Kjo hapje ndaj ideve të reja, bashkë me shqyrtimin më rigoroz e më skeptik të të gjitha ideve, e ndajnë shapin nga sheqeri. Nuk ka rëndësi se sa i zgjuar je, sa i shquar apo i respektuar je. Ti duhet ta vërtetosh rastin tënd përballë kritikave skrupuloze të ekspertëve”. I nderuari Fatos Tarifa. Asnje nuk e ka prone te tijen shkencen ne pergjithesi, historine apo gjuhesine, qofte ky edhe me titullin akademik. Askush nuk mund ta ndaloj nje bashkekombasin tone ose edhe nje te nje kombesie tjeter te studjoj ne keto fusha, apo edhe te shkruaj per to. Lepuri fle tjeter kund. Ti padashur dhe kalimthi e zbulove. Ne nuk kemi mendimtare, filozof, gjuhetare e historian qe te perballen me perfaqesuesit e ketyre shkencave te vendeve fqinje qe historikisht na kane mohuar identitetin, gjuhen,historine dhe autoktonin ne keto truaje. Shumica e ketyre sharlataneve jane agresiv ndaj elitave tona qe historikisht kane qene te pa afta ti kundervihen mendimit anti shqiptare ne shekuj dhe me tej dhe si pasoj ne sot administrojme 28000 km 2 ( Kosoven) nga 93 000 qe kishin 4 vilajetet shqiptare.Keta sharlatanet pa dashur po ju hapin nje front betejash ku ju e dini se do te dilni te mundur per shkak te padijes tuaj, sepse pa tjeter ne forumet e ndryshme nderkombetare, ne simpoziumet e koferencat nderkombetare shkencore juve do tju duhet te jepni spjegime edhe per gricjet e sharlatanve ne origjinen e gjuhes dhe te kombit tone. Une nuk jame fare me dalldisjet e disave si ato qe permendet ju me lart, por shumica e sharlataneve nuk bejne gje tjeter vecse citojne autore te huaj edhe shqiptare veprimtaria e te cileve eshte po aq shkencore sa dhe juaja. Si shembul po ju sjell punen e Nermine Vlora. Nje pune sa shkencore aq dhe patriotike e referuar ne shume koferenca shkencore jashte vendit. perse askush nuk i referohet punes se saj. Mos vall ne duhet te degjojme vetem LLoshin qe thote se perllazget nuk i perkasin grupit te popujve undoevropjen, apo kerkon ti prezantojne 100 fjale te gjuhes ilire sepse zoterija mendon se ilirishtja eshte gjuhe e huaj per shqiptaret. Le te hidhet pertej detit e te lexoj mbi shkrimet ne varret e mesapve. Apo mos ne do te vazhdojme te degjojme brockulla te tilla si ajo qe emri i fshatit Cmokthine ( ne Vlore) do te thote vendi i fiqeve sepse e ka origjinen nga sllavishtja kur ai emer flete shqip nate e dite ( Cmokthine = Cmo kthine = Cemo shteipi = shtepia , kthina e Cemos). Sa e sa te tilla qarkullojne ne fjaloret dhe artikujt "shkencor" te atre qe na hiqen si te gjuthe ditur. Ti riprodhova ketu me siper dy paragraf nga artikulli yt sepse ata rrezojne gjithe arsyetimet e tua per ate se cfar eshte shkenca dh se si zhvillohet ajo. Akademiket tane duhet te dalin dhe te vertetojne te kunderten e asaj qe thone e shkruajne " sharlatanet" e jo te hidhen dege me dege, keshtu tha filani e keshtu tha fisteku.Vertetoni te kunderten me thenie precize (saktesisht per problemin) te filozofeve e historianve te lashte por edhe te studjuesve te koheve moderne per lashtesine e kombit dhe te gjuhes tone.

                   1. S
                    Salianji

                    Per ata qe van ne shkolle e nuk mesuan asgje populi yne ka nje shprehje " vajti djali ne Martallos, vajti hu e erdhi llos", besoj se ekupton ti o Fatos.

                    1. D
                     Dhëmbeli

                     E lexova deri në fund . Shumë i gjatë artikulli . Kërkon të mbushë mëndjen atyre që janë kunder peticionit . Unë i jap të drejtë z. Tarifa , dhe gjithmonë më ka pëlqyer . Ai ngre problemet teorikisht . Nuk pritet që ky artikull të kuptohet nga populli i thjeshtë . Gjithsesi Tarifa mori guximin që të sqarojë diçka nga domozdoshmëria e problemeve që ngrihen në pedicion . Shpresoj të ketë një qëndrim zyrtar .

                     1. R
                      Robert Nika

                      Fatos Tarifa, i shemtuar nga Fytyra, i shemtuar nga mendja, i shemtuar ne shkrime.... Si duket Turqit e EZrdoganit i kane nderprere financimet dhe tani kerkon te kendoje si gjeli maj plehut....

                     Lini një Përgjigje

                     20:18 Blog 36 komente

                     11:44 Blog 95 komente

                     22:25 Blog

                     17:30 Blog 15 komente

                     09:34 Blog 19 komente

                     19:00 Blog 2 komente

                     17:46 Blog 43 komente

                     20:20 Blog 11 komente

                     12:16 Blog

                     11:35 Blog 25 komente

                     Më të lexuarat

                     01:10 Kulturë 11 komente

                     10:23 Dossier 2 komente

                     15:16 Politika 13 komente

                     10:17 Kronika

                     11:33 Bota 13 komente

                     14:18 Politika 10 komente

                     Blog Tema

                     20:50 Blog

                     11:20 Blog 8 komente

                     18:08 Blog 3 komente