Te fundit

21:00

20:50

20:38

20:38

20:26

20:23

20:20

20:09

2023-11-30 09:54:00Blog TEMA

53 Komente

 1. a
  adashi

  O zot cfare mrekullie eshte ky shkrimi juaj zoti Mazi,ju lumte pena.

  1. .
   .

   Nje carcaf me karlleqe. Ceshtja eshte e thjesht Greqia kerkon drejtesi per nje perfaqesues te minoritetit Grek dhe nje nenshtetas Grek qe te mos I shkelen te drejtat. $$$$$$$$ Akuzat jane te sajuara, kete e pranoj vet deshimtari kryesor Arsen Rama. Ai deklaroj qe u pagua me 7 miljon lek per ti ngritur kurth Belerit. $$$$$$$$ A ka fakte me bindese se kaq, qe verteton qe Beleri mbahet padrejtesisht dhe qe eshte nje I burgosur politik.

   1. P
    Pikaloshi

    O pike kuq evgjit grek qire, o pederast e paske bo jeshile tani te pallofsha gruan ne kar. Bejler sapuna eshte nga Progonati o kuve e shkepur nga prapa e per ato 300 evro nderroi emer e po i shpartallahet suma tani nga shoket bashke vuajtes. Pika mbrojtjes tende o bole.. Ti spo ruan dot gruan e do mbrosh Bejler bythen, ptu letyre

    1. L
     Luciferi.

     Ta zëmë se ishte kurth. Atëherë, përse a hëngri karremin? Po të ishte i pastër dhe i sigurtë për fitoren, nuk i futej fare, i bënte anash si 'ofertë'. A i ndyu duart?

     1. A
      Agimi

      Or maskara, ne vend te emrit si trim qe je ke vendosur nje pike qe pika te rente or pleh grek.Shkruaj emrin e te shohesh te tëme pastaj.

      1. P
       Patrioti

       Fuck you, qelbësirë.

       1. U
        Uranjaku

        Karin mbaje per lepirese ti o shkerdhat.Iku koha e Berishe shkerdhates qe ju kthente bythen kur benit presion me vorioepirin. ate trimin me arem jua lam kufome maje malit .Kete shkerdhat bejler qe vrau dejm nensha do kalbet ne burg. Ne europe do hyjme ne e do dilni ju o shkerdhata qe keni vjedhur historine. Ne do marim Çamerine dhe ju do paguani kostot.

       2. L
        Lani

        Gjeti punë Miçoja. E shtyn ca kohë kështu…

        1. b
         ben.

         Zef Mazi, mbase per 1 delenxhi fejbuku tolerohet po per 1 zhgaravites si ty qe te beje historine duke permendur herodotin dhe pastaj te kaloje 2500 e ca vjet te shkoje ne ne 1848 pa shkruar 1 llaf per keta 2500 vjet histori, ose ke guximin e te marit ( delenxhi fejsbuku) ose ke 1 hall te madh. Se nuk ka mundesi qe te legenoset burri ne kete forme. Dukesh si ata piancet e lagjes qe bertasin per 1 teke raki me sheqer. Pyetje te thjeshte per kete pianec lagjeje. Ne histori Piro i Epirit njihet per ate qe quhet "Fitorja e Piros" di gje ky Mezja se pse e beri ky Pirua kete luften dhe pse hyri ne histori si e njeh gjithe bota???? Mezja e mori sufllaqen e rradhes.

       3. T
        Taulant

        Po cmenduria e kerricit te Vucicit qe hoqi Zef Mazin nga drejtues te Shqiperise me Bashkimin Evropian dhe e zevendesoi me kryekurven Romina Kuka e me vone me Ilir Beqajn mamuthin e korrupsionit.

        1. A
         Arvanitasi

         Prof aq qarte dhe sakte sa nuk ke cfare shton... Mbetesh pa fjale per qartesine e fakteve.. Flm i nderuar

         1. .
          .

          O Zot perse ky popull edhte kaq Debil dhe genjehet kaq leht ???? Jepju o Zot pa Ortho-Logji ne trurin e tyre te vonuar plot djallezi dhe urejtje. $$$$$$$ Si mundet te bej pas Micotaqi kur shkelen haptazi te drejtat e njeriut, aq me shume qe Beleri eshte edhe nenshtetas Helen. $$$$$$ Kan kaluar 6 muaj dhe asnje fakt (audio ose video) nuk eshte paraqitur ne gjykat. Por e kunderta deshimtar tuaj kryesor deklaroj qe "u pagoda qe ti ngrij kurth Belerit" $$$$$$ A ka skandal me te madh se kaq. Dhe ju o debil akuzoni Greqin qe kundershton burgosjen e pa drejt te Belerit ???? O Zoooot.

          1. A
           Arvanitasi

           Shkerdhate evgjito grek mos u fut te komenti im se ketu komentojne vetem burra e djem shqiptare nga ata kar medhenjte qe pallojne grate e vajzat tuaja. Per pederastat si puna jote dhe Dule dhjakut ka kara fallco ne dyqan, shpifesira baxhella

           1. p
            pjeter

            Nuk ka kopila me te poshter e te degjeneruar se bejleret turkomane qe shtiren si greke te lashte!! Hiqeni nga truri nje sahat e me pare bindjen qe keni krijuar, ne nuk jemi muzhike slavo -bullgare, nuk jemi ne vitet 90, do ja u shesim shum shtrenjte lekuren, jo kaq badjava si po pretendoni, te jeni te sigurte per kete!!

          2. S
           Suljoti

           Ta lexoje i madh e i vogel kete shkrim brilant, bazuar ne fakte dhe dokumenta ne cdo rresht.

           1. A
            AC/DC

            O zef flitet per te drejtat e njeriut dhe çeshtja nukneshte fryre aspak. Eshte me plot gojen i burgosur politik dhe qeveria helene ka qe ne maj qe perserit prezumimin e pafajsise dhe lejen per tu betuar si kr. i bashkise. Kaq. E pe cfare i beri Tramp mikut te albanistanasve vetem per nje pastor te kishes. Dhe po ju referove bidos dhe xhufit per historine e himares atehere v. l. Sa per V. Epirin thuaj dhe dy fjale per harten e albanistanit te madh qe eshte ne flamurin e autoktunus. Qe te jesh ne rregul shko te pyesesh ne jugu sa ndihen helene dhe duan bashkim me Greqine dhe shko ne veriun e Greqise pyet sa ndihen shqipetare dhe duan bashkim me albanistanin. Shkruaj se gjelle per qente eshte.

            1. B
             Bollano

             Na rrufsh Karjanin or muzikant zhabzi grek qire. Ti ben mire te çpohesh nga prapa me papune po merr vaj bithe perpara e lere Bejler sapunin se po kenaqet ne kar me gunga aty ku eshte. Te fala Janulle bolefishkurit

             1. T
              Taulant

              Koqe veriu i Greqise mbas genocideve grek te 1913-1944 eshte mbushur me grek te ardhur nga Azia e Vogel. Shqiptaret u eleminuan nga ato zona. Persa i perket bashkimit me Hale-Helenistanin shiko shifrat zgjedhore. Nga 1992 der ne zgjedhjet e 2021 partia e Omonias financuar prej Hale-Helenistanit nuk ka fituar kurre me shume sesa 2%. Kjo eshte shifra e sakte e te gjitha minoriteteve ne Shqiperi.

              1. S
               Shigjetari

               Po perse nuk e nihni konventen per minoritet o pusht grek kur shqetesoheni kaq shume per "drejtat e njeriut"? Te qi... robt o pusht! Nje k... te madh do merrni dhe veton futeni ne bythe.

               1. Z
                Zefi

                Hajdeni , hajdeni se turkun prapa bythes e kini o qelbesira. Sigurisht nese ju kruhet.

                1. Z
                 Zefi

                 Hajdeni , hajdeni se turkun prapa bythes e kini o qelbesira. Sigurisht nese ju kruhet.

                 1. Z
                  Zefi

                  Hajdeni , hajdeni se turkun prapa bythes e kini o qelbesira. Sigurisht nese ju kruhet.

                 2. K
                  Koli

                  Or Zef , nuk na ka faj greku per Belerin por skizofreni Rama qe pa asnje takt e sulmoi ne fushate elektorale si ordiner psikopat. Çfare prisnit ju , qe ta duartrokiste edhe politika greke skenderbeun e Spiropalit, siç bejne bythlepiresit e oberrit te tij? Nese beleri kishte bere krime , nuk i takonte Sulltanit ta etiketonte kriminel , sa ai tani vete po pellet me te madhe , qe pushteti ska pune me drejtesine , apo jo? Lere pastaj ato sharjet e uleta infantile te tipit Thththth-thththth. Greku mire ben qe ja uli breket ktij dhe ta shofin europa lakuriq siç eshte.

                  1. L
                   Lexoni, lexoni

                   Artikull qe gelon injorance. Kur flitet per greqi te lashte flitet per nje bashkesi qytetesh qe ishin pjese e qyteterimit grek, kohinese, ne Evrope, azi apo afrike. Jo per nje territor apo shtet. Ishte shtrirja geografie e kolonive greke ne 3 kontinente. Epiri kishte fise qe flisnin greqisht por te dialektit verior. Edhe ne i tallnim verioret e zbritur ne Tirane, duke i cilesuar çeçene, pasi nuk flasin gjuhen zyrtare me baze dialetti jugor. Dhe kishin zakone me te prapambetura. Fiset epirote nuk kishin arritur nivelin e kultivimit te kohinese dhe ishin te prapambetur nga ana shoqerore me shume se ajo gjuhesore. Ndersa ne Athine, Korint, Delos, Sparte qytet shtetet ishin organizuar ne baze demokratike, me keshill qyteti, zgjedhje te organeve drejtuese dhe ligjore, fiset epirote ishin ende nen regjim monarkik me pushtet ne duart e nje dinastie pa nje organ te zgjedhur nga populli.Gje qe nuk ndodhte ne kohinene greke. Kjo ishte arsyeja pse maqedonasit, epirotet, etj konsideroheshin barbare, jo per shkak te gjuhes, por per formen politiko organizative te ketyre territoreve. E gjithe toponimia e Epirit te lashte eshte greke. Sigurisht qe ne Epir kishte dhe popullsi ilire. Por keta ishin te organizuar ne baze fshatrash, pa artitur kurre te ndikojne ne fisionomine shoqerore politike te territorit sikurse sot ne Zvicer ka dhe popullsi italiane, por te kufizuar dhe gjuha italiane flitet ne vetem 3 kantone nga 26. Sot Italia nuk mund te pretendoje se Vilhelm Teli ishte italian, kur dihet qe ishte pjelle e kultures gjermanike, mentalitetit te mesjetes perandorake te shekullit te 14°. Te thuash qe Epiri nuk I persiste kurre Greqise eshte budallallek i madh sikur te thuash qe Myzeqeja nuk I ka perkitur kurre OKB-se. Greqia ishte nje qyteterim dhe jo nje shtet. Epiri ishte pjese e saj. Lexoni mbishktimet e varreve apo tempujve te gjetura ne kete territor. Lexoni emrat e shkruar ne monedhat, qypat vazot apo enet e zbuluara. Dhe presni pse nuk u gjeten keto ne varret e illireve. E dyta, te thuash se qyteterimi dhe kultura greke kishin vdekur kohe para Krishtit tregon injorance te thelle historike. Mjafton te sjellim 2 shembuj: ● Ciceroni shkoi ne qytetet greke te permiresonte formimin e tij kulturor. Pa skllavin e tij grek Tironin, i cili shpiku stenografine, sot nuk do te kishim ate thesar te vyer mbi lashtesine sic eshte vepra e Ciceronit, ne latinisht apo greqisht. Miku me I ngushte i Ciceronit, Atiku pronar i territorit ku i ringrit nga Romaket kolonia romake e Butrintit, e themeluar me vendim te Jul Qezarit, ishte koleksionuesi dhe tregtari me I famshem i librave dhe teksteve ne Lashtesi. ● Herod Atiku, (pa lidhje me Pompon Atikun e Butrintit), ishte mesuesi i perandorit Mark Aurel. Lindi e vdiq ne Maratone, filosof sofist dhe zyrtar deri ne rang konsulli. Por sot njihet me shume per Teatrin Odeon te ndertuar maje Akropolit ne Athine, shprehja me e larte e kultures greke, ende e gjalle dhe e kultivuar gjeresisht ne shekullin e dyte pas Krishtit. Sito ketu ritet dhe cerimonie fetare, misteret orfike apo te Eleuzit, qe ishin te pandryshueshme ne shekuj dhe vijuan pa nderprere deri ne shekullin e 5°pas Krishtit, te mbyllura vetem pas edikteve famekeqe te Theodhosit. Kur flet per lashtesine duhet t I kesh lexuar nja dy tekste se nuk mjafton te shkruash qesim Herodoti apo Tuqididi, te cilet kurre nuk kane shkruar shprehimisht per popullsine e Epirit.

                   1. S
                    Stefani

                    Ik or kar me zile mos u lodh se ste lexon kush bole. Lyej sumen me vaj se ju evgjitet grek qira e qani kete pune e leri denglat, gru qire

                    1. A
                     Afrikani udhetues

                     Respekte per faktet, dhe rrofsh per mundimin qe shkruajte kaq shume. Ne shqiperi ka emigruar inteligjenca dhe kane mbetur vetem te ftohurit nga trute

                    2. "
                     "BOHOTINA"

                     Bukur mire. Po kujt ia thua...? Ata i ka terbuar nacionalizmi i semure. Merren me nje bandit, i cili jo vetem nuk eshte grek, por as himariot, por nga Progonati i Tepelenes. Une u di edhe trojet e te pareve te tij. Pastaj kini parasysh kete bandit ne ngjarjet ne posten kufitare te Peshkepise. Ky njelloj si Piro Dhima. Ç"fare di ti more Pirro- i thoshte rektori i universitetit te sporteve ne gazeten e sportit- ti di vetem te ngresh hekura, se sa per dijeni ti nuk je as grek, as himariot, por je nga Progonati"... Politika jone duhet ti thyej turinjt Greqise me kete rast. Politikes tone duhet ti flase zemra dhe jo buzet dhe xhepi. Greqia ka tere ato teritore shqiptare brenda kufijve te saj dhe merret me nje perbindesh si Beleri, te mbeshtetur nga hijenat Sali dhe Ilir...

                     1. K
                      Kujtim

                      Mazi do të thotë tok në greqisht kurse në shkodranisht do të thotë " edhe më keq"! Mjaft informacione na dhe po të lutem më shpjego toponimet e Shqipërisë të jugut ,vëllai i xhait ,se mos gjen ndonjë toponim në shqip ! Ju në Shkodër Xhuzepe thoni " mos u hap shumë...."! Pikërisht: Gjithë himarjotët kanë pasaporta greke sot që flasim ,ani pse nuk janë grekë; si do t'ja bëjmë kësaj Xhuzepe në një kohë kur sot njeriu vetëshpallet çfarë ndjen se është,dhe nuk ka as Babadovlet që të ndan në milete në bazë të fesë,dhe as Karamahmut Enver që të detyron të thuash jam shqiptar edhe kur je vllah.... Pse me Deoklecianin do zgjidhësh problemet e pronave në Himarë ti sot!? Nacionalizmi pa karar të bën të vjellësh qoftë edhe kur mbrohet nga njeriu me kulturë Mazi. Himara është minoritet gjuhësor, dhe kjo duhet të njihet....

                      1. S
                       Stavros

                       Dil ne emrin tend o jevg gre qie e leri emrat shiqptare. App i ke fiksuar se te pallojne gjineken ato ne mes te Athines, katakurve burre i çare nga mbrapa

                       1. .
                        .

                        Po ti o Arnaut me emrin e Shenjt Stavro motren te kan qir dhe te kane bere daj Greku.

                        1. S
                         Stavros

                         Te shkerdhej nusen vajzen e cte kesh ne shtepi e ne fis o pederast jevg grek qire byth çare. Dil ne emer sic dal une o kurve qe mban era kake.

                         1. T
                          Tafejti

                          Kari o zhabzi gre qire po te shkerdhej gruan e po kenaqem. Per shenje po te tregoj nishanin afer vrimes, mire moter qire qe po te zura ta vura dhe ty sa per shenje. Mos harro lahu e vajosu mire paliKari

                       2. K
                        Koment Modest

                        Duke lexuar kete shkrim, kupton qarte pse Shqiperia humbet pothuajse ne c’do ballafaqim diplomatik me fqinjet. Eshte shume deshperuese te lexosh nje shkrim kaq te dobet nga nje person qe cilesohet si ‘kryediplomat’. Madje, per te qene i sinqerte, edhe vet kisha krijuar pershtypjen se autori ishte goxha i afte. Zhgenjim total!

                        1. T
                         Tarrasi

                         Loqe qe shkruan nga 3 a 4 here me gjasme qe te dukeni shume Shqiperia eshte me lart se kurre ne arenen nderkombetare fale dhe prof Mazit keshtu ik tani e futi tasin e supes e mos na e rruj Karjanin, vemje grek qire te shkerdhefsha grun e papun

                         1. K
                          Koment Modest

                          O Taras aka Mazi, E shikoj qe te dogji komenti. Nuk te ve faj. Kur te shkarkoje Rama nga posti i kryenegociatorit, i beja pyetje vetes pse? Mbasi lexova shkrimin tend, mora pergjigjen dhe nuk kam asnje lloje dileme- je komplete flluske sapuni! Megjithate, do te jap prape nje lifeline: ka mundesi qe e shkruajtura nuk eshte pika jote me e forte. Ndoshta je me i kulturuar nga cfar paraqite ne kete shkrim te rendomte. Sa per ato sharjet nga gruaja dhe familja, te kam falur se jam i sigurt e bere nga stresi. Gjithe te mirat!

                        2. S
                         Studenti

                         Brilant profesor Mazi. Ju flm

                         1. T
                          Tersi

                          Përsa kohë shteti shqiptar vazhdon të mbajë të "varrosur" çështjen çame dhe të ndjek linjën greke se nuk "egziston çështje çame" rrezikojmë të humbasim jo vetëm jugun deri në himarë por edhe më shumë, kudo ku banojnë ortodoks!. Vetëm ngritja e çështjes çame, njohja e pronave dhe kthimi në tokat e tyre e shqiptarve çam shkatërron planin grek për coptimin e jugut.

                          1. S
                           Soinoza

                           Beleri i Himarës është gozhda e Nastradinit grek për Shqipërinë ! Festat mbaruan Festimet anembanë e dhanë mesazhin e tyre. Jemi Një. Festat u mbyllën, euforia s’vlen më. Tashmë këmbët në tokë dhe syçelët të shohim të vërtetat historike rreth vendit tonl me gjakftohtësi dhe me këmbë në tokë Euforia më tej , s’na bën mirë. Zoti Mazi - faleminderit për këtë shkrim shiqare i vërterë- bazuar në fakte historike Prof. Pëllumb Xhufi , si edhe më parë s’duehet tani, pikërisht tani s’duhet të reshtë për mbështetjen historike të së vërtetës .Zoti Bido po, por edhe shumë historianë që s’ndihen çfarë presin më ?! Nesër është vonë. Dhurata për në BE nga grekët është Kali i Trojës! Laookonti bërtet :” Mos i besoni Kalit!” Edhe studiues të tjerë, s’duhet të heshtin më O sot , o kurrë! Maska e ekspansionit modern grek duhet çjerrë. Uji ka hyrë poshtë rrogozit! S’ka ç’pritet më! Mprihni penat dhe shkrimet i publikoni në gazetat, mediat botimet më të lexuara evropiane, në të gjuhët të gjitha gjuhët e Europës dhe përtej Atllantikut. Pse jo, i domosfoshëm do të ishte edhe krijimi i një shoqate intelektualësh , historianësh , arkeologësh, etnologësh, albanologësh, studiudish për të çrrënjosur “Megallo Idenë shoviniste, nacionaliste greke për “ Vorio Epirin” e shpikur nga ëndrra e vjetër dhe e re, ekspansioniste e tyre. Kërkohet një Rilindje e Shqipërisë jo me opinione, por me lëvizje gjithëkombëtare , me diasporën, Beleri është gozhda e Nastradinit në trup të Shqipërisë! Ta shkulim atë gozhdë të ndryshkur! Në memorjen e popullit tonë le të kujtohet përgjigja që iu dha shovinistëve grekë në provokacionet e tyre të gushtit ,në 1949. Politikanë lerinë në agoninë e tyre sharlatanët e të të gjitha ngjyrave që për pushtetin e tyre e shesin çështjen kombëtare dhe mediat oportuniste , të shplara që u bëjnë berihaj nongratave të vendit tonë. U ktheni kurrizin, i nëmni, sepse me zhurmën dhe paskrupullinë e tyre largojnë vemendjen dhe vighilencën tonë nga mbrojtja e atyre trojeve të copëtuara të pakta që kanë mbetur. Për këtë pështje madhore duhet të ngrihen shqiptarët, e jo për aventurat e çmendura 30 e ca vjepare të kërmave politike. Injorojini ata. Shqipëria le të ngrihet mbi plehrat partiake që po i zenë frymën. Rilindësit Kombëtarë janë mws nesh me veprat e tyre. “ Partia e shqiptarit- shqiptaria!”Çdo pëllëmbë toke është e shqiptarëve të Evropës dhe jo e nacionalistëve shovinistë grekë, serb, rus e gjithfarë monstrash. Kali i Trojës - i dinakërisë greke është shfaqur para mureve të trojeve shqiptare. Refuzojeni me neveri kalin nëmur, pushtues! Shqipëria është e shqiptarëve dhe jo e politikanëve të shitur! Soinoza- Stamboll, 30. Nëntor 2023

                           1. S
                            Spinoza

                            Beleri i Himarës është gozhda e Nastradinit grek për Shqipërinë ! Festat mbaruan Festimet anembanë e dhanë mesazhin e tyre. Jemi Një. Festat u mbyllën, euforia s’vlen më. Tashmë këmbët në tokë dhe syçelët të shohim të vërtetat historike rreth vendit tonl me gjakftohtësi dhe me këmbë në tokë Euforia më tej , s’na bën mirë. Zoti Mazi - faleminderit për këtë shkrim shiqare i vërterë- bazuar në fakte historike Prof. Pëllumb Xhufi , si edhe më parë s’duehet tani, pikërisht tani s’duhet të reshtë për mbështetjen historike të së vërtetës .Zoti Bido po, por edhe shumë historianë që s’ndihen çfarë presin më ?! Nesër është vonë. Dhurata për në BE nga grekët është Kali i Trojës! Laookonti bërtet :” Mos i besoni Kalit!” Edhe studiues të tjerë, s’duhet të heshtin më O sot , o kurrë! Maska e ekspansionit modern grek duhet çjerrë. Uji ka hyrë poshtë rrogozit! S’ka ç’pritet më! Mprihni penat dhe shkrimet i publikoni në gazetat, mediat botimet më të lexuara evropiane, në të gjuhët të gjitha gjuhët e Europës dhe përtej Atllantikut. Pse jo, i domosfoshëm do të ishte edhe krijimi i një shoqate intelektualësh , historianësh , arkeologësh, etnologësh, albanologësh, studiudish për të çrrënjosur “Megallo Idenë shoviniste, nacionaliste greke për “ Vorio Epirin” e shpikur nga ëndrra e vjetër dhe e re, ekspansioniste e tyre. Kërkohet një Rilindje e Shqipërisë jo me opinione, por me lëvizje gjithëkombëtare , me diasporën, Beleri është gozhda e Nastradinit në trup të Shqipërisë! Ta shkulim atë gozhdë të ndryshkur! Në memorjen e popullit tonë le të kujtohet përgjigja që iu dha shovinistëve grekë në provokacionet e tyre të gushtit ,në 1949. Politikanë lerinë në agoninë e tyre sharlatanët e të të gjitha ngjyrave që për pushtetin e tyre e shesin çështjen kombëtare dhe mediat oportuniste , të shplara që u bëjnë berihaj nongratave të vendit tonë. U ktheni kurrizin, i nëmni, sepse me zhurmën dhe paskrupullinë e tyre largojnë vemendjen dhe vighilencën tonë nga mbrojtja e atyre trojeve të copëtuara të pakta që kanë mbetur. Për këtë pështje madhore duhet të ngrihen shqiptarët, e jo për aventurat e çmendura 30 e ca vjepare të kërmave politike. Injorojini ata. Shqipëria le të ngrihet mbi plehrat partiake që po i zenë frymën. Rilindësit Kombëtarë janë mws nesh me veprat e tyre. “ Partia e shqiptarit- shqiptaria!”Çdo pëllëmbë toke është e shqiptarëve të Evropës dhe jo e nacionalistëve shovinistë grekë, serb, rus e gjithfarë monstrash. Kali i Trojës - i dinakërisë greke është shfaqur para mureve të trojeve shqiptare. Refuzojeni me neveri kalin nëmur, pushtues! Shqipëria është e shqiptarëve dhe jo e politikanëve të shitur! Soinoza- Stamboll, 30. Nëntor 2023

                           2. N
                            Nxenesi

                            Perfeksion ne detaje, i madh diplomat Mazi, rrofsh e qofsh o shqiptar i mire!

                            1. S
                             Spinoza

                             Beleri i Himarës është gozhda e Nastradinit grek për Shqipërinë ! Festat mbaruan Festimet anembanë e dhanë mesazhin e tyre. Jemi Një. Festat u mbyllën, euforia s’vlen më. Tashmë këmbët në tokë dhe syçelët të shohim të vërtetat historike rreth vendit tonl me gjakftohtësi dhe me këmbë në tokë Euforia më tej , s’na bën mirë. Zoti Mazi - faleminderit për këtë shkrim shiqare i vërterë- bazuar në fakte historike Prof. Pëllumb Xhufi , si edhe më parë s’duehet tani, pikërisht tani s’duhet të reshtë për mbështetjen historike të së vërtetës .Zoti Bido po, por edhe shumë historianë që s’ndihen çfarë presin më ?! Nesër është vonë. Dhurata për në BE nga grekët është Kali i Trojës! Laookonti bërtet :” Mos i besoni Kalit!” Edhe studiues të tjerë, s’duhet të heshtin më O sot , o kurrë! Maska e ekspansionit modern grek duhet çjerrë. Uji ka hyrë poshtë rrogozit! S’ka ç’pritet më! Mprihni penat dhe shkrimet i publikoni në gazetat, mediat botimet më të lexuara evropiane, në të gjuhët të gjitha gjuhët e Europës dhe përtej Atllantikut. Pse jo, i domosfoshëm do të ishte edhe krijimi i një shoqate intelektualësh , historianësh , arkeologësh, etnologësh, albanologësh, studiudish për të çrrënjosur “Megallo Idenë shoviniste, nacionaliste greke për “ Vorio Epirin” e shpikur nga ëndrra e vjetër dhe e re, ekspansioniste e tyre. Kërkohet një Rilindje e Shqipërisë jo me opinione, por me lëvizje gjithëkombëtare , me diasporën, Beleri është gozhda e Nastradinit në trup të Shqipërisë! Ta shkulim atë gozhdë të ndryshkur! Në memorjen e popullit tonë le të kujtohet përgjigja që iu dha shovinistëve grekë në provokacionet e tyre të gushtit ,në 1949. Politikanë lerinë në agoninë e tyre sharlatanët e të të gjitha ngjyrave që për pushtetin e tyre e shesin çështjen kombëtare dhe mediat oportuniste , të shplara që u bëjnë berihaj nongratave të vendit tonë. U ktheni kurrizin, i nëmni, sepse me zhurmën dhe paskrupullinë e tyre largojnë vemendjen dhe vighilencën tonë nga mbrojtja e atyre trojeve të copëtuara të pakta që kanë mbetur. Për këtë pështje madhore duhet të ngrihen shqiptarët, e jo për aventurat e çmendura 30 e ca vjepare të kërmave politike. Injorojini ata. Shqipëria le të ngrihet mbi plehrat partiake që po i zenë frymën. Rilindësit Kombëtarë janë mws nesh me veprat e tyre. “ Partia e shqiptarit- shqiptaria!”Çdo pëllëmbë toke është e shqiptarëve të Evropës dhe jo e nacionalistëve shovinistë grekë, serb, rus e gjithfarë monstrash. Kali i Trojës - i dinakërisë greke është shfaqur para mureve të trojeve shqiptare. Refuzojeni me neveri kalin nëmur, pushtues! Shqipëria është e shqiptarëve dhe jo e politikanëve të shitur! Soinoza- Stamboll, 30. Nëntor 2023

                             1. S
                              Spiro kote@ gmail. Com

                              Beleri i Himarës është gozhda e Nastradinit grek për Shqipërinë ! Festat mbaruan Festimet anembanë e dhanë mesazhin e tyre. Jemi Një. Festat u mbyllën, euforia s’vlen më. Tashmë këmbët në tokë dhe syçelët të shohim të vërtetat historike rreth vendit tonl me gjakftohtësi dhe me këmbë në tokë Euforia më tej , s’na bën mirë. Zoti Mazi - faleminderit për këtë shkrim shiqare i vërterë- bazuar në fakte historike Prof. Pëllumb Xhufi , si edhe më parë s’duehet tani, pikërisht tani s’duhet të reshtë për mbështetjen historike të së vërtetës .Zoti Bido po, por edhe shumë historianë që s’ndihen çfarë presin më ?! Nesër është vonë. Dhurata për në BE nga grekët është Kali i Trojës! Laookonti bërtet :” Mos i besoni Kalit!” Edhe studiues të tjerë, s’duhet të heshtin më O sot , o kurrë! Maska e ekspansionit modern grek duhet çjerrë. Uji ka hyrë poshtë rrogozit! S’ka ç’pritet më! Mprihni penat dhe shkrimet i publikoni në gazetat, mediat botimet më të lexuara evropiane, në të gjuhët të gjitha gjuhët e Europës dhe përtej Atllantikut. Pse jo, i domosfoshëm do të ishte edhe krijimi i një shoqate intelektualësh , historianësh , arkeologësh, etnologësh, albanologësh, studiudish për të çrrënjosur “Megallo Idenë shoviniste, nacionaliste greke për “ Vorio Epirin” e shpikur nga ëndrra e vjetër dhe e re, ekspansioniste e tyre. Kërkohet një Rilindje e Shqipërisë jo me opinione, por me lëvizje gjithëkombëtare , me diasporën, Beleri është gozhda e Nastradinit në trup të Shqipërisë! Ta shkulim atë gozhdë të ndryshkur! Në memorjen e popullit tonë le të kujtohet përgjigja që iu dha shovinistëve grekë në provokacionet e tyre të gushtit ,në 1949. Politikanë lerinë në agoninë e tyre sharlatanët e të të gjitha ngjyrave që për pushtetin e tyre e shesin çështjen kombëtare dhe mediat oportuniste , të shplara që u bëjnë berihaj nongratave të vendit tonë. U ktheni kurrizin, i nëmni, sepse me zhurmën dhe paskrupullinë e tyre largojnë vemendjen dhe vighilencën tonë nga mbrojtja e atyre trojeve të copëtuara të pakta që kanë mbetur. Për këtë pështje madhore duhet të ngrihen shqiptarët, e jo për aventurat e çmendura 30 e ca vjepare të kërmave politike. Injorojini ata. Shqipëria le të ngrihet mbi plehrat partiake që po i zenë frymën. Rilindësit Kombëtarë janë mws nesh me veprat e tyre. “ Partia e shqiptarit- shqiptaria!”Çdo pëllëmbë toke është e shqiptarëve të Evropës dhe jo e nacionalistëve shovinistë grekë, serb, rus e gjithfarë monstrash. Kali i Trojës - i dinakërisë greke është shfaqur para mureve të trojeve shqiptare. Refuzojeni me neveri kalin nëmur, pushtues! Shqipëria është e shqiptarëve dhe jo e politikanëve të shitur! Soinoza- Stamboll, 30. Nëntor 2023

                              1. V
                               Velo

                               Ger qise i kane ra breket ne fund te kembeve pasi i madh e i vogel aty qihen ne bythe. Edhe Europa e kuptoi me ne fund se kush jane mashtruesit dhe hajdutet e gadishullit ilirik. Pra grek qire jeni drejt shuarjes vetem nga pakistani e etiopija banojne aty tashme. Rrofte Çameria zemra e shqiptarise

                               1. S
                                Spinoza

                                Beleri i Himarës është gozhda e Nastradinit grek për Shqipërinë ! Festat mbaruan Festimet anembanë e dhanë mesazhin e tyre. Jemi Një. Festat u mbyllën, euforia s’vlen më. Tashmë këmbët në tokë dhe syçelët të shohim të vërtetat historike rreth vendit tonl me gjakftohtësi dhe me këmbë në tokë Euforia më tej , s’na bën mirë. Zoti Mazi - faleminderit për këtë shkrim shiqare i vërterë- bazuar në fakte historike Prof. Pëllumb Xhufi , si edhe më parë s’duehet tani, pikërisht tani s’duhet të reshtë për mbështetjen historike të së vërtetës .Zoti Bido po, por edhe shumë historianë që s’ndihen çfarë presin më ?! Nesër është vonë. Dhurata për në BE nga grekët është Kali i Trojës! Laookonti bërtet :” Mos i besoni Kalit!” Edhe studiues të tjerë, s’duhet të heshtin më O sot , o kurrë! Maska e ekspansionit modern grek duhet çjerrë. Uji ka hyrë poshtë rrogozit! S’ka ç’pritet më! Mprihni penat dhe shkrimet i publikoni në gazetat, mediat botimet më të lexuara evropiane, në të gjuhët të gjitha gjuhët e Europës dhe përtej Atllantikut. Pse jo, i domosfoshëm do të ishte edhe krijimi i një shoqate intelektualësh , historianësh , arkeologësh, etnologësh, albanologësh, studiudish për të çrrënjosur “Megallo Idenë shoviniste, nacionaliste greke për “ Vorio Epirin” e shpikur nga ëndrra e vjetër dhe e re, ekspansioniste e tyre. Kërkohet një Rilindje e Shqipërisë jo me opinione, por me lëvizje gjithëkombëtare , me diasporën, Beleri është gozhda e Nastradinit në trup të Shqipërisë! Ta shkulim atë gozhdë të ndryshkur! Në memorjen e popullit tonë le të kujtohet përgjigja që iu dha shovinistëve grekë në provokacionet e tyre të gushtit ,në 1949. Politikanë lerinë në agoninë e tyre sharlatanët e të të gjitha ngjyrave që për pushtetin e tyre e shesin çështjen kombëtare dhe mediat oportuniste , të shplara që u bëjnë berihaj nongratave të vendit tonë. U ktheni kurrizin, i nëmni, sepse me zhurmën dhe paskrupullinë e tyre largojnë vemendjen dhe vighilencën tonë nga mbrojtja e atyre trojeve të copëtuara të pakta që kanë mbetur. Për këtë pështje madhore duhet të ngrihen shqiptarët, e jo për aventurat e çmendura 30 e ca vjepare të kërmave politike. Injorojini ata. Shqipëria le të ngrihet mbi plehrat partiake që po i zenë frymën. Rilindësit Kombëtarë janë mws nesh me veprat e tyre. “ Partia e shqiptarit- shqiptaria!”Çdo pëllëmbë toke është e shqiptarëve të Evropës dhe jo e nacionalistëve shovinistë grekë, serb, rus e gjithfarë monstrash. Kali i Trojës - i dinakërisë greke është shfaqur para mureve të trojeve shqiptare. Refuzojeni me neveri kalin nëmur, pushtues! Shqipëria është e shqiptarëve dhe jo e politikanëve të shitur! Soinoza- Stamboll, 30. Nëntor 2023

                                1. S
                                 Sebastiano

                                 Shkrim aq i kthjellet sa kisha kohe pa lexuar me endje... Je i madh z. Mazi

                                 1. I
                                  Ilir Meta

                                  si eshte e mundur qe filo greket jan hedhur ne sulm idiotesk kohet e fundit,reagimi i menjehershem i komentusve grekofil te paguar dhe mbeshtetur nga ndyresirat greke ne kete shkrim ,tregon qarte se qeveria greke ka nje hall te madh me Himaren ,ndaj shqiptaret e vertete duhet ti pergjigjen dhemb per dhemb ketyre ndyresirave qe endren e tyre shekullore ta zhdukin kombin shqiptar tja u bejme sa me te hidhur ,posht greket e ndyre.

                                  1. S
                                   Suljoti

                                   Kush e rruan me per Ger qine o te uruar?!?! Shtet vari kars kishen e bythareve qe qihen pas meshes me kara fallco ne bithe. Bekuar qofshin shqiptaret e poshte tradhKaret

                                   1. G
                                    Germenji

                                    Haka te i zoti thonin pleqte. Po vjen momenti i duhur ku Shqiperia me 2 shtete per momentin, po behet faktor stabiliteti ne gadishullin ilirik. Pra si me i moçmi i takon kryte e vendit. Rrace e bekuar nga ZOTI.

                                    1. A
                                     Aron

                                     Nuk na kerrcet per greket, dhe as nuk duam te futemi ne BE. Pelheri duhet te marre denimin si gjithe te tjeret. Justifikimet se e provokuan qe te bente aktin e blerjeve te votave nuk e ha njeri, se nuk te detryon njeri te besh dicka, e aq me teper te blesh e shesesh vota. Plus, nuk eshte ceshtje minoritare kur edhe Jorgo Goro identifikohet me kombesi greke, pra njesoj si Pleheri.

                                     1. N
                                      Noci

                                      Te gjithe ata qe kundershtoje zotin Mazi njohin historine e shkencës historike te pas vitit 1830 e mbrapa,se kur mori pavaresine Eladha ishte ai shteti qe kishte pushtuar Turqia dhe flitej greqisht pra ai shtet i vogel me Sparten,asnje ishull tjeter,as Maqedonia,Thrakia Epiri te cilat nuk flisnin greqisht.Zoti Mazi mbeshtetet ne dokumenta europiane te marreveshjeje te medha,por edhe ne thenies te filozofeve greke qe kane folur ne kohen e tyre per fqinjët e Eladhes se emri Greqi ka dale vone.Problemi qe ngre zoteria eshte se greket vazhdojnë te jene ata qe filluan ekspansionin pas vitit 1830 dhe Europa duhet t'u thote mjaft keni marre çfarë nuk eshte e juaja dhe me sa duket ndoshta dikush do t'u thote.Mjafton te hapen arkivat angleze dhe franceze dhe e verteta zbulohet ne shesh

                                      1. L
                                       Luli

                                       Shkrim brilant,Z.Mazi,mbeshtetur ne fakte e ne konventa nderkombetare per trajtimin e minoriteteve.Nje bravo te madhe per shkrimin Z.Mazi,dhe mos e caj koken per ca komente te bera nga njerez te shitur tek greket si bejleri i famshem dhe te rretheve politike qe e mbeshten si kandidat per Bashkine e Himares. Me kete rast i bej thirrje gjykates(se ne date 4 dhjetor ka kerkuar Bejleri qe ti jepet mundesia qe te betohet)qe te gjykojne,mbeshtetur ne ligjin tone dhe mos tuten nga ndonje levizje e fundit e qeverise,ne favor te Greqise e Bejlerit.

                                       1. C
                                        Columbo

                                        Do vendos bustin e Ilia Karelit., aty ku gabimisht qëndron ai i Mitsotakis.(sapo të bëhem kryeministër)

                                        1. N
                                         Nik

                                         Ju lumte Z. Mazi, nje Shqiptar i ditur, me shume pervoje diplomatike dhe shteterore, qe edhe pse qeverria e menjanoi, nuk hesht per te drejten dhe verteten e Shqiperise! Flm

                                         Lini një Përgjigje

                                         17:59 Blog 14 komente

                                         12:16 Blog 4 komente

                                         11:26 Blog 26 komente

                                         09:33 Blog 11 komente

                                         20:40 Blog

                                         17:13 Blog 11 komente

                                         10:20 Blog 31 komente

                                         20:29 Blog 13 komente

                                         17:50 Blog 2 komente

                                         17:10 Blog 14 komente

                                         Më të lexuarat

                                         12:02 Politika 13 komente

                                         10:05 Blog 49 komente

                                         11:32 Politika 9 komente

                                         13:15 Bota 21 komente

                                         09:19 Politika 20 komente

                                         11:52 Politika 27 komente

                                         Blog Tema

                                         20:38 Blog

                                         17:11 Blog 6 komente

                                         10:05 Blog 49 komente