"Filloni të përgatiteni për t'u kujdesur për veten tuaj..." Çfarë u thanë amerikanët nën zë miqve të tyre në korridoret e Mynihut

25 Shkurt 2024, 17:40Bota TEMA

"Filloni të përgatiteni për t'u kujdesur për veten

“Fjalë, fjalë dhe vetëm fjalë”, psherëtiu një pjesëmarrës VIP në Konferencën e Sigurisë në Mynih ndërsa përfaqësuesit e tre vendeve anëtare të Bashkimit Evropian diskutonin për bashkëpunimin në fushën e sigurisë. “Kina do ta marrë mesazhin: ‘S’është nevoja të shqetësohemi për ne këtu.’”, tha një tjetër për sinjalet dërguar nga Bavaria.

Javën e kaluar mbizotëronte një atmosferë e zymtë gjatë gjithë mbledhjes së politikëbërësve dhe ekspertëve të sigurisë. Liderët duken të mbingarkuar nga bashkimi i krizave dhe thellimi i sfidave globale; shumë thjesht dukeshin të rraskapitur. Lajmet për humbjen e qytetit të Avdiivka nga Ukraina sigurisht që nuk ndihmuan. Furnizimet me municione të Ukrainës po mbarojnë dhe askush nuk e di nëse presidenti amerikan Joe Biden do të jetë në gjendje të marrë një paketë tjetër ndihme përmes Kongresit përpara përfundimit të mandatit të tij aktual. Ndërkohë, vdekja e liderit të opozitës ruse Alexei Navalny nënvizoi më tej brutalitetin e diktaturës së Vladimir Putinit në Rusi.

Por drithërima më e madhe erdhi nga mundësia e afërt e një mandati të dytë presidencial nga , gjë e cila do ta dobësonte NATO-n dhe do të rriste tensionet me Kinën. Momenti s’mund të ishte më i keq:  mund të përpiqet të dërgojë armë bërthamore në hapësirë dhe buxheti i mbrojtjes i Kinës ka arritur nivele rekord. Në skenën e konferencës, dialogu kryesisht kishte lidhje me qetësimin e aleatëve evropianë (siç ndodh çdo vit). Në korridore, megjithatë, pjesëmarrësit amerikanë paralajmëruan miqtë e tyre se duhet të fillojnë të përgatiten për t’u kujdesur për veten e tyre.

Fatkeqësisht, qeveritë e Evropës po rezultojnë ta paafta për ta bërë këtë – dhe kjo pavarësisht një lufte të madhe në kontinent, kërcënimit të një lufte rajonale në Lindjen e Mesme, brishtësisë në rritje në Ballkanin Perëndimor dhe një lufte hibride që arrin thellësitë e shoqërisë evropiane. “Pa siguri, çdo gjë tjetër nuk ka vlerë”, tha kancelari gjerman Olaf Scholz. Dhe ka shumë të drejtë.

Situata dukej shumë më mirë vetëm një vit më parë. Të frymëzuara nga shfaqja e guximit e presidentit Volodymyr Zelensky dhe e bashkombasve të tij ukrainas, demokracitë perëndimore ishin bashkuar në mbështetje të ukrainasve ndërsa ata hynë në vitin e dytë të luftës së plotë. Ndihma ushtarake dhe financiare kishte marrë hov dhe partneriteti transatlantik ishte më i fortë sa kishte qenë ndonjëherë në shumë vite. Kishte shpresë të madhe për ofensivën e pritshme të verës që ushtria ukrainase do të niste me mbështetjen e Perëndimit.

Tani humori ka rënë dhe sfidat strategjike të Evropës po shumohen. Ajo duhet të forcojë sigurinë e saj ekonomike përballë një Kine më të sigurt, të përmirësojë marrëdhëniet me vendet e tjera përtej NATO-s dhe të ndërtojë mbrojtjen e saj. Udhëheqësit evropianë kanë nevojë urgjente për një plan për të përmbushur këto synime.

Megjithatë, ndërsa zyrtarët e Komisionit Evropian dhe krerët e shteteve më të vogla anëtare të BE-së (si vendet baltike) erdhën në Mynih me një sens të fortë qëllimi, shumë të tjerë mungonin. Veçanërisht, presidenti francez Emmanuel Macron dhe kryeministri i sapozgjedhur i Polonisë, Donald Tusk, qëndruan të dy në shtëpi. Scholz mund t’i kishte ftuar ata në një takim të Trekëndëshit të Vajmarit midis tre prej shpenzuesve më të mëdhenj të BE-së për mbrojtjen dhe mbështetës të Ukrainës. Kjo mund të ketë dërguar një mesazh të fuqishëm.

Vetë Gjermania ka ecur shumë para. Përveç krijimit të një fondi prej 100 miliardë eurosh (108 miliardë dollarë) për të përmbushur objektivin e NATO-s për shpenzimet e mbrojtjes (2% të PBB-së), ajo është gjithashtu burimi më i madh i ndihmës në Evropë për Ukrainën dhe vendi i parë që dërgon një brigadë të përhershme luftarake në Lituani për të forcuar krahun lindor të NATO-s.

Këto lëvizje ndërtojnë një bazë të fortë mbi të cilën mund të ndërtohet, nëse ekziston një lidership efikas. Të supozojmë se disa liderë të BE-së do të kishin ardhur në Mynih me një mesazh të koordinuar se si të ecnin përpara me bashkëpunimin e mbrojtjes, apo edhe një miratim të propozimit të Presidentes së Komisionit Evropian Ursula von der Leyen për të krijuar një pozicion komisioneri të mbrojtjes. Kjo mund të kishte ndihmuar në ndryshimin e tonit përpara zgjedhjeve të Parlamentit Evropian që do të mbahen në qershor. Sigurisht, si liderja që do të kryesojë listën e Partisë Popullore Evropiane (EPP) në zgjedhje, vetë von der Leyen gjithashtu mund të kishte luajtur një rol më të madh dhe më publik në vendosjen e qëllimeve më të forta sa i takon mbrojtjes evropiane.

Kjo mungesë e përgjithshme lidershipi dhe koordinimi pothuajse groposi disa lajme të mira të kohëve të fundit. Pak përpara konferencës së Mynihut, Ukraina nënshkroi marrëveshje të reja mbështetjeje afatgjatë me Mbretërinë e Bashkuar, Gjermaninë dhe Francën. Por kjo ishte një tjetër mundësi e humbur. Pse të mos bëhet një shfaqje më e madhe në të cilin tre vendet më të mëdha evropiane riafirmojnë angazhimet e tyre ndaj Ukrainës? Dhe pse të mos përdoret rasti për të zhvilluar një plan konkret për të përmbushur nevojën e madhe të Ukrainës për municione dhe për të ndërprerë sigurimin e pajisjeve të trupave ruse?

Mynihu mund të ishte vendi ku liderët evropianë mund të ngriheshin dhe të thoshin: “Nëse të tjerët largohen, ne do të bëjmë përpara.” Në vend të kësaj, mesazhi që dëgjohej më shpesh nga evropianët dhe amerikanët ishte: “Demokracia do kohë”. Ndonëse në parim është e vërtetë, Ukraina nuk ka kohë për një pakujdesi të tillë. , liria, demokracia, sundimi i ligjit dhe dinjiteti njerëzor janë të gjitha në rrezik në Ukrainë. Siç tha Zelensky, “Diktatorët nuk shkojnë me pushime”.

Thënë kjo, liderët evropianë humbën një mundësi tjetër për të treguar se si planifikojnë të forcojnë shtyllën evropiane të NATO-s, si të stabilizojnë fqinjësinë e tyre dhe të zhvillojnë një industri të fuqishme evropiane të mbrojtjes – domethënë se si të garantojnë sigurinë e tyre.

Megjithatë  po përballet me një agresor të vendosur, i cili me siguri do të vazhdojë provokimet e tij. Vetëm nëse Perëndimi mbështet efektivisht Ukrainën, Putini do ta kuptojë se është i dënuar të dështojë. Situata kërkon veprim afatshkurtër dhe angazhim afatgjatë – të gjitha këto kërkojnë një mendësi lidershipi ndryshe. Shumica e qytetarëve evropianë do të ishin të hapur ndaj një ndryshimi qëndrimi përpara zgjedhjeve evropiane. Në fund të fundit, një sondazh i fundit i Eupinions tregon 87% mbështetje për bashkëpunim më të fortë në fushën e sigurisë dhe mbrojtjes.

Mundësia tjetër e radhës që liderët evropianë të tregojnë se janë seriozë do të jetë në samitin e NATO-s në korrik. Nëse Evropa nuk bashkohet në mbrojtje, viti 2024 mund të kujtohet si viti kur Ukraina u braktis dhe aleanca transatlantike u shkatërrua, me pasoja të tmerrshme për Evropën dhe botën.

Marrë me autorizim nga Project Syndicate, 2016. Ripublikimi mund të bëhet vetëm me lejen e Project Syndicate.  Will Europe Ever Get Serious About Defense?

23 Komente

 1. C
  C'a bohet keshtu

  Te vjen per te vjelle kur lexon ato qe thote nje zhele si i keqperdoruri Zelnsky: "Siguria, liria, demokracia, sundimi i Maliqit, dinjiteti njerezor" si ai i popullates ruse ne Ukraine qe masakroheshin nga grupet naziste ne Ukraine, korrupsioni deri ne palce etj etj qe sundojne ne kete shtet jane ne rrezik.

  1. E
   E verteta dhemb....

   Citjonezi,bej gati kolotripida-n,nuk ka amiko amerikon apo Erdogan qe te te sosi.... allah uakbar!

   1. F
    Fisniku i Freskut

    Vetem Aleanca e Re me ne krye tresehn: Gjermani-Britani e Madhe-Itali do ta shpetoje Europen nga pushtimi Rus.

    1. X
     X...

     Me mendje të ftohtë: Mendos se nuk e kam gabim se Rusia është futur ne Ukrainë e detyruar thjesht për arsye gjeostrategjike... Historikisht, Petendimi e ka sulmuar Rusinë si Bonoparti apo Hitleri dhe jo e kunderta...

     1. X
      X...

      Apo dhe anglo-saksonet nepermjet të tretëve...

      1. B
       Bum

       Gjermanine e sulmoi gjithe bota me ne krye Anglo-americanet,,Rusia tani do puthte kembet e Gjermanit,,,por angloamerikanet bejne masazh ku paguhen me mire

      2. m
       milo

       rrofte russia gjigande ,,,rrofte putin ,,, ju presim ne ballkanin perendimor ,,te vendosni demokracin ,,,,

       1. J
        Juli

        Vk. Evropa eshte kot,bejne lloqe kot.Amerika po mban gjalle luften ne Ukraine.Problemi eshte se Evropa eshte ne qorrsokak.Gjermania ka rene shume economikisht,se si do shkoje,nje zot e di.Lloqet do vazhdojne,por mjere ukrainasit qe vriten perdite.Kjo lufte eshte ndermjet Rusise dhe Amerikes,ku Ukraina eshte bed eli.

        1. Çelsi

         Cili është realiteti në të vërtetë. Trump( trapi) u tha para 7 viteve; na jepni lekët që na kini premtuar vit për vit dhe "ata" qeshën. Trapi rizgjoi praktikën e parë që u shpik për shitjen e armëve( intervistën sesi shtetet të shesin armë në shtetet e tjera e kini që në 1920 në BBC radio) dhe si për çudi intervista është fiks sic thoshte ai " eksperti" . Që të mos zgjatem, Gjermani filloi armatimin e Gjermanisë, Greqia bleu f35, Turqia po ashtu, etj etj.Pra nqs shtetet do japin 2% në NATO( USA) të gjitha vitet dhe me kamatë, do kenë presion nga " Rusia"... haaa

         1. B
          Berti

          Prapaganda e majte harron qe kur ishte Trumpi buxheti I NATO ishte me I madhi I gjithe koheve(115 miliard) sepse I detyroi te paguanin kuoten qe vete kishin rene dakord dhe nuk beri asnje lufte,prandaj dhe ai eshte I keqi tani se e urren industria e luftes.

          1. N
           Nardi

           Paguani kuoten qe tju mbrojme thote Trumpi se nuk do paguajne Amerikanet pa fund per ju dhe ju te jepni miliarda per refugjatet qe skane punuar nje dite o legena qe po e shkaterroni Europen pa ju dridhur qerpiku.Bravo e madhe per Trumpin qe I thote gjerat sic jane.

           1. T
            Tirona

            Si kujtoni Ju o komentusa dhe Ju pseudo gazetare, pseudo analista dhe pseudoopinionista se Rusia ka aq kellqe qe te pustoje Europen , ku po bohen tre vjet dhe mezi pushtoj nje qytet te vogel Ukrainase. Mos u boni kaq debila se lat nom

            1. R
             RAIFI

             Nëse Tramp bëhet President i SHBA,NATO do të shpërbëhet,çka do thon atëher "ekspertët shqiptarë se ne na mbron NATO dhe nuk na duhet Ushtria e armatimi.Vraponi burra ti pim raki leket e armatimit !

             1. R
              Realisti

              Me hengert mortja mua qe Shqiptari injorant me 2 klase shkolle por me diplome universiteti ne xhep, analizon situaten globale dhe Trump. O mortje medhenj, teksa keto shtete po shohin pertej hapsires qiellore, njethundraket qe harrojne te cohen nga tavolina e kafese pa mbushur 3 here tavllen dhe mban era qen se lahet vetem per te shtune, akoma shkojne pas partive politike dhe besojne qe Muhamedi ka shkruar kuranin.

              1. a
               antipatrea

               Ti Realist mos u lut kot "më hëngërt mortja ... " , se siç thonë këndej nga fshati jonë : mortja nuk ha m...t !

               1. R
                Realisti

                Ke te drejte o fshatar, ndoshta duhej thene "Te qifsha motren ty dhe tere fshatit tend". Shko fli me lopen tani dhe neser hajd na jep mend prape.

              2. A
               Ardit

               Nese Trump behet President, Perendimi shpeton, Amerika rikthehet nje Republike e forte dhe krenare. Nese fiton krahu i pocaqise qe ka vendosur gjith keta kerrmat ne Europe qe e moren ne qafe rinine me taksa e korrupsion, ku ktu perfshihet dhe piktori miliarder qe kemi ne ne krye qe e ka kthyer Shqiperine ne kufome, atehere ka mar fund cdo gje, do kete nje renie te avashte drejt nje bizantinizmi total dhe padyshim qe Europianet do therren me njeri tjetrin sic kane bere gjithmone, ku gam gamet do fillojne kendej nga popujt e egjer te Europes Lindore e do perhapen me tej. Botes i duhet nje reset, por jo reset-i i elitave Sataniste ku ben pjese dhe piktori miliarder me lali leku transeksualin, por me burra te forte qe vlersojne ligjet e kushtetutes dhe jo pallavrat e Pan-rave me fyell. Boll me kete propagande te shpifur te elitave te limuzinit si Baronesha Von Der Layden me 10 femij sa ka e na thote ne te tjereve mos beni. Ptuuu rrace e ndyre hipokrite. Te vij Trumpi tju shkepi ne dru te gjitheve plera.

               1. V
                Vranakonti

                Mos e nenvleftesoni shqiperine. Edhe ajo ka armatim modern. Ka belxhikun gjerman,manxerrin grek dhe paticken italiane qe te vret sa te dhjet. Gjithashtu ka ushtri trime te tipit Gaz Bardhi me homoseksual te tjere qe po i pergatit Saliu ne rrugen e shpreses. Opo lum si ne. Do ja lirojme nene e babe Putinit.Mos kini frike. Behuni trima,se njeriu njehere vdes.

                1. K
                 Kujtim

                 Europa ka nevojë për një lider të fortë gjerman që të thotë : - Ne do fillojmë negociatat me Putin... Kjo sepse së pari ideja që Putin do pushtojë Evropën është thjesht gënjeshtër. Së dyti lojrat e lobeve hebreje në Amerikë provokuan shumë rëndë rusët derisa nisën sulmin në Ukrainë Europa po paguan prej kohësh idiotizmin amerikan ... Bëri Pranverën Arabe Amerika për të shkatërruar lidhjet ekonomike të Europës me ta dhe e mbyti Europën me emigrantë. Provokoi luftën me rusët në Ukrainë dhe e futi në krizë ekonomike Europën Tani po luan kartën e frikës, obobo Putin,obobo Trump... Amerikën e tremb çdo afrim europian me Kinën apo me Rusinë ( sjellja model e europianëve duhet të imitojë Erdoganin,). Nga ana tjetër edhe kombi më i ndyrë në planet,britanikët i janë bashkuar lojës amerikane për të shkatërruar Europën sepse duan të nënshtrohen gjermanët. Europa duhet të gjejë sa më shpejt zgjidhjen,ndryshe mbaroi si ekonomi edhe si politikë. Europianët që u bashkuan në NATO nga frika e luftës ,tani duhet të përgatiten vetë për luftë... Ironi therëse apo jo!?

                 1. D
                  Dud Bud

                  Nje artikull i "The New York Times" (nuk eshte gazete ruse) nga nje investigim i bere dhe nga burime te sigurta publikon te dhena qe datojne qe nga 2014 (biles me heret) qe ne territorin Ukrainas jane instaluar 12 (dymbedhjete) qendra zbulimi te CIA-s te cilat operojne ne menyre autonome dhe drejtojne operacionet e ushtrise ukrainase . Kjo duke patur parasysh qe kushtetuta Ukraines perjashton kategorisht pranine e trupave ushtarake te huaja !!!!!! Pra analistet e huaj amere dhe europiane (jo ruse dhe serb ) pranojne me gjysem zeri se Putini paska patur te drejte qe thoshte se Ukraina eshte bere koloni amerikane e shitur nga Zheleja dhe grupe extremiste nacionaliste dhe duhet pastruar e liruar nga naziskinet dhe ata qe e mbeshtesin !!!! Pra prania e CIA-s ne territorin Ukrainas i komplikon shume "mufkat" e servirura nga lobet e luftes kendej dhe andej kontinentit europian qe ruset jane agresore dhe sulmuan ukrainen "demokartike" , ku vete kushtetuta ne thelb eshte menderosur teresisht !!!!

                  1. W
                   Wolf

                   O BOT Rus: E para Ukraina eshte nje vend i pavarur, nuk eshte pjese e Rusise. Jane sllav por jane etnicitet i vecante jo Rus. Rusia nuk ka asnje te drejte te kaloje kufirin. Krimea ishte territor i Ukraines historikisht. Putini e pushtoi ne 2014, si rrjedhim Ukraina ftoi Ameriken pamvaresisht cfar kushtetuta thoshte. Ruset e Putinit nuk i ftoi njeri, PERKUNDRAZI. Nese do kishin cenuar kufirin Rus Ukrainasit apo CIA edhe mund te kishte ndonje fije llogjike persiatja jote por e kunderta ndodhi ne te vertete. U shpiken "cenime te te drejtave te rusofoneve ne Ukraine, u shpiken reparte naziste e te tjera perralla te stisura ne Kremlin dhe u justifikua nje kasapane dy vjecare muzhikesh qe nuk kane te ngopur me toka edhe pse kane shtetin me territorin me te madh ne bote me nje popullsi te vogel qe nuk arrin kurre ti shfrytezoj keto toka. Kjo propagande Ruse eshte nje rast tipik i konceptit kur HAJDUTI THERRET KAPENI HAJDUTIN!

                   1. !
                    !!??

                    Sipas teje wolf(cenoshura= wc) ukraina, mos vall eshte pjese e amerikes!!??

                 2. B
                  Berti

                  O Raifi,TRUMPI ishte kater vjet dhe NATO nuk u shperbe po u forcua se I detyroi legenat te paguanin kuoten.Nderro stacion o bole se te ka shplare trute CNN.

                  Lini një Përgjigje