FOTOT/ Shpallet gjendje e jashtëzakonshme në Nju Jork, shkak rreshjet e shumta

30 Shtator 2023, 16:00Bota TEMA

FOTOT/ Shpallet gjendje e jashtëzakonshme në Nju Jork, shkak rreshjet

Reshjet e ditëve të fundit kanë shkaktuar përmbytje në disa zona të Nju Jorkut, duke bllokuar qarkullimin e mjeteve dhe trenave për motive sigurie.


Guvernatori Kathy Hochul vendosi të shpallë gjendjen e emergjencës, teksa ekipet e mbrojtjes civile kanë dalë në rrugë për të ndihmuar personat në vështirësi.

Gjithashtu, ai iu kërkoi banorëve të qëndrojnë në shtëpi nëse është e mundur dhe të shmangin lëvizjet e panevojshme, pasi në orët në vijim pritet që reshjet të intensifikohen.


Sipas Shërbimit Meteorologjik Kombëtar, ky është një ndër muajt shtator më të lagësht në historinë e Nju Jorkut, pas atij të 140 viteve më parë

2 Komente

 1. U
  Usa

  Fajin e ka Joe Biden. Te shkarkohet.

  1. d
   dsa

   Nuk dihet se kush i ka matur rreshjet para 140 vitesh...... Permbytja e New York-ut pervec te keqes solli edhe nje te mire, pas 140 vitesh ky qytet u la dhe u shpela sikur bdonjehere me pare, ujerat e permbytjes ishin te zeza sikur kishin plasur tubacinet e mutit dhe bashke me to u rrjedha e ujit mori me vete qindra tonelata letre, bidona plastike, shirnga droge etj te hedhura ne cdo rruge.

   Lini një Përgjigje