Izraeli apo Irani? Kush ka ushtrinë më të fortë në rast të një lufte “kokë më kokë”

14 Prill 2024, 16:07Bota TEMA
Izraeli apo Irani? Kush ka ushtrinë më të fortë në rast

Mesnatën mes 13 dhe 14 prillit Irani nisi një sulm hakmarrës në territorin Izraelit, me dronë dhe raketa, pjesa më e madhe e të cilave u rrëzuan nga mbrojtja ajrore e Tel Avivit.

Irani tha se sulmi ishte në shenjë hakmarrjeje për goditjen nga Izraeli të konsullatës iraniane në Damask, pak ditë më parë.

Sipas mediave të huaja, Irani po ashtu paralajmëroi se nëse Izraeli do i kundërpërgjigjej këtyre sulmeve, do të kishte sërish sulme të tjera nga Republika Islamike.

Por cila është fuqia e dy vendeve në rast të një përplasjeje “kokë më kokë” me njëra-tjetrën dhe renditja e 2 ushtrive në rang global?

Më poshtë potenciali ushtarak i dy vendeve, qoftë sipas buxhetit, numrit të avionëve, tankeve, armëve bërthamore, etj.

Rankimi global i dy ushtrive:

Izraeli në vendin e 17                                                     Irani në vendin e 14

Koka bërthamore:

Izraeli 90                                                                            Irani 0

Drejtuesit:

Benjamin Netanyahu kryeministër i Izraelit              Ebrahim Raisi president i Iranit

Buxheti i mbrojtjes:

Izraeli 24.4 bilion $                                                          Irani 9 bilion $

Popullsia:

Izraeli 9.04 milionë banorë                                          Irani 87.59 milionë banorë

Personel aktiv ushtarak:

170 mijë Izraeli                                                               610 mijë Irani

Rezervistë ushtarak:

465 mijë Izraeli                                                               350 mijë Irani

Forcat paramilitare:

Izraeli 35 mijë                                                                 Irani 220 mijë

Avionë në total:

612 Izraeli                                                                         551 Irani

Avionë luftarakë:

241 Izraeli                                                                        186 Irani

Avionë sulmi:

39 Izraeli                                                                          23 Irani

Avionë transporti:

12 Izraeli                                                                          86 Irani

Avionë trajnimi:

155 Izraeli                                                                       102 Irani

Avionë misionesh speciele:

23 Izraeli                                                                         10 Irani

Avionë bombardues:

14 Izraeli                                                                         7 Irani

Helikopterë:

146 Izraeli                                                                      129 Irani

Helikopterë sulmi:

48 Izraeli                                                                         13 Irani

Tanke:

1370 Izraeli                                                                     1996 Irani

Automjete luftarake të blinduara:

43,407 Izraeli                                                                  65,765 Irani

Automjete artilerie:

650 Izraeli                                                                       580 Irani

 

Artileri e lehtë

300 Izraeli                                                                     2050 Irani

 

Rakethedhës

150 Izraeli                                                                     775 Irani

 

Anije luftarake

67 Izraeli                                                                      101 Irani

 

Aeroplanmbajtëse

Izraeli 0                                                                         Irani 0

 

Anije mbajtëse helikopterësh

Izraeli 0                                                                         Irani 0

 

Anije shkatërruese

Izraeli 0                                                                         Irani 0

 

Fregata

Izraeli 0                                                                        Irani 7

 

Korveta

Izraeli 7                                                                       Irani 3

 

Anije patrulluese

Izraeli 45                                                                     Irani 21

 

Anije minahedhëse

Izraeli 0                                                                       Irani 1

 

Nëndetëse

Izraeli 5                                                                      Irani 19

 

Buxheti vjetor i mbrojtjes

Izraeli 547.76 Bilion $                                               Irani 1.78 Trilion $

11 Komente

 1. G
  Gramozi

  Mero, shikoj kush i mbledhe keto tedhena. GDP e Iranit eshte 435 miliard dollare. Ju jepni buxhetinn e mbrojtjes 1.7 trillion dollare, dy here me shume se SHBA. Njelloj edhe per Israelin, buxheti i mbrojtjes jepet sa GDP.

  1. G
   Gezimi

   Ku ka luftu ndonjehere shteti Sionist "koke me koke"? Ai tere jeten ka kafshuar tjeter e pastaj ka fut koken poshte potureve amerikane...

   1. T
    Trojan

    Zhdukeni fare nga harta se na kane care trapin ,ngelen duke bombarduar dhe usa i kreh bishtin

    1. B
     Beni

     Ceshtja nuk eshte cfare ka e nuk ka... Ceshtja eshte...po lufton Budalenjte me te Inteligjentin...dhe gjithmon do fitoj Inteligjemca... E vute re si gezonuan budallenjet neper rruge??!!. Per cfare gezuan??!!..sepse ngriten Drone??!!...ahhh mortja qe s'i shuan faren e tyre...fare e poshter... Nuk kam pare kurre te dalin izrealanet ne rruge te festojne sepse goditen armiqte... e dini pse?? Sepse jane shume here me njerezor se sa zhulenjte iranian dhe arab

     1. h
      hitleri ishte ilaç per kto monstra izraelite

      Izraeli eshte shtet terrorist qe ka vrare vetem ne luften e fundit 40 mije femije,ai popull dhe shtet,jane gjakatar dhe kriminelo-terrorist madje shumehere me shume se hitleri i cili nuk u beri aq shume zollum por ai popull plehre vetem mashtruan duke trilluar ne lidhje me krimet e kryera gjasme nga hitleri

      1. N
       Na mbyten bolet

       O mut qe rron kot ne kete toke.Si mund te thuash qe jane terrorist kur jane luftuar nga te gjithe dhe kane mbijetuar.A ben ndonjehere pyetje vetes pse?Sepse jane ajka e njerezimit jane te zot dhe punetore shiko ke kane perreth njerez dembele dhe byth zinj qe mbahen nga nafta dhe rrine me sumen perpjete 10 here ne dite.Te glorifikosh nje vampir sepse ju paska ardhur hakut tregon qe je nje qenije e mjeruar nje turkoshak ziliqar qe ben hije kot ne kete toke.

      2. P
       Patriot

       Nga kush I keni marre keto te dhena ju kazan? Sigurisht nga e-albania mbase nje bashkepunimi me hakerat e iranit. Ushtria asnjehere nuk jepe informacin te sakte, pevece vendeve te vogla qe kane nxjerre b... ne diell per interesa personale te liderve.

       1. L
        Loku

        Aman o gazetar, po ttegohu cike serioz o njeri. Buxheti i mbrojtjes, pastaj buxheti vjetor i mbrojtjes, shifrat e buxhetit kot me kot!!! Po mire ben xhanem, futja kot se ste gjen gje

        1. S
         Spartakus

         A e din ai qe e ka perkthye këte artikul se çka dmth bilion e trilion Dollar .

         1. S
          Sehirxhiu

          BIJT E SHQOPES DIN SHUME PER TE TJERET KURSE PER VEHTE TE TYRE DIN PAK OSE ASPAK. NUK DIN SE NE SHQIPERI JANE FUTUR MALLERA TE SKADUARA OSE ME DIFEKTE NE PRODHIM SA KISHIN NGELUR STOGJE NEPER MAGAZINA DHE UA SHITEN SHQIPERIS PASI U HAPEN DYERT. ESHTE VESHTIRE TE GJESH NE SHQOPERI NJE VASKE NEVOJTORE QE TE JET E KOMPLETUAR SI DUHET AS NE AEROPORTIN E TIRANES SE JANE PRODHUAR ME CILESI TE DOBET DHE THYHEN LEHTE KAPAKU DHE RRETHI I VASKES. BIJT E SHQOPES NUK E DIN SE KANE TE DREJTE TE ANKOHEN PER ATE MASHTRIM DHE PRODHUSI DHE SHITESI PAGUAJN PER VLEFTEN DHE ZVENDESIMIN E TYRE PLUS DEMSHPERBIM PER MASHTRIMIN DHE SHQETESIMEVE TE MEDHA QE U KA SHKAKTUAR BLERESVE.

          1. s
           sapa

           Po mendoja si do ishte po te mos ishte Izraeli po Shqiperia aty ne vend te Izraelit cfare do ndodhte?

           Lini një Përgjigje