Tensionet në Tajvan, Blinken: Kina nuk duhet të prodhojë një krizë dhe të rrisë veprimet e tij agresive ushtarake

4 Gusht 2022, 17:24Bota TEMA

Tensionet në Tajvan, Blinken: Kina nuk duhet të prodhojë një

Sekretari amerikan i Shetit, Antony Blinken po thekson se çdo krizë mbi Tajvanin do të jetë një krizë edhe për Kinën.

“Shpresoj shumë që Pekini nuk do të prodhojë një krizë dhe nuk do të pretendojë të rritë veprimet e tij agresive ushtarake”, tha ai në takimin e ministrave të jashtëm të ASEAN në Phnom Penh, Kamboxhia.

Ai përsëriti gjithashtu se politika e SHBA ndaj Tajvanit nuk ka ndryshuar, pavarësisht vizitës së nivelit të lartë në ishull nga kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi.


Ndërsa Kina kryen stërvitje ushtarake agresive pranë bregut të Tajvanit, mendimi në Uashington është ende se Presidenti Xi Jinping synon të “kalibroj” përgjigjen e tij në mënyrë që të mos ndezë një luftë të hapur, të cilën asnjëra palë nuk e dëshiron.

Por është një zhvillim shpërthyes në një marrëdhënie të brishtë.

“SHBA dhe Kina nuk kanë as hapësirën politike, as marrëdhëniet dhe mekanizmat për të parandaluar që një incident i tillë të kthehet në një krizë të plotë,” thotë Danny Russel i Institutit të Politikave të Shoqërisë në Azi.

3 Komente

 1. N
  Neveri

  Ju hengert mortja, Analfabete e shpellare jeni As konceptet baze logjike nuk keni Shkruani ne titull "Kina nuk duhet të prodhojë një krizë dhe të rrisë veprimet e tij agresive ushtarake" Jeni te pashkolle fare e per t ju derguar ne klasen e dyte fillore. Mizerje! Ne te tilla raste ka vend ajo shprehja "Kina nanen!". Kam bindjen se pa jya shpjeguaf ne nenvizuar me te kuqe ju as nuk jeni re zote te kuptoni gafat e gabimet tuaja

  1. S
   Sa gjynah!

   Kur bën kritikë drejtshkrimi, është e preferueshme që t’i mbash gafat gramatikore nën10 gabime për çdo pesë fjalë që shkruan…! Mufkat e tua rrezikojnë nanën (nënën) tate (tënde) nga Kina!

  2. G
   Gjynah keta te gjoret

   Gjithnje te tjeret i provokojne keta te pafajshmit e shkrete! Kur je kuçedrra e botes dhe fut hundet kudo duke vrare dhe prere, eshte veshtire te te besojne qe njekohesisht je edhe viktime !

   Lini një Përgjigje