Te fundit

09:54

09:44

09:43

09:37

09:34

09:28

09:26

09:23

2023-09-25 12:29:26Dossier TEMA

44 Komente

 1. g
  gaz

  O Nand', o 7x7=42! Sa vjec ka dale partizan ky Halit Bajrami? Nese thua qe paska lindur ne 1932 (sipas llogarive te tua), i bie 12 vjec! Ja pra qe me nje kerkim ne Google qe bera une, Bert' Papa thote qe ka lind ne 1925! Te shohim cfare do na prrallisesh artikullin ne vazhdim (meqe e ke lene kshu si pergjys)!

  1. p
   pilo Lala

   Po ta lexosh , ngjarja eshte pasqyruar sakte, por sapo fillon Gazetari te japi opinion, menderoset artikulli. Strukturat e Sigurimit të Shtetit, punuan fort që gjithë çfarë ndodhi, të kthehej në favor të pushtetit, dhe ia arritën. Keshtu komenton gazetari. Nuk eshte fakt qe ky grup diversantesh u kap, ? Si mos ta quaje sukses Sigurimi kapjen e nje grupi diversantesh?

   1. a
    armand

    Shume dakord me ju o Pilo por edhe Gjeldeti me shoket duket se e kishin per here te pare qe u binte arme ne dore. Erdhen per te vrare Enverin dhe sapo zbriten ne breg filluan te vrasin te njome e te thate......profesionalizem zero. Dasma duhej bere ne Tirane ndersa ata filluan tu binin veglave ne zonen e Lushnjes . Duket me teper si aksion i cunave te lagjes dhe jo i organizuar nga CIA per eleminimin e Enverit.

    1. p
     pilo Lala

     Vrasjet u bene rastesisht, sepse dy policet e pare po shkonin drejt vendit ku fshihej banda, ata kujtuan se i kishin zbuluar, dhe i vrane. Pastaj cdo veprim tjeter ishte i detyruar. Humbet toruan cdo njeri , sado i trajnuar te jete. Sot flitet kollaj, por ne ato kohe, sa shkelje ne Shqiperi, te shkonin por.dhet shtate nga frika, se gjithe populli ishte vigjilent.

  2. R
   Rolandshehu40@ gmail.com

   Poloc bythe , i ziu polic ne ato vite vdiste per kotheren e bukes qe i qih..ej edhe gruaja

   1. X
    Xhevua

    Ahahahahahahaaha fiks! Kte te shkretin e qiu dhe xhevdeti

   2. M
    MEMEDHETARI

    Konkluzioni: Shokut Enver Hoxha i hengren ate qe nuk thuhet...

    1. n
     non sensa

     Nuk mund te spikatej nje individ i futur bunkerave te bllokut dhe te lincohej, ishte nje sistem i tere zombiesh qe se lejonin. Ishte e pamundur skur edhe sikur populli vete ta kerkonte, nuk do mund ta gjente aq shpejt per ta vrare. Ardhja e tyre kuturu dhe trimeria qe treguan per tu vetvrare ne menyre makabre ishte nje nga efektet e panjohura te substancave narkotike qe edhe sot ne bote krijojne ngjarje te habitshme. Ne ato vite vetem "peçi" njihej ne Tirane. Edhe ate e vidhnin spitaleve djemte e drejtorave te pa interesuar per orientime politike. Thjesht per nje indulgjence jetike, sic eshte edhe sot tek te rinjte rasti i ngjashem i çinteresimit per fene pshm.

    2. I
     Iso

     Flitej atehere (ishim ne aksion per korrje misri)se ky sokrati ishte nje rrote k...ri prandaj nuk e kishin vrare por e kishin ngarkuar si nje gomar per ta patur vet me te lehte marshimin,prandaj mos na shkruani perrallat e sokrat boles qe si i "persekutuar" na qenka bere pronar.

     1. p
      pilo Lala

      Ai nuk genjeu asnje moment ne tregimin e tij. Sa per trimeri, po te ishe ti, do i beje mu.t te gjithe, je trim i madh.

      1. L
       Labi qe per zgjuaresi nuk ja ha qeni shkopin

       Perse shan Sokratin ore laluc i qelbur.Sokrati eshte burre i mire dhe do reagonte po ta linin te shkonte ne nevojtore.Ik ore Iso se vjen dhe te shqeu lepuri.Plencin qe gatuan Sokrati nuk e gatuan njeri jo ne Divjake e Lushnje por ne gjithe Ballkanin

      2. N
       Noci

       Per qellimi qe kishte ardhur ai me grupin nuk do te mund t'a realizonte kurre duke patur parasysh si jane mbrojtur udheheqja ne ate kohe.Mos t'a shohim bllokun sot por atehere nuk ka fluturuar miza brenda tij.Xhevdet Mustafa ka qene shume trim si fillim por edhe i pregatitura nga amerikanet per t'u perdorur ne nderhyrje te veshtira per te eleminuar koka te medha.Flitej atehere se kishte marre pjesë ne aksionet e CIA ,disa here.Ai do vriste Enver Hoxhën ne vitin 1982 ka qene e djele ajo dite dhe do te zhvillonin mbledhje ne te gjithe Shqiperine te gjitha organizatat e PPSh ne te njejten ore per nje leter te Enverit drejtuar anetareve te PPSH.Grupi gaboj sapo zbriti ne Divjake,se vrau njerez dhe sigurimi e policia u mobilizua pa te keqen se njeri nga treshja ishte i rekrutuar.Keshtu misioni deshtoi qe ne fillim dhe te ndjekur nga mbrojtja kryesori Xhevdeti u vra brenda nje shtepie

       1. e
        edmond( koder rreshen)

        E njoh mir ate zon,dhe ishte e pa mundur te zbarkoje ne Divjak,po mos te kishe njerez ne Minstrin e mbrojtjes,apo tek stacioni radiollokativ i Gurit te Gomares ne Rremas. Cdo 20 minuta Radisti i raportonte Minstris per vend ndodhjen e objekteve detare ne kuadratet qe i ishin caktuar,dhe dalja e objektit nga kuadrati,apo cfacja e nje objekti te huaj ne meny te papritur,nxirrte ne det kater siluruesit nga bazat detare . Futja ne territorin Shqiptar, e nje mjeti te thjesh civil,dhe jo ushtark duke mos pasur aparatura per bllokimin e valeve te antenes se stacioneve radiollokative, injoroi Shtetin ton duke i treguar se ju edhe ne gadishmeri kur jeni,duke pritur me dit zbarkimin e grupit,jeni han pa porta,dhe thjesht per parad ushtarake per festat e Nendorit.

        1. p
         pilo Lala

         Keta kane ardhur me mjete nendetese.

         1. T
          Taulant, ish foltorist i zhgenjyer.

          Ministria e brendshme kishte informacion te plote per banden. Halit Bajrami ishte spiuni i sigurimit te shtetit brenda bandes. Nuk kishte problem pse u vrane disa prej bandes. Qellimi ishte te shihej vigjelenca dhe reagimi i Kadri Hazbiut. Ishte naivitet te mendohej se nje bande do eleminonte Enver Hoxhen

         2. D
          Durrsaku

          Ke ngrene ndonje peshk te Sokrati o Ferdinant e po na tregon perralla. . Ku kishte plazhiste ne Divjake ne ate kohe, e ky Sokrati na kontrollonte plazhistet. Ka ngelur biografia e bandes ne dore tende e te Sokratit o Ferdinat bytha.Sigurimi i Shtetit i njhte me kuc e me mac si thote populli. Familjaret e tyre, banues ne Durres, kane qene qytetare te respektuar nga durrsaket. Habitem si beni gazetari me shkrime te tilla, te sajuara nga thashetheme. Faj ka dhe Mero, po koha ben te veten.

          1. Sa mund ti besosh K…., mund ti besosh edhe shqiptarit. Motua e shqiptarit: si e do zotnia jote?… tash po ta boj gati.

           1. F
            Frat

            Perse nuk e tregon Sokrati dialogun me Vlashin ne pyll qe kishte prere dru dhe po kthehej ne shtepi me biciklete? Cfare thane me njeri tjetrin para se ta vriste Xhevdeti? Perse nuk e tregon qe Xhevdeti donte te vriste kater oficere te deges qe ishin ne nje makine dhe Halit Bajrami e frenoi duke i thene se eshte makine dasme dhe boll civile kishin vrare? Etj etj.

            1. p
             pilo Lala

             Ketu thuhen komente, jo pyetje, lexoje. Ju qe beni pyetje, jeni njerez qe kerkoni ti ngaterroni faktet me teori konspiracioni.

            2. N
             N

             Larg qofte mos e ka mbrojtur lidhja familjare me dyshen (hazbiu mustafa)?!?!

             1. a
              anti25642654censurë

              mehmet shehu ka qënë K/M,3 vite pasi është arratisur sabaudini,pra në 1954!deri në atë kohë ka qënë vekja K/M!! sa për karllëqet e tjera!?nuk ja vlen me shkrujt!!këta "intervistuesit",o janë gomerë të lindur,o asqë ju ha palla se çfar gomarllëqesh lëshon i intervistuari,ose i shpikin vetë!!

              1. D
               Dauti

               O Zot! Komentues injorante qe dine cdo gje! Po cben keshtu, o Mero. Beson kush qe nje drogaxhi ka wene stervitur nga amerikanet per te vrare Enverin? Po cpune i prishte Enveri Amerikes? E keni menduar ndonje here?

               1. N
                Nasi nga Palortoja

                Para se te vinte ne Europe Xhevdeti ishte ne burg per konspiracion ne vrasjen e Reganit. Dikush pagoi 1 milion dollare si Bail_out dhe doli jashte burgut. Ai qe pagoi parate Ai ishte qe dergoi ne Shqiperi. Xhevdeti ishte komplet i monotiruar nga sigurimi. Akoma dhe sot nuk dihet se kush e dergoi.

                1. D
                 Durrsaku

                 Xhevdet Mustafa ishte spiun i derguar jashte nga Sigurimi. Kur Kadri Asbiu hengri Gerrneten, mbeti pa fonde dhe mesyu nga Shqiperia. Per ndonje qe ka dyshime : Vellai i Xhevdetit ka qene Drejtor ne Hekurudhen e Durresit e familja e Xhevdetit nuk njohu persekucion deri ne ardhjen e tij. Te ishe Drejtor ne ate kohe me vella te arratisur?

                 1. Y
                  Ymeri nga Devolli

                  no,,jane te tjere Mustafa,,nuk kane te bejne me Xhevdetin.

                  1. D
                   Durrsi

                   Ymeri na devolli,,,xhevdet mustafa rrinte m shtepi pran shkolles kirstaq boshnjaku ,,aty rrinin si familje,vellezerit nana e babà,,,nuk Jan persekutuar asnjeri nga ikja e xhevdetit,Kan mbajtur te njejtat poste Pune,,nje Vella bene pjese edhe ne keshillin e lagjes,,,mbas vrasjes se xhevdetit,ne mengjes ishin zizat qe po' i mernin per internim ,kam qen ne shkolle ne klasen e 8, dhe i shikoja vete policine dhe kur ngarkonin plackat,, ne shtepi te tyre u vendosen te jetonin familje policie,,,u kthyen mbas 90 ne durres,,,

                  2. S
                   Shqiptaret Trima ne leter !

                   Ke te drejte ! por ah e din ti se si vepronte kurvat e sigirimit ne ate kohe ! Xhevdeti iku u ARatis se sihte Trim dhe is Trim vdiq.. Sigurimi luante me dy porta ! per ta lene ne Opinion Xhevdetin si Spiun s brenda vendit dhe jashte vendit ! apostafat Sigurimi nuk i ngacmoi Familine qe ne Opinion te flitej qe e ka derguar shteti ! ku ne te vertete ai u Aratis... Atje e hengri nga ai bythqiri spiuni tjeter qe i besoi si i Aratisur i vjeter dhe jetonzte ne Zelande te re ! shume vete edhe mund ta ananin kete loje ! nga mendjelehtesia... Ish shefi i Sigurimit per jashte ! ne Interviste thoshte : qe simbas dinamikes se planit nese Xhevdeti do te vriste Kurven Pederastin Enver ! Xhevdeti do te strehohej tek Vila e Ramzit ! ateheree llohgjike i bie qe Ramizi futi ne Loje sigurimin jashte per te Eleminuar Kadriun dhe te tjeret.. Gjithsesi fatekeqesi per ata qe Xehvdeti vrau ! por nuk kishte rruge tjeter ne ato rrethana ! por Zoteria si Xhevdet vdiq si Trim ja futi vetes... Xhevdeti erdhi te vriste kriminelin Pederast Enver ! ndersa ne shqiperi jane vrare me qindra Varrezat plote e per plote ! dhe askush nuk e mori persiper te vrsite nje Mute muti Spiun Penecilinen qe dogji vodhi vrau dhe po vrete akoma me Armet qe hapo Depot...Jemi popull mute dhe mutin po hajme akoma dhe mutin do te hajme edhe shekuj te tjere...

                  3. S
                   Svetllana

                   Sabaudin Haznedari, Xhevdet Mustafa dhe Halit Bajrami u mobilizuan nga UDB-ja jugosllave pas demonstratave te fuqishme te studenteve kosovare, te cilet i mbeshteste shteti shqiptar me Enver Hoxhen ne krye. Eshte e sakte se grupi i Sabaudinit dhe Xhevdet Mustafes do te vrisnin Enver Hoxhen ne Pallatin e Spoertit "Partizani", ku u mbajt Kongresi i Rinise. CIA nuk ka gisht fare ne kete aksion. Pritesi ishte Kadri Hazbiu, i cili u zhgenjye kur Enver Hoxha e zgjodhi Ramiz Aline edhe ne postin e Kryetarit te Presidiumit te Kuvendit Popullor; pra i vuri vulen si trashegimtar te tij. Kam ndjesine se Halit Bajrami duhet te kete qene agjent i KGB-se Sovjetike, e cila ishte e interesuar qe ne krye te PPSH dhe shtetit shqiptar te vihej Ramiz Alia. Haliti e dekonspiroi grupin tek nje lokal i Rrogozhines... Me tej le te ndjekim rrefimin e hamallit te grupit...

                   1. Z
                    Zaza

                    O ferdinant bolja mire qe te hoqen nga puna se je fantomas po ky grup kishte 2 te sigurimit mrena Cfare beri ai sokrat loqja ????

                    1. H
                     Hoxha qe u be prift

                     Sokrati i shkete nuk man dot samarin e tij dhe jo te Xhevdetit. Ne ate kohe ra dhe termeti ne lushnje dhe Sokrati i thoshte me ze te ulet komshinjve" Po te rrime brenda na vret termeti/Po te dalim jashte na vret Xhevdeti¨ I shketi Sokrat qe as tokes nuk i mshojte.

                     1. k
                      km

                      Halit Bajeami eshte i datlindjes 1922.ka qene partizan ne Pezes.kur u arratis Ka qene zv shef i sigurimit i Divizionit te korces ,ku shef Ka qene Fecorr Shehu.Ky u dergua per studimet ne BS dhe Halitit i mbeti qejfi se nuk u be shef sigurimit.Sabaudin Haznedar nuk Ka qene ne ceten e dibres por ne grupin e pezes.Qe gjate luftes Haliti dhe Sabaudini Kane qene shoke.Sabaudini Ka punuar ne sigurim ne Durres.Te dy te pakenaqur ,u lidhen dhe u arratisen bashke.Ne Italia Jane ndare.Haliti ne Zelanda,Sabaudini ne SHBA ku Ka kryer kurse spiunazhit te CIA ne panama,madje Ka qene dhe Instruktor.Edhe Xhevdeti Ka kryer kurse te CIA,perfundon vrases profesionist.Ka qene i kerkuar ne Europe ne kater shtete.Eshte larguar ne SHBA dhe me pas,pas akordit me Zogun dhe UDB erdhi ne Itali,ne Pescara ku u pergatit grupi i tij .Komandant grupi Ka qene Sabaudini Haznedari.Me cudit faktin qe ne interviste ,ky Polici nuk flet per vrasjen ne pyllin e divjakes te nje djali 14 vjec,bashkefshatar i policit,qe kulloste l'open ne pyll.Rastesisht takohet me grupin,pershendet policin me emer.Xhevdeti pyet policin :-e njeh?po',e kam nga fshatit.Xhevdeti e vret me arme me si.lenci.ator.Ne plazhin e divjakes ishte dislokuar per stervitje nje batalion policie,sigurisht Edhe ne pritje.Por ishte e saktesuar qe banda do te zbarkonte ose ne gjiun e Lalesit,ose ne golem te kavajes.Plani i zbarkimit Ka ndryshuar gjate lundrimit ,dhene me radio.

                      1. e
                       ekonomiksi

                       halit bajrami ishte spiun...po te shikoni gjyqin e kadri hazbiut...ai eshte thirrur per te deshmuar.une kom pas xhajen kalec ne ate kohe ne lushnje....po duke pasur familjen ne tirane..kishte ardh per fund jave....ket policin e trego idiot fare...ishte gjithshka e parashikuar.pranej su vune shume ne alarm fillimisht.po ktyne kalecave sja u merrte mendja qe do vrisshin kta..se kontrata me halit bajramin kshu ishte bo.ajo bande hyri jo per te vra enver hoxhen...se atij i rrunin sumen ne ate kohe...po hyri vec per te gjet i pretekst...per te myt kadri hazbiun..dhe ne fakt ai ne tetor u arrestua.m v je keq per policet e vrame..sidomos per sazanin..se turin cunin e vet e kisha shok...kishte xhajen e vet n tirone perballe shpise time.situata doli nga duart...se plani ishte thjesht per te demtuar kadri hazbiun....kte te thote ky policua me brek plazhi....qe na bote baywatch ne plazhin e divjakes..qe aso kohe shkonin shume pak njeres...dhe sidomos ne shtator...qe kishin fillu shkollat ..dhe familjet kishin halle te tjera.

                       1. I
                        Injoranca ska kufi !

                        Hahhah sa kom qeshe ! Ho Ekonomist rendesi ka qe ke ! ke leke me ble buke se qenke dhe Ekonomist ! deshimite e Spiunave bythqira si kalec apo sterkalec kane dhene Interviste ndryshe ! Gjithsesi Xhevdeti ishte Trim dhe vrau veten ! ndersa po te te kishte ndodhur ty do te ndimonte Kaleci jote ! hahhah Ik futja nej pjate Supe ....

                        1. I
                         Injoranca ska kufi !

                         Hahhah sa kom qeshe ! Ho Ekonomist rendesi ka qe ke ! ke leke me ble buke se qenke dhe Ekonomist ! deshimite e Spiunave bythqira si kalec apo sterkalec kane dhene Interviste ndryshe ! Gjithsesi Xhevdeti ishte Trim dhe vrau veten ! ndersa po te te kishte ndodhur ty do te ndimonte Kaleci jote ! hahhah Ik futja nej pjate Supe ....

                         1. I
                          Injoranca ska kufi !

                          Hahhah sa kom qeshe ! Ho Ekonomist rendesi ka qe ke ! ke leke me ble buke se qenke dhe Ekonomist ! deshimite e Spiunave bythqira si kalec apo sterkalec kane dhene Interviste ndryshe ! Gjithsesi Xhevdeti ishte Trim dhe vrau veten ! ndersa po te te kishte ndodhur ty do te ndimonte Kaleci jote ! hahhah Ik futja nej pjate Supe ....

                          1. I
                           Injoranca ska kufi !

                           Hahhah sa kom qeshe ! Ho Ekonomist rendesi ka qe ke ! ke leke me ble buke se qenke dhe Ekonomist ! deshimite e Spiunave bythqira si kalec apo sterkalec kane dhene Interviste ndryshe ! Gjithsesi Xhevdeti ishte Trim dhe vrau veten ! ndersa po te te kishte ndodhur ty do te ndimonte Kaleci jote ! hahhah Ik futja nej pjate Supe ....

                          2. v
                           viktima22

                           E kujt i interesojne keto histori tani, ...!!!????? S'kane asnje vlere apo interes .....

                           1. v
                            viktima22

                            E kujt i interesojne keto histori tani, ...!!!????? S'kane asnje vlere apo interes .....

                            1. v
                             viktima22

                             E kujt i interesojne keto histori tani, ...!!!????? S'kane asnje vlere apo interes .....

                             1. v
                              viktima22

                              E kujt i interesojne keto histori tani, ...!!!????? S'kane asnje vlere apo interes .....

                              1. v
                               viktima22

                               E kujt i interesojne keto histori tani, ...!!!????? S'kane asnje vlere apo interes .....

                               1. v
                                viktima22

                                E kujt i interesojne keto histori tani, ...!!!????? S'kane asnje vlere apo interes .....

                                1. v
                                 viktima22

                                 E kujt i interesojne keto histori tani, ...!!!????? S'kane asnje vlere apo interes .....

                                 1. v
                                  viktima22

                                  E kujt i interesojne keto histori tani, ...!!!????? S'kane asnje vlere apo interes .....

                                  Lini një Përgjigje

                                  18:30 Dossier 21 komente

                                  14:00 Dossier 4 komente

                                  18:05 Dossier 11 komente

                                  17:30 Dossier 20 komente

                                  18:40 Dossier 11 komente

                                  18:31 Dossier 7 komente

                                  21:50 Dossier 2 komente

                                  19:40 Dossier 5 komente

                                  23:48 Dossier 10 komente

                                  19:50 Dossier 10 komente

                                  Më të lexuarat

                                  18:00 Politika 16 komente

                                  13:07 Blog 11 komente

                                  18:23 Bota 18 komente

                                  09:58 Politika 19 komente

                                  10:17 Sport 5 komente

                                  13:25 Politika 32 komente

                                  Blog Tema

                                  21:09 Blog 1 koment

                                  17:33 Blog 43 komente

                                  17:27 Blog 10 komente