Te fundit

15:44

15:35

15:20

15:09

15:07

15:00

14:47

14:36

2024-02-20 10:28:46Dossier TEMA

39 Komente

 1. M
  Milano Moda ...Kashar

  Ke te drejte o shok, paska qene profet ,vetem ai burre ja dinte koken ketij palo mileti,qe po shqyhen me njeri tjetrin

  1. A
   Air Albania

   Milano, ne Kore te Veriut do t‘i gjesh te gjitha ato gjera qe te mungojne: qetesine, dajakun, telat me gjemba ne kufi. Hop avionit, edhe tek Kimi. He xhan…

   1. S
    Shane Korbeci

    Sa me pare te zhduken per ne kore kasharistet milaneza, aq me shume shpresa do te kete mileti i stervuajtur

   2. R
    Realisti

    Sa popull naiv e tolerant që jemi. Na vranë për 45 vjet e na kthyen në një copë toke eksperimentesh njerëzore dhe ne thjesht I mbyllëm për ca ditë për kafe. Ligjet e kohës thotë Sulua që kishte edhe shkopin edhe Maliqin.

   3. z
    zigur

    Ky qelbesire duhej vrare para Enverit sepse kane ngrene nga te gjitha anet,ky ka qene nje diktator i vogel qe nuk i dilje dot perpara.

    1. B
     Buda

     Pseudonimit "zigur". Une e kam njohur nga afer Sulo Gradecin, pasi isha i interesuar per nje punim ne fushen e historise se Shqiperise gjate Luftes se Dyte Boterore. Sulo Gradeci e adhuronte Enver Hoxhen dhe adhurimin per te e mori me vete ne varr ne vitin 2015. Sulo ishte shefi i grup-rojeve te kreut te shtetit, qe gezonte te mira materiale e shpirterore per hir te betimit qe kishte bere me vetedije per t'a mbrojtur kreun e Partise dhe te Shtetit edhe me jeten e vet. Fenomeni i adhurimit eshte produkt i trurit dhe nuk mund ta frenosh, perderisa nuk behet i demshem per te tjeret (kujtoj: sot ka akoma adhurues te HItlerit, Musolinit, Stalinit e mjaft diktatoreve te tjere). Per shkak te formimit tim si historian, une kam pasur guximin dhe mirebesimin e Sulo Gradecit per dy gjykime: 1. Varrimi i njerezve te vdekur ne shtrat nga natyra ne Varrezat e Deshmoreve, qe kishin dhene jeten per clirimin e atdheut, ishte shmangie nga parimi themelor i kontributeve njerezore, te cilin e njeh edhe Feja. 2. Heshtja per Enver Hoxhen si udheheqes i PK dhe PPSH ne Luften e Dyte Boterore dhe si burre shteti ne ndertimin e shoqerise socialiste nuk eshte as mohim e as harrim, por konservim i domosdoshem ne laboratorin e Historise i figurave dhe personaliteteve me kontribute ne fushat e ndryshme te jetes njerezore, per te pasur mundesine e gjykimit objektiv te tyre. Permendorja e Enver Hoxhes duhej te hiqej, por jo aq shpejt, pasi populli nuk ishte ndergjegjsuar akoma; ajo duhej te hiqej, por jo te rrezohej dhe te merrej zvarre, pasi u perdor si opium per te persekutuarit politike, te cilet ia besuan jeten nje ish-komunisti fanatik si Sali Berisha.

    2. D
     Daullxhiu

     Rrofte kujtimi I shokut Edhjer.

     1. A
      Abazi

      Ti e ke ne Terezi o Daullixhi.I bie dulles ne zi dhe ne gezim Bjeri Dalles daullexhi,bjeri me te lumte Dora.

     2. L
      Lexues

      Nje gomar me zile. A ka ndonje skraparli qe eshte i sakte nga trute? Apo te gjithe o sigurimsa, o zara te Ilir Floririt?

      1. N
       Nje nga Durrsi

       Ka sa te duash,dhe mund te them se shumica e Skrapalinjve qe kam njoftur kane qene kinga,kavalier,inteligjent,te beses,etj(perjashto Ilir Meten),,,por ky Sulua nuk ka te beje me Skrapalinjte,ky thjesht ishte nje qen roje.

      2. K
       Karafili

       Asgje e veçante, asnje pergjigje e pa pritur. Pa qene nevoja te ishte prezent, do t'ju a jepja une keto pergjigje ne emer te tij. Dhe qente keshtu kuisin para varrit te te zotit te tyre.

       1. N
        Naim Frasheri

        I Lumtë këtij burri ,u preftë në paqe.Ç'farë ka shkruar janë të vërteta,shpërbëria morale e opionqenave,poliqemëve,nëpër televizione shkatëruan këtë vënd.TURP,TURP.

        1. U
         Ujku

         Mos o Zigur djali mos,ri ha ndonje pershesh me dhalle dhe shko falu tek rruge Mucos.

         1. L
          London

          Jane burgosur per 30 vjet ata fukarenjë që thanë se nuk duhet tfzimi sepse rrenon fshatarsinë, janë vrarë e perdhunuar njerzë të pafajshem per njé fjalë goje, femija lindëte me biografi të keqe që nga barku i nënës, gomari bëhej kuadër vetëm se ishte komunist apo bir i tijë, zija kishte pllagosur kudo familjet shqiptare etc. Por këtij monstrës nuk i vë faj, sepse e ka kaluar si në parajsë. Faj i vë diktatorit të dytë i kamufluar si demokratë që nuk i vari në litar për gjëmat e tyre. Ata ishin një.

          1. L
           Londinezi

           Na thuaj kush u burgos per 30 vjet per tufuzimin? Kush u vra dhe u perdhunua per nje fjale goje? Apo hame mut edhe pas 33 vjeteve? Sot nuk ke FSHAT dhe te perdhunojne edhe online duke te shkateruar jeten.. Po vriten cdo dite dhe familja shqiptare ka marre fund apo je nga keta antikomunistat rrefugjate?

           1. F
            Faleminderit .

            Jam dakort ....por fajtore jane te gjithe ato kriminele qe i sherbyhen......se po te ndodhte e kunderta mos ti sherbenin.....nuk do te pejetonim 50 vjete te vrare dhe te skrupulluar nga gjithcka ... e njejta gje ndodhi edhe keto 33 vite....me trimin e vicidolit qe gerthete nga kati i tete si i cmendur....si ato derra dhe lope qe mbahen ne rradhe per thertore dhe e kuptojne qe ditet i kane te numerura nga Drejtesi.....perjashto nje pjese viktimash simpatizante te pafajshem nga padituria e Historise...... perjashto dhe pjesen tjeter qe mbajne here vetem Euro ..dhe duart te lyera me gjake... Shprese shprese qe femijet e te ardhmes....mos ti perjetojne keto qe kemi perjetuar dhe qe po perjetojme nga kryekrimineli i vicidolit..

           2. R
            RAIFI

            Çfar do shkruhet në historinë që po e përgatitin gjeneratat e reja:Na ishte një popull shqiptar që shpalli Pavarsinë më 1912 nga një Ismail Qemali që e përzum nga vendi dhe e vram në Itali.Pastaj Evropa pruri një të huaj për mbret të Shqipërisë ,por meqenëse nuk ishte i bërë synet e përzum edhe ate.Dolën edhe ca Esat Pasha e të ngjashëm të lidhur me Serbin por në vendin erdhi si qeveritar e si mbret Tradhtari Amet Zogu.Gjatë luftës së Dytë Botërore kishte ca tradhtarë në pushtete të.përkohdhëm gjersa Ushtria Çlimtare çliroi vendin dhe solli në pushtet Po një tradhtar të ri Enver Hoxhën,të cilin e larguan bandat serbo-greke erdhën në pushtet dhe janë në luftë e sipër mes veti kush të shet ma shu interesa kombtare.Dashakeqasit mund të thon se jemi popull pa histori se jemi halabsk,por këto janë dezinformuar të publikuar nga tradhtaret e kombit!

            1. R
             RAIFI

             Çfar do shkruhet në historinë që po e përgatitin gjeneratat e reja:Na ishte një popull shqiptar që shpalli Pavarsinë më 1912 nga një Ismail Qemali që e përzum nga vendi dhe e vram në Itali.Pastaj Evropa pruri një të huaj për mbret të Shqipërisë ,por meqenëse nuk ishte i bërë synet e përzum edhe ate.Dolën edhe ca Esat Pasha e të ngjashëm të lidhur me Serbin por në vendin erdhi si qeveritar e si mbret Tradhtari Amet Zogu.Gjatë luftës së Dytë Botërore kishte ca tradhtarë në pushtete të.përkohdhëm gjersa Ushtria Çlimtare çliroi vendin dhe solli në pushtet Po një tradhtar të ri Enver Hoxhën,të cilin e larguan bandat serbo-greke erdhën në pushtet dhe janë në luftë e sipër mes veti kush të shet ma shu interesa kombtare.Dashakeqasit mund të thon se jemi popull pa histori se jemi halabsk,por këto janë dezinformuar të publikuar nga tradhtaret e kombit!

             1. R
              RAIFI

              Çfar do shkruhet në historinë që po e përgatitin gjeneratat e reja:Na ishte një popull shqiptar që shpalli Pavarsinë më 1912 nga një Ismail Qemali që e përzum nga vendi dhe e vram në Itali.Pastaj Evropa pruri një të huaj për mbret të Shqipërisë ,por meqenëse nuk ishte i bërë synet e përzum edhe ate.Dolën edhe ca Esat Pasha e të ngjashëm të lidhur me Serbin por në vendin erdhi si qeveritar e si mbret Tradhtari Amet Zogu.Gjatë luftës së Dytë Botërore kishte ca tradhtarë në pushtete të.përkohdhëm gjersa Ushtria Çlimtare çliroi vendin dhe solli në pushtet Po një tradhtar të ri Enver Hoxhën,të cilin e larguan bandat serbo-greke erdhën në pushtet dhe janë në luftë e sipër mes veti kush të shet ma shu interesa kombtare.Dashakeqasit mund të thon se jemi popull pa histori se jemi halabsk,por këto janë dezinformuar të publikuar nga tradhtaret e kombit!

              1. M
               MEMEDHETARI

               I paharruar do te jete shoku ENVER HOXHA!....

               1. K
                KK

                ropt ty dhe enverit

                1. L
                 Luli

                 I hengesh mutin Enverit

               2. D
                Dejvi,Chicago

                Ore plehra po o shikojme shume mire cfare kane qene gjysma e te persekutuarve,pse lepin bythen e Saliut per 30 vjet, se ishin nje kallep...tani po Qin vllai motren,perdhunon babai vajzen e ju nuk flisni,po Enveri shkolloi gjithe popullin,I elektrifikoi,I beri me shtepi kulture e shkolla e ambulance deri ne Vermosh ,po ju qe shkruani jeni nga fisi atyre qe vrisnin mesuesit ne veri kur Enveri ua sillte tu hapte syte

                1. N
                 Ndryshe

                 Jane shume me teper te mirat qe ai beri per kete vend dhe kete popull. T'i permendesh lodhesh e jo me t'i shkruash. Dhelpra, kur nuk i arriti rrushte, tha se jane te pabere. Akoma vjedhin e nuk mbarohen pasurite qe krijoi ky popull. Dhe hajdutet i quajme heronj. Jane hajdute me ligje keta. S'ke c'thua. PIKA qe s'na bie ku e kemi katandisur veten!

                2. V
                 VISI

                 LEXUS. SKRAPLLINJT TE SHKERDHEJN NENEN MOTREN DHE GRUAN O FISQIR

                 1. p
                  populli

                  VISI MOS U BEJE EGOIST SE NUK JANE VETEM SKRAPALLINJTE QE E BEJNE ATE PUNE,KA DHE NGA ANE TE TJERA!AMIN.

                 2. X
                  Xhaxhi

                  Enveri nuk vjen me fatkeqesisht... Koha I dha te drejte, shumica e popullit e do te kthehet tu vendos dinamitin kullave te Tiranes dhe resorteve turistike te politikaneve. Keta jane te pangopur nuk dine ku i kane parate. Nuk lane gje pa vjedhur plehrat.

                  1. H
                   Hoxha pederast i perkryer me Ramizin .

                   Mos se ju pushon zemra nga Infakti....Saliut te parit...Ilirit te dytit...Anastasit te tretit..... jane dhe ca legena trima te tjere qe lepurin e kane ne bark me kg por trimerine e bejne me te tjeret viktima qe skane buke te hajne..

                   1. H
                    Hoxha pederast i perkryer me Ramizin .

                    Mos se ju pushon zemra nga Infakti....Saliut te parit...Ilirit te dytit...Anastasit te tretit..... jane dhe ca legena trima te tjere qe lepurin e kane ne bark me kg por trimerine e bejne me te tjeret viktima qe skane buke te hajne..

                   2. s
                    sopiqoti

                    Enver Hoxha nje djalosh i dale nga gjiri i popillit shqiptar luftoi dhe punoi per ta nxjere Atdheun e ti,Shpiperine nga prapambetja shekullore,nga feudalizmi i shekullit te 20,nga pushtuesit e huaj dhe bashkepuntoret e tyre, lufftoi e punoi per te bucitur sirenat e ounes ne fabrika e kombinate,per tu arsimuar rinia.per te fuqizuar mbrojtja,per ta bere te gezueshem jeten e te riut dhe te moshuarit,.

                    1. a
                     anti25642654censurë

                     o spoqidot,VK lene mo ha mut dhe sot!!bëj dhe ti një ditë pushim të shkretën!!

                    2. B
                     Bravo

                     Po bravo i qofte ketij tipit. Perderisa erdhi demokracia dhe ky vazhdon (aso kohe, kuptohet) te jetoje i lire , me banese te mire dhe biles efhe shkruan kujtimet e vleresimet. Dhe pa piken e turpit tall karin dhe thote se Enveri pushkatoi ARMIQTE e TRADHETARET. Them tall karin sepse ai qen plak e dinte shum mire se sa arrestoheshin , torturoheshin , e internoheshin familjarisht pa bere ASGJE . Por duke qene biles me ATDHETARE se vete ky plehu dhe shefi i tij. Por bravo ju qofte demokrateve qe lejuan qe ky dhe shuuume tipa si ky , edhe kryeprokurori Xhelat Aranit çela jepte intervista nga pallati ne tirane ne vend te ishin ne BURGUN E SPAÇIT dhe te kuptonin se çfare ju kishin bere njerezve TE PAFAJSHEM.

                     1. J
                      Ju jeni vetem plehrat e ketij vendi!

                      Po te me degjonte mua Enver Hoxha nuk do burgoste dhe internonte asnje nga keta kellirat ballisto-zogiste,armiq te popullit shqiptar,por duhet t'i pushkatonte te gjithe!

                     2. S
                      SHQIPTARI

                      SILLO DYBEKUN BREE DYBEKUN. HENGRI E PIU DHE JETOI BELLA VITA QELBESIRA.POR TE GJITHE DO ENDERONIN TE ISHIN NE VENDIN E TIJ. I RA BIXHA.POR MIRE ESHTE TA MBYLLTE HALEN

                      1. M
                       Marashi

                       Si çdo regjim që ka të metat dhe të mirat. Enver hoxhën e groposi si diktator, vetëm lufta e klasave. Megjithatë sot pas kaq vitesh demokraci, të vraasin dhe nuk tl gjënden eshtrat, ku ka ndodhur në sistem demokratik, dhe ka njerëz që akoma predikojnë këtë vrases me emrin sali. Injoranca e një populli, tregon zhvillimin e ngadaltë të një populli, ku nostalgjitë e të parëve, i transmetojnë sot, kur vijnë apo marin pushtetin. Enver hoxha, kishte barrën më të madhe të ndertimit dhe formimit shtet, sepse e fillojë nga hiçi, dhe arriti të ketë industri, sigurisht jo në nivelet europiane. Sot edhe pse kemi ndlrruar pushtete, dritën, spitalet, arsimin dhe shum të tjera, i kemi nga enver hoxha. Në fund e mbylli jetën në një kapanon hekurash në laprakë e shoqja dhe fëmijët. Nuk doli që të ketë resorte, hotele e vila, brënda e jashtë shtetit, nuk i shkolloi fëmijët nëpër kplegjet më të shtrejta të europës, ashtu sikur Meta me shokë. Megjithatë kondraversin e bëjnë të gjithë.

                       1. s
                        sheqeri

                        po mir o sulo ,,,sulejman ,,,po kur te mbylli teqen ne skrapar ,,,nuk te linte synetin ,,,te hoqi zotin tend ,,allahun ,,,te erdhi mire ? ne vend te allahut ,,,kishe enverin ,,,ha e pi dhe ruaje allah enverin ,,,,

                        1. D
                         Deda...

                         Ka dy lloj burrash: një që të vrasin nga mbrapa, dhe një që të vrasin nga para... Oh, më falni, ka dhe një të tretë ku bej pjesë dhe vetë që s'e terheqin fare... Keta te fundit, sipas karakterit, bëjnë tifozllek per dy të parët...

                         1. a
                          anti25642654censurë

                          sulua shkoi më për lesh se nexhi!nuk e di kush ka qënë shkaku,por të paktën nexhi,o i shpëtoi o pati kthjellime,por ishte më e përmbajtur në deklarime kur intervistohej!!kur e merte në dorë iliri me mbesën e ramizit,aty këthehej në tëpkë sulo!! sulua është " Skuqem nga turpi"skuqur disa herë por asnjëherë nuk ja zuri goja mehmetin,kadriun,beqirin e shumë të tjerë bashk me ta!!mos vallë dhe për ta sulua ishte i bindur se deshin të shisnin atdheun??jo për gjë por do të kundërshtonte nexhin e shkretë!!ajo,përveç njërit,të gjithë i nxorri të pafjshëm!!

                          1. S
                           Shkodrani-Belgjikë

                           Pika si sju bien juve qe e shani Enverin, e shikoni si vranë fëmijët babën, prej nanës monstër, ju e desht domagogjinë, ishalla juve ju ndodh e njajta gja.

                           Lini një Përgjigje

                           10:31 Dossier 8 komente

                           18:40 Dossier 2 komente

                           19:40 Dossier 1 koment

                           18:05 Dossier 37 komente

                           10:03 Dossier 12 komente

                           21:37 Dossier

                           18:15 Dossier 4 komente

                           12:29 Dossier 4 komente

                           11:06 Dossier 1 koment

                           10:26 Dossier 19 komente

                           Më të lexuarat

                           20:00 Rajoni 99 komente

                           17:42 Politika 19 komente

                           10:49 Rajoni 14 komente

                           10:31 Sport 4 komente

                           09:15 Politika 20 komente

                           20:18 Bota 6 komente

                           Blog Tema

                           12:22 Blog

                           11:37 Blog 2 komente

                           21:10 Blog