Te fundit

15:10

15:07

15:09

14:58

14:49

14:36

14:27

14:19

2023-11-15 21:30:00Ekonomia TEMA

13 Komente

 1. P
  Pensionisti

  Qeveria po tallet me pensionistet , nder te tjera ato futin nje perqindje ku pensionisti me pagë 37000 lekë i shkon 45000 ndersa ai pensionisti me 15000 lekë merr shtesë të hamamit . Rroftë qeveria deshtë me thanë se unë kam mbaruar !

  1. p
   pilo Lala

   Po tja kishte rritur pak pensionet Saliu, me perpara Fatos nano, do ishte ndryshe puna, por ata te paret ngelen ne vend, dhe tani nuk eshte kollaj te rrisesh ne shuma te medhaja, se rendohet buxheti. Emigrantet jane ata qe mbajne pleqte, se pensioni nuk eshte i mjaftueshem. Qeveria e fundit ka meriten qe i rregjistroi te gjithe punonjesit qer punonin 25 vjet pa siguracione.

  2. N
   Noci

   Dikujt 500 dikujt me shume,psh mua me rritet mbi 1800 leje.Me shume do kisha dashur ,por kaq mund te jete mundesia.Une pak a shume e njoh ligjin e pensioneve dhe e kuptoj mundesine e ISSH

   1. b
    ben.

    Andon Zako Çajupi i njihte mire shqiptaret. Po edhe Dhimiter Anagnosti qe beri 14 vjec dhender po ashtu. Eshte epike fraza e atij legenit delenxhi qe "punet e qeverise jane te renda,nuk i kuptojme dot ne" Ai ishte dhe eshte shqiptari tipik si edhe keta ,me siper. Vari leshte ,mjere ky vend cmban mbi shpine.

    1. P
     Pensionisti

     Bravo Noc qe e di qe ke marre ate te Rrokut po te tjeret kane marre ate Ramutit Salmutit Ilirmutir etc

    2. D
     Doda

     Kesaj I paska ngelur ora ne kohe e Saliut ose dezinformon me telling.ne khen tuaj rritej pension 250 leke ndersa sot nga 1000 leke minimumi e larte

     1. S
      Sali bolleku per familien e tij

      cfare do bejne me 500 leke thote pampurja,po ti cdo te besh me 5,5 milion leke qe u mblodhet urgjent per te rritur rrogat tuaja....po dash gjel deti qe premtoi se do ja jepte jetimores shtesen e rroges,ja dha?po deputet shalqini qe po ha pensionin e te jemes dhe nuk ka para per qeran.Ju jeni bere qesharak

      1. S
       Shprese tek Spaku

       Moj zonje ai qe merr 8000 e ka pension social se ka punuar me te zeze pa kontribute , une flas per vehte kam 42 vite me kontribute nga keto 15 e gjysem ne miniere nentoke e marr gati 20 000 kur ka plot qe marrin gjoja te semure me shume nga une e te tjere qe kemi punuar , per kete shtrese shteti te beje dicka . Apo ata medemek me rroga te larta qe marrin nga 600 edhe 700 mije pensione sikur vetem ata kane punuar per kete vend , ca te nenes e ca te njerkes . Sekuestro atyr qelbanikve nga Sali krimi MonaLijkja e terepolitikaneve qe kane vjedhur e deri tek ish kryetare komunash qe kane bere namin me te vjedhur .

       1. D
        Deputete injorante

        Haaa deputete humoriste, zonja dil pak nga fshati te mesoshe cfare behet ne bote . E para shpjego cfare eshte pensioni dhe si paguhet. E dyta a e di qe ne France marin 400 euro 500 euro dhe nje secrétaire médical mer 900 euro . A di zonja qe persioni eshte ekonomi participative ? dmth ata qe punojne paguajne taksat dhe nga taksat e mbledhura paguhet pensioni sipas kontributit , cfare rritje pensioni kerkoni kur 50 % nuk paguajne taksa apo mos valle shteti eshte lope per ju . Mesoni cfare eshte shteti dhe funsionimi mos hyni nga dritare dhe thyheni parlamentin si rrugace . Nje pjese e madhe e pensionit paguhet nga borxhi qe mer shteti ne banque nuk e di sa e ka Shqiperia % pasi ka triple AAA vende te zhvilluara psh France eshte AA i eshte hequr A e trete ku banka te jep me % te vogel ka triple BBB dhe me rradhe triple CCC DDD EEE ku Greqia ka qene triple D dhe bankat nuk i jepnin kredi borxhe qe ra ne krize si ka mundesi nje deputete tregone peralla, nuk ka vende ne bote ku pensioneri paguhet sidomos sot kur mesatare jetes eshte 85 femra 80 meshkuj e dalja ne pensione 60 vjec do te thote qe mer plot 25 vjet pensione a rrefletin ndopak kjo deputete ? Apo genje se qorra jane Shqiptaret .

        1. A
         Agim

         JO o Noc, e kë shume gabim, si vetë mënyra e shpërndarjes që është krejt e shtrembër, antidemokratike, anti humane, antilogjike. Rritja,bëhet për te kompensuar diçka nga levizja/ rritjja e madhe e cmimeve. Çmimet rriten për të gjithë një lloj, por kompensimi që bën shteti nuk shkon në të njëjtën masë te të gjithë pensionistet. Ata me pensione mbi 30.000 ose mbi 50.000 e tj marrin disa here me shume se ata me pension 10.000 ose 15.000 ose 20.000 leke/muaj. Është shpërndarje e pa drejtë, absurde. Duhen kompensuar me të njëjtën masë të gjithë jo mbi bazën e masës së pensionit të secilit, por të gjithëve njëlloj,sepse rritja s çmimeve,shtrenjtimi i jetesës bie mbi të gjithë njelloj. Vrisni pak mendjen e do ta kuptoni se mënyra aktuale është çnjerëzore, antidemokratike, poshtëruese...

         1. A
          Agim

          Bravo z.Pampuri..Shumë e saktë ajo që thoni për pensionet. Ngritjen zërin me forcë, sqaroni e ndërgjegjësoni kolegët deputete, tundni pushtetaret...Ju pergezojme e ju mbështesim..Luftoni të kuptojnë të vërtetën! Shpërndarja duhet të jetë për të gjithë njelloj, sepse çmimet rëndojnë njello j si pensionistët e 10.000 lekshit edhe ata te 30 e 50 mijë lekëve.

          1. A
           Ali Peza

           Nje punetor,minator apo bujk qofte duhet te marri 70% te nje minatori apo punetori sot.Kjo eshte e thjeshte,se si jane konvertuar skemat jane mashtrime.Ne kemi lene parate gjate gjithe jetes i duam mbrasht ato ne pleqeri.Kujdes me pensionet e veçanta,ato jane vjedhje te pasterta.Keta me rroge kane bere ate qe sot quhet e veçante.

           1. T
            Trapajane hesapi

            Oj ti dypatate.Sala jot dy here ne pushtet,si presidente dhe kryeminister ,nje pjese te pensionisteve ua hoqi fare ,nga 1993-ne 1997..ndersa ne 2012 po' ketyre ua shkurtoi dhe i nxorri borxhlinj ndaj shtetit qe nga viti 2009.Pra ,dy here ne pushtet dhe te drejten e fituar me ligje ua hoqi me dekret qeverie.Te pakten ,Ju,kelyshet e Saliut ,nuk duhet te flisnit per pensione dhe pernsionistet.Jeni te pabese,prandaj mbyllnit gojen.

            Lini një Përgjigje

            21:10 Ekonomia 8 komente

            18:31 Ekonomia 42 komente

            22:10 Ekonomia 3 komente

            21:50 Ekonomia 1 koment

            20:00 Ekonomia

            19:31 Ekonomia 1 koment

            11:38 Ekonomia

            22:40 Ekonomia

            22:20 Ekonomia 5 komente

            22:00 Ekonomia 3 komente

            Më të lexuarat

            12:04 Sociale 17 komente

            20:50 Sociale 7 komente

            09:05 Kronika 1 koment

            17:00 Politika 10 komente

            10:18 Rajoni 10 komente

            18:10 Politika 12 komente

            Blog Tema

            12:18 Blog 1 koment

            11:41 Blog 1 koment

            09:34 Blog 1 koment