Te fundit

16:26

16:23

16:18

16:07

16:05

16:00

15:54

15:50

2023-11-15 18:31:38Ekonomia TEMA

42 Komente

 1. Q
  Qytetari

  Per hajer qofte ????????????????

  1. P
   Pejani

   Tender ndërkombëtar, të dyja kompanitë shqiptare.......... Patjetër do kërkojnë shtesë fondi........ . Dy vjet studimi, një vit tjetër tenderimi, pesë vjet punime, përfundon me kismet nga 2035.

   1. p
    pilo Lala

    Edi Rama po e nxorri nga goja, i ka vdek nena, do behet. Pejan, ju ne Kosove shikoni a do i mbaroni dot ato 17 kilometra ne fushe. Traseja ne Shqiperi eshte shume e veshtire, me tynele, vepra arti te veshtira, por do dali nje mrekulli. Njerezit nga Kosova do vijne ne Shqiperi me tren ne vitin 2027. Projekti 1 vit., mbaron ne Dhjetor 2024 Tenderi mbaron ne Prill 2025. Projekt zbatimi 2.7 vjet, mbaron ne 2027.

    1. T
     Ton

     Ke laluar nga rruga Arberit? Shko shikoje shko...

     1. N
      Niku

      Njera kompani eshte austriake, “ILF Consulting Engineers Austria GmbH”. Keto projekte keshtu e kane, sa te hapet gropa e pare dhe te futet skrepi ne pune, se pastaj kismet kur mbaron. Eshte metode e zakonshme, edhe ne SHBA po te shikosh projektet e medha publike, miratohen per 2 miliarde dhe plani eshte qe per 5 vjet ta mbarojne, si perfundim kushton 17 miliarde e merr 20 vjet te zbatohet. Pastaj shteti i hedh kompanite ne gjyq per tejkalime plani, apo ndonje mangesi teknike dhe merr pas disa nga parate qe ka harxhuar, E keshtu me radhe.

      1. F
       Fredi

       Shikoje pak cilesin e autostrades nga ana e kosoves dhe shiko kte pseudoatostraden tone dhe pastaj gjykoje vete

       1. F
        Fredi

        Shikoje pak cilesin e autostrades nga ana e kosoves dhe shiko kte pseudoatostraden tone dhe pastaj gjykoje vete

      2. J
       Janulla Airway

       Perfundoni at m… t autostrade njeher qe na la Sali Serbi ne gjysmët, pasaj merruni me Trener.

       1. K
        Kalec Dega

        Shtet shkerdhate me popull debil. Nje lagje e Parist dhe ske nje hekurudhe, po do kesh hekurudhe me jashte shtetit, lol Te fala nga Aeroporti i Kukesit” Abdul Rrahmani” lol

       2. K
        Ka per te tere

        Shtet i pasur ky kadosh shteti me nje te droguar kryeminister vetem per studimin leshin jepen 169 milion leke, ku rruges kjo vlere asgjesohet dhe shtohen fondet pa limit dhe per ndertimin eshte afruar 700 milion euro dhe deri ne perfundim do te shkoje shtese pes shtese ne 2 miliard euro, si cdo rruge qe eshte ndertuar e ndetohet ne Albanista. Kompanite qe perfaqesojne PPP (3 pidhat) dhe investitoret "stategjik" si Karstrati etj te Ed Droges kane lindur me kemishe, i presin miliardat qe u afron CEO i tyre Edvin Kristaq Rama.

        1. K
         Kosovari

         Si nuk te vjen turp or zorraxhi, ndoshta je nga ata morracaket qe zbriten nga mali pas diktature dhe rri e shan o zagar. Ti nuk i arrin as tek maja e karit Edit or pis. Ku e gjete, ku e zbulove ti o brekmut qe kryeministri qenka drogaxhi, apo te ka pompu krimineli non grata Sali qen Berisha...ik mor morrs ruaj delet se nuk ke as tru e as kulture te matesh me Edin. Te qifte Edi motren!

         1. D
          Diktatori

          Rama nuk eshte drogaxhi,por ARMIKU ME I MADH I SHQIPTAREVE! Ky investon miliona euro per rruge ,tunele,porte,aeroporte,por ka lene mijra femije vetem ne Tirane pa cerdhe,kopshte,shkolla,lulishte,parqe,kende lojrash,fusha sportive,stola dhe tavolina pushimi,kosha mbeturinash,biblioteka,qendra kulturore etj,etj!

         2. C
          Cika

          Ec aty, hidhe ne plehra mendjen tende. Merr hua mendjen e psikos salihale.

          1. T
           Tironsi

           Edhe kur ndertojme do shajne plerat serbe.Forca Edi, leri zagaret te lehin.

           1. t
            tetovari2

            Aferim(i thonë gomarit kur del nga balta)!E fitove byrekun për sot,tu bëftë tul e dhjam!

            1. A
             Aron

             Si mendon se behen zhvillimet, pa investime ne infrastrukture?

             1. D
              Dardhan

              ???????????????? oooo fallak o rryp , blej magar dhe ha broqe-qoke????????????. Parja asht leter , shkon e vjen e vlera i bie vazhdimisht po rruga e trenit veq sa i rritet vlera dhe do vini me ne Kosove e do shijoni mantiat me bole-qoke e byrek me mish dhe nuset ne serbi do i qoni ma let e ma shpejt se nji pjes e juaja e jepni shpirtin veq me u ba miq me serbin.

              1. N
               Niku

               Shko ju thuaj qe do ta ndertosh ti me shoket e tu falas, mbase te japin tenderin.

              2. T
               Tarasi

               Na hengsh trapin ti qe ( e ha nga tē tērē )

               1. P
                Poseidon

                PO NUK DOLI SALEHKARAXHICI TA KUNDERSHTUAR SIC BEN ME CDO GJE QE NDERTON SHTETI ISE ALBINDENOVICI SHOKU I DOKTORRMORTJES

                1. D
                 Dardhani

                 Ja nieni zanin ne mandatin e dyte kush asht Albini ….veq ja ka nise me i ardhe era shtet ….veq ndertimet ilegale duhet me ja shkel bishtin se per tjerat ja njeni zanin…..keni me ba be si zoti n’qiell e Albini n’toke.

                2. m
                 mirel

                 Mos e ngaterroni me Rrugen e Kombit ku Salikufoma me Lulushkën harxhuan 1.3 miliarde € e perlanë 300 milione €…. ketu bëhet fjale per hekurudhë.

                 1. t
                  tetovari2

                  Jo 300 por dyfish më shumë!?

                  1. A
                   Aron

                   Mos harro, e lane pergjysme, u desh investim ekstra per ta rregulluar te behej funksionale sic duhej. Luli duhet te shkoj para gjykates si Saliu.

                  2. K
                   Keshëm dhe ne hekurudhë po na e dogji Saliu

                   Lesh o lesh,ne kemi kaq vjetë që nuk po mbarojmë një hekurudhë 10km Rinas Tiranë e do fillojmë këtë me qindra km. Për të shkatrruar jemi të parët,për të ndërtuar t'a rruajmë dhe vetëm vjedhim.

                   1. K
                    Keshëm dhe ne hekurudhë po na e dogji Saliu

                    Lesh o lesh,ne kemi kaq vjetë që nuk po mbarojmë një hekurudhë 10km Rinas Tiranë e do fillojmë këtë me qindra km. Për të shkatrruar jemi të parët,për të ndërtuar t'a rruajmë dhe vetëm vjedhim.

                    1. P
                     Prec Ulaj

                     Hekurrudha Tirane-Rinas-Durres eshte 50 km, dhe ka mbaruar 65% e punimeve.

                    2. N
                     Niku

                     Ne nuk kemi hekurudhe qe lidh dy qytetet kryesore te vendit, Durresin me Tiranen. Keto dy qytete nuk kane asnje lloj lidhje nepermjet transportit publik mbas perendimit te diellit (perveç taksis). Ky eshte realiteti absurd. Por ne me pare do kemi hekurudhe Durres-Prishtine qe do funksionoj ashtu siç ",fumksionon" aeroporti i Kukesit e ashtu siç do "funksionoje" ai i Vlores. Transporti publik ne Shqiperi eshte 0, ky eshte problemi real per tu zgjidhur, pastaj mund dhe te emderrojme.

                     1. N
                      Niku

                      Ne nuk kemi hekurudhe qe lidh dy qytetet kryesore te vendit, Durresin me Tiranen. Keto dy qytete nuk kane asnje lloj lidhje nepermjet transportit publik mbas perendimit te diellit (perveç taksis). Ky eshte realiteti absurd. Por ne me pare do kemi hekurudhe Durres-Prishtine qe do funksionoj ashtu siç ",fumksionon" aeroporti i Kukesit e ashtu siç do "funksionoje" ai i Vlores. Transporti publik ne Shqiperi eshte 0, ky eshte problemi real per tu zgjidhur, pastaj mund dhe te emderrojme.

                      1. R
                       RAIFI

                       Nuk është synimi kryesor të lidhet Shqipëria e Kosova me hekurudhë por qëllimi është përmes Kosovës të lidhet Serbisa me Durërsin ky ishte synimi shekullor i serbve për të dal në Durrës gë të cilën po ua mundëson Edi Rama.Pse Edi Rama nuk po e kompleton Autostradën e Kombit por e ka lënë në gjysëm se nuk është i interesuar për lidhjet me Kosovën,për më keq kosovarëve u ka vënë taks pesë euro për një kalim.

                       1. s
                        sali

                        Te keqen e llogjikes o Raif,Ik ha nje pershesh mos u mer me gjera kaq te veshtira.Eshte i rende per ty ky sport

                        1. L
                         Lani

                         Më mirë nuk e bëjmë se kështu bëjmë dhe një akt patriotik: nuk lemë serbët të vijnë në Durrës☹️

                        2. L
                         Lomi

                         Po s’pushun dot kto koqe kanari, debila te saihalesë, që rrojnë kot gjith jetën e ndyrë që kanë. Do e baka për serbët hekurudhën, duke e kalu neper Kosovë! (puuuu çar koqesh o zot????) se nuk kanë serbet porte ne mal te zi ku komandojn gjithçka, aq me teper tani qe kane vu edhe qeveri pro serbe atje !!! Ikni mer katnare muti, mçifuni…

                         1. R
                          RAIFI

                          Lumi Mos ia fut kot!Ti nuk e din që këto mjete për Hekurudhë i ka lejuar BE për të lidh Serbinë me Durrësi .Shtetet e ditura i sigurojnë më shumë lidhje me detin.Serbia e ka lidhjen me Mal të Zi,por kjo përmes Kosovës i kushton me pak dhe kjo lidhje do jet Durrës- Nish.Mos i fut hundët aty ku nuk merr vesh.

                         2. e
                          enter""

                          Beni jehere nje hekurudhe qe te lidhi Tiranen e Durresin e cdo qytet tjeter te SHqiperise. Boll me keto hekurudha me Kosoven se nuk kane asnje vlere.

                          1. K
                           Kozmo

                           Per cdo Klm hekurudha, qe do te ndertohet eshte nje pune e mire qe kjo Qeveri po ben. Po te Mos vidhej aq shume, sot do te ishte Shqiperia e gjitha me linja Hekurudhore. Jemi i vetmi Shtet ne bote, qe nuk kemi hekurudha. Uroj qe Rama sa te jete be Qeveri, me SIGURI dhe 10 VJET te tjera, te angazhohet vetem me ndertimi e hekurudhave.

                           1. U
                            Urrejtesi profesionist

                            Sa entuziast je o RAIFI, po si I kupton qe larg kompllotet ti è di .....vazhdo keshtu se e ke mire. Ate bente dhe Enveri , zbulonte...

                            1. R
                             RAIFI

                             Urrejtësi profesionalisht,Enveri ta bëri ushtri industrinë ,bujqësinë,hidrocentralet të cilat agjentet serb i shkatërruan për pak ditë.Tani prite grekun të të venë kushte e të kerrcnkn çdo pasdite deri sa ta merr jugun e vendit.

                            2. s
                             spata

                             Nese kompanit e ndertimit jane me shqiptare do vidhet me sy mbyllur .

                             1. x
                              xhoxhi

                              Me 700 milion euro ska pse lidhet hekurudha me Prishtinën sepse ka rrugën e kombit.Me këto miliona të regullohen gjithë hekurudhat e Shqipërisë që Saliu i bëri fushë të gjitha dhe po coptohen njerzit me furgona...

                              1. M
                               Mona

                               Jeni kujtuar mbrapsht dhe po e filloni punën mbrapsht.Duhet të vendoset linjat hekurudhore midis qyteteve dhe sidomos linja hekurudhore Tiranë Durrës sepse me rikonstruksionin dhe vendosjen e trenave do të bjerë numri i aksidenteve dhe do të shpëtohen mijëra jetë njerëzish.jemi i vetmi shtet në botë ku janë linjat hekurudhore dhe nuk vihen në punë.Kujt i intereson kjo? Atyre që shesin naftë e benzinë ologarkëve

                               1. n
                                neseba

                                O komentues legena, lëreni qeverritë të punojnë, rrugët dhe hekurudhat janë zhvillim, o derra!

                                Lini një Përgjigje

                                22:10 Ekonomia 3 komente

                                21:50 Ekonomia 1 koment

                                20:00 Ekonomia

                                19:31 Ekonomia 1 koment

                                11:38 Ekonomia

                                22:40 Ekonomia

                                22:20 Ekonomia 5 komente

                                22:00 Ekonomia 3 komente

                                21:00 Ekonomia 2 komente

                                10:48 Ekonomia 1 koment

                                Më të lexuarat

                                12:04 Sociale 23 komente

                                20:50 Sociale 7 komente

                                09:05 Kronika 1 koment

                                10:18 Rajoni 15 komente

                                17:00 Politika 11 komente

                                18:10 Politika 12 komente

                                Blog Tema

                                12:18 Blog 1 koment

                                11:41 Blog 1 koment

                                09:34 Blog 1 koment