Te fundit

01:10

22:41

22:25

22:10

21:58

22:00

21:50

21:40

2024-04-23 22:10:00Ekonomia TEMA

7 Komente

 1. M
  Monopoli

  PPSL ! Vazhdoni ju me teoritë e "gjigandit": "Punë ka, por nuk ka profesionistë" Filloi Edi me atë zv ministrin e vetë ti sillite nga Bangladeshi (kirurgët, mjekët, infermierët, operatorët e call centers, menaxherët, inxhinierët, programuesit, bankierë etj). Por veçse dhe ata e kishin mendjen për Europë.... Pra punë ka, por nuk ka profesionistë (Se të gjithë kanë ikur, po ikin ose do të ikin në Europë). Se çfarë bëhet më rrogat kjo soecialistja e HR k.... nuk thotë gjë.. Në fund aty do ngelet njeri majë ballkonit, tjetri majë hekurave dhe tjetri në bunker....

  1. A
   ADEM

   Futja kot. Nuk e shikon qe ka vende te lira pune? Perse/ sepse nuk duan te punojne . Shumica kane te ardhura Informale por ne INSTAT REZULTOJNE SE TE VARFER. Meqe e lexon gazeten Tema shiko shkrimin e disa javeve me pare ku shkruan se jane 454 mije njerez ne Shqiperi qe as nuk punojne dhe as nuk kerkojne pune. Perse valle? pa tjeter kane te ardhura informale, nuk paguajne as taksa dhe asgje.

   1. A
    Adi

    Po rrogat sa i kane. Se me 50k lek ste vjen kush te punoje ty psh financier e IT se duan pag jo 500mij lek. Min ne banke pjesa tjeter me zarf. As festa as pushime. E shtuna pune se di dmth

    1. S
     Shkodrani

     Ashtu eshte, ne fillim rrogat jane te vogla sepse profesionalizmi dhe produktiviteti eshte i ulet, kjo ndodh ne te gjithe boten. Me kalimin e kohes dhe me durim njerezit mesojne, behen me produktiv dhe kompanite mund te justifikojne rritjen e pages. Une vete jam inginier dhe aso kohe ne SHBA fillova si teknik me nje rroge mizerje. Sot paguhem normalisht per nje pozicion te nivelit te larte ne profesionin tim, por perpara se t'i bindja u deshen shume vjet dhe shume shkalle ngjitjeje. Gjate atyre viteve ka qene shume e veshtire te perballoja shpezimet dhe ndihmen qe dergoja ne Shqiperi. Kur vi ne Shqiperi dhe i lutem ndokujt per ndonje sherbim te mirepaguar, ata megjithese jane pa pune, refuzojne. Kjo eshte ne kundershtim me brezin tone the 1991 qe kur kaluam kufirin per Itali apo Greqi, punuam cfaredo pune pa naze. Personalisht kam futur duart ne nevojtoret e italianeve, thyer gjymtyret duke punuar ne ndertim e me hekura dhe kam studiuar, rritur femijet dhe derguar ndihma ne Shqiperi. Nuk jemi ankuar dhe dehur gjithe dites. Kemi punuar shume dhe ndoshta te pasur nuk jemi por sot dicka po shohim per vete dhe per femijet.

     1. A
      Adi

      po krahason shqiperine me shba? SERIOZISHT? PAGA MIN ne shqiperi eshte 40000 lek bruto dhe ta harrosh te punoj me 50k lek. PER ME TEPER e shtuna pune, pa festa pa pushime, rroga me zarfa. shoku nuk te vjen njeri ashtu, njerezit duan leke mos prit te te filloj me 400euro ne pune se ashtu me mire iki call center e mere min 650euro page baze. mos me krahaso vendet kot pa lidhje. nje interviste, sa permendi "te shtun......" pa e maru fjalen u cova ika, i thash une shtunen spunoj. KODI THOTE QARTE 40 ORE NE JAVE, 5min me teper do mpaguash se nuk jemi per ti shit shpirtin pronarit. le ca thojne "SPUNON RINIA" punon SI DERRI, po me paguaj. vullnetarizmi ka mbaruar ska me, jemi ne 2024 jo ne 1974

    2. P
     Piro

     Shkodrani OK. Po nuk vujte nuk punon. Tani fëmijtë rriten me përkëdheli dhe nk dinë zanate.

     1. s
      sapa

      Perderisa te jete korrupsjoni ne ate vend askush nuk rri ne ate vend sado tja besh rrogen!Ska shtet nuk rri kush aty!

      Lini një Përgjigje

      21:30 Ekonomia 1 koment

      21:20 Ekonomia

      20:41 Ekonomia 2 komente

      19:07 Ekonomia 9 komente

      17:45 Ekonomia 1 koment

      21:20 Ekonomia 5 komente

      20:40 Ekonomia

      18:30 Ekonomia 1 koment

      21:30 Ekonomia

      21:20 Ekonomia

      Më të lexuarat

      09:31 Politika 24 komente

      17:40 Kronika 10 komente

      09:44 Politika 49 komente

      11:41 Politika 14 komente

      16:15 Kronika 19 komente

      09:38 Rajoni 22 komente

      Blog Tema

      18:08 Blog

      10:40 Blog 6 komente

      18:59 Blog 6 komente