Te fundit

00:44

22:40

22:25

22:10

22:10

22:00

21:50

21:40

2023-06-07 10:00:00Ekonomia TEMA

23 Komente

 1. S
  Shefi 55

  Per mua hidrocentrali i kalivacit duhet te perfundoi ,pasi jane bere shume shpenzime , por dhe demi ekilogjik nuk eshte i madh. Pastaj ky liqen eshte rregullator per permbytjet.Pra ka me shume te mira.

  1. R
   Referendum per arrestimin e koleres sali

   Shyqyr qe nuk ju mbush mendja antikomunistit komunist sali me cecenet e tij,te prishte digat se sot do ishim me bishtuk si ne kohen e mbretit zogj

   1. M
    Mal Cori

    Kam qenë në një mbledhje në atë kohë, ku i pranishëm ishte Berisha dhe Azem Hajdari............. . Azemi, pa ju dridhur qerpiku , ndër të tjera ka thënë............ . Këto gërmadha që na la Dulla, do ti rrafshojmë. Fabrika e uzina, që kanë makineri të vjetra sovjetike e kineze do prishen e do bëhen moderne......... . Hidrocentralet me digat e tyre të rrezikëshme do të rrafshohen dhe do të mbështetemi si gjithë Europa dhe bota në energjinë berthamore. .......... Me një central bërthamor furnizojmë gjithë Shqipërinë dhe eksportojmë......................... . Edhe urat që ka ndërtuar qoftëlargu do ti prishim dhe do të ndërtojmë ura të mëdha e të gjera........ . Bota mezi pret të na ndihmojë........... . Që atëherë u largova nga PD, dhe thashë se këta qenkan mendje shkurtër................. . Fabrikat, uzinat, kombinatet, hidrocentralet, kanalizimet, nuk i bëri Enveri, por djersa dhe gjaku i këtij populli...................................... . Dhe kaluan 33 vjet dhe asnjë vepër industriale dhe energjitike nuk është ndërtuar, asnjë metër kanal kullues apo ujitës nuk është hapur ............ . Ah, po. Është ndërtuar TEC i Vlorës, mirëpo ai është ndërtuar me makineri të vjetra, kalbësira dhe nuk vihet kurrë në punë. 120 milion euro u hodhën në det, dhe askush nuk mban përgjegjësi....................................................................... . Fabrika, uzina, kombinate dhe hidrocentrale pati edhe në Poloni, Rumani, Bullgari, Letoni, Estoni, por atje nuk u prish asnjë....... . Thjesht u ndërruan makineritë dhe vazhdojnë të ndërrohen, sepse nga viti në vit dalin të reja më moderne............ . Dhe punëtorët nuk u hodhën në rrugë. Dhe kush ka qenë andej shikon se oxhaqet nxjerrin tym. Sigurisht më pak, sepse filtrohet.................................. Pse shpëtuan atje nga prishja e rrafshimi.......... . Sepse andej nuk kishte Sali Berishë dhe Azem Hajdar.....

    1. L
     LORA

     Ekzakt,Mal Cori.

      1. i
       ish drejtori i KESH

       Mal Cori-keni plotesisht te drejte. Personalisht, nen cilesine e Drejtorit te Pergjithshem te KESH-it (per nje kohe shume te shkurter), kam qene kunder ndertimit te TEC-it te Vlores, sidomos ne vendin ku eshte ndertuar, ku u shkaterrua Pylli i Sodes ne Vlore, duke sjelle deme kolosale ekologjike. Problemi eshte se politikanet tane, qe ishin dhe jane neper karriket e shtetit, mbas 90-tes, nuk e vrisnin mendjen per te bere vepra qe ti sherbenin vendin, por qe ti sherbenin xhepave te tyre nga parate qe merrnin nen dore. TEC-i i Vlores eshte nje tjeter nga skandalet qe kurre nuk eshte hetuar nga prokuroria e shitur tek politika. Vite me pare, para se sa te vija ne krye te KESH-it, kam punuar per kompani inxhinjerike (qe ne ne Shqiperi i quajme institute projektimi) ne nje vend europian dhe kam patur rastin qe te shikoj impiante industriale ne Galaci te Rumanise. Impiantet ishin te braktisura, por te pastruara dhe te mirembajtura ne gjendjen qe ishin lene diten e fundit qe kishin funksionuar. Kam patur nje rast, kur zevendesja e Ambasadorit amerikan me ka pyetur se si ka mundesi, qe keni disa kohe qe punoni per te rindertuar KESH-in dhe perseri energjia mungon ne Shqiperi. Do ishte shume e veshtire qe ti argumentoja zonjes ne fjale se perse KESH-i ishte ne gjendjen qe ka qene. Per tiu pergjigjur pyetjes se saj, me erdhi ne mendja renia e Kullave binjake ne Manhatan te New York-ut. E pyeta zonjen nese e dinte se sa vite ishin kerkuar per te ndertuar keto ndertesa? Mu pergjigj se nuk e dinte, por shtoi se me siguri qe do ishin kerkuar shume vite pune. Me kete rast i them: KESH eshte shkaterruar prej vitesh te tera, si mundet qe te rindertohet per nje vit? Qeshi me paralelizmin qe bera dhe duke tundur koken me thote: kuptova; nuk ka nevoje per spjegime me te sakta.

      2. S
       Saliu

       O rrote, thirri mendjes ! Lexoje mire kte paçavuren e krasitur sipas oreksit te Meros. Nuk ka thene ndonjehere as Saliu as ndonje tjeter “TE PRISHET DIGA” o injorante me tru lope.

       1. s
        shqip

        Nuk ka thene Salihu, por kane thene ata qe i rrinin perqark dhe ai nuk i ka pergenjeshtruar theniet e idjoteve te PD-se.

      3. K
       Katunari

       Kush ishte kryeminister e qeveri ne ate kohe? Apo se mbani mend, kohe e shkuar ne fakt, kan humbur letrat, qe ju humte vula e koka juve qe jeni sot, duke filluar qe nga SPAKu. Dini gje, ka me letra te zografisur, qe donin ta prishnin digen e vend roja 1 milion€, se kshu me llafe ne ajer eshte prishur me kohe diga.

       1. N
        Ne emer te partis ju beni cdo gje si dikur

        Ti o katundar e do me letra,por edhe ti letra ishe gati qe nje thirrje te bente saliu,rrembeje armet e vrisje si ne 97,moret kazmat e shkatrruat,dogjet librari e kinema,sera diellore e cdo gje ne emer te saliut antikomunist

       2. s
        shqip

        Saktësojeni, desh u prish diga me miratim qeverie, apo ka patur tentativa për sabotim. Jo se në të dyja rastet kemi të bëjmë me talebanizëm . Kur thua :donin ta prishnin se janë ndërtuar në kohën e Enverit, kjo të kujton prishjen e statujave të Budës nga talebanet primitivë. Po këta këtu nuk është se janë kushedi ndryshe. Me aq sa kanë prishur i tregojnë targën talebaneve. Këta edhe trenin e nxorrën nga shinat. Shinat i shitën për skrap. Në fillimet e viteve 90 këta digjnin shkollat e bibliotekat. Pse pikërisht këto. Për ato që thamë më lart. Se talebanëve nuk u intereson dija, kultura. Po pse e shkatërruan ( pjesërisht fatmirësisht), sistemin energjitik? Pikërisht për për ato që kemi thënë dhe themi prej 30 vite. Që ndriçimi të ndriçon trurin. Ata deshën dhe duan qytete dhe fshatra në terr. Me shumë xhami e qirinj, dhe me urbanistikë të modës alla Kandahar apo më keq. Vetëm ashtu mund të rrijne në pushtet. Dhe në fakt ja dolën për një periudhë. Pse marrin më pak vota sot ? Sepse njerëzit kanë mundësi të shohin në dritë. Në dritë del zbuluar, nuk mund ti ngresh gishtat në mënyrë mekanike. Sepse të vinte hoxha (Saliu), dhe të hidhte nja dy tre syre për antikominizmin . Po njerëzia këtë nuk e shihte. Nuk e shihte se ai u vuri perde të zezë fasadës. Nga destinacioni Europa, e futi Shqipërine në lidhjen islamike, i nxori ujin e zi dhe e bëri gropa - gropa. Po edhe operacioni me Cez-in këtë synim kishte. Falimentim total i sistemit energjetik. Dhe jo, nuk do mbaronte me kaq. Shqiptarët do ishin debitorë për vite me radhë për të paguar miliardat e falimentit. Po e di çfarë, se u lodhëm me këto tema. Votoni akoma Saliun. Votoni se i ka ngelë fare pak për të mbaru punë me Shqipërinë. Ai mirë e filloj në 97, po nuk e lanë këta Amerika dhe BE. Ju dha prapë një rast i ngjashëm. Sa në 13 e la shtetin pa brekë ( financat rrush e kumbulla). Tani i ka ngelë edhe pak . Nuk i del shpirti po nuk e pa edhe një herë të djegur Shqiperinë . Kjo falë një pjese të popullsisë që ka mbetur pa drita ( pa kulturë ). Kur dëgjon realitete të tilla në studio televizive, s'ka se si të mos ndjesh keqardhje për mënyrën se si dënohesh në këtë vend. Jo se nuk e meritojnë burgun persona publikë që i dimë. Po të paktën ata duken engjëj para një mostre si Saliu. Fatkeqësi kombëtare.

        1. L
         Ligesia saliut nuk njeh kufi

         Mos ja kujtoni ketij krimineli se gati eshte ta bej si putini ne ukraine....

         1. M
          Mali

          Kaskada e Dirnint u rrezikua nga falangistet e PD gjate viteve 91-93 por nje ambasade e huaj i terhoqi veshet saliut dhe azemit!. Por daliu realizoi shitjen e hec-ve ne lumin mat dhe bistrice me fuqi rreth 84mw. Vetem ne dy vite te krizes energjetike 2021-2022 buxheti shpenzoi 350 mil euro per te blere energjine qe e kishte vet dhe ia dha turkut! Dhe spaku nuk gjeti elelmente te korrupsionit, kur shkeljet e ligjit pellisnin muuu, muuuu.. Hata e madhe o njerez!… Mali

          1. L
           Lala

           Ky djali I intervistes I paska thene mendjes ik pirdhu

           1. T
            Trapajanet ne vijen e zjarrit

            Jane te vetmet vepra "komuniste"qe Kane mbetur.Ndaj ,ne kuadrin e zbatimit te ligjit te dekomunistizimit,keto vepra duhet te shkaterrohen si uzinat,fabrikat,bujqesia,arsimi shkenca.Priteshin vreshtat dhe plantacionet e ullijve komuniste,dhe mbeten hidrocentralet.E CNA duhet "dritta komuniste"?Prandaj ,Sali,ngri me kembe Streset trapajane dhe rrafshoi."Poshte dritta e Partise,Rrofte Liria e Saliut"

            1. Y
             Y

             Ne cdo lume apo perrua ne Evrope eshte ndertuar hidrocentral ndersa tek ne nuk duhet te ndertojme ne Vjose se prishim ekosistemin ndersa atje nuk prishet ekosistemi

             1. a
              aleks

              te ndertojme nje tec te vogel te pidhi i sateme, sa here qe ben shurren joteme, te ndizen dritat e fshatit , idiot i lindur

              1. J
               Jorgo nga Burreli

               Hahahahha. Epike

             2. A
              Aron

              Keshtu shkaterruan cdo gje te ngritur me mundin e djersen e popullit pisat. Edhe serrat e domateve i demtuan sepse ishin te kuqe dhe e lane popullin pa nje gje, ku cdo gje prodhohej ne vend. Vetem mendesia e djallit mund te beje dicka te tille. Dhe tani te njejtet bertasin perse shqipetaret largohen, kur nuk ka nje fabrike te prodhoje sikur edhe nje gozhde. I zente mallkimi i popullit.

              1. H
               Heretiku

               Kam degjuar nga dikush, qe kishte qene prezent ne ngjarje, se "pishtari i demokracise" A. Hajdari kishte shkuar per pune ne Divjake. Pas takimeve e mbledhjeve, qe beri, shtruan dreken e pas saj, si frut, ofruan shalqi. Ai e mori feten e shalqinit dhe e perplasi per toke, " e kuqe, komuniste, nuk hahet". Ndoshta i duhej shpjeguar ketij zuluje, se shalqini, domatja, qershia e shume produkte te tjera te tokes, kane qene e do te jene gjithmone te kuqe, keshtu e ka krijuar natyra. Ky beduin e te tjere si ky, per fat te keq te popullit shqiptar, kane qene drejtues te istitucioneve shqiptare, per vite te tera. Ajnshtajni dikur, pati thene : "Dy jane gjerat e pafund, infinite, i pari universi, e dyta idiotesia njerezore".

               1. v
                vlera

                Atyre qe drejtonin shtetin atehere kur shkaterruan ekonomin e cdo gje ne Shqiperine tone tani,E.Rama e kuvendi u ngrene Rrogat ne 3000-4000 euro.Diferenca te medha te ardhurash ne raport me punonjesit si ne asnji vend tjeter.Pse behet kjo kundervenie ndaj popullit e vecanrisht ndaj pensionisteve..Arrogance e mosperfillje e papare ndonjihere vetem 5 dite pas zgjedhjeve.

                1. R
                 Ricardo

                 Po, e ka thene Azem Hajdari qe te prishen hidroçentralet se i ka ndertuar Enveri ! Idiotizmi nuk ka kufij ! Aty punuan me perkushtim breza te tere shqiptaresh, inxhiniere, teknike e punetore nga çdo skaj i vendit ! Do kishim perfunduar tek bishtuku ose do kishim ikur te gjithe ! Dhe me sa zell pretendon kjo fare idiotesh te udheheqe perseri ! Harresa eshte gjeja me e mire per ta dhe mallkimi i popullit !

                 1. D
                  Drejtesia e munguar

                  Ne biseden e bere nga ky drejtues,vetem pak shifra nxirrin largpamesin e atij shteti e punes vetmohuese te atij brezi punetoresh e specialistet.Ata diten te benin shkence ne dobi te jetes.Shqiperia,per nga numri digave eshte ne pese vendet e para te Europes dhe e para per frym popullsie a teritori.Perpara 1990-tes jane te nderuara rreth 340 diga dhe ne 33-vites e kapitalizmit jane ndertuar vetem 8(tete).Hesapi eshte i thjeshte.Nuk e ka fajin sistemi por antishqiptaret qe morren ne dorezim pas 1990-tes.Eshte,vasaliteti ekonomik qe i duhet te medhenjve dhe shfrytezimi qe u behet te vegjelve. Diktatura ishte e keqe,antinjerezore por,kjo qe kemi ndertuar keto33-vite eshte katastrofe.

                  Lini një Përgjigje

                  22:10 Ekonomia

                  20:19 Ekonomia 2 komente

                  19:10 Ekonomia 3 komente

                  21:50 Ekonomia 1 koment

                  21:30 Ekonomia

                  15:36 Ekonomia

                  22:25 Ekonomia 3 komente

                  22:10 Ekonomia

                  18:21 Ekonomia 2 komente

                  17:48 Ekonomia 7 komente

                  Më të lexuarat

                  13:30 Kronika 52 komente

                  09:51 Kronika 14 komente

                  16:35 Ekonomia 23 komente

                  11:13 Kronika 24 komente

                  09:08 Kronika 36 komente

                  10:25 Kronika 25 komente

                  Blog Tema

                  17:12 Blog 38 komente

                  16:20 Blog 4 komente

                  14:03 Blog 8 komente