Gjykoi 3 shqiptarë në njëjtën ditë! Gjykatësi anglez i çuditur me të rinjtë: Kam vizituar tri herë Shqipërinë mahnitëse, pse erdhët këtu si shitës kokaine…

25 Shkurt 2024, 15:40Kronika TEMA
Gjykoi 3 shqiptarë në njëjtën ditë! Gjykatësi

Një gjyqtar që e ka vizituar Shqipërinë tre herë ka shprehur çudinë me shumë nga shqiptarët që braktisin një vend kaq të bukur dhe mahnitës për të shkuar ilegalisht dhe shitur drogë në Mbretërinë e Bashkuar.


Gjyqtari Ian Lawrie King’s Counsel, regjistruesi i Gjykatës së Gloucester Crown, komentet i bëri gjatë një dite të ngarkuar kur i ra të merrej me tre raste të veçanta të emigrantëve të paligjshëm shqiptarë që po gjykoheshin për shpërndarje droge.

Një përkthyes shqiptar ishte i zënë gjatë gjithë ditës në gjykatë duke përkthyer për tre shkelësit që kishin furnizuar me kokainë në pjesë të ndryshme të Gloucestershire.

Duke dënuar të fundit prej tyre, Erijon Melanin, me 20 muaj burgim për furnizim kokaine në Cheltenham, gjyqtari i tha atij: “Kam qenë në vendin tuaj tre herë në 40 vitet e fundit. 

Është një vend shumë i bukur. E di që ka problemet e veta, por ka më pak probleme sesa kur e vizitova për herë të fundit. Është një vend mahnitës me njerëz mahnitës dhe ushqimi ishte i mirë, kështu që pse doni të vini këtu nuk e kuptoj.”

Gjykatësi i tha Melanit se pasi të kryente gjysmën e dënimit të tij, ai do të deportohej në Shqipëri. Pasi Melani kishte lënë bankën e të akuzuarve për t’u dërguar përsëri në qeli, gjyqtari shtoi: ‘Nuk e di pse Shqipëria nuk është një atraksion më i madh turistik. Plazhe fantastike dhe male të bukura.’

Melani, 24 vjeç u deklarua fajtor për posedim kokaine me qëllim furnizimin në Cheltenham më 17 janar të këtij viti dhe përvetësim/përdorim/posedim të pronës kriminale. Prokurorja Rhianna Fricker tha se policia ndoqi një mjet tip “Vauxhall Insignia” në qytet pasi mori informacione se ajo ishte e përfshirë në tregtimin e drogës.

Ndërsa makina kalonte stacionin e zjarrfikësve në Cheltenham, policia pa shoferin që hodhi një çorape të zezë nga dritarja. Malli u mor nga një tjetër oficer, ndërsa u zbulua se çanta përmbante një substancë të bardhë në to. Analiza më vonë zbuloi se ishte 14.2 gramë kokainë me një vlerë prej 1,120 £.

Ndërkohë, makina Insignia është ndalur dhe Melani u kontrollua dhe iu gjetën me vete 295 paund para në dorë.

Lloyd Jenkins, duke u mbrojtur, tha: “Është e njëjta histori e trishtuar që dëgjojmë çdo herë në këto raste.”

“Fatkeqësisht droga shkakton mjerim jo vetëm për përdoruesit, por edhe për ata që kapen në furnizimin e tyre. I pandehuri është një shqiptar 24-vjeçar i cili mbërriti në Britaninë e Madhe në gusht të vitit 2022. Ai erdhi si përgjigje ndaj një premtimi për punë dhe një jetë më të mirë.

Më thotë se puna doli e parregullt dhe filloi të luftonte pa asnjë përfitim apo të ardhur të rregullt. Ai jetonte me një mik, por ai person u deportua para arrestimit të klientit tim.

Klienti im ishte atëherë pa punë apo strehim të qëndrueshëm. Ai ishte i dëshpëruar. Ai përfundoi duke jetuar në një makinë – një makinë që iu ble nga njerëz të cilët më pas kërkuan që ai të shpërndante drogë për ta në këmbim.

Ai ndjeu se kishte shumë pak zgjedhje në këtë çështje. Ai ndodhet në Britaninë e Madhe ilegalisht dhe pas vuajtjes së dënimit me burg, ka shumë të ngjarë të dëbohet“,- tha mbrojtja.

Gjykatësi Lawrie e dënoi Melanin me 20 muaj burg për furnizim kokaine dhe gjashtë muaj njëkohësisht për posedim të pasurisë kriminale. Ai urdhëroi konfiskimin dhe asgjësimin e drogës, konfiskimin e parave të sekuestruara nga Melani dhe gjithashtu e urdhëroi atë të paguante një shtesë prej 187 £.

Në të njëjtën ditë u paraqitën para gjyqtarit Laërie edhe shqiptarët Emiljan Gjergji, 26 vjeç, nga Walthamstow, Londër, dhe Martin Ndreca, 24 vjeç. Gjergji u deklarua fajtor për posedimin e kokainës me qëllim furnizimin dhe drejtimin e makinës ndërsa u skualifikua në Park Road, në Nailsworth, pranë Stroud, Gloucestershire, më 18 janar 2024.

Ai u burgos për një total prej 20 muajsh dhe u tha se do të dëbohej kur të kishte kryer gjysmën e dënimit. Ndreca u deklarua fajtor për furnizimin me kokainë në Gloucestershire midis 18 korrikut 2022 dhe 11 korrikut 2023.

Ai gjithashtu pranoi posedimin e kokainës me qëllim furnizimin midis 28 nëntorit dhe 30 nëntorit 2022 dhe përsëri më 10 korrik 2023. Më pas u vendos në paraburgim për të pritur dënimin pasi të mbahet një gjyq për të përcaktuar shkallën e përfshirjes së tij me bandën e drogës për të cilën punonte.

Ndreca ka kundërshtuar se ka luajtur një ‘rol udhëheqës’ në furnizimin me drogë – siç pretendon prokuroria – dhe pretendon se ai ka një rol ‘më të vogël’ ose ‘të rëndësishëm’.

21 Komente

 1. l
  lindio

  Dikush duhet ti thote ketij gjykatesit mos ta kaloje kohen ne boardwalk dhe ne qender te Tiranes.

  1. .
   ...

   Problem numer 1 në Shqiprie, ështe mentaliteti primitive islamo-komunist dhe korrupsjoni.. Kushë do gjykonë kë do, dhe islamikët si ku do në botë, janë shume njerze të dhunshëm si në familjet e tyre ashtuë edhe në komunitetet e tyrë. Prandaj shumica e njerzeve ikunë më vrapë nga Shqiprija...

   1. N
    Noc Rroku

    ske byth me thon të vërtetën ne vjen rrotull komun, myslym.etj.etj. I thuj anglezit i përzejnë nga veni me " qejf"...por me ligj.

   2. M
    MeroMahnitesi

    Gjykatesi ka te drejte se hoteli kishte nevojtore.

   3. s
    sapa

    Pyetje shume e veshtire zoti gjykates,ja pergjigja; NUK KA SHTET dhe eshte e pamundur te jetosh aty ku nuk ekziston shtet zoti gjykates!Po ti e ke te veshtire ta kuptosh se ne cfare situate ndodhen qytetaret e ndershem shqiptare se nuk mund ta besosh kete gje!

    1. d
     dsa

     A thua te jene shqiptar, duken si siriane .......???? O shoku Shqiperia eshte e mrekullueshme por jo per qytetaret, por per oligarket e Rames dhe per keta drogaxhinjt, pushtetaret, politikanet dhe "motrat" eskorte ne Dubai.

     1. $
      $antiago@Chil€

      Me këto mjekrra si lesh'zi bythe vallahi si sirianë e kurd duken... Myslimanët e vërtetë nuk meren me drogë , kështu që as myslimanë nuk janë, por thjeshtë ushtarë të ???? djallit...

     2. B
      Bimi

      Ata jane ne faj, por kete pyetje tja beje kryeministrit rama qe po varferon shqiperine perdite, instalon nepotizem e servilizem dhe vret shpresen, dhe te rinjte zgjedhin te mbijetojne edhe duke marre rruge te tilla te gabuara.

      1. L
       Linda

       Here tjeter tako Ramushin dhe pyete

       1. K
        Kris

        Meqenese ne shqiperi nuk vjedhim dot ata qe na vjedhin vime tju vjedhim ju

        1. P
         Pashai Turk

         Je i madh.

        2. K
         Kapi

         Skeni pare si vjedhin rama veliaj

         1. R
          RAIFI

          Problemi kryesor në Shqipëri është logjika për të marr shumë lekë dhe ate menjëher,fort edhe me tradhti,hajni e shpiunim,pa punuar ose me pak punë me marr shumë.Meqense një gjë e till është e pa mundshme atëher del mbi sipërfaqe krimi,droga vrasja e çka jo tjetër.Kështu përveq që Shqipëria ka mbi 40 burgje edhe më shumë quna shqiptarë ndodhen në burgjet evropiane.Po prostitucioni në Evropë që mbahet nga "kuadrot" tona? Askush në vend,as shtypi,as Qeveria as intelektualet as partit politike nuk merren.me këto plagë,aq më keq as që i përmendin,por dalin në televizion dhe lavderohen si në kohë të Enverit,në ditë edhe fo lavdohën për përqitjen e dhive me sukses!

          1. R
           RAIFI

           Problemi kryesor në Shqipëri është logjika për të marr shumë lekë dhe ate menjëher,fort edhe me tradhti,hajni e shpiunim,pa punuar ose me pak punë me marr shumë.Meqense një gjë e till është e pa mundshme atëher del mbi sipërfaqe krimi,droga vrasja e çka jo tjetër.Kështu përveq që Shqipëria ka mbi 40 burgje edhe më shumë quna shqiptarë ndodhen në burgjet evropiane.Po prostitucioni në Evropë që mbahet nga "kuadrot" tona? Askush në vend,as shtypi,as Qeveria as intelektualet as partit politike nuk merren.me këto plagë,aq më keq as që i përmendin,por dalin në televizion dhe lavderohen si në kohë të Enverit,në ditë edhe fo lavdohën për përqitjen e dhive me sukses!

           1. R
            RAIFI

            Problemi kryesor në Shqipëri është logjika për të marr shumë lekë dhe ate menjëher,fort edhe me tradhti,hajni e shpiunim,pa punuar ose me pak punë me marr shumë.Meqense një gjë e till është e pa mundshme atëher del mbi sipërfaqe krimi,droga vrasja e çka jo tjetër.Kështu përveq që Shqipëria ka mbi 40 burgje edhe më shumë quna shqiptarë ndodhen në burgjet evropiane.Po prostitucioni në Evropë që mbahet nga "kuadrot" tona? Askush në vend,as shtypi,as Qeveria as intelektualet as partit politike nuk merren.me këto plagë,aq më keq as që i përmendin,por dalin në televizion dhe lavderohen si në kohë të Enverit,në ditë edhe fo lavdohën për përqitjen e dhive me sukses!

            1. a
             alphazeta

             Sa të vijë ai Sala mor vlla. Të na ndërtojë ca kulla të tjera! Apo ai tjetri që ka nevojtore edhe për macet! Punë neandertalësh thuaj. Shikoji nga surrati. Nuk bëhen kurrë njerëz. Duan para pa u lodhur. Njëlloj si shqiptarët dikur që më parë shkonin nizamë për Turqinë se të punonin tokën e tyre!

             1. T
              Treni

              Pergjigjia ndoshta permban keto pika: 1. Tregu atje eshte i dobet. 2. E kane zene me kohe tregun. 3. Po te kapen, ta hapen ne Shqiperi. 4. Femrat shqiptare kane standarde te larta e nuk i hyn me ne sy leke; duan paund. 5. Denime te ashpra kendej. 6. etj.

              1. S
               Saturn

               Pyetje 1M dollarë! Po sepse jane barinj delesh o zoteri

               1. O
                Oriom

                Gjykatesi dikur I tha Melamine se ne shqiperi jetohet dhe gjithashtu ushqehesh mire. Nuk e kuptoj pse erdhe ne Angli. Po per t'u ushqyer si ju Zoti gjykates, tha Shqiptari I shkrete.

                1. B
                 Bathore,kamez,ceceni

                 Shikojne rrushi rrushin e piqen,,,nuk din me punu e me paguhet ratet e shtepise per 20 vjet si bo evropa,,,qe shkojn ne pun me biciklete apo fiat punto per te kursy,,kta dun per 3-4 vjet me u Bo me vila e Mercedesa AMG,edhe nai lokal posht shpis me kalu kohen,dhe Ca qindra mijerapaund ne banke,,,kjo eshte e gjitha o gjukates,,,kemi 30 vjet ne emigrim,,,tull tull bohet shpia thot ai,,,ashtu kemi bo dhe ne me sakrifica dhe me banka per 20 vjet,,,i Ke dhon pak 20 muj,,,se neser do ju vijn prap,,,

                 1. V
                  Vigjilenca

                  Ku nuk ka shtet, ka mafje dhe aty ku ka mafje ka vdekur liria, jeta bëhet më keq se vet vdekja.

                  Lini një Përgjigje