Te fundit

19:48

19:41

19:40

19:30

19:20

19:17

19:10

18:52

2024-03-03 10:00:00Kulturë TEMA

3 Komente

 1. v
  vec pordhe

  Vangjua flet percart,kur ne njeren ane thote,qe piktori mund te ish i tille dhe ne regjimin komunist,kur ai penelin ta prangoste dhe ti mund ta levizje ate brenda realizmit socialist,qe te shndrronte pothuaj ne nje fotograf,dhe ne anen tjeter vete Vangjua ka arritur sukses kur e ka valevitur penelin ne ekstremet e zhanrit te piktures,kur vetem me nje piktur te ketij lloji,Vangjua jone,i asaj kohe do ta kish ngrysur jeten ne birucat e Spacit.

  1. S
   Shaqo

   Shume i sakte, cdo pretendim tjeter eshte justifikim per paaftesine. Bravo e madhe Vangjo.

   1. F
    Fshatari

    Jane vetem 2 opinione me shqiptaret . Njera pale thote na lere rehat me komunizmin dhe pala tjeter komunizmi kishte te mirat dhe te keqiat. Asgje e re ketu, thjeshte te vake(te vaket Zoti ‘’I peshtin’’) Nga ana tjeter cdo lloje krijimtarie intelektuale spjegojne me lehte me shembuj . Psh Si spjegohet se Russia ne shekullin e 19 ishte ‘’mburrja’’ e botes ne shume aspekte dhe me ardhjen e komunizmit u be shkretetire ? Si spjegohet qe gjithe bota sot do te shikoje cdo gje artistike qe i perket para shekullit te 20? Sigurisht shume duan te shikojne Desney… por sja vlen te them me shume. Cdo lloje zhvillimi qofte intelektual apo material arrin kulmin kur ka liri te plote. Kur heq lirine sic beri komunizmi apo demokracia sot ,cdo lloje zhvillimi kthehet ne shkretetire. Kur nga ana tjeter gjithe shqiptaret( skam degjuar ndonje me opinon tjeter) mendojne se psh ne kohen e Zogut dmth ne fillim te shekullit te 20 ne ishim shume te prapambetur, pa pare anen cilesore dhe shpirterore. Kuptohet se ne jemi rrace me botkuptim unik ne bote dhe qe eshte e veshtire te spjegohet . Prandaj te flasesh per anen shpirterore apo per Zot tek Shqiptaret qe eshte burimi i cdo lloje krijimtarie eshte e pamundur.

    Lini një Përgjigje

    09:38 Kulturë 2 komente

    09:33 Kulturë

    09:23 Kulturë 1 koment

    09:22 Kulturë 1 koment

    08:59 Kulturë 2 komente

    10:22 Kulturë

    10:10 Kulturë

    09:59 Kulturë 1 koment

    09:49 Kulturë 1 koment

    09:40 Kulturë

    Më të lexuarat

    10:24 Kronika 6 komente

    12:25 Kronika 4 komente

    12:15 Politika 15 komente

    10:31 Kronika 9 komente

    20:19 Kronika

    09:17 Kronika 39 komente

    Blog Tema

    09:39 Blog 8 komente

    18:18 Blog 10 komente

    17:05 Blog