Akuza e fortë: Fitorja e Belerit në Himarë, agresion i Athinës nëpërmjet shërbimit sekret

29 Shkurt 2024, 19:02Politika TEMA
Akuza e fortë: Fitorja e Belerit në Himarë, agresion i

Analisti Arben Meçe deklaroi në “Breaking” në Top Neës me Fiori Dardhën se do të ketë një ballafaqim për të vërtetuar se Fredi Beleri u zgjodh kryetar i Bashkisë së Himarës në bazë të ndërhyrjes së Greqisë.

Sipas tij vetoja e shtetit grek do të vazhdojë deri në përfundimin e gjyqit të Belerit, i cili ndodhet pas hekurave prej muajsh.

Meçe u shpreh se Greqia në qëndrimin e saj është antidemokratike dhe se në lidhje me veton, që i vendosi Shqipërisë në lidhje me anëtarësimin në BE, nuk ka gjetur asnjë mbështetje.

“Veto e Greqisë do të vazhdojë derisa të mbarojë gjyqi. Gjyq që natyrisht me sa po shoh do të shpallë fajësinë e Belerit. Çështja do të kalojë në zgjedhje të parakohshme ose normale në Himarë.

Palët do të paraqiten dhe do të jemi në një ballafaqim real në Himarë, për të vërtetuar ndërhyrjen e shtetit grek në Himarë, për të vërtetuar se fitorja e Belerit nuk ishte gjë tjetër veçse agresion dhe ndërhyrje në punë të brendshme të shtetit grek nëpërmjet oficerëve të shërbimit të fshehtë prezent në Himarë, 40 autobusëve ku u mblodhën himarjotët e Greqisë për t’i sjellë aty, nëpërmjet blerjes së votës me pasaporta dhe pensione greke.

Në qëndrimin e saj ndaj vetos rëndësi ka nëse do të gjejë aleatë në atë qëndrim. Greqia në qëndrimin e saj që është antidemokratik dhe që është një shfrytëzim flagrant i një të drejte që i jepet BE-së për veton, nuk ka gjetur përkrahje nga asnjë. Në këtë kuadër ashtu e vetme Greqia le ta vazhdojë luftën sepse nuk ka për të fituar asgjë. Një gjë është e sigurt, çështja Beleri është një shprehje e qartë e një goditje që shteti shqiptar tashmë i konsoliduar po i jep kësaj ndërhyrjeje”, u shpreh ai.

30 Komente

 1. L
  LORA

  Respekt A.Mece.

  1. S
   Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

   Koke palar analist,pas Vetos vjen ...to makri,madje me gunga.... gezuar ramazonin

   1. .
    .

    O kerma te qelbura qe ngelet me histori poliagjentesh si ne kohen e Enverit. $$$$$$ Cfar pesoj Himara kur gjithmon perfaqesohej nga kantidat i Omonias. Cfar pesoj Dropulli, Jomuna e Finiqit .... $$$$$$ Perse perhapni fobi te pa baza ??? $$$$$$ Fredi beleri mbahet pa asnje flagranc dhe asnje fakt, 9 muaj akoma as edhe nje dokument implikues. Dhe ne komunizem qe arestimi behej "ne emer te popullit" hetuesit kishin te pakten 2 fakte, ndonese te rreme. $$$$$% Ne rastin Beleri Asgje.

    1. .
     .........

     Tani hiqet dhe...vetoja....qe xaxet e zi te Athines e tundin gjithmon sipas interesit te tyre....hahahahaha....s'ka me,,,,,,nje dite i vjen fundi gjithckaje,,,,,tani do rrini urte si Qen i rrahur....kane ardhur kohe tjera....turku i Progonatit ks kryer krim elektoral......dhe per kete do te marre denimin...nuk na interrson se c'thone disa te shitur si zagaret e Omonias...apo ndonje si puna jote....nuk luaj rol....

   2. B
    Bureto

    Saktë! Kush di atë që quhet "deep state", e kupton se shteti shqiptar, ku patjetër përfshihet dhe drejtësia, kurrë nuk mund të veprojë kundër interesave të tij. Një shembull shumë sinjifikativ ishte rrëzimi nga Gjykata Kushtetuese 9:0, i Marrëveshjes së Detit, me të cilën i falej Greqisë mbi 320 km2 det, nga antishqiptari Sa-leh me firmën e Lules së tij dhe Bakojanis motrës së Micotaqit, kryeministrit të sotëm të Greqisë, ku sërish pra, edhe për Himarën sot bashkëpunojnë kundër interesave të Shqipërisë. Por, edhe në rastin "Beleri" dërgjegjia kombëtare do prevalojë, pavarësisht presioneve nga jashtë dhe nga brenda. Grekët duan shqiptarin gjakprishur, hajdutin e votave Beleri, ne duam Shqipërinë dhe interesat e saj.

    1. A
     Avokati Beleri jevgut është Sali karaxhiçi

     Nuk është vetëm faji i Greqisë me agjentët e saj,por është edhe bashkëpunimi i kriminelëve antishqiptar Sali sheqere Berisha,ilir muti Meta dhe falangave të tyre,dhe vizitat e gjekmutit të Dule jevgut e të bin Ladenit të Kosovës që po i fusin thikën pas shpime Shqipërisë duke kujtuar se do sjellin kriminelin Sali në pushtet me ndihmën e Greqisë

     1. L
      Labi

      Me ligjin qe miratoi parlamenti Europiaan sot qe ndalohen vetot ,greqia te na rruje karin se ska cben tjeter

      1. H
       Himarra

       Autobuzet ishin me himariote autoktone te emigruar, me gjendje civile ne Himare dhe qe votuan per te drejtat e tyre dhe per pronen e trasheguar brez pas brezi qe po u grabiten….Pamvaresisht emrit te kandidatit. A duhet te votoje diaspora z. Meçe dhe ne kete rast ajo himariote ??? A duhet t’i gezojne pronat e tyre himariotet siç po i gezon ti z. Meçe te tuat ne Laberi apo dhe ne Baldushk??? Ky eshte thelbi i vertete i çeshtjes “Bejleri” dhe jo personi, thelb qe shmanget qellimisht duke u marre me personin Bejleri dhe jo me vullnetin zgjedhor qe shprehen himariotet. Edhe sikur te kishte qene nje kandidat tjeter, patjeter do t’i a vinin nje vegje ku t’a kapnin. Zahmet o z. Meçe te na apç nje xhuvap…

       1. H
        Himarjoti Lab

        ik or pederast jevg grek qire mos na hidh hi syve or te shkerdhefsha rracen ty e zhabzinjve grek qira. Lani sumen dhe shkoni çkepuni burre me burre se ligji u miratua. Pis milet

       2. b
        bufi

        dhe nje buf e shef qe kjo gazetatema eshte e partis socialiste. ketu publikohen vetem proRama

        1. Z
         Zjarri

         Analist Ben Mece?!?!?!?!?! Kur s’di te besh gje tjeter, ben anal-istin! Kush e ftonnkete sharlatan?!

         1. Roberto

          Gjithmone ne Himare eksponente greke e kane vizituar ate vend dhe kane bere takime te posacme me lidhjet e tyre atje. Une kam qene prezent perpara disa viteve ku kam pare shoferin e ambasadorit Grek te cilin e njoh shume mire prej vitesh i quajtur J.G i cili ishte me nje burre nuk di nese ishte vete ambasadori apo ndonje funksionar tjeter pasi nuk e njoh dhe te cilet ishin ne nje bisede me dy gra ne nje nga Resortet e Himares dhe pikerisht ne Rapo's resort hotel. Kam pershtypjen se Nikollaq Neranxi eshte aksioner per mos te thene pronar pasi nuk e kam nje informacion te tille. Tani organet kompetente jane me te informuar dhe i dine me mire keto pune por une po shpjegoj ate qe pash atje dhe me kete dua te them qe prej vitesh e vitesh zbulimi grek ka qene prezent ne Shqiperi. Uroj qe ne,Shqiperia t'ja thyejme dhemben ketyre maskarenjve dhe llumit grek bashke me antishqiptaret e tjere si Sali Berisha deri te MUTI Flamur Noka qe doli sot ne konference shtypi ne krah te avokateve greke te cilet kane ardhur ne Shqiperi te na rruajne CARIN per copen e MUTIT BEJLERI.

          1. P
           Ptu

           Mooos moooore !!!! Sa zbulim i madh, e kujt ja mirrte mendja!!! Na mbyten kto sharlatanet !!!!

           1. Roberto

            Ky nuk eshte zbulim ii madh por njerez si puna jote duhet ta mesojne qe Greqia ka lidhje e veta ketu dhe sidomos pas demokracise njerez si ty jane vene ne sherbimin grek kundra Shqiperise vetem e vetem per nje pale dokumenta te qelbura. TURP per ty dhe te tjeret qe nuk dine c'flasin por shesin bythen per 5 leke.

           2. V
            Vranakonti

            Arbeb Meçe si analist,si inxhinjer,si intelktual,i ka te rralle shoket. Ai di t'i verin pikat mbi "i". Respekt.

            1. T
             TIRONA

             ????grek o grek,grek o jevg maskara! Rrofte Cameria????????????

             1. A
              Arbëresh

              Na plasi cari per veton e ktyre legenave. Ringritja ekonomine dhe turistike e Shqiperise fillon nga bregdeti Jon dhe Greqia e di kete. Prandaj bejne cdo gje qe Shqiperia te humb toke e det, apo te pakten te humb kohe e ekonomi, e si rrjelloje edhe njerez qe do ikin ne emigrim. Toka dhe deti shqiptare eshte me i rendesishem sesa BE.

              1. D
               Dardan

               Belerin e ka mbeshtetur agjentura grekomadhe ne Shqiperi me ne krye Sali Berishen dhe ilir Meten dhe SPAK-u hesht!?

               1. E
                Emil

                Po o spiuni pogradecar i Sigurimit! Por, pa shko e bëj zgjedhje tani në Himarë, kush fiton thua ti? Edi Rama e ndërkombëtarizoi " helenizimin" e Himarës, aq sa edhe gazetarët tanë sot flasin për minoritarë atje. Mesalla ka dy faqe thonë në Himarë!

                1. a
                 american33al

                 Do t’u jap nje sugjerim caktoni Bushatin dhe Tanin qe eshte ne emisionin “ Te pa expozuarit” si avokat pa shperblime ne mbrojtje te Belerit..duke perdorur fjalor banal. Kjo tregon se opozita ka kaluar ne veprimtari antikombetar me pasion, e pabesueshme prandaj populli eshte i neveritur me keto funderrina qe pretendojne te vijne ne pushtet qe te kenaqin orekset e fqinjeve…

                 1. x
                  xyz

                  Armiqet e Shqiperis nuk jane greket, por vete shqiptaret.Vetem shifni analistet qe mbrojne Belerin,plotsisht te shitur si p sh Andi bushati,Zhylali,Neritan........

                  1. p
                   pargaliu

                   rrespekte z. Meçe, por si gjithmone ne kete vend, gjerat konstatohen por nuk ka kunderveprim /pergjigje nga shqipot. Kjo eshte e cudishme

                   1. e
                    edi

                    Hajduti i votave Bejleri ! A ka zgjedhje ne Shqiperi qe te mos blihen votat?A ka zgjedhje ne Shqiperi qe te mos u paguhen bileta avioni ose autobuzi emigranteve per te ardhur e votuar per partite qe i paguajne udhetimin ? Dhe e fundit per marreveshjen e detit me Greqine, Perderisa gjykata Kushtetuese e rrezoi marreveshjen e Berishes,perse duhej qe Rama ta dergonte ne Hage ? Perse ky atdhetari i madh qe kerkon ti zevendesoje shqiptaret (duke i detyruar te marrin rruget e kurbetit) me bangladeshas ?

                    1. p
                     petro

                     Bobo ,te te leshoje Mecen Bollino te ben copa.Qe kur kane marre kete qen rrace...tremben njerezit ne studio.

                     1. A
                      Antigreku

                      Greqia ka tredhur shume shqiptare te ndyre per te pretenduar qe jane by-qi. Le te vazhdojne me kete histori te ketij krimineli i cili e ka shume pak burgun ! Sa per ate sumkapucin e Greqise Micon e Taqit nuk ka problem - le te vazhdoje te perdore sumen per perfitime politike ne Europe.

                      1. x
                       xxx

                       te ngrihet gjith komuniteti orthodhoks ,,, per te mbrojtur belerin ,,,dhe pronat e kaurve ,,,, se ,,,,,

                       1. S
                        Suljoti

                        Na rrufshi Karjan çanin o evgjiter grek qira ngrini sumen lart se erdhi turku. Rrofshin e qofshin shqipetaret!

                        1. A
                         Aldo

                         Bravo prof Arbeni!

                         Lini një Përgjigje