Te fundit

23:43

22:40

22:25

22:10

22:00

21:50

21:39

21:40

2023-11-30 17:47:41Politika TEMA

32 Komente

 1. N
  Nato

  Greqia duhet trajtuar si Jugosllavia ne 99

  1. S
   Sunit Shiit = Shit

   Lajm interesant nga italianet. Ata e duan popullin turkoshqiptar. Kur shkonit me gomone naten ju nisen nje anije ushtrie dhe perfunduat ne fund te detit. Uallah Akbar!

   1. A
    Arbeni

    Të qifsha grekofonen në vërë të pidhit.Ti je një sillogjist antishqiptar or mut muti.

    1. S
     Shkoder

     Shqiptaret dhe italianet jane miq te deshmiar. Shqiptaret, shqiptar jane! Ka vetem grekoturq, kreqitje qe jane aziatik qitje turke.

     1. A
      Albanus

      Mos te shkoje ne mendje se je greke se Greqi eshte Cameria "Epiri" Epiri qe ne antikitet e deri me 1908 ska qene kurre Helade. Banoret qofshin ortodoks apo muhamedane njihen Greke...pra Albanian sikur Maqedoni ...ju qe komentoni nuk jeni as Hellas por Arrdhacak pa din e fe keni veshur petkun e indentiteti qe sju takon. Nuk mohohet as vellai as motra per fe ...

    2. K
     Kaq e thjeshte.....

     Sa me shume qe "greket" fillojn e behen te padurushem.....aq me shume fillon e flitet e verteta per ta.....do te jete nje vetvrasje per Greqine nje perplasje e kote deri ne eskalim me Shwiperine per ceshtjen Beleri.....ne keto kohe te turbullta qe po kalon Europa dhe Planeti bashke.....keshilltaret e Micokkkk...bejn mire ti mendoj 2 here brockullat qe "peshperisin" ne vessh esmerit te Athines.....se perndryshe do te kete nje cmim jo te vogel....fundja fundit Shqiperia nuk humbet dhe aq shume sa duket ne kete pozicion ku eshte per momentin.....neqoftese mendon ti kthehet neutralitetit persa i perket Europes.....por nuk dihet cmimi qe do paguaj BE neqoftese ndodh kjo.....tek e fundit Shqiperuse i mungon vetem Shteti i drejtesise....qe po mundohet ta ngrej me SHBA....por jo patjeter pordhet e nje ....kali te ngordhur te BE si Greqia....apo dhe reagimet e vakta te nje pjese te BE kundrejt poshtersive greke...

     1. I
      Ilirjan

      Greqia nuk eshte Italia, as qe i afrohet. Pakicat ne Itali, njihen e vleresohen si pasuri. U njihet gjuha e kultura, sepse vete populli Italian eshte dashamires vleresues e HUMAN. Greket jane vec VJEDHES te kultures e... Jetes se te tjereve. Jane TURPI i Europes.

      1. s
       shqip

       Deshe te thuash "neo-greket", pasi ato antiket kane vdekur mbi 2 mije vjet me pare. Keta te sotmit, qe disa si puna ime i quajme "neo-greke", jane ortodokse te ardhur nga Azia, qe nuk kane fare te bejne me helenizmin antik si dhe pjesa tjeter jane shqiptare allvanitas ortodokse, te cileve ju ka mohuar gjuha, zakonet dhe cdo gje tjeter qe ka nje komb me nje histori mijera vjecare. Eshte per te qeshur dhe per te qare se si Greqia e sotme ben avokatin e demokracise kur nuk i njeh minoritetet e shumta qe ka ne popullsine aglomerat qe jetojne ne ate vend, nderkohe qe perpiqet te gjeje greke edhe aty kun nuk ka.

      2. D
       Demi

       Sqarimet qe nevojiten pasi lexova kete i kam lexuar tek shkrimi: https://www.gazetatema.net/2021/01/17/ligji-grek-i-luftes-dhe-arvanitet-muslimane

       1. .
        .

        Dmth Ramuti "Patriot" Luan lojen e Greqis, "I jep pas Greqis" gjasme me ceshtjen Beleri dhe Greqia shfrytezon kete rest per te goditur integrimin e Shqiperis. $$$$$$$ Dmth Rama sakrifikon Camerin per Belerin ... e bukur kjo. Pa tjeter klanet e Berishsh punojne edhe ne Itali.

        1. t
         tironsi

         Ene zotnija jote me pike nuk ha mut kot se i gjo e di qi flet.

        2. l
         lani

         pytni sali MUTIN se ai edi

         1. A
          Albusa

          Një Bravo të madhe ,Faleminderit Italia????❤️

          1. Roberto

           Ore Italiane do rrini urte ju apo doni te prisheni edhe ju me Greqine e CARIT Micotaqis sic po krijon probleme me Angline,Turqine edhe pse Gjermania perseri i kerkoi qe te heqe dore nga pislleqet qd kerkon te beje vetem e vetem per te shpetuar nje cope muti si Fredi Bejleri dhe kur nuk i del ashtu sic duhet merret me poshtersira.

           1. D
            Daullxhiu

            Bravo Italia!

            1. E
             ENTSOE

             Kjo eshte e verteta, greket Jane hileqare dhe te pabese, e Kane fobi shqiptarine.

             1. v
              vezhguesi

              Gjithmone njerezit jane xheloze per ato qe nuk i kane vete, por qe desherojne qe ti kene. Greket e sotem, e dine qe ne ADN-ne e tyre ka zero gjak grek, prandaj jane xheloze per shqiptaret autoktone, qe jetojne ne Gadishullin Ilirik prej te pakten 6 mije vjetesh.

             2. P
              Padova

              Faleminderit, gazetes Italiane.

              1. k
               kete kisha tani per tani

               KJo çeshtje duke filluar nga sot duhet te ngrihet zeri deri ne qiell qe ta shohe bythen e dreqit djali Dora Bakojanit dhe sinteterosi tij djali Karaxhiçit. Ku eshte pârtia e çameve me Idrizin?! Pse s'ndiehen apo gllamatisin vetem kur leh Sali Berisha? Megjithate qeveria shqiptare duhet te beje kerkesen zyrtare per njohjen e çamerise.

               1. C
                Cipini

                Flet gazeta italine dhe asnjehere politika shqiptare per problemin Cam. Turp per ne!

                1. S
                 Shkupi

                 I nderuar, te lumt per komentin. Kjo eshte nje e vertet e hidhur, ka kohe qe ne mediat nuk shkruhet per gjithe ato deme e vuajtje?!

                2. L
                 Li

                 E ç’kan pësuar keta greket. Duan të vënë vetulla dhe do nxjerin syt me duket.

                 1. E
                  E kemi çarë historinë me shpatë apo me ......

                  Armenët ngritën në këmbë një botë të tërë për genocidin që i bëri Turqia,ndërsa shqiptarët merhuma që hiqen trima e të zgjuarit e botës,nuk ja mban sumçja të hapin gojën,dhe Çamët u rehatuar këtu,u bënë me prona dhe bëjnë sikur kërkojnë të drejtat e tyre nëpërmjet ca lapanjozëve që duan të jenë kryetar partish e deputet

                  1. s
                   shqip

                   Dhe prandaj askush ne bote nuk e permend genocidin ndaj armeneve. Vetem se fundi, Netflix krijoi nje film per kete ceshtje, qe nuk eshte vene re nga asnje politikan ne Europe apo Amerike, qe nuk duan te kene probleme me Turqine qe nuk e ka pranuar kurre genocidin qe kane shkaktuar ndaj armeneve ne kohen e L1B, kur u masakruan me se 1.5 miljon armene nga forcat e ushtrise turke.

                  2. H
                   Haka Tekizoti

                   Drrjt dhe saktë.

                   1. C
                    Concili

                    E mor Graqira, doni te hapni tema qe i quani te mbyllura? Ju qe flisni per Vorio Epir, kur gjithe Jugu i Epirit eshte akoma shqipetar te cilet nuk lejohen te flasin e te kendojne ne gjuhen e tyre shqipe. Ja se cfare thone udhetaret dhe diplomatet perendimore qe erdhen ne keto vise ne fund te viteve 1800 e deri ne fillim te 1900's se cfare ndodhte ne anet tona. Ja sesi flitet mbi zonen e Maqedonise, Epirit dhe zonave te tjera perreth, dhe sesi Kisha greke me bandat e veta terroriste bente te pamunduren per te ndikuar kudo qe te merrte teritore. "Pretendimi i Greqisë ndaj Epirit mbështetet në një pështjellim të madh. Pakica e krishterë e Shqipërisë së Poshtme mund të jetë ortodokse në fe, por nuk është greke as në gjuhë e as në racë. Ka një popullsi të konsiderueshme që është ende greke në simpati dhe greke në kulturën e tillë që zotëron. Një numër i madh i muslimanëve pa dyshim që nën çdo sundim të krishterë do të ktheheshin në besimin e etërve të tyre. Për pjesën më të madhe të popullsisë së Greqisë Veriore është padyshim me origjinë shqiptare. Grekët kanë një popullsi të konsiderueshme në Selanik dhe Konstandinopol, por megjithatë Selaniku është kryesisht një qytet Hebre, ndërsa Konstandinopoli është totalisht kozmopolit(pra i trazuar). Historikisht pretendimet e tyre nuk janë më të mira. Perandoria Bizantine nuk kishte asnjë bazë në brendësi të Maqedonisë pasi kishte pushuar së qeni Romake dhe ndërkombëtare dhe ishte kthyer në nacionaliste dhe greke. Pretendimi grek bazohet kryesisht mbi këtë, se ka ende një pjesë të mirë të popullsisë maqedonase, e cila, qoftë nga frika, nga besëtytnitë, qoftë nga parapëlqimi, mbetet brenda Kishës Ortodokse "Greke" (d.m.th., Patriarkiste). Këta njerëz janë Shqiptarë, Vllehë, , serbë ose sllavë të tjerë me origjinë të pasigurt, por janë aq grekë se sa janë Rusët ortodoksë(pra ironizon greket, qe keto popullsi qe perbejne pjesen me te madhe te Maqedonise, jane aq grek, sa jane edhe Ruset, meqe jane ortodokse). Por rritja e ndikimit grek është gjithsesi një studim kurioz. Ajo varej pothuajse tërësisht nga Kisha dhe duhet të ketë qenë pa masë më e fortë në gadishullin Ballkanik pas ardhjes së Turqve se kurrë më parë(pra, me ardhjen e turqve, kisha qe ishte kthyer greke mori me teper fuqi, duke qene qe u fut nen mbrojten e Sulltanit dhe e njohu kete te fundit si pasardhes "Perandor" te Romes Lindore). Ajo përvetësoji jo vetëm Maqedoninë, por Rumaninë, Bullgarinë, madje edhe Serbinë. Ata pak sllavë në brendësi që ishin pak të arsimuar u mësuan ta konsideronin veten si grekë dhe vetë tradita e origjinës së tyre rrezikohej të shuhej. Vetëm dy gabime fatale shkatërruan atë që ishte asgjë më pak se një skemë për helenizimin e gadishullit ballkanik."

                    1. G
                     Gjergj Fishta i riu

                     KANGA: vajze e bukur Sheherlie(SHEHRI I DIBRES)xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx -Vajze e bukur Sheherlie, zanin ta kam ngjue/ A do vishe ne bjeshke t'Korabit si vjet me verue/ xxxxx - Do te vije more djale, ai gjithmone trazone/ Strumbull-ari i Ilirise çdo vere ne na ftone/ xxxxx - Do te ndezim zjarre vajze, t'kujtojme Ilirine/ Qe lakmite e tjereve rrotull per pake e perpine,(zhduken)/ xxxxx - Do desha djale, nji vajze çame vallen t'heq e para/ T'i kujtojme hallet e saje si e ndane nga nana/ xxxxx - Njanin vlla mori vajze, ja degdisen n'Turqi/ Tjetrin n'maje t'bajonetave e shtyne per Shqiperi/ xxxxx E kanga vazhdon me muzike e lote per fatkeqen Cameri

                     1. S
                      Spinoza

                      Beleri i Himarës - gozhda e Nastradinit grek për Shqipërinë ! Festat mbaruan Festimet anembanë e dhanë mesazhin e tyre:”Jemi Një !” Festat u mbyllën, euforia s’vlen më. Tashmë këmbët duhen në tokë dhe syçelët të shohim të vërtetat historike rreth vendit tonë me gjakftohtësi. Euforia më tej , s’na bën mirë. Prof. Pëllumb Xhufi , si edhe më parë s’duhet të pushojë së shkruari tani, pikërisht tani ai s’duhet të reshtë për mbështetjen historike të së vërtetës . Zoti Bido,Zef Mazi e shumë historianë studiues, dijetarë e intelektualë të vërtetë të kombit ,s’kanë ç’pressin më .Nesër është vonë.” Bomba” me shantazhin e vetos greke në BE duhet t’u plasë në dorë atyre që e kanë modifikuar ,politikanëve shovinistë grekë. Veto greke tregon qartë qëllimet e fshehura ekspansioniste të zyrtarëve të Athinës që deri dje fshiheshin pas propagandës fiktive për Vorio Epirin duke u fshehur pas Agimit të artë etj ,duke i cilësuar qarqe ultranacionaliste që trazonin ujrat midis dy vendeve. Por sot del e qartë se ata paskin qënë njësh ,në ide e në mendime e veprime , madje janë frymëzuesit e tyre deri sa arrijnë të vendosin edhe ultimatume shqiptarëve duke ardhur e shkuar si dhe ultimatume me afat që përmbajnë 5 e 6 pika duke kërcënuar me shantazhin e Vetos. Dhurata për në BE nga grekët është :”Kali i Trojës! “ Laookonti i shqiptarisë thërret me gjithë fuqinë e zërit të tij :” Mos i besoni Kalit!” Edhe Evropa duhet ta dëgjojë mirë këtë zë- zërin e së vërtetës , sepse jo Bejler-preteksi , por plani i Megal- idesë për aneksimin e jugut është karta që po u digjet në dorë , pretendimet e vjetra shoviniste në kurriz të Shqipërisë plane që tashmë u dekonspiruan . Me Belerin dhe bejlerë të tjerë dolën në shesh çka duan të arrijnë .Me kohë Bejlerët u janë zotuar padronëve të Athinës që planin e fshehtë ta bënin realitet duke përdorur të gjitha format dinake të vjetra dhe të reja greke që nga Odiseu e deri te Venizellosi dhe pasardhësit e tij . Tek ata që sot përgjërohen gjoja për të drejtat e njeriut duke luajtur me ndjeshmërinë e Europës, e cila në se s’e ka nuhatur dhe kuptuar ku fle “Lepuri grek” duhen studiuesit shqiptarë t’ua nxjerrin në dritë të diellit të vlrtetën, petët e laktorit grek Ndërsa politikanët shqiptarë me sherret e pafundme “mes vedi”, t’i dalin zot kombit ! Për këtë i ka votuar populli.Nuk duhen harruar psdojat e hidhura të historisë së përçarjes dhe “ duarlidhjes’ e në pritje duke i lënë fqinjët shovinistë të shesin mashtrimin e tyre tek Europa si dhe botën të vendosin për fatet e copëtimit të mëtejshëm të Shqipërisë. Gjithë studiuesit shqiotarë kudo ndodhen s’duhet të heshtin duke pritur se na mbron Europa, Amerika. Është e drejta e shqiptarve të ngrenë zërin jo për “ të drejtën e një Beleri” që ka punë me gjykatën, por për të drejtën sovrane të një populli të tërë, që grekët me kohë janë përpjekur, nën rrogoz dhe hapur të grabisin trojet shqiptare duke bërë dhe Evropën për vete. Etnia me bazë fetare- teza ekspansionite greke është vjetëruar që kur Rilindësit tanë për gjuhën shqipe dhe kombin ngritën zërin . Jo pak prej tyre u helmuan e u vranë për çështjen kombëtare edhe nga pushtuesi turk, por edhe nga fqinjët grabitqarë të Jugut dhe Veriut . Kisha greke,është bërë përherë si dje dhe sot frymëzuesja e realizimit të planit të Vorio Epirit. E maskuar me pretendimin se merr përsipër ringritjen e institucineve fetare të pezulluara nga regjimi komunist, duke uzurpuar kishën dhe të drejtën e kishës Autoqefale ortodokse shqiptare me Kryepeshopin në krye, është përpjekur këto vite të përçojë idetë e helenizimit të shqiptarëve. Edhe aty ku kisha shqiptare, arriti të restauroj disa monumente të kulturës religjoze me ndërtime origjinale specifike shqiptare,me ardhjen e “esnafëve” me petk fetar, u prishën , u ndërruan nga e para, madje edhe tjegullat e reja të sapohedhura të çative u zëvendësuan me tjegulla greke, vetëm e vetëm që çdo gjë të fliste greqisht. Ky sulm helenizimi ndaj kishës është bekuar dhe vazhdon të bekohet nga Janullatusi. Ëndrra greke për të realizuar Megallo- Idenë vorioepirote vazhdon të bekohet nga Kisha Greke si dhe kisha e uzurpuar shqiptare. Ja pse këto kohë ,kur i kanë dalë petët lakrorit ,emisarët shtetëror të Athinës e mbajnë frymën te ati i tyre shpirtëror , Kryepeshkopi Prandaj studiuesve tanë u duhet që “ petët e këtij lakrori grek “ ,tashmë të zbuluara, duhet t’ua numërojnë një e nga një, Evropës dhe botës O sot , o kurrë! Maska e ekspansionit modern grek duhet çjerrë. Uji ka hyrë poshtë rrogozit! S’ka ç’pritet më! Mprihni penat dhe shkrimet e studimet tuaja i publikoni në gazetat, mediat dhe botimet më të lexuara evropiane, në të gjitha gjuhët e Europës edhe në ato përtej Atllantikut. Pse jo, i domosdoshëm do të ishte edhe krijimi i një shoqate intelektualësh , historianësh , arkeologësh, etnologësh, albanologësh, studiudish për të çrrënjosur “Megallo Idenë shoviniste, nacionaliste greke për “ Vorio Epirin” e shpikur nga ëndrra e vjetër dhe e re, ekspansioniste e tyre. Kërkohet një Rilindje e Shqipërisë jo me opinione, por me lëvizje gjithëkombëtare , me diasporën, Beleri është gozhda e Nastradinit në trup të Shqipërisë! Le ta shkulim atë gozhdë të ndryshkur! Në memorjen e popullit tonë le të kujtohet përgjigja që iu dha shovinistëve grekë në provokacionet e tyre të gushtit ,në 1949, jo komunistët, por populli shqiptar që mbronte çdo pëllëmbë të truallit të tij. Politikanët tanë anadallakë që për influencat e tyre politike jo që vetëm kanë flirtuar me homologët grekë , u kanl ardhur pas avazit grekëve duke pranuar kandidaturat antishqiptare edhe për marrëveshjet e nënëshkruara paditini dhe jepuani drejtësisë t’i gjykoj .Në zhvillimin e ngjarjeve politike, sharlatanëve të të gjitha ngjyrave që shesin çështjen kombëtare ua çirrni maskën që populli të shoh qartë se kë ka votuar dhe pas kujt ka shkuar.Demaskoni mediat oportuniste, të shplara që u bëjnë berihaj nongratave të vendit tonë. U ktheni kurrizin, i nëmni, sepse me zhurmën dhe paskrupullinë e tyre bëjnë çmos vetëm e vetëm të largojnë vemendjen dhe vighilencën tonë nga mbrojtja e trojeve të copëtuara nga ata që sot akuzojnë shqiptarët për shkelje të të drejtave, kur Çamëria është aty që akuzon , akuzatorët djr uzurpatorë me zjarr e me flakë Për këtë çështje madhore duhet të ngrihen shqiptarët, e jo për aventurat e çmendura ,30 e ca vjeçare të bastardëve politikë. Injorojini ata. Shqipëria le të ngrihet mbi plehrat partiake që po i zenë frymën. Rilindësit Kombëtarë janë mes nesh me mesazhet e veprave të tyre. “ Partia e shqiptarit është shqiptaria!”Çdo pëllëmbë toke është e shqiptarëve të Evropës dhe jo e nacionalistëve shovinistë grekë, serb, rus e gjithfarë grabitqarësh. Kali i Trojës - i dinakërisë greke është shfaqur para mureve të trojeve shqiptare. Refuzojeni me neveri kalin e nëmur ! Shqipëria është e shqiptarëve dhe jo e politikanëve të shitur!

                      1. A
                       Arjan

                       ESHTE E TURPSHME QE GAZETAT SHQIPTARE NUK E NGRENE ZERIN NUK SHKRUAJNE ASGJE PËR CAMERINE.NNUK MUND TE LEJOHET GREQIA TE LUAJE ME SHQIPTARET NE SHEKULLIN E 21.TE KERKOHET ME NGULM HEQJA E VARREZAVE GREKE NE JUG TE SHQIPERISE DERISA KY SHTET FASHIST MBESHTET KRIMINELE SI FREDI BELERI.TE KERKOHET LARGIMI NGA KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE KLERIKU GREK JANULLATOS DHE DREJTIMINE SAJ TA MARRE NE DORE VETE SHQIPTARET .TE KERKOHET QE CAMET TE KTHEHEN NE TOKAT E TYRE SHEKULLORE DHE TE MARRIN PRONAT E TYRE .

                       1. D
                        Drini

                        Shteti grekqir duhet paditur per pensionet dhe pashaportat ( qe jane dhe evropiane) qe ju jep " minorikareve"

                        1. S
                         Sa thelle shkon shqipja ne histori.

                         Greqi?-Gri e qi?Gru e qire? Cdo te thjeshte prof Sazani per prejardhjen e fjales "greqi"?Perdridhe gjuhen si te duash,ne nje vend del,madje qe ne lashtesi. Dikush thote "Helen".dmth "hell len.ose..."hale len"

                         1. O
                          Osmani

                          Camet dhe shum myslyman nga jugu ,,jan te pa bese ,,,kam punuar ne greqi me cam dhe te gjith prezantohen me emra orthodhoks ,,,kur dihet qe jane te gjith myslyman me emra te kuranit ,,,,po je me bes mba emrin qe ke nga allau dhe gjysherit ,,,,dhe mos u fshih ,,,,pastaj ata 40000 qe jan ne cameri nuk jan cam ,,,po jan grekorthodhoks arvanit ,,,

                          Lini një Përgjigje

                          17:42 Politika 1 koment

                          17:07 Politika 7 komente

                          16:58 Politika 3 komente

                          14:20 Politika 7 komente

                          14:09 Politika 3 komente

                          13:25 Politika 1 koment

                          13:09 Politika 22 komente

                          12:02 Politika 5 komente

                          11:42 Politika 15 komente

                          11:23 Politika 22 komente

                          Më të lexuarat

                          11:53 Blog 53 komente

                          11:40 Sport 23 komente

                          18:51 Politika 21 komente

                          17:42 Politika 24 komente

                          10:21 Kronika 7 komente

                          10:28 Dossier 32 komente

                          Blog Tema

                          20:28 Blog 9 komente

                          20:17 Blog 18 komente

                          15:13 Blog 2 komente