Redaksionale: Ja sanksionet që presin Kosovën prej ditës së premte! Koha të shpëtohet Kosova prej qeverisë së saj

7 Qershor 2023, 13:38Politika TEMA

Redaksionale: Ja sanksionet që presin Kosovën prej ditës së

Gazeta TemA 

SHBA dhe Bashkimi Evropian janë gjendur para një zhvillimi të papritur me refuzimin e qeverisë së Kosovës për të bashkëpunuar me ta lidhur me depërshkallëzimin e situatës në veri të Kosovës dhe normalizimin e raporteve me Beogradin. Edhe pse ato prisnin që pala serbe të ishte më jo konstruktive, në të vërtet janë ndeshur me problemin e palës shqiptare. 
Kjo ka bërë që komuniteti ndërkombëtar të bashkohet me vendosmëri për ti vendosur sanksione Kosovës nëse deri më sot nuk ka një përgjigje të qartë nga Kryeministri Albin Kurti. 

Gazeta TemA mësoi nga burime diplomatike se dështimi I marrëveshjes do të ketë fillimisht këto pasoja. 

Faza e parë: 

1. Ngrirja e fondeve nga BE. 

2. Ngrirja e procesit të liberalizimit të vizave. 

3. Ngrirja e procesit të anëtarësimit në Këshillin e Evropës. 

4. Ngrirja e fondeve amerikane. 

5. Ngrirja e programeve për FSK-në. 
  
Faza e dytë: 

1. Qëndrimi pasiv ndaj fushatës serbe për çnjohje. 

2. Riorganizimi i pranisë ushtarake ndërkombëtare, reduktim serioz i kontingjentit amerikan. 

3. Përjashtimi i Kosovës nga disa organizata ndërkombëtare. 

Më tej planifikohen dhe ndëshkime ndaj personalitete politike. 

Sanksionet individuale ndaj kryeministrit Kurti dhe ministri Svecla: 

Në rast se gjendja në terren përkeqësohet dhe çon në një rrezik serioz të sigurisë së përgjithshme, duke përfshirë rrezikimin e trupave të KFOR-it, kryeministri Kurti dhe ministri Svecla mund të shpallen non grata me arsyetimin se paraqesin kërcënim për sigurinë dhe paqen. 

Bashkësia ndërkombëtare është po ashtu e pakënaqur me qëndrimin e opozitës në Kosovë, pasi opozita nuk po arrin ta kuptojë thellësinë e seriozitetit të situatës dhe rrezikun real për Kosovën. Opozita pritet të dalë dhe të deklarohet qartë nëse është apo jo për përmbushjen e obligimeve të Kosovës në dialog.  

Fakti që opozita nuk e bën këtë, gjeneron mosbesim dhe projekton oportunizëm. Përshtypja e komunitetit perëndimor është se opozita tashmë ka përgatitur komunikata për shtyp duke akuzuar qeverinë për pranimin e Asociacionit. Kjo sjellje është thjesht e rrezikshme. Nëse Kosova dështon të përmbushë obligimet e saj, rrezikon të ardhmen e saj. 

Ky qëndrim është zyrtar dhe po qarkullon në mjediset diplomatike të 27 vendeve të Bashkimit Evropian plus SHBA, si qëndrim i përbashkët për tu koordinuar në situatën në Kosovë.  

Kosova kurrë nuk ka qenë në një pozitë kaq të keqe ndërkombëtare për shkak të qeverisë së saj.

Koha për të shpëtuar Kosovën nga qeveria e saj!

104 Komente

 1. Y
  Y

  Dmth ata protestojne ,hedging gure e qellojne dhe Kosova qenka me faj. Fuck USA dhe Europen kurve bashke me Vucicin e argatin e tij Rama. Ja keta Jane amerikanet qe gjoja e kane mbrojt Shqiperine qe NGA shek 19. Keta duan vec lepe e peqe te trajtojn si koloni. Vec ather quhesh "demokraci". NE djall vafshin

  1. K
   Kalec Dega

   Sa u gezua Mero per sanksione kunder byrazerve te Kosoves!…. Lol

   1. C
    Celo Mezani

    Une per veten time u merzita shume..... Nuk me ngushellon aspak fakti qe diten e pare qe Albini u be kryeminister kam bertitur se ky eshte maskara burre, qe do prodhoje aq gjema te zeza per Kosoven sa qe pasojat e tij Kosova do i paguaje per disa dekada.

    1. H
     Hajduti i Surrelit

     Jane hedhur ne sulm gjithe patronazhistet , fuksat e Rames qe paguhen nga parate e taksapaguesve Shqiptare dhe bejne politike pro serbe , duke ju sulur Albinit . Krimba te qelbur . E drejta esht ne anen e Albinit, ndaj duhet meshtetur Albinit , jo spiunet e Serbis qe hiqen sikur i zuri meraku per Kosoven

     1. V
      Vega

      Ti qenke idiot pervec se hajdut…

    2. Roberto

     Te dhjefsha byrazeret e Kosoves. Nje bryl si Albini dhe nje dose si Vjosa duhet te largohen urgjentisht nga udheheqja e Kosoves.

     1. R
      Roberto

      Tani po ik ne shtepi te lidh gruan se ngeli me shale perpjete. Pallohet me maloket e Saliut. Ika shoke. Te rroje partia.

      1. Roberto

       Me vjen mire qe e pranon qe gruaja jote i mban kembet perpjete prej kaq vitesh dhe ti si djale azgan qe je e pranon boterisht kete gje. Vazhdo programin dhe mos lere koment timin pa komentuar se me ngelet hatri hahhaaaaa.

     2. K
      Kosova po tradhetohet per Ukrainen

      Aresyeja perse Amerika po ja u hedh Kosoven qenve eshte sepse Serbia ka filluar te dergoje armatime ne Ukraine, sigurisht jo ne menyre direkte. Ajo i shet armatimet e saj tek Cekia dhe tek Turqia dhe keto dy vende ja u japin ukrainasve armatimet e Serbise. Vucic ka deklaruar qe ne nuk na intereson se c'bejne keto shtete me armatimet tona. Pra, Amerikanet dhe BE-ja kane nje interest tjeter armatimin e Ukraines nga Serbia. Dhe sigurisht qe ata i kane premtuar Serbise qe nese ajo nuk eshte me Rusine do ti japin toka te Kosoves. Fillon me krijimin e Asociacionit te Komunave serbe (qe nuk ekzistojne) dhe pastaj me krijimin e nje Republike serbe brenda Kosoves. Nderkohe Albin Kurti nuk mund ti pranoje keto pazare te ndyra kunder Kosoves dhe po lufton dhembe per dhembe me keta maskarenj te pabese per te shpetuar Kosoven. Ngihuni shqiptare. Ata qe i dinim si. miqte tone jane kthyer ne armiqte tane. Mos besoni symbyllurazi ne gjoja miqesine me thiken mbas shpine. Shqiptaret gjithmone jane sakrifikuar per interesat e fuqive te medha.

      1. P
       Po perseritet Konferenca e Londres e 1913-tes

       Po krijohet nje tjeter vale lufte. Dikush do ti shohe popujt e Ballkanit ne lufte me njeri tjetrin dhe te shkaktoje sa me shume te vrare. Dihet se kush do ti kete fitimet ne kete rast. Gjakepiresit qe kane 100 vjet qe nga mbarimi i luftes se dyte boterore shesin arme, krijojne konflikte ne bote dhe fitojne shuma marramendese. Jane keta maskarenj qe gjoja te ndihmojne dhe te fusin thiken mbas shpine. Jane globalistet. Dhe dihet kush eshte pas globalisteve. Per fat te keq kosovaret nuk jane bashke ne mbrojtjen e tokave te tyre. Mustafa dhe Haradinaj e tradhetuan Kurtin dhe do t'a rrezojne. Kurti do te shpallet non-grata dhe pastaj do te futet ne burg si Thaci me shoke. Kete te bejne "miqte" me thike pas shpine nese nuk ju bindesh urdhrave te padronit. Edhe Rama duket i bindur nga "miqte" qe te beje ate qe desherojne ata ose edhe ai u hidhet qenve. Rama e ka pranuar nenshtrimin dhe nxitoj te thote qe partneret kane te drejte dhe se Albini duhet te terhiqet. Albini eshte patriot, njeri i mire, i drejte, nuk eshte i skutave dhe nuk mund te beje kompromise me djallin. Por djalli per Albinin e Kosoves se vogel eshte teper i fuqishem dhe e ka shtet-rrethuar Kosoven dhe nuk e le te marre fryme. Ose jepu tokat Serbise ose nuk ke rruge tjeter. Serbise nderkohe i kane dhene driten jeshile te sulmoje Kosoven dhe mundet edhe ta shesin Kosoven, thjesht per interesat e tyre. Kemi te bejme me nje tradheti shume te madhe qe po i behet kombit shqiptar pas atyre tradhetive te medha te viteve 1878 dhe 1913 (Konferencave te Berlinit dhe Londres) kur tokat shqiptare ju dhane fqinjeve tane Greqise, Maqedonise, Serbise dhe Malit te Zi. Situata eshte teper e rende shqiptare. Jemi te tradhetuar!

       1. *
        *****

        po te shkosh me pistolete ne brez, te konference e ambasadoreve sic iku Is Boletitni ne Londer; e ti tregosh dhembet e te behesh i forte kot pa lidhje sic Albini sot; te ndodh jo Konference a Londres, po nje konference edhe me e madhe qe nuk ta kane pare syte ndonjehere. PALLOSH GJIZE!

       2. T
        Tom

        Mëse e vërtetë ndryshimi i interesave të USA dhe EU. Këtë tradhëti e provuan së afërmi kurdët në Siri dhe Afganistanasit. USA udhëhiqet nga Sorrosh etj. dhe jo nga populli amerikanë. Boll o shqiptare i puthët bythen të huajit për pak pushtet. Nqs ata te dhurojne nje liri, qe ta heqin sa here qe duan,ather ajo sështë liri, por është thjesht skllavëri. E vetmja menyre esht bashkimi me Shqiperine,që normale Rama,Mustafa,Thaçi etj. se duan, pasi I terheq per bythe Vucic një pjesë USA dhe disa vende të EU.

      2. D
       Dakord

       Yyy thelbi është pika 2 e fazës 2. Shqip përkthehet dhi e zgjebosur me bishtin përpjetë. Le të bëjë pordhë sovranisti, por ti dalë për zot deri në fund ama dhe jo të vriten çunat e kforit. Nëse ka takat të mbrohet vetë, le të rezistojë mo, kush është kundra??!! Biles ti kërkojë presidentit të shqipërisë ta ndihmojë me ushtri, por as këtë nuk e bën pordhaci

       1. S
        Shaqir

        Ka Shqipëria ushtri?

        1. a
         anti shalqiri

         Shaqir mor karidh Shqipëria ka ushtri dhe armatim sa ti doj rroçka sepse prodhon armatim dhe ka me dhjetra baza ushtarake plus që ështe antare e NATOs jo katundi Kosovë qe e kan fut ne vath dhe nuk i hapin as derën o ar

         1. *
          *****

          po ti me karin e ushtareve te NATOS krenohesh o byth sumce?

       2. R
        Raimond vlonjati

        Eshte koha te jemi te gjithe bashke me Albin Kurtin , qe te mbojme dinjitetin tone perballe furise serbe qe kesaj radhe ka edhe Amerikanet ne anen e saj, sic i ka pasur gjithmone me perjashtim te Rastit kur Zonja Albright doli kunder krimeve monstruoze te Serbise ndaj kombit Shqiptar E Drejta eshte ne anen e Kurtit, jo ne anen e Serbeve, ndaj te gjithe ne mbrojtje te te Drejtes sone Kombetare, ne mbrojtje te Albin Kurtit Eshte koha cdo shipqtar ne Shqiperi te mos lejojne te vijne serbet ne plazhet tna, Ti prisni me plumba kokes cdo serb qe shkel ne plazhet Shqiptare . Kudo ne Shqiperine Bregdetare , ne Vlore, Sarande , e kudo ti prisni serbet me plumba kokes , i vrisni mos i lejoni te futen ne plazhet tona ate rrace bastarde qe ka vetem qellime kriminale ndaj njerezve tane

        1. D
         Drini

         Ja behöver bashke ti bythqir megjith sali nongraten , boll jeni ju te hani mut.

         1. k
          koli

          ik or toc kuklle, gamor ti gamor bosi jot.

          1. c
           cika

           raimond ka.ri.

           1. G
            Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

            Shume mire e tha gazeta gjermane "Frankfurter Allgemeine Zeitung" se politika e Kurtit eshte ne perputhje te plote me planet serbe per destabilizim te Kosoves. Sa me shpejt te shporret nga udheheqja ky psikopat, aq me mire do te jete per shqiptaret e Kosoves.

            1. M
             Mali

             Te behemi bashke me Albin Kurtin ?????Kunder Amerikes???? Ti paske qenur Gomar me Veash te Gjate dmth Grusht bashkuar rreth Albinit

             1. R
              Remo

              Raimond VERnjati, ca thua o rrace e poshter talebani...te presim me plumb kokes "cdo serb qe vjen ne plazhet tona"?? O kafshe o hibrid o qenie pa koke o hale e Salehut te lugut te zi, a e kupton ti dhe qeniet e tjera vetefundosese se ku po i coni keto vende?? Ne c'fare vendi te Europes(te ciles kurre s'i perkisni), mund te behen thirrje te tilla, ekstremiste, rraciste, xhihadiste kundrejte kujtdo qe ka vendosur thjeshte te vizitoje vendin tend qofshin Serbe o cdo etni tjeter, te njohe kulture e zakone, por qe, u duhet te perballen me Afgane si puna jote.. Pt'huuuuuuuu maskara

              1. R
               Raimond vlonjati

               Boll ti rot kari . Na ben modernistin ti me serbet qe ulerinin ne ndeshjen e Kombetares sone gjithe stadiumi 20 mij vete “ therre dhe vrite Shqiptarin “ Apo atyre ju lejohet . Ti vrasin tu qin motrat serbeve . Me plumb kokes qe te mos aftohen ne plazhet tona . Ata jane rraca me e lige ne Bote , anti shqiptare ne ekstrem . Ndaj nuk duhen lejuar te futen he plazhet tona . plumbin kokes tu fusin

             2. "
              "birbili"

              I dashur YYYY. Me siguri vuan nga semundja marrezise se madheshtise. Kete semundje ta ka ngjitur Kurti te cilit ja ka ngjitur serbi ne burgun e Nishit. I vetmi dallim midis teje dhe Kurtit eshte se Kurti luan politike te mesuar ne burgun serb, sipas manualeve te UDBES, kurse ti je idjot qe ke rene ne dashuri me spiunin.

              1. c
               cika

               Nuk vuan ai. Ai eshte i paguar. Ju kuptoni qe eshte fushate serbe. Albin bibilushe basjhke me saliqenin po e shkepusin Kosoven. Topi nga serbet po shkon ne Kosove.

              2. S
               Sebastia

               Kurti duhet te mobilizoje popullin te ngrihen ne protesta masive dhe te dhunshme, te bllokojne cdo lloj aksesi per ne zonat e banuar me serb poshte Ibrit. Vetem keshtu kthehesh ne aleat te besueshem per Shba dhe Perendimin. Vetem DHUNA DHE RREMUJA sjellin perfitime dhe mbeshtetje, serbet na mesojne.

               1. P
                Pilo Lala

                Amerika po i thote troc Kosoves, ne nuk do ju mbrojme me, jeni ne fatin tuaj, nuk kemi me nerva te merremi me nje Qeveri qe shkakton incidente me Serbine cdo 6 muaj. E krijoni vete sherrin, zgjidheni vete, ne nuk vrasim ushtaret e KFOR, per denglat e Vjosa Osmanit. Heqja e trupave te KFOR eshte paralajmerimi, qe Trupat Serbe do jene ne front me trupat Serbe. Kjo eshte shume serioze. Me sa duket Vjosa dhe Albini kane plan te krijojne konflikt te armatosur, gjakosin forcat e Policise Kosoves.

                1. c
                 cika

                 Y per Yougoslavia. Pisa te paguar nga saliserbi dhe serbet. Pthuh, qelbesira. Ne djall te shkosh ti dhe bibilusghi albin, bashke me serbet e tu.

                 1. Roberto

                  Kam mbi nje vit e ca qe personalisht kam thene per Albin Kurtin se po i shteron uji i gamiles. Njeri i keq,kokeforte nga budallalleku,mendon se do sfidoje Ameriken dhe Europen te cilet kane nje eksperience dhe fuqi me te madhe se Albin Bytha i cili kerkon ti beje karshillek komunitetit nderkombetar. Vetvendosja ishte llumi qe kerkonte te "rrembente" ndonje post qeveritar ne Shqiperi per ti sherbyer KERMES Berisha dhe klanit mafioz te Agush Metes por ju dogjen kartat ne duar dhe iken si te dhjere nga Shqiperia.

                  1. R
                   Roberto

                   Kam qene spiun me autoritet, por degradova qekur gruaja filloi te pallohet fillimisht me shefat e mi, pastaj koleget, e pastaj varësit e mi. Tani laj ne lavatriçe kondomet e gruas dhe shkruaj tek qarkorja e KQ - Tëma, si korenspdent vullnetar. Kaq shume me ka degraduar kjo putana sa sa as patronazhist as activist nuk me ben Rripjellja.

                   1. Roberto

                    Hahahha e shikoni kete bythqirin qe do te zhkerdhehen me zor?? Hahha ik or trap i lales se le nam. Me je ngjitur si muti pas kepuce. Je bere me keq se Shabon Qosja(rahmet paste).

                  2. S
                   ShkelXeni bythqire nongrata

                   Hani pite e flii tani Al bin e Dosa Osmanleshja bashke me opozikaret. Po rrotullohet ne varr I nderuari Ibrahim Rrugova

                   1. K
                    Keqardhje

                    Kur keni ardhur per herë të parë në Shqipëri ju morëm për të pashkolluar, të paditur. Tani konstatojmë se ne gjithe kete kohe qe atehere ju keni mesuar vetem egoizmin e mosmirenjohjen. E mosmirenjohja shperblehet me indiferentizem dhe perçmim. Kete filloi te beje USA dhe Europa me ju.

                   2. R
                    Referendum per arrestimin e koleres sali

                    Nuk ka nevoj per saksione,vetem forcat e kforit te shkojne ne shtepine e tyre dhe te mos vriten per fytyr vrerosurin al bin laden.Le ta udheheqi dhe ta mbroj vendin me trupat e tij dhe me ndihmen e saliut dhe ilirfloririt dhe bushatrat,shukullakat,ljubovicat e sllobodanken

                    1. M
                     Megjithmend per tu dritheruar e per te vepruar sot

                     Ku jane "birbilat" qe komentojne per agjentin e regjur Albin Kurti?! Ja keshtu del si Saliu i Sheqeres.

                     1. P
                      Poshtë komunizmi.

                      Qelbësirat sumëkuq te Sorrosit. Duan minierat e Kosoves. Dhe me ne krye qelbesiren sociopatike, dashnoren e vucicit, Edvin Llapen I jane vene Kurtit. I vetmi politikan I vertete shqiptar nga viti '90. Dhe perdorin diplomatet me green card Eskokaret apo Kimetet. Skane faj cifuti I Sorosit , Blinkeni qe hipi maje pemes nga frika e talebaneve perfiton qe Bideja ngeli duke perplasur koken dhe u rrezuar. Albin Kurti duhet te mos pjerdhe nga albuminat e fundit te komunisteve kanceroze te Lindjes. Albin jemi me ty.

                     2. V
                      Visi

                      Tanjug(Tema).....

                      1. V
                       Vi(Sasha)

                       Ty Visi te mungon dashuria per memedheun! E ke zevendesuar kete dashuri me dashurine ndaj Kingut te Shqiperise, te Madhit Kurt Rrumpalla! Ndoshta ngaqe edhe emrin e ke me rrenje serbe....Ndoshta eshte tradite familjare....

                       1. V
                        Visi

                        Sasha, pasardhës i kopilave të Miladinit e Mugoshës,ngaqë ti je trushpëlarë i "Partisë Mëmë, i paragjykon edhe të tjerët.

                       2. L
                        Lleshi

                        Nje shkrim te tilla kishte nje gazete serbe njelloj si ky I temes

                       3. L
                        Latif Dreqi

                        Po ikni o ju dhjefsha fytyren, o kalbesira sovjetike do shpetoni ju Kosoven. Ptu bastarde jugosllave. Jua vuri kufirin tek thana Kurti, nipit te Spiro Kolekes dhe jeni bere si egersira. Ju hap barku juve kerma per Kosoven..

                        1. P
                         Pjeter mustaku

                         Latif, gomar si puna jote ka pare shume Shqiperia! Ti nuk do jesh i fundit qe ha moot dhe nuk merr ilacet.

                         1. V
                          Vaso

                          Spiro Koleka ka qene inxhinier, Po ti cfare mootin di te besh, pervec kesaj pordhe berishjane te shpifjes?

                          1. S
                           Synetlliu Sumëpërjetë

                           Te shkerdhefsha Spiro Karleken dhe gjithe zorzopet e PPSH o Vaso bythqiri. I bie bythes dhe con gruan ne çetë. Kurvë!

                          2. D
                           Draper dhe Çekan

                           Ore "Latif Dreqi"! Si shume me yrysh e ke mare ikyt punen e fisit ti. Po sun kuptoj i gjo: Mos kta te fisit te Rams u kan bo naj gjo grave te fisit tat ne te fisit te Salihit, se si shume urrejtje kini per çata emna.

                           1. N
                            News 24

                            O drapri i malokerise se pithit te motres. Nuk po e rruan karin njeri per qirjen e fisit tend me fiset e sali dhe rame karit. Nje pyetje kam , ne qofte se je shtetas shqiptar, une doja te dija ku e ke bere shkollen ti orangutang, se shkruhet urrejtje keni per ata emra dhe jo cata emna! Mos e merr (ikyt) pune per dobesi, por por hap abetaren te qifsha fisin se eshte turp ne 2023 te jesh analfabet funksional. Ah yrysh kari

                          3. K
                           Kris

                           Pese vender te BE nuk e kane njohur kosoven ndersa Vucic deklaron se Serbia nuk do ta njohe kurre.A ka ndonje sanksion te BE ndaj vendeve antare te saj dhe ndaj djalit te saj me baben rus,serbit Vucic si mbeshtetes i trazirave?

                           1. M
                            Mondi

                            Te jep mend nje bythqir si ty qe nuk je ne gjendhe te mbrosh sovranitetin e vendit tend.Yyt kurve berishjane qe dhjet aty ku ha.Dinte xhaxhi cfare bente qe I ndritte shpirti atje ku eshte.

                            1. D
                             Dauti

                             Amerika dhe BE nuk do e shohin Serbine me syte e Albinit dhe te kosovareve gjoja patriote qe i shkojne pas. Amerika dhe BE e shohin Serbine dhe syte dhe realitetin e tyre. Dhe po e thone shume hapur se boll kemi bere per ju gjithe keto vite. Bombarduam Serbine, ju njohem me vendim gjykate nderkombetare te drejten e vetvendosjes po ju mbeshtesim te krijoni nje shtet te se drejtes etj etj. Dhe kete e bene ne emer te objektivitetit pasi ne Kosove 93 % e popullsise ishin shqiptare. Ndersa Albin Kurti kerkon qe ne Veri te Mitovices ku 97 % jane Serbe ti injoroje dhe te beje sikur do udheheqe. Nese ka bythe te rrembeje armet dhe te luftoje atje bashke me perkrahesit e vet, se me duket e genjen mendja qe Amerika dhe BE jane te detyruar ta mbrojne Kosoven edhe me jeten e ushtareve te tyre pavaresisht kakerdhive qe ben Albini. Kur ta shohe ndonje dite qe ata ti bejne naften Kosoves pastaj te dije ku te fuse koken

                            2. A
                             Ari

                             Rasti i MADH per te bere shtet iu dha, ose na e dhane. Nese nuk ndodh, shkaktaret jane politikanet kosovare, qe ti varesh eshte pak..

                             1. S
                              Sqepari

                              Psikopat apo armiku yne?

                              1. M
                               Miri

                               Detyrimisht më të dobtit i jepen dënime ekstreme. Më të fortit këshilla.???????????????????????????? Bravo ju të tëmës, ju jeni për Kombin?????????

                               1. M
                                Mondi

                                Ca thu mer kar.Si qenke ma I dobet kur ke gjithe ate mbeshtetje.Ktej hiqeni si cuba,ktej si viktima.Ptuuuuu rrace e qelbur qe te vrisni per nje shikim shtrember.

                               2. r
                                redaktori

                                Te gjitha keto jane rrena te stisura nga Rrena-TemA, gazeta e njetrajshme me Editorialet e gazetave te Beogradit ne sulmet kunder Albin Kurtit, por qe asnjehere te vetme nuk ka guxuar te shkruaje dy rrjeshta kunder Vucickes, si nder ndaj Rames, sejmenit qe ai mba mes shaleve aty tek tryeza e Open Ballkan /

                                1. B
                                 Baca Adem

                                 Ja qe dhe Kosoves nuk i mungoi nje Sali , qe ne Shqiperi shkaterroi gjithshka , na armiqsoi me boten dhe na kaloi jeta, e me sa duket ky pinjoll alla Sali, duket qe e ka gelltitur corben e prishur serbe dhe fundi i kesaj historie duket mjaft i zymte. Zoti e ruajte Kosoven Shqiptare .

                                2. K
                                 KATUNDARI

                                 Amerika dhe Europa duket se po I .nenshtruar lindjes dhe konkretisht Serbise .Amerika po ndjehet fajtore ndaj Serbise per shperberjen e Jugosllavise ku Serbia luante rrolin kryesor .Tani Serbia do te jete aleatja kryesore e Amerikes ne Ballkan .E ardhmja e Serbise do te jete rrol kryesor me statusin ne vendet e paangazhuara si dikur Jugosllavia ne menyre qe ti kundervihet Rusise dh Kosova Autonome ne Federaten e re Serbe

                                 1. .
                                  .........

                                  Autonomia ka "pjerdh"....por ka ndarje.....problemi qendron se kush do te marre....Ujemanin dhe Trepcen.....gati 2 milion shqiptare...Serbia nuk i deshiron me ne Shtetin e saj.....ose pushtimi i Kosoves dhe shpopullimi i saj nga shqiptaret....atehere Beogradi do te ishte dakort......

                                  1. c
                                   cika

                                   o katunaro, po albin bibilushi corbeserbi, cfare po ben?

                                  2. M
                                   Mitrovica deri ne Nish

                                   Gazers Tema=Zeri I ri I popullit Ka informacione nga sigurimi I salisheqeres Kundra Kurtit Per dhenje territoresh shqiptare Por asgje me shume As asosiacion perPresheveSanxhakum As reparaionet e luftes Serbit Shqiptaret kondiderihen bishnjake Pa shkolla Kurt it, Abaxit, Romeo aliut u Jane errur syte Turpturp tradheti , Balkan I hapur serbrus

                                   1. K
                                    Koqevari

                                    Hani mut sa tju behet gjak e dhjame or ju te VV ,si mut do rrini neqoftese fillojne saksionet per ju funderina ,o ju trima qe ne 1999 iket me vrap e late grate e motrat te Serbi ,

                                    1. H
                                     Hajdar Shtimja

                                     Kjo është dëshira e serbo ruse dhe pushterëve dhe NON GRATA të për Kosovën.

                                     1. D
                                      Drini

                                      Kurti e di mire qe ka te bej me nje popull te trash e te palexuar, prandaj thote; kam.mbeshtetjen e popullit.prisni, kur te vdesin per buke e kurre mus tju jepet liria e levizjes , do ngrihen ta varin kurticken.

                                      1. V
                                       Viktori

                                       Asgje e vertete, vetem nje pershkrim i enderrave qe shohin ne Beograd e nga ca ne Tirane - Fake News te shkruara shqip e te diktuara serbisht.

                                       1. A
                                        A.G.

                                        Albini ndjek parrullën e shokut Ramiz Alia: Shqipëria (lexo: Kosova) nuk është as Lindje, as Perëndim. Bar do hamë dhe parimet nuk i shkelim. Çështja është se këta amerikanët i fusin hundët aty ku nuk duhet. Në Shqipëri kanë vënë në shënjestër Saliun dhe Ilirin, në Kosovë Albinin. Por siç ka thënë edhe babai i sovranizmit, Presidenti Ilir Meta "Do t'i mbrojmë me gjak të gjitha Kushtetutat kudo që janë, nga Ambasadorët dhe Emisarët". Ja, ta ngremë këtë dolli për Flamurin. Pije me fund, të kam rixha, shëndetja e Flamurit, s'i thonë shaka.

                                        1. E
                                         Eni

                                         O Mero ja dha doreheqje. Por do e votojne prape. Si I behet se Bideni do ta kete mire me Serbine? Nese usa do tja lere Kosoven influences Ruse kjo ska te beje me Albinin.Koha do e tregoje. Ne po mbajme hajdutet ne Shqiperi se na tha nena usa se Opozita eshte e korruptuar..e tani me kesmet ne 2040 vjen ne terezi opozita. Nuk do perfundoje dhe Kosova keshtu.

                                         1. M
                                          Mondi

                                          USA te thote ty voto funderrinat Sali e albin me kope.Po ti mor gjytyrym nuk ke faj fare.

                                         2. L
                                          Lexues

                                          Sanksionet vihen kur nje shtet ose individ shkel ligjet. Nuk mund te vesh sanksione se dikush nuk te degjon fjalen. Te gjitha keto qe listohen jane masa qe jane ne diskrecionin e Amerikes ose BE-se per tu marre, por nuk jane sanksione. Keto burimet konfidenciale te Temes duhet te jene Meroja me nje kalem ne dore duke pare House of Cards.

                                          1. S
                                           Sala

                                           Amerika te terheqe trupat e te mos merret me me keto çeshtje. Le ti zgjidhin vete palet e interesuara

                                           1. J
                                            Janina kryeqytet i Shqiperise Etnike

                                            Amerikanet na tradhetuan. Ju bashkuan BEse ne sabotimin sistematik qe i ka bere Kosoves dhe Shqiperise. Te trajtosh kete incident me Kurtin, duke sanksjonuar dhe kercenuar egzistencen e Kosoves, sikur te ishte Rusia qe ka sulmuar Ukrahinen, apo Kina Taiwanin, eshte nje palacollek. Qellimi eshte identik i njejte me cfare ka ndodhur ne 200 histori te Perendimit me Rusine. Ne cdo konference fuqishe te medha, Perendimi i plutokrateve dhe bankiereve, ka siguruar bythen e vet dhe paqen me Rusine, duke i dhene zona influence per vete Rusine dhe per cerrin e saj te Vogel ne Ballkan, Serbine. Shqiptaret praktikisht te zhveshur nga ushtria dhe nga trute, nuk ju ngelet gje tjeter vecse te qihen prape ne bythe

                                            1. s
                                             sabrima

                                             Pa Ameriken Austrine dhe Gjermanine Kosova nuk do te ekzistonte sot. Albin Kurti eshte serbofil. Sikur Sali Berisha. Mos shikoni cfare thone. Shikoni cfare bejne dhe cilat jane rezultatet. Sala e dogji Shqiperine dhe armatosi gjithe shqiptaret per hir te Serbise. Dhe prape shqiptaret i vene pas. Albin Kurti shkerdheu shqiptaret e Kosoves me urdher te serbit qe te prishet me Ameriken dhe Evropen. Mos kerkoni fajin gjetiu. Armiqte Shqiperia i ka pasur gjithmone brenda e kane punuar gjithmone per fqinjet. Ne qofte se shqiptaret nuk e kuptojne, atehere mire ja u ben serbi, greku, turku italiani etj etj. Qysh nga koha e Skenderbeut historia perseritet.

                                             1. P
                                              Prostituta Kombetare Sali

                                              Tja japim gjithe trojet shqiptare serbiçkes e gerqijes! Keshtu kenaqen te gjithe.

                                              1. G
                                               Gent

                                               Ne kete lajm nuk jepet as burimi as vendi nga ka dale. Na mbetet te besojme qe ka dale nga zyrat e sigurimit te Vucicit. Shpresoj te mos e fshini komentin si ma keni bere here te tjera. Nuk besoj te jete ndaluar deri ne kete shkalle liria e shprehjes ne demokraci. Le te shohim.

                                               1. D
                                                Detari

                                                kosova ia arriti qellimin me ndihmen serboturke u bene 95% muslimane, populli musliman eshte vella me ate serb. gezuar ramazonin, ndertoni akoma me shume xhamia ato pak kisha te Arberise ti mari Serbi skeni cti doni se ne fund te dites per anadoll do shkoni.

                                                1. R
                                                 Ramush Lopa

                                                 "Gazeta Tema mësoi nga burime diplomatike se dështimi I marrëveshjes do të ketë fillimisht këto pasoja". .. Hahahaaaha...burimet diplomatike jane Batoni ,Mero,Grenelli,ai spiuni , ai diversanti dhe ai homoseksuali tjeter... Qente lehin ,Kosova ecen para!

                                                 1. s
                                                  spata

                                                  Mos u shqetson e komentoni se cfare do behet me kosovaret .Dy pre para perfundimit te ultimatumes Albin Kurti do ti zbathi te gjitha cka po mban peng nderkombetaret .Ata qe nxjerrin gjoksin kunder SH.B .A. dhe BE ,per ceshtjen e Kosoves ,jane ose idiota te lindur ,ose vegla te Serbise e Rusit .

                                                  1. S
                                                   Shqiptari

                                                   Edhe ne shqiptar e kosovar presim mardheniet me ameriken fak amerika , lidhemi me kinen dhe Rusin , jan njeqind her me besnik se amerika ne aleanc , amerikanet te shesin sa her kan nevoj jan felliqsira , nuk ishte budalla xhaxhi qe i futi dhqelmin mas bythe per 50 vjet , i njifte kush ishin .

                                                   1. T
                                                    Tersi

                                                    Je von o shqiptar! Kinë e rusi i ka xan serbi !.

                                                   2. M
                                                    M'hill Lèpusha

                                                    Nuk mund tè jenè tè vèrteta kèto qè ja parashtron Redaksionalia. E nèse èshtè kèshtu drejtèsia paska vdekur! Natyrisht bota jeton mbi interesin e vetèm Zoti èshtè bamirès. Perendimi e shpètoi Kosovèn nga kthetrat serbe, kjo as nuk mund tè mohohet, por sot nè kètè rast po e trajton si njè plaçkè tregu, ndoshta jo me para, por me klering. Qèllimi duket pèr tè tèrhequr Serbinè nga WEST-i e kènaqin me thesarin e Kosovès ( NORTH-in ) e sajè. Serbèt vèrtetè janè shtazorè, por duke qènè servilè kanè mèsuar se si mund tè shfrytèzosh pikat e dobèta tè emisarève tè WEST.it dhe pèrfundimi çdo gjè po del mbi ujè e qè shihet qartè.......Shqipètarè sot na duhet njè Gjergj ose njè Enver pèr tè na Bashkuar nè njè Kuvend, pasi Albinit i mungojnè disa veti pèr tè qènè nè lartèsinè e tyre.

                                                    1. M
                                                     Merhum Bazaja

                                                     Me i lumturi ne toke, para Vuçiçit ose Vuqiqit, per sanksionet e SHBA kundrejt Kosoves na doli qe na qenka Mero ziu! Meros ju dashka ngritur busti i munguar (Nenkupto M. Baze 1991-2008 kur Saliu i futi drune) ne Beograd. M…ka ka patur dhe do kete gjithmone kjo toke. Puna eshte te linde DJEM!

                                                     1. X
                                                      Xha

                                                      Gëzuar bajramin Kosova. Për hajer. Po iku kfori, do e shikoni edhe një herë fytyrën e Serbisë. Me sa duket keni harruar të shkuarën. Nuk ka Albin zelensky, por vetëm Albin serbi.

                                                      1. T
                                                       Tersi

                                                       E vërtetë. Po sa shpejt harruan që për 24 ore braktisën kosovën! Por si i harruan kaq shpejt vuajtjet! Po si mundë të jetë një popull kaq harraq dhe mosmirnjohës! Po si mund të harrohet e përbuzet ajo çka bëri shba dhe britania kur bombarduan serbinë dhe kthyen kta besprerit në shtëpi! Po si mundet që të jesh shqiptar i kosovës dhe të pështysh mbi zotin...se për mua ato ditë të luftës amerikanët ishin Zot!. Harram!.

                                                      2. U
                                                       USA

                                                       Kosova do paguaj shume per nje idiot si Al Bin Kurti

                                                       1. U
                                                        USA

                                                        Kosova do paguaj shume per nje idiot si Al Bin Kurti

                                                        1. S
                                                         Shqiptari i Shqiperise

                                                         Ky qendrim i Kurtit, i kosovareve, te shpjegon mire pse europianet i kane pare me mosbesim e i kane mbajtur larg shqiptaret. Jane mosmirenjohes. E turpshme!

                                                         1. ÇEKIÇI

                                                          MOS E FAJSONI AS AMERIKEN AS EUROPEN FAJIN E KA KURTOVIÇ QENI DHE OSMANOVIÇ KUDRA MË RRUGAQET E VV DHE TE LISTES GUXO

                                                          1. L
                                                           Lideri suprem ne sherbim te serbise

                                                           Ça asht ky kamikaz komunist qe don me i ba lufte Amerikes ne kurriz te Kosoves.Sa te trashe edhe keto qe i shkojne mbrapa ketij anadollak ballkani,nuk bahen njerez kurre

                                                           1. P
                                                            Prostituta Kombetare Sali

                                                            Ashtu asht or tejna! Kurti tja jape gjithe Kosoven Serbise! Padyshim!

                                                           2. N
                                                            Nik

                                                            Ju te "redaksonales" na hengeshi mune!

                                                            1. A
                                                             Ali Pasha.

                                                             Shqiptarët duhet të përgatiten për luftë. Kosova nuk duhet të ndahet. Amerika nuk është në miqësi me shqiptarët sikur êshtë Serbia me Rusinë. Ne nuk kemi aleat të sinqertê prandaj duhet tê pergatisim vehten. Shumë shqiptarê janë blere si Hashim Thaçi, Edi Rama Isa Mustafa e company… Amerika me Sorosin mbrapa duan me çdo kusht që tê ja aneksojnē Veriun e Kosovës Serbisë. Albin Kurti dhe Sali Berisha janë të vetmit figura qendrestare por i pari është i vetëm kursi i dyti i vjeter dhe tashmë e kanë nxjerrë dhe non-grata dhe pikërisht për kete arsye, pra të lënë të lirë Esad Pashë Toptanët e sotëm (rinj). Mbedhtetje të pakufishme për Kurtin dhe të gjithë qendrestarët e vërtetë. Nuk duhet të dorzohet Veriu në çdo rrethanë.

                                                             1. R
                                                              Remo

                                                              Po shko o mbeturine,, esad pasha, eshte pasardhes i ali pashes, pas tij vjen saliu e Mmsandaj ramiu pasuar nga cilimiu al bin qe si dordolec, ka per t'i shpallur lufte globit. Zhdukuni more mbetje osmanqene, arritja juaj me e madhe eshte; armiqesia me perendimin, s'ndaheni dot nga koqet e babes turk, gje e peshtire...kufoma qe po na denigroni ngado.

                                                              1. *
                                                               *****

                                                               ore si ka mundesi qe ka akoma rrota kari si puna jote?

                                                              2. C
                                                               Cecua ka bicak

                                                               E popull shqiptar a e pate kush eshte ameriqia per inters te shet dhe sic ka ndodhur me pare qe me trojet shqiptare ndaluam luften dhe te ne ne shqiperi amerika nuk ka ndimuar por ka sabotuar dhe eshte afruar gjoja te jape ndime dhe une ekam dashur shume por jam shume i zhgenjyer me ne kane tallur bythen asnjehere nuk na kane ndihmuar me sinqeritet po ta vrisni pak mendjen dhe te kujtoni cfare kane ndodhur ne shqiperi dota kuptoni kush eshte amerika per te mbajtur iranjanet ne jemi vend i sigurte per ta per investime jo cberi sala heren e pare nuk duhet te ktheheshe ne pushtet por u kethye me ndihmen e grekut dhe serbit tani ka vajtur puna qe keta nuk po pyesin as per vullnetin e popullit po e bejne si ne shqiperi kedo ambasadorja amerikane vendiset ka 33 qe emigrantet ne shqiperi nuk votojne pse se po votuan ata su dalin llogarite po them cduhet te beje shqiperia po jam i sgurte qe nuk e ben se ne nuk kemi qeveri qe mbron interesat kombetare por duhet te diskutonte me kurtin dhe te ishin bashke me kurtin edi jo me vucicin ta qifte qeni nenen maskara e trdhetar se po te isha vete kryeminister do bisedoja dhe me keta miqte me hile amerikanet dhe po mos degjonin non grada pavlo eskobarin turp per ameriken me duket erdhi koha te kethehemi ne vend lindje dhe te bejme ate qe nuk beme ne90 se atehere na mbajti shpresa e ketyre te pa beseve

                                                               1. C
                                                                Cecua ka bicak

                                                                E popull shqiptar a e pate kush eshte ameriqia per inters te shet dhe sic ka ndodhur me pare qe me trojet shqiptare ndaluam luften dhe te ne ne shqiperi amerika nuk ka ndimuar por ka sabotuar dhe eshte afruar gjoja te jape ndime dhe une ekam dashur shume por jam shume i zhgenjyer me ne kane tallur bythen asnjehere nuk na kane ndihmuar me sinqeritet po ta vrisni pak mendjen dhe te kujtoni cfare kane ndodhur ne shqiperi dota kuptoni kush eshte amerika per te mbajtur iranjanet ne jemi vend i sigurte per ta per investime jo cberi sala heren e pare nuk duhet te ktheheshe ne pushtet por u kethye me ndihmen e grekut dhe serbit tani ka vajtur puna qe keta nuk po pyesin as per vullnetin e popullit po e bejne si ne shqiperi kedo ambasadorja amerikane vendiset ka 33 qe emigrantet ne shqiperi nuk votojne pse se po votuan ata su dalin llogarite po them cduhet te beje shqiperia po jam i sgurte qe nuk e ben se ne nuk kemi qeveri qe mbron interesat kombetare por duhet te diskutonte me kurtin dhe te ishin bashke me kurtin edi jo me vucicin ta qifte qeni nenen maskara e trdhetar se po te isha vete kryeminister do bisedoja dhe me keta miqte me hile amerikanet dhe po mos degjonin non grada pavlo eskobarin turp per ameriken me duket erdhi koha te kethehemi ne vend lindje dhe te bejme ate qe nuk beme ne90 se atehere na mbajti shpresa e ketyre te pa beseve

                                                                1. *
                                                                 *****

                                                                 analfabet, na bere me strabizem. meso te vesh pikat te rete pika.

                                                                2. D
                                                                 Demokracia

                                                                 Gazetar, sdini te thoni "uljen e tensioneve" por "depershkallezimin"?! Mjere ju qe keni kete profesion...

                                                                 1. S
                                                                  SHQIPTAR

                                                                  Ky popull është, gjysma "narod" dhe gjysma "milet" dhe ua jep votën tradhtarëve që e çuan UÇK në Hagë... Populli shqiptar në tojet e veta etnike, kurrë nuk ka pasë udhëheqës të vetin, po, elementë ballistësh, zogistësh dhe legalitetistësh, që u bënë legalititistë neotitistë... SHQIPTAR

                                                                  1. E
                                                                   Emigrant

                                                                   Tani te gjith patriotat e FB te lene menjan tastierat e telefonave dhe te vene ne kosov te armatosen per mbrojtjen e kosoves Si duket amerika dhe Nato eshte merzitur me ne dhe do tna leje vetem ne perballjen me serbine Por problemi jon eshte se serbi ka arme dhe ne kemi vetem pordha FB

                                                                   1. C
                                                                    Cecua ka bicak

                                                                    O ju maskarenj nuk ka asnje pike faji albini faji i pare eshte i and ashim thacit faji i dyte eshte isa mustafes i avdulla kotit dhe dredhia qe ben here pas here ramush haradinaj keta munt ti quash te pa bese dhe frikacake te pa afte politikisht dhe deri te tradhetia keta ate kontribut qe dhane ne lufte e kana barazuar me xero per mos thene me minus prandaj nuk duhet te shahet ai njeri qe mundohet te mbrohet nga coptimi dhe tradhetia amerikane

                                                                    1. A
                                                                     Alfred

                                                                     Te gjejne te ngjashmin e Edvinit e ta "montojne" ne krye te qeverise se Kosoves! Keshtu u shkojne punet vaj. E "plugojne" mire e mire edhe pjesen tjeter shqiptare. Ne fakt e kane patur me lehte ta pengonin mos te vinte fare ne pushtet! Non grata?! Me cfare motivi?!... Korrupsion madhor, apo pengim te...pazareve ne kurriz te shqiptareve?!....

                                                                     1. .
                                                                      .........

                                                                      Trupat amerikane nuk do levizin nga Kosova....sepse do te ishte idiotsia me madhe qe mund te bente SHBA ne kete rajon nga ana gjeopolitike.....neqoftese bie Kosova nen ndikimin serbo-rus..pra pushtim te saj....atehere edhe Shqiperia do te jete me dashje apo padashje nen ndikimin....gjeopolitik te Rusise e Kinenes.....nuk ka shpetim.....vetem me Shqiperine aleate.....SHBA nuk mund te kete ndikim te mjaftushem ne nje Ballkan....qe dominohet nga sllavet dhe greket( te cilet nga ans tyre nuk jane dhe aq lojale me SHBA )......dhe do detyrohet nje dite te bej pazare....per interesat e saj....sic eshte edhe e njohur dhe nga historia......te presim.....

                                                                      1. B
                                                                       Ben Paruca

                                                                       I THONI EDI RAMES TE RRIJE LARG KOSOVAREVE SE ATA JANE USTALLARE TE LINDUR PER TI LENE DOBICAT E TYRE NE DYER TE TJEREVE. ATA JANE USTALLAR TE MASHTRIMIT, ATA DO E GJEJNE SHTEGUN TA FUTIN NE LOJE RAMEN DHE TE FAJSOJNE ATE PER TE GJITHA DESHTIMET NGA PA AFTESIT DHE LIGESIT E TYRE.

                                                                       1. P
                                                                        Phoenix

                                                                        E gjithe kjo historia e Kosoves eshte nje teater, per te justifikuar nje konflikt te ardhshem ne Ballkan. Kulti Global e la varr te hapur Kosoven me litarin jashte qellimisht ashtu si la Ukrainen qe ne 2013-en me revolucionet portokalli. Kush eshte ai budalla qe beson, se kulti qe kontrollon 100% Perendimin (te pakten shtetet me te fuqishme te tij), nuk kishte force qe te detyronte ca shtete bythe ne Bote dhe Europe, te cilet ende nuk e njohin pavaresine, ta njihnin? Vertet e besoni kete? Nuk e kuptoni qe po ju luajne Poker? Behuni gati per Lufte. Rusi-Nato dhe Amerike- Kine dhe lerini distraksionet dhe teatrin Kosove Serbi. Albini si i shitur, po ben rolin qe i kane caktuar, por dhe Albini dhe Rama dhe Berisha dhe Vucic e djalli vete, kane te njejtit pronare te cilet kane nje axhende specifike Globale dhe jo rajonale e Nacionaliste.

                                                                        1. M
                                                                         Mohamed

                                                                         Zoti Escobar,ju e dini fort mire qe albin kurtovic eshte klysh UDB,atehere pasi e zbythet nga qeveria per 40 dit heren e pare,perse e lejuat te behej heren e dyte?! Pra ju intereson destabiliteti. Perse gjykata nderkombtare nuk i nxjerr dedhmitaret e udheheqsve te UCK para trupit gjykues per te deshmuar?! Ja u them une,Jane te gjith te zgjedhur nga klyshi UDB albin kurtovic dhe UDB per te sabotuar shume marrveshje qe nese ato do ishin te lire do realizoheshin. Perse duhet patjeter ti rrezikohet jeta vucic nga UDB per ca morra si albin kurtovic?! Nuk ju doli nje ish president qe u vra ne beograd nga UDB se donte te njifte kosoven dhe ishte demokrat?! Apo se dini ju qe UDB nuk njeh asgje vec nacionalizmit te semure?!

                                                                         Lini një Përgjigje