Te fundit

01:10

22:41

22:25

22:10

21:58

22:00

21:50

21:40

2024-04-14 17:20:00Politika TEMA

10 Komente

 1. o
  odhisea

  mos pergjithso ,,,gjith shqiptaret kontrbuan ne krijimin e shtetit grek,,,orthodhokset kontribuan ne krijimin e shtetit grek ,,,,

  1. R
   RAIFI

   Populli thot :"syni i but,bira e lagtë".Kështu ndodhi edhe në raportet mes Shqipërisë e Greqisë.Gjersa Enver Hoxha ishte i armatosur gjerë në dhëmb dhe kishte Ushtri të organizuar mirë dhe nuk ishte inferior greku pasohej si lepuri,por kur erdhën dhe vazhdojnë të jenë në pushtet agjentet e grekut e serbit, greku nxori brirët.Sa më shumë që lëshonte pe Shqipëria aq më ekstremist bëheshin greket.Ata në varreza monumentale në Shqipëri si në bahçe të babait bënë kishin greke nder shqiptaret ortodoks të Shqipërisë,bënë shkolla e shoqata greke antishqiptare,pse të mos shprehnin edhe pretendime territoriale në një vend si kuptim gjeografik pa shtet të mirëfillt.Ata e pan që Edi Rama po bëhët argat i Vuçiqit pse të mos jet edhe i tyre.

   1. Roberto

    Raif ! Cdo gje eshte e vertete pervec fjalise se fundit. Rama asnjehere nuk ka qene argat i serbit apo grekut. Kete duhet ta dish si 1 1=2. Te jetosh ne nje Ballkan te trazuar prej shekujsh dhe te mundohesh te ngresh ura komunikimi dhe bashkepunimi nuk do te thote te behesh argat i njerit apo i tjetrit. Kjo qe thua ti i shkon per shtat vetem Albin Kurves. Ai hedh faren e dyshimit qellimisht por harron qe fundin e ka shume shpejt. Pranoje te verteten dhe mos u ndiko nga funderrinat qe kerkojne te baltosin perpjekjet e Rames per nje bashkepunim me te gjithe. Pse nuk thoni qe Rama eshte argat i Frances,Italise,Gjernanise,Hollandes,Anglise dhe Amerikes??? E kupton O RAIF qe propaganda anti ahqiptare e Albin Kurves ka zene vend te trurin tend dhe shume te tjerve qe mendojne se Albini eshte burre shteti??? Nje burre LESHI si Albini as per te tjerrur nuk ben. Do ja degjosh kengen shume shpejt kur te dale i dhjere nga ky pisllek qe i ka bere Kosoves se per ne te Shqiperise as na rruhet CARI se ja fusim ne goje atij legeni.

   2. v
    vezhguesi

    Mbase duhet te fillojme edhe ne te kerkjme zyrtarisht trojet tona ne jug dhe ne veri. Le te fillojme nga bashkimi i Kosoves me trungun e shtetit ame, Shqiperise.

    1. R
     Rona

     Cilët janë budallenjtë?

     1. S
      Sokrati

      I nderuari Irakli Kocollari eshte i sakte ne studimet e tij dhe meriton respekt per sqarimin edhe nje here te te vertetave rreth fqinjeve tane: greke dhe serbe. Gjithmone keta dy popuj jane manipuluar nga qarqe shovinistesh, per te asimiluar, ose shkombetarizuar shqiptaret dhe per t'i perzene nga trojet e tyre mijeravjeçarë. Te gjithe shqiptaret duhet te jene te informuar per historine e tyre te lashte dhe ate moderne. Asnjehere nuk mund te gjendet nje fakt, kur shqiptaret kane kercenuar fqinjet, kurre nuk mund te gjendet nje dokument, i hartuar per demtimin e fqinjeve tane. Shqiptaret jane nje popull paqesor me fqinjet dhe kjo eshte nje gje e mire. E keqja e shqiptareve eshte se ata sot jane me te perçare se kurrë ndonjehere. Politikat shqiptare duhet te punojne per vellazerimin dhe jo konfliktin ne mesin e popullit...

      1. X
       X/R

       Mbijeton dhe zgjeron territor vetëm ai komb që është luftarak, agresiv dhe i pa mëshirshëm. Ndërsa, popujt su puna jonë, janë destinnua të tkurren , ndoshta edhe më keq, të zhduken. Ti ndërrojmë polet; gjendjen e raporteve ndërshqiptare t’a zëvendëdojmë me ate ndaj fqinjëve dhe mbas ca dekadave do e shofim rritjen ….apo të paktën do shofim Shqipërinë natyrale.

       1. P
        Pensionisti i Porcelanit

        U hoq apo nuk u hoq Ligji i Luftes Shqiperi-Greqi.

        1. j
         janulla

         Ligji i luftes nuk ka per tu hequr kurre zoteri , jo ne EU te jemi futur , por edhe kudo ...ligji i luftes i sherben qeverise helene per qellimet e saj shoviniste dhe per te justifikuar debimin nga trojet e tyre camet e krahines se Thesprotise....ligji i luftes eshte nje krijese e poshter dhe nje preteks i peshtire ....te njejten ligj mund te kishim shpallur dhe ne kur forcat e Third Reich u futen nga Greqia per ne Shqiperi ....se preteksi i heleneve ky eshte , na sulmuan forcat italiane nga Shqiperia ...kurse per sulmin e armatave gjermane te futura nga Korca nuk thone gje ...eshte shabllon e njeta gje ...vec helenet jane grabitqare ...me kedo reth tyre kane pretendime teritoriale ...grindavece dhe shoviniste te felliqur ...

        2. V
         Veshgusi

         Irakli ti je agjent i asfalis greke,kur u ktheve nga greqia prure dy makina te reja Lada ruse,kush ti fali,pse Saliu te beri drejtor te SHIKUT,kur ti vije nga sigurimi i sjtetit

         Lini një Përgjigje

         15:38 Politika 24 komente

         15:09 Politika 5 komente

         12:51 Politika 7 komente

         12:40 Politika 5 komente

         12:33 Politika 2 komente

         10:27 Politika 4 komente

         10:00 Politika 6 komente

         09:15 Politika 9 komente

         21:57 Politika 1 koment

         21:18 Politika 2 komente

         Më të lexuarat

         09:31 Politika 24 komente

         17:40 Kronika 10 komente

         09:44 Politika 49 komente

         11:41 Politika 14 komente

         16:15 Kronika 19 komente

         09:38 Rajoni 22 komente

         Blog Tema

         18:08 Blog

         10:40 Blog 6 komente

         18:59 Blog 6 komente