Te fundit

22:41

22:25

22:10

22:00

21:50

21:40

21:30

21:20

2023-03-17 19:10:00Politika TEMA

26 Komente

 1. E
  Etrit

  O Pate...ku punoja une nga 250 ete ne 2013...sot kane ngelur rreth 20....te gjithe te larguar ndonese kishin ne pune shume qe ne 88....ndaj mos na hap barkun...pra ky 12 vjet ishte ne gjume e hapte ekspozita...o zot...ky u zgjua papritur...ikni o te tredhur se me keq se sot nuk ka qene kurre...ne cdo sektor....

  1. K
   Kultura e te berit biznes

   Une kisha mundesi ta ngrija biznesin jashte, e bera ne Shqiperi dhe jo vetem nuk me ka ikur asnje punonjes jashte, por edhe ata qe i kishin bere valixhet gati i ktheva nga rruga. ............ Pa diskutim qe shteti ka gjynahet e veta ne kete histori, por faktori kryesor eshte kultura e pergjithshme e te berit biznes qe nuk dine te respektojne punonjesin, dhe tendenca per te bere sa me shume evazion fiskal................Bizneset rriten ndjeshem xhirot keto 10 vjet por nuk e kanalizuan sa duhet nje pjese te fitimit per rritje rrogash dhe trajnime. Nuk paten as vizionin te kuptonin qe rritja e shitjeve kerkon punonjes shtese dhe jo humb edhe ata qe ke.

   1. P
    Punetori Rama-tliu

    Na ishte nje here rama dhe punetoret: https://www.gazetatema.net/2021/04/01/keta-tanet-presin-pune-ne-shtet-rama-ketu-vijne-masazhiere-nga-bali-e-parukiere-nga-turqia-normale-puntoret-e-huaj/ E ka shume te tilla ku ju mburrej Italianeve se ktu ska sindikata. Tashme ska me as votues o ditezi!

    1. k
     k

     Kundër punëtorëve por pro korrupsionit,oligarkëve,degjeneratave dhe çdo të keqeje.

    2. D
     Draper dhe Çekan

     Kush e gjen , cili shkerdhate u deklaronte bisneseve te huaja, qe te investonin ne shqiperi se nuk kishte sindikata! Dhe pas 10 viteve ben sikur I qan xhani se ska puntore ! Jo se sindikatat jane te pavarura por nje tallje e tille me njerezit punetore nuk lejohet as nga budallai i lagjes.

     1. D
      Dritan

      Fiks, sec ishte njeri qe tallte rakun me krahun e punes ne Shqiperi, hajdeni ju tha italianeve para gjithe mediave, se ketu mund te shkelni lirisht cdo ligj e te drejte te punetoreve e sju thote njeri gje. Ishalla vjen ne pushtet Edi Rama e i zgjidh keto halle thuaj...

     2. R
      Rorirota

      Faleminderit për analizën korrekte. Në këto 33 vjet, ajo që mori goditjen kryesore ishte puna, zhvlerësimi i punëtorëve dhe vlerësimi i parazitëve. Merr djalin e Berishës, ku punon? Ku ka punuar që ka para sa nuk i di sa ka, dhe paguan nga të gjitha krahët për të ruajtur privilegjet e fituara nga pushteti i babait? Ata që u përjashtuan me 24/1, ikën nëpër botë me rrobat e trupit dhe me moralin e punës të fituar gjatë sistemit socialist, i bënë vënd vetes dhe nder Shqipërisë kudo që shkuan. Të rriturit e demokracisë, pjesa më e madhe morën rrugën e krimit.

      1. I
       Ilirjan

       Bravo...!

      2. K
       Kalec Dega

       Edhe kur ishte Berisha ne pushtet shqiptaret iknin naten, tani qe eshte Rama ikin edhe diten. = Pra, shifet qarte si dallojne Berisha malok dhe Edroga Sorrosjan Edrogan-Vucic.....lol

       1. D
        Dakord

        Demagog, a njoni, Gebels po dhitet ne varr.....

        1. M
         Maks

         Tani u kujtuat per puntoret ju ndyresira Ju qe beni shembull ate qe pasurohet duke vjedh me ate qe mbjellin drog e prostitucion me emisjone degjeneruese qe shembulli i tyre eshte duke bere orgji neper ekrane Nuk jepni njerezit e punes por i ofendoni ata Ju qener politikane shkaterruat sendikalizmin

         1. P
          Phoenix

          U kujtua per Kllasen Punetore dobici Komunist i Netes. Me vjen per te qeshur me kete karagjoz. Nje thenie shkon. " E vetmja gje qe shumica e njerezve mesojne nga Historia, eshte se nuk mesojne asgje".

          1. F
           FCB

           "Phoenix"! Po qe ke komentin ma te mire sipas sondazhit te Qim Pekes, kyt e di?

          2. F
           Fatmiri

           Ky eshte rezultati i prishjes se sindikatave nga politika mjerane kryenece.

           1. p
            pokeristi

            Një analizë e saktë,e qartë dhe reale,objektive dhe e thjeshtë,për të gjitha palët dhe për këdo. T‘a kemi të qartë se përveç arsyeve që përmënd z.Ylli,sot janë lehtësuar shumë mundësitë e lëvizjes dhe është më se normale se kushtet e punës,shpërblimi(paga),mbrojtja e të drejtave të punëtorit e gjithçka e nevojshme për një jetë normale,janë shumë më të mira në perëndim. Pra poli manjetik perendimor është disa herë më tërheqës për fukaranë e gjorë.Instiktivisht oërqindja më e madhe e atyreve që emigrojnë,s’e vrasin fare mëndjen dhe gjejnë rrugën më të mundëshme për të realizuar një jetë sa më normale.

            1. A
             Alfred

             Edvini I bente ftese biznesmeneve ne Europe te vinin ne Shqiperi, se fuqia punetore eshte e lire dhe nuk ka sindikata! Pas 10 vitesh ky I papergjegjshem po korr frytet e deklaratave te papergjegjshme! Ky si shkaktar I problemit nuk mund te jete sherues I problemit!....

             1. D
              Drini

              O zullap, nuk ndreqen keto gjera me fjalimet e tua, po me masa administrative te forta ndaj bisnesit.

              1. P
               Proletari

               Eshte e vertet qe minatoret, naftataret, traktoristet, peshkataret, montatoret, metalurget, saldatotet, shoferat e shume specialist te tjer mernin leke me shume se drejtori i ndrmarjes, edhe une qe shkruaj kete koment mesataren e roges vjetore e kame patur nga 1982 deri sa ne flaken ne rruge 1994, 12790 leke (te vjetra) se punoja nga 12-14 ore ne dite, dhe me 20 vjet vjetersi pune une mare 93000 leke (te vjetra) pension. Ja pra ky eshte vlersimi qe na eshte bere nga politikbersit te djathe dhe te majte.Na futen ne nje thes si ai qe punoi ne kooperativ (qe ne fund te fundit mori toke ne pronsi) dhe specialistet e ind. mekanike.Qe ta perfundoj komentin do te thoshja: Edhe 100 femij te kisha nuk do i keshilloja te jetonin ne shqiperi, se si vend eshte i bekuar, si popull jemi te mallkuar.

               1. S
                Socialisti i zhgënjyer

                Një kryeministër nuk u lutet punëdhënësve për të paguar më mirë punëtorët, po vendos me ligj sa duhet të jetë paga minimale për skllevërit e kohëve moderne.

                1. L
                 Laluci

                 Zoti kryeministër kam një këshillë për ju "Frakeshtajni" "frankenstein" kur pa krijesën e vet u tmerrua por ishte tepër vonë. Besoj të jesh aq i zgjuar që ta kuptosh këtë këshillë.

                 1. A
                  Amnistia fiskale per puntoret behet

                  Nisma per Amnistine fiskale tregon se punetoret jane paguar me shume se cduhet!!

                  1. R
                   Refugjati

                   Ky eshte mashtrusi me i madh qe ka shqiperia,mafjoz e hajdut

                   1. W
                    Wow

                    Njeriu qe nuk ka Punuar asnje Dite ne Jeten e Tij ,Po ben Ekspertin dhe lote Korkodili per Puntoret….Ti sa puntore Ke ne Bisnezet e tua dhe te Gruas e Vellait tend o Rrenacak..Sa I paguan….Ky eshte Kryministri me Fodull….Pasi ndoqi gjysmen e kombit tani Po fillon te kuptoje gabimet Ke 10 vite ne Qeveri o Fodull….pas Sali Qelbesires ky eshte Nje Tjeter Debil qe urren Shqiptaret e Varfer dhe don ti mbaj skllever..Ku Ke punuar ti qofte edhe nje Dite o Rama ne cilen kohe apo vit ta dime..se ti ben vetem Gebelsin

                    1. P
                     Patoku

                     Budallallepsja te ka mberthyer keq moj Pate . Ke kujton se rren kur e nis me bythe qe ne fillim " Rama ka rimarre thuajse prej 1 viti nje aksion per te frenuar emoragjine e ikjeve..." Edi Rama ka nga 2013 ne pushtet qe ka marre vetem nje Aksion - Shpopullimin e Shqiperise me qeverisjen e tij Plehre te deshtuar totalisht ne nje Varferi anembane. Kaq moj Pate, hajt te fala shoqeve...

                     1. R
                      Refugjati

                      Mene fund shqiptaret kuptojne qe rama eshte koka e mafjes

                      1. a
                       alphade

                       Lereni Edin te ndertoje Shqiperine, sic po e nderton pastaj merreni ju pushtetin qe te lozni e kuvendoni e t’a garzoni Shqiperi- ne duke lojtur me ciftelin kenge te heresh- me me Lahuten e Malesise ! Kjo keshille eshte per te gjithe simpatizantet e kunder- shtaret e Edit …. Ka kusure Edi ? Sa te duash ?! Here tjeter per te,flasim

                       Lini një Përgjigje

                       18:17 Politika 10 komente

                       17:50 Politika 36 komente

                       16:50 Politika 6 komente

                       16:42 Politika 72 komente

                       16:20 Politika 17 komente

                       16:00 Politika 2 komente

                       15:40 Politika 73 komente

                       15:20 Politika 6 komente

                       15:00 Politika 1 koment

                       14:00 Politika 3 komente

                       Më të lexuarat

                       09:14 Blog 17 komente

                       10:06 Dossier 15 komente

                       09:10 Politika 9 komente

                       11:02 Bota 11 komente

                       09:39 Politika 11 komente

                       09:30 Politika 13 komente

                       Blog Tema

                       17:49 Blog 2 komente

                       17:29 Blog 15 komente

                       16:36 Blog 6 komente