Te fundit

22:40

22:25

22:10

22:00

21:50

21:40

21:30

21:20

2022-08-31 21:20:00Shëndeti TEMA

7 Komente

 1. L
  Luli

  Artikuj te vlefshem. Njerzit sot nuk dine cfare konsumojne. Majaja e demshme dhe buka e bardhe, heqja e fibrave, po aq e demshme.

  1. M
   Me lot qesha

   Majaja na qenka shpikje moderne! 6000vjet ne Sumer behej birre Armeja, birra, vere, djathi, kosi, buka me maja, boza, turshite, jane te gjitha procese bakteriale fementimi…dhe shume te shendetshme per zoren. Te njejtat probiotike gjenden ne te gjitha keto ushqime o IDIOTE - atehere bojkotoni te gjitha proceset bakteriale te ferme Thimit Shekulli i 20te me mbiperdorimin e antibiotikeve dhe shkrime idiote qe lejohen te botohen pa piken e faktit jane problemi.

   1. F
    Fitimi maksimal mbi shendetin minimal

    Mos qesh se nuk ke konceptin se ceshte nje maja (myk) , nje fermentim bakterial dhe cfare jane enzimat e brendeshme trupore dhe ato qe meren nepermjet ushqimeve . Personalisht une verej se buka e bardhe qe tregetohet per njerezit eshte pa permbajtjen e pa zevendesushme qe kane krundet , por ne lidhje me majane e fermentimit verehet se buken nuk e pjekin ashtu si duhet sepse duan te kursejne dhe majaja ne keto buke nuk shkaterohet nga temperatura e pjekjes dhe nga koha e shkurter e pjekjes ; si te thuash njerezit hane nje mase qe duket si buke por qe vazhdon te rruaje shijen e brumit te ngrohte . Shikojet mire kjo gje tek picat qe parapregatiten me brume qe mbahet ne frigorifer , por qe kur vihet per te pjekur ngrohtesia nuk arin te hyje ashtu si duhet deri ne thellesi te mases , prandaj ne mes ndihet shija e brumit te pa pjekur ashtu sic duhet . Pra , mos te ushqehemi sikur te jemi dera , por ose mos i blini keto lloj produktesh qe nuk jane pjekur perfundimisht , ose thekini derisa te behen kafe para se te hajen .

    1. K
     Ka gje qe s`di shqiptari .....?i

     A lexon sec shkruhet?! Deri në vitet dyzet të shekullit të 20-të përdoreshin maja të një lloji krejtësisht të ndryshëm. Ata nuk ishin antagonistë të mikroflorës simbiotike të njeriut, domethënë nuk vranë bakteret e dobishme që jetonin në zorrën e trashë, por brumi lihej të ngrihej për 24 orë, gjë që nuk u shkonte bukëpjekëve. Për të intensifikuar procesin e prodhimit, ata filluan të përdorin maja të një lloji krejtësisht të ndryshëm, të cilat zyrtarisht konsiderohen “mikroorganizma patogjenë me kusht”, d.m.th. të tilla si shkaktojnë sëmundje në kushte të caktuara. Këto janë të ashtuquajturat maja termofile, me të cilat brumi ngrihet për vetëm një orë” thote ai.

    2. M
     Mira

     Mua më duket bindës.

     1. B
      Bujar Kanapari

      Buka duhet te prodhohet pa u situr mire, me qellim qe % e amidonit te jete e vogel, nderkohe rritet % e fibrave. Ne perberje te bukes, pervec grurit, duhet dhe nje sasi elbi dhe tershere, nga 15% secila, qe kane pothuajse te gjitha vitminat, lendet minerale dhe aminoacidet. Buka qe na sherbehet, klasifikohet tek produktet me te demshme qe tregtohen, dhe pergjegjes jane institucionet dhe jo bukepjekesit.

      1. E
       E verteta ose eshte e hidhur ose nuk pelqehet nga

       More zoterinj ! Po te gjitha ato kimikate qe reklamohen 99.99 % si vrases te bakterieve dhe viruseve , te cilat i ju jepen femijeve per te ferkuar duart (namna disisinfektuar) para fillimit te drekes neper shkolla publike , a nuk shkojne nepermjet duareve dhe ushqimeve ne brendesi te aparatit tretes dhe sigurisht ketu vazhdojne te vrasin mikrofloren qe i sjell dobi trupit te njeriut ?! PO te gjitha ato lloj aromash (parfrumera sindetike) qe jane me baze parafine , xhelle , apo vajore dhe qe perdoren neper klasa te mbushura me femije te vegjel qe e thithin ajrin e ketyre substancave aromatizuse , te cilat ne disa raste e kane te shkruar ne ndonje qoshe te kutise se mund te jene dhe kancerogjene , atehere ose kjo gjenerate njerezish eshte tipike "leshko" , ose dikush eshte "erigjent" i nje "orkestrimi" dhe gjenerata jone ka veshe por nuk e kupton kete "muzike" .

       Lini një Përgjigje

       18:10 Shëndeti

       13:28 Shëndeti 1 koment

       15:35 Shëndeti 1 koment

       21:50 Shëndeti 3 komente

       18:06 Shëndeti 9 komente

       13:23 Shëndeti 1 koment

       10:55 Shëndeti 2 komente

       18:41 Shëndeti 6 komente

       14:14 Shëndeti 1 koment

       22:00 Shëndeti

       Më të lexuarat

       11:49 Sociale 18 komente

       10:40 Sociale 19 komente

       11:35 Blog 22 komente

       12:02 Ekonomia 37 komente

       15:28 Kronika 17 komente

       10:25 Blog 21 komente

       Blog Tema

       20:20 Blog

       12:16 Blog

       11:35 Blog 22 komente